Znajomość rodzaju i typu swojej cery jest niezbędna, aby właściwie o nią dbać oraz dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Każdy rodzaj skóry potrzebuje czegoś innego oraz wymaga odpowiedniej troski, dopasowanej do indywidualnych problemów i skłonności. Jak rozpoznać i pielęgnować poszczególne typy cery?

Jak rozpoznać swój rodzaj i typ cery?

Za rodzaje i typy cery w dużej mierze odpowiadają predyspozycje genetyczne. Mogą zależeć także od wielu innych czynników, m.in.: płci, wieku, klimatu, rasy, stanu zdrowia, trybu życia i pielęgnacji. Warto wiedzieć, że te czynniki mogą oddziaływać na stan i kondycję skóry na tyle silnie, że w ciągu całego życia nawet kilkukrotnie może zmieniać się jej typ i rodzaj!

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje cery: normalną, mieszaną, suchą i tłustą.

Mówi się także o skórze dojrzałej, wrażliwej i naczynkowej. Warto wiedzieć, że rodzaje i typy cery to dwa odrębne pojęcia, które bardzo często używa się wymiennie. Do rodzajów cery należą: cera normalna, sucha, tłusta i mieszana, a typami cery są: skóra wrażliwa, naczynkowa oraz odwodniona.

Typy cery mogą zmieniać się wraz z wiekiem lub na skutek oddziaływania czynników wewnętrznych i zewnętrznych!

Chociaż liczne badania naukowe dowodzą, że za typy cery odpowiadają nasze geny, to prawidłowa pielęgnacja może skutkować poprawą stanu cery i załagodzeniem pewnych niedoskonałości. Z tego względu znajomość swojego typu i rodzaju jest kluczowa dla całego procesu pielęgnacji oraz doboru właściwych kosmetyków! 

Typy i rodzaje cery – charakterystyka

Skóra normalna

Cerę normalną najczęściej spotyka się u dzieci do okresu dojrzewania. Znacznie rzadziej występuje u dorosłych, u których jeśli już występuje, z czasem (około 40. roku życia) może ewoluować w skórę suchą. Zwykle jest jędrna, matowa i gładka, bez żadnych niedoskonałości i charakteryzuje się lekko różowym i jednobarwnym kolorycie.

Na skórze normalnej nie występują przebarwienia, trądzik czy rozszerzone pory. Cera tego typu jest gładka i jednolita.

Cera normalna utrzymuje także właściwy poziom nawilżenia i jednocześnie jest dobrze odżywiona. Dobrze reaguje na zabiegi chemiczne, fizyczne i mechaniczne. Nie szkodzi jej także zwykła woda i mydło. Nie jest trudna w pielęgnacji – głównym zadaniem jest wspieranie skóry normalnej i dbanie o nią w taki sposób, ab nie zaburzać jej prawidłowych funkcji.

Skóra normalna jest odporna na warunki atmosferyczne.

Skóra mieszana

Cera mieszana ma tendencję do jednoczesnego przesuszania się i przetłuszczania się, co sprawia, że jest trudna w pielęgnacji. Charakteryzuje się z delikatnie przetłuszczoną środkową częścią twarzy i suchymi obszarami wokół policzków, oczu i kości skroniowych. Warto wiedzieć, że o skórze mieszanej powinno się mówić tylko wtedy, jeśli widać pomiędzy nimi wyraźną różnicę.

Skóra mieszana ma tendencję do przetłuszczania się środkowej części twarzy – czoła, nosa i brody, czyli tzw. strefy T.

Cera mieszana występuje w momencie, gdy dochodzi do zachwiania równowagi wodno-lipidowej naskórka, a nadmiar sebum ma chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Ten typ cery często występuje wśród osób ze skórą skłonną do przetłuszczania się. W przypadku skóry mieszanej kontakt z mydłem i wodą może skutkować podrażnieniami, pieczeniem i uczuciem ściągania.

Skóra sucha

Cera sucha cechuje się niską ilością wody w naskórku. Pojęcie „sucha skóra” może dotyczyć nie tylko obszaru twarzy, ale także całego ciała. Sucha skóra zwykle jest cienka i jasnoróżowa. Charakteryzuje się skłonnością do powstawania drobnych zmarszczek i łuszczenia się. Jej powierzchnia jest chropowata i delikatna, przez co łatwo ulega uszkodzeniom.

Sucha skóra jest wynikiem niewłaściwej ścisłości korneocytów, co prowadzi do nadmiernej utraty wody.

Za występowanie skóry z tendencją do przesuszania się odpowiadają zmiany w składzie lipidów naskórkowych oraz brak naturalnego czynnika nawilżającego NMF (ang. natural moisturizing factor). Suchość skóry zwykle nasila się wraz z wiekiem i wynikające z niego nieprawidłowości bariery naskórkowej.

Skóra sucha jest delikatna i skłonna do podrażnień, a także podatna na alergie.

Na skórze z tendencją do przesuszania mogą powstawać ubytki, m.in. pęknięcia i rozpadliny, a na jej powierzchni w wyniku nadmiernego wysuszania mogą pojawiać się rany, niekiedy nawet krwawiące i bolesne.

Suchość skóry może być wrodzona lub nabyta.

Czym spowodowana jest suchość skóry? Najczęstszymi przyczynami są wrodzone skłonności, nadmierna ekspozycja na słońce oraz warunki atmosferyczne, takie jak wiatr i zimno czy ogrzewanie. Sucha skóra to również efekt procesu starzenia się i różnego rodzaju chorób skóry, m.in. AZS. Suchość cery może być spowodowana nieodpowiednią pielęgnacją, niewłaściwie dobranymi kosmetykami oraz zbyt intensywnym i częstym stosowaniem preparatów złuszczających naskórek.

Skóra sucha wymaga szczególnej ochrony przed mrozem zimą i słońcem w trakcie lata.

Należy pamiętać, że długotrwałe narażenie suchej cery na czynniki atmosferyczne takie jak: wiatr, mróz i słońce, może skutkować przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek i jeszcze szybszym starzeniem się skóry.

Uwaga: skóra sucha nie lubi twardej wody i zbyt silnych, zasadowych mydeł oraz kosmetyków zawierających mocne detergenty.

typy cery

Skóra tłusta

Skóra tłusta pokryta jest warstwą tłuszczu. Charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i łojotokiem, który jest podłożem wielu schorzeń. Niestety ten typ cery to dobre środowisko dla bakterii, dlatego bardzo często osoby z tłustą skórą zmagają się z trądzikiem lub ŁZS. Warto wiedzieć, że określenie „skóra tłusta”, oprócz twarzy, dotyczy także owłosionej skóry głowy oraz górnej części pleców i klatki piersiowej.

Tłustej cerze towarzyszy nadmierny łojotok.

Skóra tłusta charakteryzuje się przede wszystkim rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, tzw. porami oraz świecącym wyglądem. Jest gruba i mniej podatna na podrażnienia. W przypadku tej cery nie powstają na niej drobne zmarszczki, jednak wraz z upływającym czasem, na skutek utraty jędrności tworzą się w niej zmarszczki głębokie.

Skóra tłusta cechuje się nie tylko nadmiernym wydzielaniem łoju, ale także zaskórnikami.

Główną przyczyną tłustej skóry jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum. Ten typ cery zwykle występuje wśród nastolatków, jednak może także pojawiać się u dorosłych osób.

Nadmierne wydzielanie łoju może mieć podłoże hormonalne lub nasilać się na skutek czynników drażniących.

Uwaga: skóra tłusta nie lubi zasadowych mydeł oraz intensywnych środków na bazie alkoholu, które mają za zadanie ją odtłuścić. Do jej pielęgnacji warto używać produkty na bazie siarki organicznej (mniej drażniącej niż mineralna) oraz zawierające łagodne środki powierzchniowo czynne.

Skóra wrażliwa

Wrażliwa skóra jest sucha i delikatna, przez co bardzo łatwo ulega uszkodzeniom i podrażnieniom, nawet pod wpływem wody! Ponadto ma skłonność do alergii i zaczerwienień. Ten typ cer bardzo źle znosi zmienne warunki atmosferyczne i skrajne temperatury.

Osoby z cerą wrażliwą odczuwają pieczenie i ściąganie skóry.

Przyczyną występowania cery wrażliwej mogą być zaburzenia krążenia i większa przepuszczalność skóry. Często jej funkcje są zaburzone, przez co staje się bardziej wrażliwa na bodźce. W efekcie neurony czuciowe aktywują się i następuje uwolnienie mediatorów stanu zapalnego.

Skóra wrażliwa zdecydowanie cześciej występuje wśród dzieci, niż u dorosłych.

Innymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu skóry wrażliwej są czynniki środowiskowe, takie jak: drastyczne zmiany temperatury oraz gorąco i chłód, stres, silne emocje i przyczyny hormonalne. Skóra wrażliwa to zwykle przypadłość kobiet – nadwrażliwość skóry zależna jest od cyklu menstruacyjnego.

Skóra wrażliwa nie lubi środków chemicznych, alkoholu i ostrych przypraw.

Osoby z suchą skórą powinny unikać mydeł zasadowych oraz twardej wody. Niewskazane są toniki i środki na bazie alkoholu oraz silne detergenty i odtłuszczające preparaty myjące. Zaleca się używanie emolientów oraz wód termalnych, a także środków o prostym składzie. Sucha skóra nie lubi również olejków zapachowych.

Skóra dojrzała

Inaczej nazywana także skórą starzejącą się. Proces starzenia się całego organizmu polega zmniejszeniu się ilości komórek czynnych i gorszymi możliwościami ich regeneracji. Ta cera cechuje się szorstkością i zanikiem żywego naskórka. Skóra dojrzała jest obwisła, zwiotczała i mniej elastyczna. Włókna kolagenowe stają się cieńsze i spłaszczone, a włókna sprężsyte i naczynia włosowate mniej liczne.

Skóra dojrzała jest wrażliwa na promienie słoneczne oraz czynniki zewnętrzne.

Na skórze dojrzałej mogą pojawiać się wykwity i niedoskonałości skórne, takie jak: brodawki i naczyniaki. Skóra dojrzała charakteryzuje się skłonnością do przesuszania, któremu należy jak najszybciej zapobiegać. Sucha skóra to więcej zmarszczek, które są niezwykle trudne do usunięcia i zniwelowania!

Skóra dojrzała wytwarza mniej łoju, przez co staje się szorstka.

Dojrzałą skórę należy przede wszystkim odpowiednio chronić przed słońcem. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne skutkuje powstawaniem wolnych rodników. Warto zadbać o odpowiednie preparaty przeciwsłoneczne z filtrem, nie tylko latem!

Słońce powoduje plamy barwnikowe na skórze dojrzałej!

Przeczytaj także: Znamiona – profilaktyka, diagnostyka, możliwości leczenia i usuwania zmian skórnych.

typy cery

Pielęgnacja a typy cery. Jak wybrać odpowiedni krem?

Każdy typ cery wymaga innej pielęgnacji.

Rodzaje i typy cery a codzienna pielęgnacja – na co warto zwracać uwagę wybierając kremy i kosmetyki?

Skóra normalna wymaga pielęgnacji natłuszczającej i regenerującej, jednak umiarkowanej, aby nie zaburzać jej prawidłowych funkcji. Dobrym wyborem będą kremy nawilżające i półtłuste oraz maseczki witaminowe. Zimą warto także pamiętać o dodatkowych kosmetykach ochronnych.

Jedna z najbardziej problematycznych cer – skóra mieszana – wymaga stosowania kremów nawilżających i odżywczych. W jej pielęgnacji warto postawić zwłaszcza na nawilżanie!

Cera sucha lubi kremy nawilżające i regenerujące, niezawierające w swoim składzie alkoholu. W jej pielęgnacji sprawdzą się także kosmetyki odżywcze i natłuszczające oraz emulsje nawilżające na bazie: gliceryny, ceramidów i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Warto sięgać także po te wzbogacone o: witaminę E, olej jojoba, olej arganowy, aloes i masło shea.

W pielęgnacji skóry tłustej sprawdzą się kremy zawierające: wyciąg z nagietka, łagodzący podrażnienia, alantoinę, oczar wirginijski i wyciąg z kasztanowca oraz kaolin, cynk i miedź. Warto zadbać także o preparaty regulujące wydzielanie sebum oraz kremy matujące na dzień i kremy odżywcze na noc.

Skóra dojrzała wymaga podobnej pielęgnacji jak cera sucha. Tutaj sprawdzą się kremy z retinolem i witaminą E. Należy wybierać przede wszystkim preparaty nawilżające, głęboko odżywcze i regenerujące. Tego rodzaju cera wymaga także stosowania kremów przeciwzmarszczkowych zawierających kolagen.

Z kolei cera wrażliwa polubi kosmetyki hipoalergiczne i naturalne, bez sztucznych barwników i substancji zapachowych. Warto stosować te z jak najprostszym składem oraz preparaty mające w swoim składzie substancje łagodzące podrażnienia, np. wyciąg z rumianku.

To może Cię zainteresować: Jak utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry? Wybierz dobry krem nawilżający!

Bibliografia:

  1. Jaroszewska B., Kosmetyka pielęgnacyjna, Warszawa 1988
  2. Martini M-C., Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2007
  3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2010

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię