Peeling to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Można wykonywać go samodzielnie w domu lub w salonie kosmetycznym przy pomocy specjalnych urządzeń. Stosowany regularnie wygładza skórę, poprawia jej elastyczność i pozwala zachować piękny, młody wygląd. Jak wybrać idealną metodę złuszczania naskórka dostosowaną do indywidualnych potrzeb skóry i jaki peeling można bezpiecznie stosować przy cerze trądzikowej? Podpowiadamy!

[aktualizacja: 10’2020]

Jak działa peeling i dlaczego warto wykonywać go systematycznie?

Peeling to zabieg kosmetyczny usuwający martwy naskórek. Stosowany regularnie dobrze oczyszcza skórę, udrażnia ujścia gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu zaskórników. Ponadto peeling niweluje efekt szarej i zmęczonej skóry, a także pobudza naskórek do wytwarzania nowych komórek. Gwarantuje również lepsze wchłanianie składników kremów i serum do twarzy.

Naturalny czas złuszczania naskórka trwa od 14 do 28 dni, jednak wiek i związany z nim proces starzenia się skóry, jak również stres mogą znacznie ten okres wydłużyć.

Regularne peelingi przyspieszają proces złuszczania naskórka, co skutkuje poprawą wyglądu i kondycji skóry. W efekcie cera odzyskuje świeży i promienny wygląd. Złuszczanie martwego naskórka skutecznie redukuje także widoczność zmarszczek, likwiduje oznaki starzenia skóry oraz rozjaśniają przebarwienia.

To może Cię zainteresować: Skóra bez plam – naturalne sposoby na przebarwienia.

Rodzaje peelingów. Jak wybrać ten odpowiedni?

Rodzaj peelingu powinien zależeć od stanu skóry i być dobrany według indywidualnych predyspozycji. Warto wiedzieć, że niewłaściwy zabieg złuszczania naskórka może pogorszyć wygląd cery i przysporzyć więcej szkody niż pożytku!

Rodzaj peelingu należy dobrać według indywidualnych skłonności i potrzeb skóry.

Peelingi najprościej można podzielić na:

  • mechaniczne,
  • enzymatyczne
  • chemiczne,
  • kawitacyjne,
  • mieszane.

Najczęściej wybieranym zabiegiem jest peeling mechaniczny, który dzięki zawartości drobinek ściera martwy naskórek. Dużą popularnością cieszy się także peeling chemiczny. Wykonuje się go z użyciem kwasu glikowego, kwasu TCA, kwasu migdałowego lub kwasu pirogronowego. Jedną z możliwości złuszczania naskórka jest także peeling mieszany, który dobiera się według indywidualnych potrzeb i skłonności skóry.

W warunkach domowych oprócz peelingu mechanicznego bardzo często wykonuje się także peeling enzymatyczny. Ten rodzaj peelingu sprawdzi się w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry skłonnej do podrażnień.

Peeling mechaniczny, enzymatyczny czy kawitacyjny?

Najbardziej znanymi sposobami oczyszczania twarzy i złuszczania martwego naskórka są peelingi mechaniczne i enzymatyczne, a także kawitacja, którą najczęściej wykonuje się w salonach kosmetycznych.

Peeling mechaniczny i enzymatyczny to zabiegi złuszczania naskórka, które można wykonywać samodzielnie, bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Wykonywanie tych zabiegów w domu wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i trafnego określenia typu skóry. Wcześniejsze przygotowanie pozwoli także uniknąć ewentualnych podrażnień i pogorszenia stanu cery. Z kolei peeling kawitacyjny to zabieg, który od jakiegoś czasu wykonać także samodzielnie – konieczne będzie jednak specjalne urządzenie.

Sprawdź także: Typy cery. Jak je rozpoznać i właściwie pielęgnować?

peeling

Czym kierować się przy wyborze peelingu twarzy, by przyniósł dobre efekty?

Peeling mechaniczny w domowych warunkach

Peeling mechaniczny (nazywany również ziarnistym) zawiera scrub, czyli drobinki ułatwiające usuwanie martwego naskórka. Zwykle są to polietylenowe kuleczki lub drobinki naturalne: mielona kawa, rozdrobnione łupiny orzechów, korzenie roślin, nasiona, pestki, sól lub cukier trzcinowy.

Peeling ziarnisty jest idealnym sposobem oczyszczania cery tłustej lub odwodnionej. Zawarte w drobinkach oleje nawilżą wysuszoną skórę.

Domowy peeling mechaniczny wmasowuje się w skórę i spłukuje wodą. Z kolei mikrodermabrazja i dermabrazja, peelingi mechaniczne wykonywane w salonach kosmetycznych ścierają martwy naskórek za pomocą specjalnego urządzenia.

Mikrodermabrazja i dermabrazja – głębokie oczyszczanie skóry

Jednym z najczęściej stosowanych w salonach kosmetycznych peelingów mechanicznych jest mikrodermabrazja. Polega na ścieraniu górnej warstwy naskórka, dzięki czemu skóra wytwarza nowe, pełnowartościowe komórki.

Przed wykonaniem zabiegu skóra musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona, a następnie martwy naskórek ściera się głowicą pokrytą diamentami lub korundem. Mikrodermabrazja jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna, a skutki uboczne, takie jak swędzenie lub pieczenie występują bardzo rzadko.

Oczyszczanie skóry podczas zabiegu mikrodermabrazji następuje stopniowo, co minimalizuje ryzyko zbyt głębokiego złuszczania i podrażnień.

Dużą popularnością w salonach i gabinetach kosmetycznych cieszy się również dermabrazja. Zabieg głęboko złuszcza naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry właściwej. Zwykle znajduje zastosowanie jako zabieg wygładzający skórę oraz łagodzący schorzenia dermatologiczne. Warto wiedzieć, że dermabrazja niweluje widoczność blizn i zmian skórnych.

Dermabrazja redukuje zmarszczki, przebarwienia i rozszerzone pory, a także usuwa blizny potrądzikowe.

Zabieg dermabrazji wykonuje się w salonach kosmetycznych za pomocą obrotowej głowicy pokrytej ścierającymi drobinkami. Warstwy naskórka usuwane są stopniowo, co pozwala kontrolować przebieg złuszczania, aby uniknąć uszkodzeń i podrażnień.

Przeczytaj także: Znamiona – profilaktyka, diagnostyka, możliwości leczenia i usuwania zmian skórnych.

Zalety i wady peelingów mechanicznych

Peelingi mechaniczne poprawiają mikrokrążenie krwi, wygładzają skórę, poprawiają jej koloryt, a także niwelują zmarszczki i usuwają oznaki starzenia. Ponadto odblokowują ujścia gruczołów łojowych i redukują wydzielanie łoju.

Peelingi mechaniczne stosowane regularnie przywracają piękny i świeży wygląd skóry, ale nie są wskazane dla każdego rodzaju cery.

Peeling mechaniczny nie jest wskazany dla każdego typu skóry. Wykonując ten zabieg należy zachować dużą ostrożność, by nie wywołać podrażnień i nie pogorszyć stanu skóry.

Peeling mechaniczny nie jest wskazany dla osób z wrażliwą skórą, ponieważ może wywołać podrażnienia!

Warto wiedzieć, że z wykonywania peelingów ziarnistych powinny zrezygnować osoby ze skłonnością do przesuszania skóry i trądziku. Przeciwwskazaniem do ich wykonania są także stany zapalne oraz grzybicze, wirusowe i bakteryjne choroby skóry.

Peeling enzymatyczny – łagodne rozwiązanie dla wrażliwej skóry

Peeling enzymatyczny jest delikatną formą złuszczania martwego naskórka. Zawarte w nim enzymy proteolitycznych łagodnie rozpuszczają warstwę rogową naskórka, dlatego poleca się go osobom ze skórą wrażliwą, naczynkową i trądzikową. Ponadto enzymy pobudzają komórki do regeneracji, a także wnikają w głąb skóry, jednocześnie usuwając zanieczyszczenia.

Peeling enzymatyczny delikatnie oczyszcza skórę wrażliwą ze skłonnością do trądziku i podrażnień.

Ten rodzaj peelingu jest bardzo popularny – można wykonywać go w domu, bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Jakie korzyści może przynieść stosowanie peelingu enzymatycznego?

Ten rodzaj peelingu delikatnie złuszcza naskórek, ale ze względu na brak ścierających drobinek wymaga częstego i regularnego stosowania. Aby osiągnąć dobre i zauważalne efekty, trzeba wykonywać go systematycznie przez dłuższy czas!

Uwaga: peeling enzymatyczny może skutkować efektem „odstających skórek”  – nie wolno usuwać go peelingami mechanicznymi!

Peeling enzymatyczny zwykle nie wywołuje podrażnień, jednak przed użyciem warto wykonać test, który pozwoli uniknąć reakcji uczuleniowych i wysypki. Zaleca się go w szczególności osobom z wrażliwą skórą, ale sprawdzi się również w pielęgnacji wszystkich rodzajów cery.

Peeling kawitacyjny – uniwersalny zabieg dla każdego typu skóry

Peeling kawitacyjny jest skutecznym i uniwersalnym zabiegiem usuwania martwego naskórka, wykonywanym w salonach kosmetycznych. To najbardziej skuteczny sposób złuszczania martwego naskórka i głębokiego oczyszczania skóry.

Peeling kawitacyjny wykonuje się przy użyciu urządzeń wytwarzających fale ultradźwiękowe.

Nowoczesna metoda kawitacji jest całkowicie bezbolesna i niezwykle skuteczna. Oczyszcza i odświeża skórę, a drgania fal dźwiękowych poprawiają krążenie, które pobudza procesy regeneracyjne i stymuluje wytwarzanie nowych komórek.

Masaż twarzy wykonywany podczas peelingu kawitacyjnego wygładza zmarszczki i odmładza skórę.

Peeling kawitacyjny w szczególności poleca się osobom ze skórą wrażliwą, naczynkową i skłonną do podrażnień Sprawdzi się również jako łagodny zabieg oczyszczający skórę trądzikową.

Uwaga!!! Peeling kawitacyjny nie może być stosowany na skórze łuszczycowej!

Peeling – przeciwwskazania

Peelingi są świetnym sposobem oczyszczania skóry, jednak nie każdy pozwoli osiągnąć zamierzony efekt. Trzeba mieć świadomość, że niewłaściwie dobrana metoda złuszczania naskórka może jeszcze bardziej pogorszyć stan cery!

Dużą ostrożność należy zachować zwłaszcza w przypadku samodzielnie wykonywanych peelingów mechanicznych. W przypadku skóry trądzikowej może doprowadzić do rozprzestrzeniania się zmian trądzikowych i nasilenia stanu zapalnego. Chcąc uniknąć zaostrzenia się trądziku i pogorszenia kondycji skóry, warto wybrać łagodniejszy peeling enzymatyczny. Warto wiedzieć, że ten rodzaj peelingu w niektórych przypadkach może jednak wywołać ból i pieczenie zmian skórnych.

Zabiegu złuszczania naskórka nie należy wykonywać także bezpośrednio po depilacji oraz przed wyjściem na słońce i bezpośrednio po opalaniu.

Przeciwwskazaniami do wykonywania peelingów są także:

Wybierając idealny peeling twarzy warto kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać o indywidualnych skłonnościach i potrzebach cery. Właściwie dobrany zabieg oczyszczania cery przywróci skórze młody i piękny wygląd.

Więcej interesujących artykułów znajdziesz w naszym dziale: URODA.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię