Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyka aż 1-5% populacji, w Polsce choruje na nią około milion osób. W zależności od przebiegu łuszczycę można podzielić na lekką, umiarkowaną i ciężką. O tym jakie są objawy łuszczycy, jak z nią żyć i jak powinno odbywać się leczenie, mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

[aktualizacja: 09’2022]

Łuszczyca – etiopatogeneza choroby

Etiopatogeneza łuszczcy nie jest dotychczas do końca poznana. Łuszczyca skóry należy do schorzeń autoimmunologicznych, co oznacza, że z niewiadomych przyczyn nasze ciało reaguje obronnie na własne tkanki.

Efektem jest stan zapalny skóry i przyspieszony podział komórek naskórka w rezultacie którego dochodzi do  pogrubienia i pojawienia się srebrnej łuski. Istotne znaczenie mają także czynniki genetyczne (rodzinne występowanie łuszczycy) oraz środowiskowe takie jak: stres, alkohol, narkotyki, papierosy, przyjmowanie leków, zwłaszcza beta-blokerów i niektórych antybiotyków, infekcje bakteryjne (np. próchnicze zęby!), wirusowe i grzybicze oraz urazy.

Łuszczyca skóry rozwija się, gdy zaistnieją czynniki środowiskowe. Same predyspozycje genetyczne nie muszą skutkować jej wystąpieniem.

Łuszczyca i jej typy

Wyróżnia się dwa typy choroby: łuszczyca typu I dotyka pacjentów pomiędzy 20. a 40. rokiem życia i w większości przypadków jest uwarunkowana genetycznie. Warto tutaj wiedzieć, że w przypadku, gdy oboje rodziców choruje na łuszczycę, ryzyko jej wystąpienia u dzieci sięga nawet 60-70%!

Łuszczyca typu II tzw. typu późnego, pojawia się u osób powyżej 60. roku życia. Ma łagodniejszy przebieg i raczej nie jest uwarunkowana genetycznie.

Łuszczyca występuje również wśród dzieci, także u noworodków, a im wcześniej pojawiają się zmiany skórne, tym choroba ma cięższy przebieg.

Czy każda łuszczyca skóry jest taka sama?

Łuszczyca jest schorzeniem przybierającym różne postacie. Do najczęstszych należą:

Łuszczyca zwykła

Wśród pacjentów najczęściej występuje łuszczyca zwykła, w tym jej odmiana łuszczyca plackowata (80% przypadków), gdzie zmiany najczęściej występują na skórze owłosionej głowy, w okolicy kolan i łokci, w szparze pośladkowej; łuszczyca krostkowa mogąca występować jako łuszczyca krostkowa dłoni i stóp lub jako łuszczyca krostkowa uogólniona Von Zumbusch.

Łuszczyca stawowa i łuszczyca paznokci

Wyróżnia się także łuszczycę stawową i łuszczycę paznokci. Gdy łuszczyca zajmuje paznokcie – pojawia się wtedy rogowacenie podpaznokciowe, zgrubienia, bruzdy lub plamy. Łuszczyca stawowa ma różny przebieg i nasilenie. W postaci zaawansowanej może dotknąć wiele stawów i być przyczyną inwalidztwa uniemożliwiającego poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności.

Łuszczyca jest ogólnoustrojową chorobą zapalną, dlatego chcąc wykluczyć wszelkie ogniwa infekcji ważna jest stała opieka i współpraca wielu lekarzy specjalistów.

UWAGA! Osoby z łuszczycą częściej niż w populacji zapadają na: choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, zespół metaboliczny czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Łuszczyca jest chorobą stygmatyzującą, a pacjenci, u których zmiany skórne są widoczne wymagają wsparcia psychologa, a nawet psychiatry. Wielu chorych zmaga się depresją, ponieważ ludzie błędnie myślą, że łuszczyca jest chorobą zakaźną i odsuwają chorych na margines życia społecznego.

Podając rękę choremu i przebywając z nim, nie zarazisz się łuszczycą!

Łuszczyca – objawy

Pierwsze objawy łuszczycy, z którymi pacjenci powinni udać się do lekarza to czerwone grudki pokryte łuską różnej wielkości, zwykle 1-2 cm, powiększające się i zlewające ze sobą w blaszki łuszczycowe obejmujące coraz to nowe obszary skóry.

Rozpoznanie objawów łuszczycy skóry dla doświadczonego dermatologa nie powinno być trudne. Pomocne są tu nieinwazyjne metody diagnostyczne, takie jak dermoskopia i wideodermoskopia, gdzie możemy zobaczyć zmianę skórną w powiększeniu. Gdy lekarz nadal ma wątpliwości co do objawów i diagnozy, może pobrać wycinek skóry w celu wykonania badania histopatologicznego.

Ważne jest prawidłowe różnicowanie objawów łuszczycy z innymi chorobami skóry, takimi jak: łojotokowe zapalenie skóry, liszaj płaski, wyprysk czy grzybica.

Charakterystyczną cechą w aktywnej łuszczycy jest objaw Köbnera, czyli pojawianie się zmian łuszczycowych po upływie 8-12 dni od uszkodzenia naskórka, na przykład w przypadku mocnego zadrapania. Częstymi symptomami są również objaw świecy stearynowej – powierzchnia zmian po zdrapaniu łuski jest błyszcząca jak świeca oraz objaw Auspitza – po zadrapaniu łuski na powierzchni zmiany pojawia się kropelkowate krwawienie, co wynika z przerośniętych naczyń włosowatych brodawek skórnych.

Zmiany łuszczycowe najczęściej (w 80%) pojawiają się na owłosionej skórze głowy oraz na łokciach i kolanach. Mogą pojawić się również w okolicach kręgosłupa lędźwiowego.

UWAGA! Jeśli łuszczyca zlokalizowana jest na owłosionej skórze głowy, w szparze pośladkowej i dodatkowo zajęte są płytki paznokciowe, należy przeprowadzić diagnostykę pod kątem wykluczenia łuszczycy stawowej.

Zmiany skórne w łuszczycy mogą być zlokalizowane tak naprawdę w każdej części ciała. Objawy łuszczycy mogą dotknąć także narządów intymnych, co jest bardzo trudne do leczenia, a dla pacjenta bolące i krępujące. Poza tym pacjentom z różnymi postaciami łuszczycy praktycznie cały czas towarzyszy świąd, co niestety bardzo przeszkadza w codziennym życiu.

Trzeba pamiętać, że łuszczyca to nie tylko choroba skóry, atakuje także ⇒ narządy wewnętrzne, w tym m.in. układ kostno-stawowy, układ krążenia, układ pokarmowy i dlatego pacjent z łuszczycą powinien być pod opieką lekarzy wielu specjalności! To powinno być leczenie skoordynowane.

Łuszczyca – sposoby leczenia

„Czy łuszczyca jest chorobą uleczalną i jak odbywa się leczenie łuszczycy?” – to najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

„Łuszczyca jest chorobą zaleczalną, ale niestety nieuleczalną ze względu na jej podłoże genetyczne, autoimmunologiczne i środowiskowe, jednakże przy odpowiednim leczeniu można osiągnąć niemalże całkowitą remisję” – tłumaczy dr Irena Walecka.

Sposób leczenia łuszczycy zależy od jej rodzaju oraz czynników środowiskowych. W przypadku łuszczycy lekkiej stosuje się leczenie miejscowe, a w umiarkowanej i ciężkiej postaci – leczenie ogólne, klasyczne. Jeśli terapia nie przynosi zamierzonych efektów, można zastosować leczenie biologiczne.

Metoda leczenia tak naprawdę zależy od tego, z jaką postacią łuszczycy mamy do czynienia. Każda łuszczyca jest inna, ma różny przebieg, inne uwarunkowania, a poza tym każdy pacjent wykonuje inny zawód (o czym szerzej w audycji!).

Aby leczenie łuszczycy było skuteczne, przede wszystkim trzeba dobrze poznać pacjenta, do czego służą m.in. ankiety, które wypełnia pacjent oraz wskaźniki, na podstawie których lekarz określa, z jakiego typu łuszczycą ma do czynienia, są to:

  • wskaźnik BSA (ang. Body Surface Area) – powierzchni zajęcia skóry,
  • wskaźnik PASI (ang. Psoriasis Area and Severity Index) – stopnia nasilenia zmian łuszczycowych,
  • wskaźnik DLQI (ang. Dermatology Life Quality Index) – bardzo istotny wskaźnik określający stopień jakości życia pacjenta z łuszczycą.

Na podstawie zebranego wywiadu lekarz jest w stanie stwierdzić stopień nasilenia łuszczycy i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Żywokost – zastosowanie w medycynie.

Życie z łuszczycą

W przypadku pojawienia się zmian skórnych należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Samodzielne leczenie w przypadku łuszczycy nie jest dobrym rozwiązaniem!

Łuszczyca to nie koniec świata, dlatego kluczowym jest dobre nastawienie i chęć leczenia” – mówi dr hab. n. med. Irena Walecka.

Chorujący na łuszczycę powinni dbać o skórę, dbać o jej stan i unikać jej przesuszania. Ważne jest, aby unikać rozdrapywania i zrywania łusek. Odpowiednia pielęgnacja pomoże zachować nie tylko dobry wygląd skóry, a także samopoczucie.

Łuszczyca – objawy, diagnostyka i leczenie  – podcast do wysłuchania

O objawach łuszczycy i jej leczeniu rozmawialiśmy z  dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.


ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię