Stres – jak wpływa na nasz organizm? Czy rzeczywiście za wszelką cenę powinniśmy go unikać? Przecież to naturalna forma dostosowania się naszego organizmu do trudnej sytuacji! Czy rak żywi się naszym stresem?

Oceń to:
| Liczba ocen: 11 Średnia: 3.2

Stres – co o nim wiemy i jak sobie z nim radzić, gdy usłyszymy paraliżującą nas diagnozę – RAK!  Między innymi to pytanie zadaliśmy naszej Ekspertce – dr n. med. Renacie Rumińskiej-Busz.

Psyche i Soma to Jedność! Nad tym, czy to jedność czy dwa niezależne obszary, zastanawiano się  już 5 tys. lat temu. W medycynie chińskiej, w ajurwedzie, w systemie medycyny indyjskiej znajdujemy wzmianki o tym, że psyche i soma to jedność. Później w starożytności Platon napisał piękne dzieło „Charmides”, w którym pisze: „Leczenie wielu chorób jest nieznane lekarzom Hellady, gdyż leczą oni narząd a nie widzą człowieka”

Przez kolejne wieki problem pojawiał się z większą lub mniejszą intensywnością. Na początku XVII wieku Baruch Spinoza powtórzył te słowa, że każda choroba w ciele ma swój początek w umyśle.

Dzisiaj już wiemy, że Psyche i Soma to Jedność i że przewlekła forma stresu uszczupla zasoby naszego organizmu niszcząc go pod względem psychicznym i fizycznym. Istnieje cała grupa chorób zaliczana do chorób psychosomatycznych. Według WHO tych chorób jest ponad 30 i lista nie jest zamknięta. Przerażające jest to, że do tej listy dochodzi coraz więcej chorób dotykających coraz to młodsze osoby, wręcz dzieci!

Matkom nie obce są objawy takie jak bóle brzucha, czy biegunki, czy też bóle głowy u dzieci idących do przedszkola, czy nie lubiących szkoły. Nikogo dzisiaj już nie trzeba przekonywać, że zdanie “zdenerwował się i umarł czy dostał zawału”, ma podstawy naukowe!

Radioklinika_ stres

Źródeł stresu jest bardzo wiele. Najczęstsze to te związane z rodziną, pracą, sytuacją społeczną, ekonomiczną czy socjalną. Do najbardziej stresogennych zdarzeń naukowcy zaliczyli: śmierć małżonka lub dziecka, rozwód, separację, śmierć członka bliskiej rodziny (rodzice, rodzeństwo) własny uraz lub właśnie choroba!

Stres ma dwa oblicza – negatywne, ale też i pozytywne. Negatywny distres – przewlekły, degradujący pod względem psychicznym i fizycznym. Pozytywny eustres –  stres konstruktywny, motywujący; będący stanem zadowolenia, który motywuje człowieka do podejmowania wysiłku i dążenia do osiągnięć życiowych.

Co z rakiem? Gdy mamy już nowotwór, katastrofalnie podupada nasza psyche, nie panujemy nad lękiem i strachem! Czujemy bezradność wynikającą z utraty kontroli nad własnym ciałem i życiem.

Z rozpoznaniem nowotworu wiąże się długie, obciążające organizm leczenie, często związane z oszpeceniem ciała, kalectwem, bólem oraz niepewne rokowanie. Stres powoduje znaczące obniżenie odporności a co za tym idzie zwiększenie podatności na wirusy, zaburza krzepliwość krwi i może prowadzić do zatorów naczyniowych i zawałów!

Przewlekły stres powoduje duże zmiany w wydzielaniu hormonów, zwłaszcza kortyzolu, zwanego “hormonem stresu”. On z kolei przyspiesza skurcz naczyń krwionośnych, prowadzi do niedotlenienia i w efekcie dochodzi do rozwoju komórek nowotworowych.

Konsekwencją tego jest postęp raka i przerzuty. Dlatego, jak podkreśla nasz Ekspert, zmiana na lepsze naszych emocji wprost proporcjonalnie przekłada się na lepsze działanie całego naszego organizmu, który  staje się  silniejszy i bardziej podatny na leczenie.

Jak zatem radzić sobie ze stresem podczas choroby nowotworowej? Co zrobić, by zły stres zamieniać z dnia na dzień w pozytywny – mobilizujący? O tym szczegółowo i wyczerpująco opowiada nasz gość – dr n. med. Renata Rumińska-Busz.

Radioklinika_dr n. med. Renata Rumińska-Busz_stres a choroba nowotworowa

Naszym gościem jest – otolaryngolog, radioterapeuta-onkolog, psychoonkolog, wieloletni pracownik Zakładu Radioterapii Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Pani doktor wszystkim zainteresowanym naukowym podejściem do stresu poleca publikację W przestrzeni stresu i lęku. Stres nasz codzienny” pod red. Prof. Jadwigi Jośko – Ochojskiej. E-book można za darmo przeczytać na stronie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zachęcamy też do przypomnienia sobie naszego poprzedniego wpisu: Dodajemy wiary chorym – Jerzy Stuhr dla Radiokliniki

Oceń to:

| Liczba ocen: 11 Średnia: 3.2

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tomasz Zielenkiewicz

Tomasz Zielenkiewicz

Zawód wyuczony i wykonywany - dziennikarz informacyjny. Tematyką zdrowia zajmuję się od dawna. Pracowałem m.in. przy realizacji programu “Encyklopedia Zdrowia” w Polsat News. Zapraszam do komentowania moich audycji i wpisów.