Psychoonkolog powinien być przy chorym onkologicznie  i stanowić mocne wsparcie dla niego i jego rodziny. „Jest to trudny zawód. Kiedy jednak widzi się błysk w oku i uśmiech na twarzy pacjenta, któremu rozmowa z psychoonkologiem pomogła, to dodaje skrzydeł!” – mówi nasz gość, Pani Milena Dzienisiewicz – psychoonkolog.

Psychoonkolog to osoba, która wspiera pacjentów chorujących na nowotwory, ale także otacza opieką ich rodziny. Psychoonkologiem najczęściej jest psycholog specjalizujący się w dziedzinie onkologii lub lekarze i pielęgniarki, którzy dodatkowo ukończą studia z zakresu psychoonkologii.

Wsparcie psychoonkologa to powinien być niezbędny element w procesie leczenia nowotworów!

W trudnym zawodzie psychoonkologa bardzo dobrze sprawdzają się kobiety, które są empatyczne i potrafią zrozumieć skrajne emocje pacjenta. Pomimo wielu trudności tej profesji każdy błysk w oku pacjenta, któremu można pomóc daje nadzieję i poczucie, że praca ma sens, ponieważ przynosi dobre efekty.

Dlaczego chorzy na nowotwory potrzebują wsparcia psychoonkologa?

W obliczu choroby pacjenci nie potrafią samodzielnie uporać się z trudnościami i emocjami, które im towarzyszą. Szok i wszechogarniający lęk utrudniają optymistyczne patrzenie w przyszłość, a pacjenci pomimo wsparcia bliskich potrzebują pomocy specjalisty.

Chorobom nowotworowym bardzo często towarzyszy również depresja, dlatego warto pamiętać, że w takich przypadkach pomoc psychoonkologa jest niezbędna!

Jak wygląda pomoc psychoonkologa?

Obecność i wsparcie bliskich jest bardzo ważne, jednak bardzo często okazuje się niewystarczające, aby uporać się z negatywnymi emocjami w trakcie choroby. Pomoc psychoonkologa rozpoczyna się zwykle od interwencji kryzysowej – w momencie postawienia diagnozy u chorego pojawia się silny wstrząs i jest to próba przepracowania pierwszych, negatywnych emocji. Interwencja kryzysowa umożliwia dalsze działanie i mentalne przeciwstawianie się chorobie.

Psychoonkolog musi podnieść motywację pacjenta, zachęcić do leczenia, a także poprawić jego samopoczucie. Ważne jest uświadomienie, że choroba nowotworowa nie jest końcem świata.

Psychoonkolog pokazuje choremu, że nadal może wieść normalne życie!

Nowotwór a kobiecość – jak ją zachować?

Płeć piękna w momencie postawienia diagnozy bardzo często zapomina, że pomimo choroby wciąż można być piękną i pełną optymizmu kobietą.

W umyśle kobiety zbyt często pojawia się myśl „jestem chora”. Pacjentki onkologiczne zwykle przestają dbać o siebie i tracą poczucie własnej wartości. Ważne jest, aby uświadomić kobietom, że choroba nie przekreśla ich dotychczasowej codzienności, a sytuacja, w której się znalazły można być okazją do spełniania marzeń i rozwijania pasji, na które wcześniej nie miały odwagi.

Kobiety bardzo często wstydzą się mówić o swojej chorobie, ponieważ boją się odrzucenia i negatywnej reakcji partnera. Czują się gorsze i tracą świadomość własnej kobiecości, a w efekcie zamykają się w sobie i gromadzą negatywne emocje. Kobieta zmagająca się nowotworem musi wiedzieć, że pomimo choroby nadal może spełniać się na każdej płaszczyźnie.

Wsparcie partnera w walce z chorobą jest bardzo ważne! Obecność, towarzyszenie podczas wizyt u lekarza, trzymanie za rękę i zwykły uśmiech może przynieść pacjentce wiele dobrego.

Choroba nowotorowa zmienia funkcjonowanie rodziny, a każdy z jej członków przeżywa silne emocje. Mówi się, że na raka choruje cała rodzina, dlatego istotne jest, aby wsparciem psychoonkologicznym otoczyć nie tylko pacjenta, ale także jego najbliższych!

Psychoonkolog powinien także zachęcać do wykonywania regularnych badań, a także wspierać profilaktykę chorób nowotworowych wśród członków rodziny chorego.

Warto pamiętać, że pomoc psychoonkologa może uzyskać każdy chory, bez względu na płeć, czy rodzaj nowotworu.

To może Cię zainteresować: Nowotwory ginekologiczne – objawy, leczenie i profilaktyka

Podcast do wysłuchania

Gościem Radiokliniki i Jarka Rosińskiego była Pani Milena Dzienisiewicz – psychoonkolog. Za pomoc w realizacji audycji dziękujemy Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości!

Zajrzyj również do naszego działu >> PSYCHOLOGIA, PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię