Nużeniec jest pasożytem bytującym w gruczołach przyrzęsowych i łojowych, a także mieszkach włosowych na twarzy. Zwykle zagnieżdża się w gruczołach, w których umocowane są cebulki włosowe i wywołuje demodekozę – chorobę powszechną wśród dorosłych.

Oceń to:
| Liczba ocen: 41 Średnia: 3.9

Nużeniec | O pasożycie skórnym i sposobach walki z nim rozmawiamy z  dr Mariuszem Rowińskim z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Kliniki prof. Jerzego Szaflika w Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Nużeniec – demodekoza nie musi być groźna!

Nużeniec najczęściej żeruje w okolicy nosa, czoła i brody, odżywia się tłuszczem naskórka, a także lipidami. Jest niewielkim pasożytem, którego grubość można porównać do 2/3 objętości rzęsy.

Nużeniec został odkryty już na przełomie XIX i XX wieku, jednak dopiero ostatnie lata umożliwiły odpowiednią diagnostykę i terapię demodekozy, na którą może cierpieć nawet 60% niektórych społeczeństw!. Niestety rozpoznawalność schorzenia jest wciąż bardzo niska.

Nużeniec nie powoduje utraty wzroku lub jego zaburzeń, lecz wywołuje uporczywe dolegliwości takie jak: nawracające gradówki, jęczmienie, suche oczy i zapalenia brzegów powiek, a także uporczywe wypadanie rzęs.

Nużeniec | Kiedy dochodzi do zarażenia?

Nie każdy, kto jest nosicielem nużeńca choruje na nużycę, czyli demodekozę. Sama obecność pasożyta, która przez wiele lat może być bezobjawowa nie jest wskazaniem do terapii, powinno wdrażać się ją tylko w sytuacji wystąpienia uporczywych objawów.

Nużeńcem można zarazić się podróżując do egzotycznych krajów i kąpiąc w gorących źródłach. Pasożyt nie lubi światła, pojawia się w ciepłych, ciemnych i wilgotnych miejscach, staje się aktywny w godzinach późnowieczornych i wczesnoporannych.

CIEKAWE! Nużeniec potrafi poruszać się z prędkością 16 mm/h, zatem w ciągu ośmiogodzinnego snu potrafi przebyć 12 cm i infekować kolejne obszary. To doskonałe warunki, aby mógł zaatakować kolejne osoby!

Nużeniec a trądzik różowaty | Jak nie pomylić obu tych schorzeń?

Odróżnienie nużeńca od trądziku różowatego jest możliwe tylko podczas konsultacji dermatologicznej. Podejrzewając nużycę nie należy zwlekać i niezwłocznie udać się do specjalisty, ponieważ choroba generowana przez nużeńca jest schorzeniem powierzchni oka, stanowiącą pierwszą warstwę ochronną przed światem zewnętrznym.

Suchość oka towarzysząca nużycy może doprowadzić do owrzodzenia rogówki i groźnego zapalenia gałki ocznej!

Diagnostyka demodekozy ogranicza się do wyrwania rzęs, ponieważ nużeniec bytuje na ich powierzchni między górną częścią cebulki zanurzonej wewnątrz mieszka włosowego a łodygą rzęsy. Wyrywając rzęsy z dużym prawdopodobieństwem wraz z nimi usuniemy także pasożyty.

Walka z nużeńcem jest bardzo trudna, obecnie jedynym skutecznym sposobem jest działanie mechaniczne, a więc eliminacje osobników poprzez wyciśnięcie w odpowiednich warunkach z gruczołów przyrzęsowych i zerwanie za pomocą preparatów ściernych, np. chusteczek dostępnych w aptekach i gazików nasączonych płynami micelarnymi, ułatwiającymi zdjęcie tłuszczu wraz z nużeńcami.

UWAGA! W Polsce nie ma możliwości leczenia nużycy za pomocą preparatów ogólnoustrojowych, a sam nużeniec jest wielokomórkowcem, który jest odporny na antybiotyki.

Pacjent chory na nużycę samodzielnie wykonuje zabiegi mechaniczne. Prawidłowa konsultacja okulistyczna powinna sprowadzać się do oceny stopnia zaawansowania nużycy na podstawie wyglądu brzegów powiek oraz objawów zgłaszanych przez chorego.

Okulista musi nauczyć pacjenta, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzać działania eliminujące nużeńca i utwierdzić chorego w przekonaniu, że zabiegi są skuteczne. Jeżeli pacjent odpowiednio wykonuje zalecenia specjalisty, już po kilku dniach odczuje ulgę.

Należy pamiętać, że skuteczna eliminacja nużeńców trwa minimum kilka miesięcy, ponieważ można walczyć z nimi tylko wtedy, gdy stają się aktywne i wychodzą z mieszków włosowych wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Mechaniczna metoda usuwania nużeńców jest trudna i czasochłonna, ponieważ polega na ich stopniowej radykacji, jednak tylko taki sposób pozwala na skuteczne pozbycie się pasożytów. Warto pamiętać, że walcząc z nużycą potrzeba bardzo dużo samodyscypliny i zrozumienia, że pełny sukces zależy tylko od naszych chęci!


Oceń to:

| Liczba ocen: 41 Średnia: 3.9

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jarosław Rosiński

Jarosław Rosiński

Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.