Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która dotyka ludzi dojrzałych. O tym jak go prawidłowo leczyć rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.

[aktualizacja: 09’2022]

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która różni się od trądziku zwykłego i zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia. 

Najczęściej dotyka on osoby z jasną karnacją, zwykle są to mieszkańcy północnej części Europy z pierwszym lub drugim fototypem skóry. To schorzenie zdecydowanie częściej występuje wśród kobiet, jednak to u mężczyzn trądzik różowaty ma gorszy przebieg.

Trądzik różowaty nasila się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca znane. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, a także niewłaściwa dieta.

Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów mają negatywny wpływ na mikroflorę jelitową, co może skutkować rozwojem trądziku różowatego.

Trądzik różowaty może również rozwijać się na tle chorób układu pokarmowego, a jego rozwój może mieć związek z uciążliwą bakterią Helicobacter pylori. Obserwuje się także wzmożone zachorowania na trądzik różowaty wśród kobiet w okresie menopauzy.

Rodzaje i objawy trądziku różowatego

Wyróżnia się kilka rodzajów trądziku różowatego:

  • grudkowo-krostkową,
  • rumieniową z teleangiektazjami,
  • ziarniniakową,
  • przerostowo-naciekową,
  • oczną.

Początkowo na środkowej części twarzy chorego pojawia się trądzik rumieniowo – naczyniowy, który utrzymuje się krótko, początkowo do 10 minut, po czym powraca i utrzymuje się już stale. Postać rumieniowo-naczyniowa trądziku różowatego ewoluuje w trądzik trwały i w efekcie na skórze pojawiają się teleangiektazje czyli rozszerzenia naczyniowe.

Teleangiektazje charakteryzują się szczypaniem i pieczeniem, a skóra najczęściej jest szorstka i sucha.

Zaawansowanym rodzajem trądziku różowatego jest postać grudkowo-krostkowa. Na twarzy widoczny jest trwały rumień z obrzękiem i grudkowate zmiany, którym może towarzyszyć uczucie pieczenia i kłucia.

Najbardziej zaawansowanym rodzajem trądziku różowatego jest postać przerostowo-naciekowa, która najczęściej dotyka mężczyzn. Charakteryzuje się przerosłymi, guzowatymi zmianami skórnymi, na twarzy widoczny jest trwały rumień i obrzęk. Skóra ma nierówną powierzchnię, a krostki, grudki i guzy pojawiają się w okolicach nosa.

Trądzik różowaty a nużeniec

Jednym z rodzajów trądziku różowatego jest postać oczna z nużeńcem, która dotyczy około 50% pacjentów z trądzikiem różowatym! Pacjenci zgłaszają gorsze, zamglone widzenie, skarżą się na zaczerwienione oczy, pieczenie, kłucie, suchość i świąd.

Trądzik różowaty oczny charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu, które porównuje się do oczu królika ang. rabbit eyes.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu nużeńca, zajrzyj do artykułu: „Jak poradzić sobie z nużeńcem?”

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Trądzik różowaty nasila się po spożyciu ostrych i słonych potraw, a także po wypiciu wina czy gorących napojów. Objawy nasilają się także po wpływem zmieniających się, skrajnych warunków klimatycznych, takich jak mróz i wiatr.

Niepokój powinny wzbudzić zaczerwienienie i uczucie rozpalonej twarzy.

Rumień w centralnej części twarzy, uczucie gorąca i zaczerwienienie należy skonsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu i obserwacji może zdiagnozować trądzik różowaty.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku polega na zastosowania preparatów miejscowych oraz wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji dermokosmetykami do skóry naczynkowej i skóry z tendencją do trądziku różowatego.

Leczenie miejscowe trądziku różowatego polega na stosowaniu kremów lub żeli na bazie metronidazolu, oksymetazoliny lub kwasu azelainowego, które niwelują zmiany zapalne. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie miejscowego antybiotyku.

Postać grudkowo-krostkowa trądziku różowatego wymaga ogólnej antybiotykoterapii. Zastosowanie mają preparaty z grupy tetracyklin, limecyklina, amoksycylina i metronidazol.

Antybiotykoterapia może zostać wsparta przez leczenie miejscowe.

Zastosowanie w leczeniu trądziku ma także terapia laserowa IPL, która zmniejsza rumień i zaczerwienienie.

W skrajnych przypadkach trądziku różowatego, które prowadzą do guzowatości nosa konieczne może być leczenie chirurgiczne. Leczenie chirurgiczne polega na ścięciu kawałka nosa, co umożliwia przywrócenie jego naturalnych kształtów.

Leczenie blizn potrądzikowych

W leczeniu blizn, które mogą być pozostałością po trądziku różowatym, pomocne mogą być leki na bazie wyciągu z cebuli. Badanie przeprowadzone w roku 2018 potwierdza, że wyciągi z cebuli wykazują się skutecznością i bezpieczeństwem w leczeniu blizn skórnych oraz bliznowców

Maści, kremy i żele do stosowania na blizny regulują proces powstawania blizny. Contracubex® żel i maść Cepan zawierają substancje czynne, takie jak: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Ich wzajemne działanie powoduje regulację syntezy kolagenu. Poza tym pobudza regenerację komórek, zmiękcza, wygładza i uelastycznia bliznę.

Czy trądzik różowaty można wyleczyć?

Właściwe leczenie i pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami może przynieść dobre efekty i znaczącą poprawę, jednak trądziku różowatego nie można całkowicie wyleczyć.

Warto zadbać o profilaktykę!

Chcąc łagodzić objawy trądziku różowatego trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie (jest ona kluczowa w tym przypadku!), unikać spożywania gorących potraw i napoi, alkoholu a także stosować kremy z filtrem.

To może Cię zainteresować: Pielęgnacja skóry trądzikowej. Poznaj 7 najczęstszych mitów!

Acne-derm – 20% kwas azelainowy, skuteczny w leczeniu trądziku różowatego.

Jak leczyć trądzik różowaty? Podcast do posłuchania

Zachęcamy do wysłuchania całości nagrania.

Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię