Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która dotyka ludzi dojrzałych. O tym jak go prawidłowo leczyć rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
[aktualizacja: 09’2022]
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która różni się od trądziku zwykłego i zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia.
Najczęściej dotyka on osoby z jasną karnacją, zwykle są to mieszkańcy północnej części Europy z pierwszym lub drugim fototypem skóry. To schorzenie zdecydowanie częściej występuje wśród kobiet, jednak to u mężczyzn trądzik różowaty ma gorszy przebieg.
Trądzik różowaty nasila się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca znane. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, a także niewłaściwa dieta.
Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów mają negatywny wpływ na mikroflorę jelitową, co może skutkować rozwojem trądziku różowatego.
Trądzik różowaty może również rozwijać się na tle chorób układu pokarmowego, a jego rozwój może mieć związek z uciążliwą bakterią Helicobacter pylori. Obserwuje się także wzmożone zachorowania na trądzik różowaty wśród kobiet w okresie menopauzy.
Rodzaje i objawy trądziku różowatego
Wyróżnia się kilka rodzajów trądziku różowatego:
- grudkowo-krostkową,
- rumieniową z teleangiektazjami,
- ziarniniakową,
- przerostowo-naciekową,
- oczną.
Początkowo na środkowej części twarzy chorego pojawia się trądzik rumieniowo – naczyniowy, który utrzymuje się krótko, początkowo do 10 minut, po czym powraca i utrzymuje się już stale. Postać rumieniowo-naczyniowa trądziku różowatego ewoluuje w trądzik trwały i w efekcie na skórze pojawiają się teleangiektazje czyli rozszerzenia naczyniowe.
Teleangiektazje charakteryzują się szczypaniem i pieczeniem, a skóra najczęściej jest szorstka i sucha.
Zaawansowanym rodzajem trądziku różowatego jest postać grudkowo-krostkowa. Na twarzy widoczny jest trwały rumień z obrzękiem i grudkowate zmiany, którym może towarzyszyć uczucie pieczenia i kłucia.
Najbardziej zaawansowanym rodzajem trądziku różowatego jest postać przerostowo-naciekowa, która najczęściej dotyka mężczyzn. Charakteryzuje się przerosłymi, guzowatymi zmianami skórnymi, na twarzy widoczny jest trwały rumień i obrzęk. Skóra ma nierówną powierzchnię, a krostki, grudki i guzy pojawiają się w okolicach nosa.

Trądzik różowaty a nużeniec
Jednym z rodzajów trądziku różowatego jest postać oczna z nużeńcem, która dotyczy około 50% pacjentów z trądzikiem różowatym! Pacjenci zgłaszają gorsze, zamglone widzenie, skarżą się na zaczerwienione oczy, pieczenie, kłucie, suchość i świąd.
Trądzik różowaty oczny charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu, które porównuje się do oczu królika ang. rabbit eyes.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu nużeńca, zajrzyj do artykułu: „Jak poradzić sobie z nużeńcem?”
Jak rozpoznać trądzik różowaty?
Trądzik różowaty nasila się po spożyciu ostrych i słonych potraw, a także po wypiciu wina czy gorących napojów. Objawy nasilają się także po wpływem zmieniających się, skrajnych warunków klimatycznych, takich jak mróz i wiatr.
Niepokój powinny wzbudzić zaczerwienienie i uczucie rozpalonej twarzy.
Rumień w centralnej części twarzy, uczucie gorąca i zaczerwienienie należy skonsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu i obserwacji może zdiagnozować trądzik różowaty.
Leczenie trądziku różowatego
Leczenie trądziku polega na zastosowania preparatów miejscowych oraz wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji dermokosmetykami do skóry naczynkowej i skóry z tendencją do trądziku różowatego.
Leczenie miejscowe trądziku różowatego polega na stosowaniu kremów lub żeli na bazie metronidazolu, oksymetazoliny lub kwasu azelainowego, które niwelują zmiany zapalne. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie miejscowego antybiotyku.
Postać grudkowo-krostkowa trądziku różowatego wymaga ogólnej antybiotykoterapii. Zastosowanie mają preparaty z grupy tetracyklin, limecyklina, amoksycylina i metronidazol.
Antybiotykoterapia może zostać wsparta przez leczenie miejscowe.
Zastosowanie w leczeniu trądziku ma także terapia laserowa IPL, która zmniejsza rumień i zaczerwienienie.
W skrajnych przypadkach trądziku różowatego, które prowadzą do guzowatości nosa konieczne może być leczenie chirurgiczne. Leczenie chirurgiczne polega na ścięciu kawałka nosa, co umożliwia przywrócenie jego naturalnych kształtów.
Leczenie blizn potrądzikowych
W leczeniu blizn, które mogą być pozostałością po trądziku różowatym, pomocne mogą być leki na bazie wyciągu z cebuli. Badanie przeprowadzone w roku 2018 potwierdza, że wyciągi z cebuli wykazują się skutecznością i bezpieczeństwem w leczeniu blizn skórnych oraz bliznowców.
Maści, kremy i żele do stosowania na blizny regulują proces powstawania blizny. Contracubex® żel i maść Cepan zawierają substancje czynne, takie jak: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Ich wzajemne działanie powoduje regulację syntezy kolagenu. Poza tym pobudza regenerację komórek, zmiękcza, wygładza i uelastycznia bliznę.
Czy trądzik różowaty można wyleczyć?
Właściwe leczenie i pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami może przynieść dobre efekty i znaczącą poprawę, jednak trądziku różowatego nie można całkowicie wyleczyć.
Warto zadbać o profilaktykę!
Chcąc łagodzić objawy trądziku różowatego trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie (jest ona kluczowa w tym przypadku!), unikać spożywania gorących potraw i napoi, alkoholu a także stosować kremy z filtrem.
To może Cię zainteresować: Pielęgnacja skóry trądzikowej. Poznaj 7 najczęstszych mitów!

Jak leczyć trądzik różowaty? Podcast do posłuchania
Zachęcamy do wysłuchania całości nagrania.