Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która dotyka ludzi dojrzałych. O tym jak go prawidłowo leczyć rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.

[aktualizacja: 09’2022]

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która różni się od trądziku zwykłego i zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia. 

Najczęściej dotyka on osoby z jasną karnacją, zwykle są to mieszkańcy północnej części Europy z pierwszym lub drugim fototypem skóry. To schorzenie zdecydowanie częściej występuje wśród kobiet, jednak to u mężczyzn trądzik różowaty ma gorszy przebieg.

Trądzik różowaty nasila się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca znane. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, a także niewłaściwa dieta.

Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów mają negatywny wpływ na mikroflorę jelitową, co może skutkować rozwojem trądziku różowatego.

Trądzik różowaty może również rozwijać się na tle chorób układu pokarmowego, a jego rozwój może mieć związek z uciążliwą bakterią Helicobacter pylori. Obserwuje się także wzmożone zachorowania na trądzik różowaty wśród kobiet w okresie menopauzy.

Rodzaje i objawy trądziku różowatego

Wyróżnia się kilka rodzajów trądziku różowatego:

  • grudkowo-krostkową,
  • rumieniową z teleangiektazjami,
  • ziarniniakową,
  • przerostowo-naciekową,
  • oczną.

Początkowo na środkowej części twarzy chorego pojawia się trądzik rumieniowo – naczyniowy, który utrzymuje się krótko, początkowo do 10 minut, po czym powraca i utrzymuje się już stale. Postać rumieniowo-naczyniowa trądziku różowatego ewoluuje w trądzik trwały i w efekcie na skórze pojawiają się teleangiektazje czyli rozszerzenia naczyniowe.

Teleangiektazje charakteryzują się szczypaniem i pieczeniem, a skóra najczęściej jest szorstka i sucha.

Zaawansowanym rodzajem trądziku różowatego jest postać grudkowo-krostkowa. Na twarzy widoczny jest trwały rumień z obrzękiem i grudkowate zmiany, którym może towarzyszyć uczucie pieczenia i kłucia.

Najbardziej zaawansowanym rodzajem trądziku różowatego jest postać przerostowo-naciekowa, która najczęściej dotyka mężczyzn. Charakteryzuje się przerosłymi, guzowatymi zmianami skórnymi, na twarzy widoczny jest trwały rumień i obrzęk. Skóra ma nierówną powierzchnię, a krostki, grudki i guzy pojawiają się w okolicach nosa.

Trądzik różowaty a nużeniec

Jednym z rodzajów trądziku różowatego jest postać oczna z nużeńcem, która dotyczy około 50% pacjentów z trądzikiem różowatym! Pacjenci zgłaszają gorsze, zamglone widzenie, skarżą się na zaczerwienione oczy, pieczenie, kłucie, suchość i świąd.

Trądzik różowaty oczny charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu, które porównuje się do oczu królika ang. rabbit eyes.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu nużeńca, zajrzyj do artykułu: „Jak poradzić sobie z nużeńcem?”

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Trądzik różowaty nasila się po spożyciu ostrych i słonych potraw, a także po wypiciu wina czy gorących napojów. Objawy nasilają się także po wpływem zmieniających się, skrajnych warunków klimatycznych, takich jak mróz i wiatr.

Niepokój powinny wzbudzić zaczerwienienie i uczucie rozpalonej twarzy.

Rumień w centralnej części twarzy, uczucie gorąca i zaczerwienienie należy skonsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu i obserwacji może zdiagnozować trądzik różowaty.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku polega na zastosowania preparatów miejscowych oraz wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji dermokosmetykami do skóry naczynkowej i skóry z tendencją do trądziku różowatego.

Leczenie miejscowe trądziku różowatego polega na stosowaniu kremów lub żeli na bazie metronidazolu, oksymetazoliny lub kwasu azelainowego, które niwelują zmiany zapalne. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie miejscowego antybiotyku.

Postać grudkowo-krostkowa trądziku różowatego wymaga ogólnej antybiotykoterapii. Zastosowanie mają preparaty z grupy tetracyklin, limecyklina, amoksycylina i metronidazol.

Antybiotykoterapia może zostać wsparta przez leczenie miejscowe.

Zastosowanie w leczeniu trądziku ma także terapia laserowa IPL, która zmniejsza rumień i zaczerwienienie.

W skrajnych przypadkach trądziku różowatego, które prowadzą do guzowatości nosa konieczne może być leczenie chirurgiczne. Leczenie chirurgiczne polega na ścięciu kawałka nosa, co umożliwia przywrócenie jego naturalnych kształtów.

Leczenie blizn potrądzikowych

W leczeniu blizn, które mogą być pozostałością po trądziku różowatym, pomocne mogą być leki na bazie wyciągu z cebuli. Badanie przeprowadzone w roku 2018 potwierdza, że wyciągi z cebuli wykazują się skutecznością i bezpieczeństwem w leczeniu blizn skórnych oraz bliznowców

Maści, kremy i żele do stosowania na blizny regulują proces powstawania blizny. Contracubex® żel i maść Cepan zawierają substancje czynne, takie jak: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Ich wzajemne działanie powoduje regulację syntezy kolagenu. Poza tym pobudza regenerację komórek, zmiękcza, wygładza i uelastycznia bliznę.

Czy trądzik różowaty można wyleczyć?

Właściwe leczenie i pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami może przynieść dobre efekty i znaczącą poprawę, jednak trądziku różowatego nie można całkowicie wyleczyć.

Warto zadbać o profilaktykę!

Chcąc łagodzić objawy trądziku różowatego trzeba pamiętać o odpowiedniej diecie (jest ona kluczowa w tym przypadku!), unikać spożywania gorących potraw i napoi, alkoholu a także stosować kremy z filtrem.

To może Cię zainteresować: Pielęgnacja skóry trądzikowej. Poznaj 7 najczęstszych mitów!

Acne-derm – 20% kwas azelainowy, skuteczny w leczeniu trądziku różowatego.

Jak leczyć trądzik różowaty? Podcast do posłuchania

Zachęcamy do wysłuchania całości nagrania.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię