Trądzik to palący problem i zdawałoby się, że dotyczący tylko nastolatków. Nic bardziej błędnego!

Jak sobie radzić z trądzikiem, kiedy i gdzie należy udać się po pomoc a także jak powinniśmy prawidłowo dbać o skórę i chronić ją przed czynnikami ryzyka, o tym wszystkim rozmawiamy z naszym gościem – dr Anną Dyszyńską.

Jak powinna wyglądać idealna ochrona przed promieniami UV?

Typowa ochrona przeciwsłoneczna powinna być dostosowana do fototypu danej osoby tj. mówiąc w skrócie koloru oczu, skóry, włosów.
Ochronę przeciwsłoneczną powinno się stosować w zasadzie cały rok. Nawet zimą, kiedy jedziemy na narty, może dojść do poparzenia przez odbijające się od śniegu promienie słoneczne. Łatwiej w temacie ochrony skóry przed słońcem mają kobiety, bo w zasadzie obecnie wszystkie kremy do twarzy zawierają filtr SPF 20.

Jak i czy opalać się latem?

Obecnie tzw. leżenie plackiem na słońcu nie jest już na szczęście modne, mamy coraz większą świadomość, że jest to niezdrowe, a skóra szybciej się starzeje. Bardziej uważamy też na to, żeby nie opalać znamion czy przebarwień.

Generalna zasada jest taka: zaczynamy od mocniejszych filtrów, osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach i niebieskich oczach powinny zaczynać przebywanie na słońcu wręcz od zastosowania filtru SPF 50. Dopiero po pewnym czasie, gdy skóra przyzwyczai się już trochę do słońca, można zastosować słabsze filtry pamiętając jednocześnie, żeby stosować je w miarę regularnie w ciągu dnia tj. co parę godzin oraz zawsze po wyjściu z wody, nawet gdy smarujemy się filtrami tzw. wodoodpornymi.

Dzieciom stosujemy generalnie mocniejsze filtry. Jest ich na rynku naprawdę spory wybór, są kolorowe i pachnące natomiast nasz specjalista zaleca jednak filtry apteczne, bo mamy wtedy gwarancję, że nie zawierają środków uczulających.

Co to jest trądzik i jakich grup wiekowych dotyczy?

Najpowszechniejszy jest trądzik pospolity zwanym też młodzieńczym, choć nie dotyczy tylko osób młodych, bo wśród osób dotkniętych trądzikiem bywają także i osoby 40-letnie. W przypadku osób po 30 -roku życia trzeba ocenić, czy mamy do czynienia z trądzikiem pospolitym czy różowatym, bo często podobnie wyglądają.

Mogą wystąpić różne postaci trądziku pospolitego, w zależności od tego jakie wykwity dominują. Możemy mówić o trądziku tzw. zaskórnikowym, gdy pojawia się dużo czarnych kropeczek pod skórą, tzw. zaskórników. Mogą to być też grudki, czyli zamknięte zaskórniki a także krosty, często ropne, które mogą być wynikiem zropienia grudek, czy zaskórników. Obserwujemy też zmiany w postaci cyst – są to bolące, głębokie zmiany, które trudno usunąć, mogą być ropne. Trądzik umiejscawia się głównie na twarzy, dekolcie, na plecach.

Jak wyglądają metody leczenia trądziku?

Metody leczenia zależą od postaci i nasilenia zmian. Gdy zmiany są faktycznie niewielkie tzn. pojawia się jedna lub kilka krostek, to nie ma problemu, żeby zastosować krem czy żel do mycia, posmarować od czasu do czasu maścią ichtiolową czy pastą cynkową.
Natomiast bywają też zmiany bardzo nasilone, w stosunku do których stosuje się bardziej agresywne leczenie.

Może to być leczenie miejscowe, stosowane przy mniej nasilonych zmianach. Stosuje się tu różnego rodzaju witaminy przesuszające skórę i zmniejszające zaburzenia rogowacenia. Gdy leczenie miejscowe nie wystarcza, trzeba zastosować leczenie tzw. ogólne a więc i antybiotyki, których jest określona grupa.

Jednym z takich typowych antybiotyków „pierwszego rzutu”, stosowanym zwłaszcza u młodych ludzi jest Tetralysal. Następną grupą leków, zwłaszcza w przypadku kobiet z problemami hormonalnymi są środki antykoncepcyjne. W ciężkich przypadkach trądziku, takich z dużym łojotokiem stosuje się lek o nazwie Izotretynoina (inne nazwy: Izotek /Acnenormin /Roaccutane). Jest to retinoid – pochodna witaminy A.

Można też stosować metody bardziej kosmetyczne, to znaczy różnego rodzaju peelingi a zwłaszcza peeling pirogronowy przy łojotoku, peelingi migdałowe, czy mikrodermabrazję działającą na zasadzie peelingu mechanicznego. To jest niewątpliwie bardzo ważna pomoc w leczeniu trądziku, pozwalająca usunąć zaburzenia rogowacenia i odblokowująca pory.

W przypadku dużych zmian potrądzikowych, przebarwień stosuje się bardziej silne peelingi, albo łączy różne rodzaje zabiegów. wiele postaci trądziku, zwłaszcza tych zaskórnikowych, czy grudkowych wymaga współpracy między dermatologiem a kosmetyczką czy kosmetologiem.

Trzeba tu pamiętać o tym, że niektórych z powyższych zabiegów nie można wykonywać latem, bo jest to tak duża ingerencja w skórę, że traci ona warstwę ochronną i jest bardziej narażona na promienie słoneczne a więc poparzenia, przebarwienia itp.

Podczas leczenia trądziku stosowane są także różnego rodzaju serie dermokosmetyków do cer trądzikowych dla młodzieży. Problem jaki w tym przypadku może wystąpić jest taki, że jeśli stosuje się je niewłaściwie, w tym nadmiernie, to można sobie bardzo odtłuścić skórę. I wtedy robi się błędne koło, bo odtłuszczona skóra produkuje dodatkowo łój skórny i problem się wręcz nasila, zamiast się poprawić.

Czy trądzik można trwale wyleczyć?

Po 3-4 miesiącach leczenia obserwuje się już dobre efekty. Jest to kwestia doboru leczenia, nie przerywania go w dowolnym momencie, tylko stosowania się do zaleceń lekarza oraz późniejszej, prawidłowej dbałości o cerę.

U wielu osób, tych w okresie dojrzewania, problem trądziku jest chwilowy i związany z okresem zmian hormonalnych. Jednak błędem jest podejście polegające na tym, żeby ten okres przeczekać, bo może to doprowadzić do trwałych i trudnych do usunięcia zmian na skórze. Dlatego warto zgłaszać się ze swoimi problemami do dermatologa.

Jakie są czynniki ryzyka i jak powinniśmy prawidłowo dbać o skórę, żeby nie dopuścić do pojawienia się lub nawrotu trądziku?

Wyleczenie trądziku nie zwalnia nas od prawidłowej dbałości o skórę, od stosowania odpowiedniej i zdrowej diety.

Spożywanie dużej ilości pokarmów słodkich w tym czekolady, produktów tłustych, zwłaszcza tłuszczy mlecznych (co potwierdzają badania) pogarsza stan skóry. Również wykluczyć należy wszelkiego rodzaju fast foody i pokarmy wysoko przetworzone oraz ostre.

Wskazana jest dieta oparta na warzywach, owocach, o niskim indeksie glikemicznym. Część osób obserwuje, że dobrze na ich skórę działa dieta bezglutenowa. Trzeba tu trochę poobserwować organizm i wykluczyć pokarmy, które mogą nam szkodzić, czy nas uczulać. Wśród czynników ryzyka wymienić należy także stres i przemęczenie.

W przypadku kobiet ważne jest prawidłowe zmywanie makijażu i stosowanie odpowiednich kosmetyków, które nie zatykają porów i dostosowane są do typu cery. Godne polecenia są dermokosmetyki – dobrze przebadane i mające mniej zbędnych składników.

Warto wiedzieć, że u niektórych osób wystąpienie trądziku może łączyć się z innymi ogniskami zakażenia a więc zepsutymi zębami, przewlekłym zapaleniem zatok, przewlekłym zapaleniem migdałków. Pojawienie się trądziku to może być także kwestia zaburzeń hormonalnych, które trzeba leczyć, żeby nie pojawiły się także i problemy ginekologiczne.

Trądzik pojawić się może u kobiet w ciąży, ale w tym przypadku leczenie powinno być łagodne i miejscowe. Dużo zależy od tego, jaka jest postać trądziku i w którym trymestrze ciąży jest kobieta.

W wielu przypadkach pozostają metody bardziej naturalne, czyli glinki czy środki robione – recepturowe. Lekarz dermatolog, do którego taka kobieta powinna się zwrócić, dobierze odpowiednie i bezpieczne leki oraz podejmie odpowiednie działania. Gdy pacjentka leczyła już trądzik przed ciążą, to może okazać się, że wcześniejsze leki teraz są nieskuteczne, czy źle dobrane i trzeba zmienić leczenie.

Reasumując, trądzik jest problemem nie tylko okresu dojrzewania. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem i podjąć szeroko zakrojone działania we współpracy zarówno z kosmetologiem jak i z dietetykiem. Trądzik można wyleczyć ale potrzebny jest tu czas, przestrzeganie zaleceń specjalistów i konsekwencja.

Naszym gościem była dr Anna Dyszyńska, lekarz dermatolog i kosmetolog z tytułem doktora nauk medycznych uzyskanym na Uniwersytecie Monachijskim. Obecnie prowadzi konsultacyjny gabinet dermatologiczno-kosmetologiczny „Kosmetoderm” na Ursusie.

Anna Dyszyńska

 

Oceń to:
| Liczba ocen: 1 Średnia: 5

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię