Nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia, zaburzenia hormonalne, stosowanie chemikaliów, a nawet niewłaściwa dieta mogą wywoływać trudne do usunięcia plamy skórne. Jak rozjaśnić ciemne plamy i przywrócić właściwy koloryt skóry? Poznaj naturalne sposoby na przebarwienia!

Skąd biorą się przebarwienia skórne?

Przebarwienia to efekt nieregularnego nagromadzenia się melaniny, czyli barwnika występującego głównie w najgłębszej warstwie naskórka, włosach i naczyniówce gałki ocznej. Melanogenezę, czyli proces tworzenia się melaniny zapoczątkowuje promieniowanie słoneczne UVA i UVB i regulują ją hormony produkowane przez jajniki, tarczycę, przysadkę i nadnercza.

Zaburzenia melanogenezy prowadzą do przebarwień skórnych.

Wszelkiego rodzaju zmiany skórne najczęściej pojawiają się w miejscach szczególnie narażonych na promienie słoneczne: twarzy, dłoniach, dekolcie i przedramionach. Szkodliwe promienie UV przenikają przez skórę, na skutek czego niektóre melanocyty mogą ulec uszkodzeniu i wydzielać nadmierne ilości melaniny. Jeśli cały proces nie przebiega prawidłowo, na skórze powstają ciemne plamy.

Przebarwienia słoneczne to efekt długotrwałego przybywania na słońcu i braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Z tego względu tak ważne jest stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem SPF. Warto wiedzieć, że czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia przebarwień posłonecznych mogą być niektóre leki i kosmetyki fotouczulające, antykoncepcja hormonalna, ciąża oraz menopauza.

Zmiany skórne mogą być skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej.

Przebarwienia mogą być następstwem zmian hormonalnych, zwłaszcza w czasie ciąży. Zwiększony poziom estrogenu i progesteronu skutkuje pojawieniem się brązowych plam na skórze twarzy. Większość z nich znika samoistnie tuż po porodzie, jednak zmiany skórne o najciemniejszym zabarwieniu mogą pozostać na całe życie.

Przebarwienia hormonalne pojawiają się na skórze twarzy i zwykle przyjmują postać ostudy.

Zmiany skórne pojawiają się także wraz upływem czasu i są naturalnym elementem procesu starzenia. Plamy starcze, czyli plamy wątrobowe są efektem kumulacji uszkodzeń DNA komórek naskórka na skutek promieniowania słonecznego i nadmiaru wolnych rodników.

Nadmiar wolnych rodników uszkadza komórki i prowadzi do nieregularnego rozmieszczenia pigmentu.

Powstawianiu zmian skórnych sprzyja także stres, niewłaściwa dieta uboga w makro- oraz mikroelementy, a także częsty i bezpośredni kontakt z silnymi chemikaliami. Przyczyną ciemnych plam są także stany zapalne w przebiegu trądziku. Przebarwienia trądzikowe powstają przez nieumiejętne wyciskanie pryszczy lub rozdrapywanie krostek.

Sprawdzone sposoby na przebarwienia – pozbądź się ich naturalnie!

Redukcję przebarwień można wykonać w profesjonalnych gabinetach, jednak zanim zdecydujemy się na inwazyjne rozwiązania, warto wypróbować domowe metody. Powierzchowne i niezbyt ciemne plamy na skórze można skutecznie rozjaśnić naturalnymi sposobami. W każdej kuchni znajduje się wiele produktów o właściwościach wybielających, które będą sprzymierzeńcami w walce z przebarwieniami.

Kefir lub jogurt naturalny

Jogurt, kefir lub zsiadłe mleko znane są jako najskuteczniejsze sposoby łagodzące oparzenia słoneczne. Produkty mleczne zmniejszają intensywność działania szkodliwych promieni UV na skórę. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego będą skuteczne również w leczeniu przebarwień i blizn pozostałych po zmianach trądzikowych.

Kwas mlekowy zawarty w produktach mlecznych naturalnie rozjaśnia skórę.

Dzięki zawartości kwasu mlekowego jogurty i kefiry rozjaśniają ciemne plamy na skórze. Chcąc osiągnąć dobry efekt, warto nakładać je codziennie na zmienione miejsca na 15-20 minut, po czym zmyć ciepłą wodą.

Ocet z jabłek

Ocet z jabłek ma dobroczynny wpływ na skórę. Stosowany regularnie pobudza krążenie i nie tylko nawilża oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek, ale także wyrównuje koloryt skóry i eliminuje niedoskonałości.

Kwasy owocowe zawarte w occie jabłkowym hamują melanogenezę i zapobiegają powstawaniu przebarwień.

Dzięki zawartości kwasów owocowych ocet z jabłek nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale także redukuje blizny i nierówności. Będzie skuteczny także w leczeniu zmian potrądzikowych. Ocet z jabłek zawiera kwas alfa hydroksylowy, który usuwa martwy naskórek i pobudza produkcję zdrowej skóry. W efekcie przebarwienia rozjaśniają się i stają się mniej widoczne.

Chcąc pozbyć się przebarwień, warto przemywać skórę roztworem z octu jabłkowego.

Regularne stosowanie octu z jabłek pomoże rozjaśnić brązowe plamy oraz doda skórze blasku i świeżości, a także zmniejszy ryzyko powstawania nowych przebarwień. Ocet jabłkowy na przebarwienia warto stosować 2x dziennie w formie toniku. Należy zmieszać go przegotowaną, schłodzoną wodą w stosunku 1:3 i przemywać zmienione miejsca. Po zabiegu tonik spłukać zimną wodą.

Więcej o pozytywnym wpływie octu jabłkowego na zdrowie i urodę przeczytasz >> tutaj.

Zielony ogórek

Ogórek nawilża, tonizuje i rozjaśnia skórę, dlatego warto wykorzystać go w walce z przebarwieniami. Stosowany regularnie w postaci maseczki może delikatnie rozjaśnić piegi, zminimalizować blizny potrądzikowe oraz rozjaśnić cienie po oczami i zniwelować zmiany hormonalne na skórze. Zielony ogórek nada skórze blasku i poprawi jej koloryt.

Domowa maseczka z ogórka, cytryny i jogurtu naturalnego rozjaśni przebarwienia.

Maseczka z ogórka pomoże w walce z przebarwieniami, a także nawilży skórę. Mieszankę startego ogórka, łyżeczki soku z cytryny i łyżki jogurtu naturalnego należy pozostawić na skórze 15-20 minut i zmyć wodą.

Wyciąg z aloesu

Aloes rozjaśnia ciemne plamy, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Ponadto łagodzi podrażnienia, tonizuje cerę i przywraca naturalne pH skóry. Wyciąg z aloesu sprawdzi się także w pielęgnacji cery trądzikowej.

Aloes reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne oraz rozjaśnia przebarwienia.

Wyciąg z aloesu warto stosować 2x dziennie w postaci maseczki, do której można dodać odrobinę miodu, mleka lub soku ze świeżego ogórka. Miksturę należy nakładać na skórę i zmyć po kilkunastu minutach. Zabieg należy powtarzać codziennie.

Więcej o aloesie przeczytasz >> tutaj.

Olej rycynowy

Kwas rycynolowy zawarty w oleju rycynowym działa antybakteryjnie i z tego względu będzie skuteczny w leczeniu zmian potrądzikowych. Olejek rycynowy rozjaśni ciemne plamy oraz zminimalizuje i spłyci blizny.

Olejek rycynowy stosowany regularnie zmniejsza widoczność przebarwień.

Olej rycynowy można stosować bezpośrednio na skórę. Warto jednak zadbać, by miał jak najwyższe stężenie i był tłoczony na zimno (olej nierafinowany). Zmiany skórne należy smarować odrobiną olejku 2x dziennie.

Hydrolat z róży damasceńskiej

Woda różana (hydrolat z róży) stosowana w postaci toniku wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza przebarwienia. Dodatkowo łagodzi zmiany trądzikowe oraz zmniejsza ich widoczność.

Hydrolat różany wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza widoczność przebarwień.

Woda różana działa przeciwzapalnie, dlatego poleca się ją zwłaszcza w pielęgnacji skóry trądzikowej. Ponadto dzięki zawartości przeciwutleniaczy (witaminę C, garbniki i flawonoidy) wykazuje działanie antyseptyczne i oczyszczające. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum. Hydrolat z róży najlepiej stosować w formie toniku 2x dziennie.

Więcej o hydrolatach w naturalnej pielęgnacji przeczytasz >> tutaj.

Okłady z pietruszki i cytryny

Pietruszka obfituje w witaminy i minerały, a także olejki eteryczne, które przywracają właściwy koloryt skóry. Wykazuje właściwości regenerujące i wybielające, dzięki czemu sprawdzi się w pielęgnacji cery problematycznej z widocznymi zmianami skórnymi.

Pietruszka rozjaśnia cerę, łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza worki i cienie pod oczami.

Warto stosować ją w postaci toniku. 2 łyżki posiekanej pietruszki należy zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić napar do wystudzenia, a następnie dodać 1 łyżkę soku z cytryny. Gotową mieszanką spryskiwać twarz rano i wieczorem.

przebarwienia

Jak zapobiegać przebarwieniom i zmniejszać ich widoczność?

Domowe sposoby na przebarwienia są łatwe w przygotowywaniu i użyciu. Mogą być skuteczne i bezpieczne, jednak rozjaśnienie przebarwień, plam i blizn nie następuje natychmiastowo. Na zauważalne efekty trzeba czekać, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Aby nie dopuścić do pojawienia się przebarwień i ciemnych plam na skórze, trzeba zadbać o odpowiednią profilaktykę. Warto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB. Elementem obowiązkowym, nie tylko latem, ale przez cały rok są filtry ochronne z wysokim wskaźnikiem SPF.

Podstawową ochroną przed przebarwieniami są preparaty z wysokim SPF.

Warto stosować kremy z filtrem, zwłaszcza na twarz i ręce, które są szczególnie narażone na długą ekspozycję światła słonecznego. Trzeba pamiętać, że przebarwienia skórne bardzo trudno jest zredukować w 100%, dlatego nie wolno zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok!

Zachęcamy także do zapoznania się z tematem >>> Rola kwasów w leczeniu trądziku.

Bibliografia

  1. Heike van Braak, Silke von Kuster, Ocet jabłkowy, 2014.
  2. Margot Hellmiss, Ocet jabłkowy dobry dla zdrowia, 2011
  3. https://www.healthline.com/health/discolored-skin-patches#pictures-of-discolored-skin-patches
  4. https://www.leaf.tv/5365863/how-to-treat-a-skin-discoloration-naturally/
  5. https://food.ndtv.com/beauty/10-benefits-of-rose-water-you-need-to-know-1239785
  6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320216

1 KOMENTARZ

  1. Witam, na lewej goleni nogi miałam owrzodzenie z chorym zylakiem, jestem już po operacji żylaka z zagojonym owrzodzeniem, skóra wokół zdrowej nogi jest zaczerwieniona od roku czym powinnam to smarować, aby skóra stała się bielsza. Mogę na maila przesłać zdjęcie, żeby zobaczyć z czym mam do czynienia. Proszę o poradę jak mogę to wyleczyć. Dziękuję pozdrawiam Katarzyna

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię