Jeszcze do niedawna uważano, że hydrolaty nie spełniają żadnej istotnej funkcji w kosmetyce. Z czasem jednak zaczęto doceniać ich zalety. Regularnie stosowany hydrolat (woda kwiatowa) poprawi wygląd i stan skóry, a także korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i nastrój. Z artykułu dowiecie się, czym jest hydrolat i jak umiejętnie dobrać go do typu skóry.

[aktualizacja: 04’2021]

Czym jest hydrolat? 

Hydrolat to produkt otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Podczas destylacji para wodna porywa drobiny olejku eterycznego (nierozpuszczalne w wodzie), który oddziela się od niej po ochłodzeniu. Pozostała woda, do której przenikają rozpuszczalne cząstki roślinne i niewielkie ilości olejku eterycznego (maksymalnie 0,5%) to hydrolat. 

Woda, która pozostaje po produkcji olejków eterycznych to właśnie hydrolat.

Hydrolaty nazywane są wodami kwiatowymi lub wodami roślinnymi. Tak, jak olejki eteryczne są czystymi ekstraktami roślinnymi, jednak znacznie łagodniejszymi. Dlatego można nanosić je bezpośrednio na skórę (mgiełka zapachowa lub tonik), a także łączyć z gotowymi maseczkami, kremami i kwasem hialuronowym.

hydrolat
Hydrolat nazywany jest też wodą kwiatową lub wodą roślinną.

Hydrolaty w codziennej pielęgnacji – stosuj je regularnie!

Hydrolaty ze względu na swoje dobroczynne właściwości wykorzystywane są w naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała. Za sprawą zawartych w nich substancji roślinnych doskonale pielęgnują, oczyszczają i tonizują skórę. Hydrolaty mają zbliżone pH do naturalnego odczynu skóry człowieka, dlatego są idealnym kosmetykiem uzupełniającym codzienną pielęgnację twarzy i całego ciała. Stosowane regularnie odżywiają i nawilżają skórę, a także łagodzą podrażnienia.

Wody kwiatowe to ukojenie dla suchej i zmęczonej skóry.

Wody kwiatowe mają również silne właściwości: 

  • regenerujące,
  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • antyoksydacyjne,
  • antyseptyczne.

Hydrolaty sprawdzają się również w pielęgnacji włosów i skóry głowy, dlatego warto dodawać je do odżywek i maseczek. Wody kwiatowe są uniwersalne i mogą mieć szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji.

Najczęściej hydrolaty służą jako:

  1. tonik odświeżający skórę tuż po przebudzeniu,
  2. mgiełka odświeżająca w trakcie dnia,
  3. baza domowych kosmetyków,
  4. dodatek do maseczek,
  5. spray łagodzący podrażnienia,
  6. wcierka do włosów,
  7. naturalne perfumy.

Rodzaje hydrolatów a typy skóry. Co trzeba wiedzieć zanim kupimy hydrolat?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju hydrolatów, jednak każdy z nich przeznaczony jest do innego typu skóry. Na co warto zwrócić uwagę wybierając hydrolat i czym kierować się przy jego wyborze?

Zanim wybierzemy hydrolat warto sprawdzić, który będzie odpowiedni dla naszej skóry.

Wody kwiatowe polecane są w szczególności osobom o wrażliwej skórze, jednak ich szeroki wybór pozwoli każdej kobiecie wybrać hydrolat dostosowany do indywidualnych potrzeb skóry.

Odczyn pH każdego hydrolatu może być inny i z tego powodu może pojawić się naturalna reakcja alergiczna. Przed wyborem wody kwiatowej warto dokładnie sprawdzić i upewnić się, że dany rodzaj hydrolatu będzie dla nas odpowiedni. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji.

Odczyn pH hydrolatów jest zróżnicowany.

W odróżnieniu od tradycyjnych toników, naturalne hydrolaty nie zawierają szkodliwych dla skóry składników takich jak: substancje zapachowe, barwniki i emulgatory. Z tego względu będą odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze.

UWAGA: wyjątkiem są hydrolaty z kwasami owocowymi (o niskim odczynie pH), które nakładane bezpośrednio na skórę mogą powodować podrażnienie i zaczerwienienie. Takie hydrolaty warto jest łączyć z innymi produktami, by zrównoważyć odczyn pH.

To może Cię zainteresować: Typy cery. Jak je rozpoznać i właściwie pielęgnować?

Tu możesz dokonać zakupu >>> HYDROLAT LAWENDOWY

Hydrolaty do cery tłustej i trądzikowej

Skóra tłusta potrzebuje hydrolatu o silnych właściwościach antybakteryjnych, który ureguluje wydzielanie sebum oraz będzie działać antyseptycznie i łagodząco. Do tego rodzaju cery najlepiej sprawdzą się woda lawendowa i hydrolat z jałowca.

Hydrolat lawendowy ma działanie łagodzące, antyoksydacyjne i regenerujące.

Woda lawendowa powstaje podczas destylacji parą wodną kwiatów lawendy wąskolistnej. Z powodzeniem można używać jej do wszystkich rodzajów skóry oraz aplikować na całe ciało i włosy. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym i antybakteryjnym hydrolat lawendowy jest szczególnie polecany osobom z tłustą i trądzikową cerą. Swoje właściwości regenerujące i kojące zawdzięcza zawartości kwasu rozmarynowego i ursolowego, a dzięki niewielkiej ilości olejku eterycznego ma również działanie relaksujące i odprężające.

Przeczytaj także: Lawenda i jej działanie przeciwlękowe, uspokajające i nasenne.

Hydrolat jałowcowy polecany jest dla skóry problematycznej.

Hydrolat jałowcowy powstaje w wyniku destylacji parą wodną gałązek jałowca. Znany jest ze swoich właściwości detoksykujących i łagodzących, dlatego poleca się go szczególnie osobom ze skórą problematyczną, ze skłonnością do przetłuszczania i powstawania wyprysków. Dzięki zawartości fitoncydów działa przeciwbakteryjnie i przeciwtrądzikowo, dodatkowo łagodzi stany zapalne i zapobiega ich powstawaniu. Hydrolat z jałowca pobudza krążenie skóry, co ułatwia przywrócenie równowagi tłustej skóry twarzy i skóry głowy.

Hydrolat z jałowca reguluje poziom sebum i wykazuje działanie przeciwzapalne.

Wody kwiatowe do cery wrażliwej i alergicznej

Skóra wrażliwa i naczynkowa wymaga łagodnych preparatów i kosmetyków, dlatego u osób z tego rodzaju cerą sprawdzi się wspomniana już woda lawendowa i hydrolat rumiankowy.

Hydrolat rumiankowy łagodzi podrażnienia i niweluje stany zapalne.

Hydrolat rumiankowy polecany jest osobom ze skórą wrażliwą, alergiczną i naczynkową. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia, poprawiając kondycję i wygląd skóry.

Woda rumiankowa zmniejsza zaczerwienienia i szorstkość oraz zapobiega łuszczeniu się skóry, a także odpowiada za właściwe nawilżenie naskórka. Ma także silne działanie antyseptyczne, kojące i przyspieszające gojenie się ran. Warto również wiedzieć, że hydrolat z rumianku korzystnie wpływa na układ nerwowy, uspokaja i odpręża, zapewniając dobre samopoczucie i nastrój.

Przeczytaj więcej: Rumianek – pospolite zioło, które warto mieć zawsze pod ręką!

Hydrolaty do skóry suchej i dojrzałej

Skórze suchej i dojrzałej poleca się: hydrolat z róży damasceńskiej i liści oliwki, hydrolat z oczaru wirginijskiego, hydrolat jaśminowy oraz wodę z rumianku lub bławatka. Hydrolaty dedykowane tego rodzaju skórze powinny wykazywać silne działanie nawilżające, antyoksydacyjne i regenerujące.

Hydrolat z oczaru wirginijskiego ma silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalnia proces starzenia.

Woda oczarowa ma działanie odmładzające i hamujące procesy starzenia. Ponadto hydrolat z oczaru wirginijskiego wzmacnia naczynka i wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza widoczność rozszerzonych porów i dodaje cerze blasku. Zawarte w w nim flawonoidy i garbniki mają właściwości ściągające i kojące, dlatego woda oczarowa sprawdzi się w leczeniu miejscowych zapaleń skóry, a nawet żylaków i egzemy. Hydrolat oczarowy łagodzi również podrażnienia po depilacji i goleniu.

Woda z róży damasceńskiej – uniwersalny hydrolat dla każdej skóry

Woda z kwiatów róży damasceńskiej to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych hydrolatów. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry: normalnej, tłustej, trądzikowej, naczynkowej, wrażliwej, suchej i dojrzałej. Hydrolat z róży damasceńskiej ma działanie: łagodzące, przeciwzapalne, nawilżające, relaksujące i odświeżające.

hydrolat

Hydrolat z róży damasceńskiej tonizuje i nadaje blask zmęczonej skórze.

Woda z róży damasceńskiej przywraca naturalną równowagę skórze, nawilża ją, łagodzi i niweluje obrzęki wokół oczu, a także wygładza drobne zmarszczki. Hydrolat z róży damasceńskiej poleca się do codziennej pielęgnacji twarzy i dekoltu oraz do zmywania makijażu.

Dobrodziejstwo wód kwiatowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Hydrolaty mają szereg zastosowań, a ich duży wybór pozwala dobrać odpowiedni rodzaj wody kwiatowej według indywidualnych potrzeb skóry.

Poniżej zestawienie przykładowych hydrolatów podzielonych ze względu na typ skóry:

  • tłusta: lawenda, oczar wirginijski, kwiat pomarańczy, czystek, szałwia, mięta, jaśmin i jałowiec.
  • trądzikowa: lawenda, mięta, lipa, oczar wirginijski, jałowiec, drzewo herbaciane, krwawnik, szałwia, kocanka i porzeczka.
  • wrażliwa: lipa, róża damasceńska, lawenda, rumianek, bławatek, malina i truskawka.
  • naczynkowa: lipa, róża damasceńska, kocanka, oczar wirginijski, jaśmin, zielona herbata, malina i czarna porzeczka.
  • sucha: róża damasceńska, kocanka, mięta, melisa, rumianek, malina i lipa.
  • dojrzała: lawenda, kocanka, róża damasceńska, kwiat pomarańczy, czystek, melisa, szałwia, rumianek, jaśmin i liście oliwki.

Chcesz przeczytać więcej artykułów o naturalnej pielęgnacji i kosmetykach? Zajrzyj do naszego działu: URODA

1 KOMENTARZ

  1. W boxie naturalnie z pudełka znalazłam mini wodę różaną Bio Agadir, która okazała się najładniej pachnącą wodą jaką miałam okazję stosować i w dodatku naturalna bo ma ecocert. Super jest – polecam

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię