Skąd się bierze trądzik i dlaczego trafiło akurat na mnie? No właśnie… Choć przyczyn powstawania zmian trądzikowych jest wiele, nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak to się dzieje, że na skórze jednych widoczne są krostki i niedoskonałości, a drudzy cieszą się piękną i czystą cerą? Czynniki hormonalne i genetyka to tak naprawdę nie wszystko, bo kondycję skóry trądzikowej mogą nadwyrężyć również nieodpowiednia dieta, niewystarczająca ilość snu, czy stresujące sytuacje!

O to, jak codzienny styl życia wpływa na stan naszej skóry, pytamy specjalistę kosmetologa i coacha zdrowia Agnieszkę Trzmiel.

Skąd ten trądzik, czyli kilka słów o mechanizmach powstawania zmian trądzikowych

Niestety nie ma jednej konkretnej przyczyny powstawania trądziku pospolitego. Zwykle jest to kilka nakładających się na siebie czynników: zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, czynniki środowiskowe, a także nasz codzienny styl życia. Obecnie trądzik rozpatruje się w kontekście choroby cywilizacyjnej. Co to oznacza? U jej przyczyn może leżeć także szybki postęp cywilizacji.

Trądzik to choroba skóry, która jeszcze kilkanaście lat temu dotyczyła jedynie nastolatków w wieku dojrzewania. Dziś dotyka także ogromną liczbę osób w dojrzałym wieku. Okazuje się, że przyczyny trądziku u dorosłych w dużej mierze warunkuje niewłaściwy styl życia, wszechobecny stres i nieodpowiednia pielęgnacja. Niestety leczenie trądziku u dorosłych to nie lada wyzwanie, zarówno dla chorego, jak i dermatologa czy kosmetologa. Na efekty terapii nierzadko czeka się bardzo długo, a skutkiem trądziku późnego bardzo często są brzydkie i nieestetyczne blizny. I jak można się domyślić, wcale nie jest tak łatwo się ich pozbyć.

Najczęstsze przyczyny trądziku:

  • zaburzenia hormonalne
  • nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i zwiększenie ilości wydzielanego sebum
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry, skutkująca m.in. uszkodzeniem bariery hydrolipidowej
  • przewlekły stan zapalny toczący się w organizmie
  • zaburzenia mikrobioty jelitowej
  • dysfunkcje i choroby wątroby 
  • nieodpowiednia dieta, określana również jako dieta zachodnia (tj. przetworzona żywność bogata m.in. w tłuszcze trans, cukry proste, mleko i produkty mleczne) 
  • zażywanie niektórych leków (antydepresyjnych lub glikokortykosteroidów)
  • nadmierna ekspozycja na słońce i opalanie
  • codzienny styl życia:
    • przewlekły stres, skutkujący nadmiernym wytwarzaniem kortyzolu nazywanego hormonem stresu
    • nieprawidłowa higiena snu
    • stosowanie różnego rodzaju używek

To warto wiedzieć: choć przebywanie na słońcu początkowo może poprawiać stan cery i redukować widoczność krost czy innych niedoskonałości, to jednak w dłuższej perspektywie nasila problem trądziku!

Bardzo często okazuje się także, że jedno zaburzenie wynika z drugiego zaburzenia. Przykład? Zaburzenia hormonalne są wynikiem nieprawidłowej diety czy stylu życia, a uszkodzona bariera hydrolipidowa może wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji skóry. 

Wiele osób cały czas zastanawia się, jak skutecznie i trwale pozbyć się trądziku. Chcąc wyeliminować problem, należy znaleźć jego przyczynę lub zespół przyczyn. Jeśli zaobserwujemy, że konkretny czynnik odpowiada za powstawanie zmian trądzikowych lub ich nasilanie, a także, powinniśmy go wyeliminować. Wprowadzając kilka, nawet z pozoru niewielkich zmian, stan skóry może w krótkim czasie znacząco się poprawić.

Trądzik. Co dzieje się wewnątrz skóry?

Istotnym elementem biorącym udział w rozwoju trądziku pospolitego jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe. Aktywność gruczołów łojowych reguluje wiele czynników, m.in. genetycznych i hormonalnych, bo u podstaw zmian trądzikowych najczęściej leżą indywidualne predyspozycje genetyczne oraz rozregulowana gospodarka hormonalna. 

Wzmożona praca gruczołów łojowych i nadmierne wydzielanie łoju skórnego (sebum) prowadzi do zaczopowania przewodu wyprowadzającego gruczołu łojowego. Taki stan prowadzi do nagromadzenia sebum, a w konsekwencji do rozdęcia przewodu wyprowadzającego oraz utworzenia mikrozaskórnika. 

We wnętrzu mikrozaskórnika panują sprzyjające warunki dla namnażania bakterii Cutibacterium acnes. Bakterie te z kolei produkują cytokiny prozapalne, indukujące powstawanie nacieków zapalnych. Mogą przybierać one postać bolesnych i zaczerwienionych krostek oraz grudek na powierzchni skóry, a z czasem nawet przekształcać się w torbiele ropne.

W patogenezie trądziku oprócz łojotoku istotną rolę odgrywają również nadmierna keratynizacja, czyli złuszczanie naskórka oraz namnażanie bakterii Cutibacterium acnes, dawniej znanej jako Propionibacterium acnes, a także rozwój stanu zapalnego.

Sebum i zaskórniki. Co to takiego?

W tematyce trądziku bardzo często pojawiają się pojęcia sebum, zaskórników i rozszerzonych porów. Warto je więc nieco przybliżyć i wyjaśnić. 

Sebum, czyli łój skórny, to mieszanina substancji lipidowych produkowanych przez gruczoły łojowe. Choć nazwa ta przez trądzik kojarzy się nam raczej negatywnie, sebum odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu skóry. Ta naturalna wydzielina chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Sebum ułatwia utrzymanie prawidłowego pH skóry i chroni naskórek przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak zmiany temperatur, promieniowanie słoneczne czy wiatr. Zabezpiecza  także skórę przed czynnikami chorobotwórczymi. 

Wiele osób zmaga się również z problemem zaskórników i rozszerzonych porów, które są poszerzonymi ujściami gruczołów łojowych. Gdy dochodzi do ich częstego zapychania, pojawiają zaskórniki oraz inne wykwity skórne.

Zaskórniki, znane także jako wągry, to skutek rogowacenia i zapchania ujść mieszków łojowo-włosowych. Widzimy je na skórze w postaci zmian skórnych przypominających czarne lub białe kropki. Zaskórniki pojawiają się jednak nie tylko w okresie dojrzewania – często występują także na skórze osób dorosłych.  

Ze względu na rozmieszczenie dużej ilości gruczołów łojowych na twarzy zaskórniki najczęściej właśnie pojawiają się na czole, nosie i brodzie.  To tak zwana strefa „T”, która jest bardziej podatna na przetłuszczanie niż pozostałe obszary twarzy. Wągry możemy spotkać jednak także na policzkach oraz na szyi, dekolcie, klatce piersiowej, a nawet na plecach.

Zaskórniki dzieli się na zaskórniki otwarte oraz zaskórniki zamknięte. 

Jak je rozpoznać? Czarne kropki widoczne na skórze to zaskórniki otwarte. Ich charakterystyczny kolor powstaje w wyniku utlenienia keratyny obecnej w martwych komórkach naskórka podczas kontaktu z powietrzem. Natomiast zaskórniki zamknięte przyjmują formę białej kaszki widocznej pod powierzchnią skóry. 

Trądzik a czynniki genetyczne

U około 80% osób trądzik może mieć podłoże genetyczne, dlatego tuż oprócz czynników hormonalnych, uznaje się je za główną przyczynę choroby. Badania wykazały, że pozytywny wywiad rodzinny (tzn. ustalenie, że w najbliższej rodzinie tj. u rodziców, dziadków, także występował problem trądziku – przyp.red.) wiąże się z wcześniejszą manifestacją trądziku oraz jego cięższym przebiegiem, a także zwiększoną opornością na leczenie. 

Badania wykazały, że jedną z przyczyn rozwoju trądziku są geny związane z rozwojem mieszków włosowych.

Jakiś czas temu naukowcy z Londynu przeprowadzili badanie genetyczne, które objęło 27 tysięcy osób zmagających się z trądzikiem. Wśród nich znalazło się także ponad 5,5 tysiąca pacjentów z ciężką postacią choroby. W trakcie trwania badania zaobserwowano zmiany w DNA u pacjentów dotkniętych trądzikiem. Stwierdzono również, że wiele z wariantów genetycznych miało wpływ na nieprawidłowości w obrębie ujść mieszków włosowych. Były one więc znaczącym, choć nieznanym wcześniej czynnikiem ryzyka rozwoju trądziku pospolitego. 

Naukowcy wysnuli hipotezę, że różnice w kształcie mieszka włosowego mogą mieć wpływ na zdolność bakterii do zasiedlania skóry. Dalsze badania – głównie badania genetyczne – mogłyby umożliwić opracowanie nowych metod leczenia trądziku. Niestety od kilkudziesięciu lat nie odnotowano w tej dziedzinie znaczącego postępu. 

To może Cię zainteresować: Jak leczyć trądzik różowaty?

Czy da się zapobiec rozwojowi trądziku i jak to zrobić?

Doświadczenia osób zmagających się z trądzikiem oraz obserwacje lekarzy pokazują, że cera z niedoskonałościami wymaga szczególnego i kompleksowego działania. Kluczowe jest oczywiście właściwe leczenie, ale także odpowiednia higiena, która może zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnych zmian skórnych. Powinniśmy przede wszystkim oczyszczać cerę dwa razy dziennie — rano i wieczorem — za pomocą delikatnego żelu lub pianki do mycia twarzy, które będą odpowiadać indywidualnym potrzebom skóry. 

Jednym ze sposobów na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się niedoskonałości jest używanie ręczników papierowych do osuszania skóry twarzy. Dobrym nawykiem  będzie także częsta zmiana pościeli. Powinniśmy zmieniać ją raz w tygodniu, a poszewki poduszki, które najczęściej dotykają twarzy, nawet dwa razy w tygodniu. 

Warto również stosować produkty, które będą regulować pracę gruczołów łojowych i oczyszczać ujścia mieszków łojowo-włosowych. W ich składzie powinniśmy szukać takich substancji jak: kwas azelainowy, kwas salicylowy, cynk i witamina A. Mają one korzystny wpływ na ogólną kondycję cery. 

Nie możemy zapominać także o wsparciu bariery hydrolipidowej. Musimy zdawać sobie sprawę, że skóra trądzikowa potrzebuje dobrego nawilżenia oraz całorocznej ochrony przeciwsłonecznej, aby mogła dobrze spełniać wszystkie swoje funkcje.

Bariera hydrolipidowa chroni naszą skórę przed utratą wilgoci oraz różnymi czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami. Jeśli zostanie zaburzona, nie będzie spełniać swoich funkcji, co wpływa na pojawienie się trądziku.

Skóra z zaburzoną barierą hydrolipidową jeszcze intensywniej produkuje łój. Skutkiem takiego stanu będzie nasilenie trądziku i powstawanie nowych niedoskonałości. Co więcej, cera jest wówczas bardzo odwodniona – sprzyja również szybszemu pojawieniu się zmarszczek. 

Powinniśmy więc dbać o naturalną barierę hydrolipidową skóry każdego dnia, bo do jej zaburzenia prowadzi przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja cery, zbyt intensywne i częste złuszczanie czy mocne, agresywne środki myjące, a także niewystarczająca ochrona słoneczna. Jeśli podejrzewamy, że możemy mieć ten problem, warto wnikliwiej przyjrzeć się naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej i wprowadzić zmiany, które ułatwią nam odbudowę bariery ochronnej skóry.

Sprawdź także: 7 mitów na temat pielęgnacji skóry trądzikowej. Ile z nich znasz?

Codzienne wybory żywieniowe wpływają na kondycję cery trądzikowej

Bardzo istotnym elementem terapii trądziku jest codzienna dieta i nawyki żywieniowe. Choć nie istnieje jedna konkretna dieta, która leczyłaby zmiany trądzikowe, sposób odżywiania może jednak znacząco wpłynąć na przebieg choroby oraz nasilenie jej objawów. Chcąc cieszyć się zdrową i piękną skórą, powinniśmy dbać o odpowiednio zbilansowane posiłki bogate m.in.: w warzywa, błonnik, dobrej jakości oleje tłoczone na zimno oraz żywność prebiotyczną. Pamiętajmy także o dobrym nawodnieniu. Taki sposób żywienia wpłynie pozytywnie na mikrobiotę jelitową, a w konsekwencji poprawi stan skóry.

Na potwierdzenie tezy, że codzienna dieta i nawyki żywieniowe mają wpływ na występowanie i nasilenie objawów trądziku, można powołać się na badania przeprowadzone wśród ludności zamieszkującej dziewicze tereny Wyspy Kitawy w Papui-Nowej Gwinei. Dieta rodzimych mieszkańców tych terenów była raczej bezmleczna i bezglutenowa, a spożywane przez nich pożywienie cechowało się niskim indeksem glikemicznym. W ich codziennym jadłospisie dominowały głównie warzywa i owoce. Prowadzone badania wykazały, że u miejscowej ludności wyspy nie występują zmiany skórne w postaci trądziku. Co może sugerować takie badanie? Chociażby to, że trądzik rzeczywiście jest chorobą cywilizacyjną, która może mieć swoje źródło m.in. w nieprawidłowej diecie oraz niewłaściwym stylu życia. 

Trudno nie zauważyć, że dziś na półkach sklepowych dominuje żywność przetworzona oraz uboga w witaminy i składniki mineralne. Niestety ta szybka w przygotowaniu żywność nie idzie w parze nie tylko ze zdrową i szczupłą sylwetką, ale także ze zdrową skórą. Współczesna dieta, nazywana także dietą zachodnią, ma niekorzystny wpływ na cały nasz organizm — zarówno jego ogólne funkcjonowanie, jak i kondycję cery! Czym więc charakteryzuje się zachodni styl odżywiania?

Cechy diety zachodniej

  • znaczny udział kwasów tłuszczowych nasyconych i tłuszczów trans;
  • niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3;
  • zwiększona zawartość węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (IG) (tj. spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym);
  • duża ilość mleka, odżywek białkowych oraz nabiału;
  • duże spożycie mięsa;
  • zbyt wysoka kaloryczność posiłków, przekraczająca dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

UWAGA: dieta zachodnia jest nie tylko dietą prozapalną, niemal całkowicie pozbawioną kwasów omega-3, ale także dietą bogatą w węglowodany rafinowane, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób!

Dieta osób z trądzikiem powinna opierać się na posiłkach o niskim indeksie glikemicznym. Są to takie posiłki, po których spożyciu poziom glukozy we krwi będzie wzrastał stopniowo. 

Wysoki indeks glikemiczny (IG) może przyczyniać się do wzrostu częstotliwości występowania trądziku lub nasilenia widocznych już zmian trądzikowych. Co więcej, żywność o wysokim indeksie glikemicznym powoduje uwalnianie insuliny, a co za tym idzie, skutkuje nadmierną produkcją androgenów oraz sebum. Liczne badania pokazują, że dieta o niskim ładunku glikemicznym, większej ilości błonnika pokarmowego oraz ryb, zwłaszcza morskich, a także owoców morza może ułatwić leczenie trądziku. 

Co z mlekiem i nabiałem?

Mówi się, że mleko oraz produkty mleczne mogą pogarszać kondycję skóry trądzikowej. Po ich spożyciu niektóre osoby zmagające się z trądzikiem rzeczywiście zauważają zaostrzenie choroby oraz pojawienie się nowych niedoskonałości. Niekorzystny wpływ nabiału na cerę może wynikać z nietolerancji laktozy lub z obecności kazeiny i białek serwatkowych w mleku. Przyczyniają się one do zwiększenia ilości insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF 1), którego wysoki poziom wiąże się z nasileniem objawów trądziku. 

Niekorzystny wpływ mleka na kondycję skóry prawdopodobnie wiąże się także z obecnością androgenów w mleku. Ich spożycie może mieć negatywny wpływ kondycję skóry i powstawanie zmian trądzikowych, zwłaszcza w okresie dojrzewania, ponieważ nadmiar androgenów nasila łojotok.

Ciekawostka: dotychczasowe badania wykazują, że na pogorszenie cery w większym stopniu wpływa mleko odtłuszczone i niskotłuszczowe niż mleko pełnotłuste. 

Androgeny mogą odpowiadać za przetłuszczanie się skóry oraz kolonizację bakterii z rodziny Cutibacterium acnes w mieszkach łojowo-włosowych. Co więcej, wpływają również na nadmierne rogowacenie skóry. 

Warto więc na 3-4 tygodnie odstawić produkty mleczne i obserwować stan skóry. Może okazać się, że po ich odstawieniu kondycja cery się poprawi. Osoby zmagające się z trądzikiem, które zdecydują się na eliminację mleka i produktów mlecznych z diety, powinny jednaku uzupełnić ją o odpowiednią ilość wapnia i witaminy D. 

Uwaga na… gluten?

Gluten to mieszanina białek, które występują w pszenicy, jęczmieniu i życie. Białka te mogą być przyczyną celiakii, nietolerancji glutenu lub alergii czy nadwrażliwości na gluten. Każde z tych zaburzeń jest inne, wymagają więc także nieco innych sposobów leczenia. 

Gluten może również być jedną z przyczyn trądziku. U wielu osób, które przeszły na dietę bezglutenową, obserwuje się załagodzenie lub całkowite ustąpienie objawów. Nie ma jednak naukowych dowodów na związek glutenu z powstawaniem tej dolegliwości skórnej. 

Dowiedz się więcej: Gluten. Czy wszyscy powinniśmy go unikać?

W czym może pomóc dzienniczek żywieniowy?

W przypadku trądziku pomocne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Skrupulatne notowanie tego, co jemy, ułatwi nam obserwację reakcji organizmu i naszej skóry na konkretne składniki oraz produkty. 

Na podstawie dzienniczka żywieniowego można łatwiej zauważyć błędy żywieniowe, które mogą wpływać na pogorszenie kondycji skóry.

Dzienniczek żywieniowy jest jedną z metod jakościowo-ilościowych służących ocenie codziennego jadłospisu. Odpowiednio przygotowane notatki ułatwią wprowadzenie zmian w diecie oraz wyeliminowanie lub zredukowanie spożycia produktów, które nie służą naszej cerze.

W dzienniczku powinny znaleźć się takie informacje jak: data, typy posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja i przekąski) oraz ich godziny, rodzaj i ilość spożywanych produktów, a także uwagi dotyczące sposobu przygotowania (gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie lub smażenie). Warto prowadzić go regularnie i zapisywać wszystkie posiłki od razu po ich spożyciu, aby uniknąć pomyłek. 

UWAGA: porcje nie mogą być oszacowane „na oko”. I co ważne – każde, nawet najmniejsze oszustwo nie ma sensu, bo oszukujesz samego siebie, szkodząc swojej skórze.

Stres a kondycja skóry

Stres jest nadmierną reakcją organizmu na czynniki środowiskowe, nazywane stresorami. Uruchamiają one układ współczulny, którego aktywacja niesie za sobą liczne zmiany w gospodarce hormonalnej. Nadnercza wydzielają wówczas adrenalinę i noradrenalinę, co skutkuje wieloma zmianami fizjologicznymi oraz odpowiedzią ze strony organizmu, który próbuje w ten sposób dostosować się do czynników stresowych.

To warto wiedzieć! Krótkotrwały  stres jest mobilizujący, a kortyzol, czyli hormon stresu pełni rolę ważnego regulatora procesów fizjologicznych. Korzystnie oddziałuje na pamięć i ułatwia uczenie się. W momencie, gdy staje się przewlekły, ma jednak niekorzystny wpływ na nasz organizm, w tym również na naszą skórę. 

Dlaczego tak się dzieje? Skóra i układ nerwowy powstają z tego samego listka zarodkowego – ektodermy. Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają, że skóra jest organem będącym bezpośrednim odbiorcą stresu oraz celem reakcji stresowej. Pod wpływem stresu zaburzeniu ulega bariera hydrolipidowa, w wyniku czego może dojść do zwiększonej produkcji sebum. Kortyzol powoduje rozpad kolagenu i elastyny, przez co skóra traci jędrność i odpowiednie napięcie. Istnieje również tzw. pojęcie błędnego koła, bo zmiany skórne mogą też nasilać stres.

Warto więc uczyć się odpowiedniego reagowania w sytuacjach stresowych i dbać o relaks oraz zdrową równowagę pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, medytacja czy joga. Powinniśmy także jak najwięcej spacerować i regularnie się ruszać, bo aktywność fizyczna świetnie rozładowuje stres.

przyczyny trądziku

Jak na stan cery wpływają niedobory snu?

Na funkcjonowanie naszego organizmu nasze ogólne zdrowie, a także kondycję naszej skóry ma wpływ również rytm okołodobowy. Zła jakość snu i jego niedobory wiążą się z szybszym pojawieniem się pierwszych oznak starzenia skóry, a także jej nieprawidłowym funkcjonowaniem. 

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że rozregulowanie mechanizmów okołodobowych prowadzi do zwiększonego wytwarzania i akumulacji wolnych rodników, prowadząc tym samym do stresu oksydacyjnego. Pamiętajmy, że w skórze trądzikowej obserwuje się podwyższone stężenie wolnych rodników. 

Melatonina to hormon regulujący rytm okołodobowy. Wytwarzany jest w organizmie człowieka, gdy zapada noc i wpływa na rytm biologiczny oraz jakość naszego snu. Niestety, nieodpowiednia ilość oraz jakość snu nasila zmiany trądzikowe. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli się nie wysypiamy albo sypiamy nieregularnie, na twarzy pojawiają się zmiany trądzikowe. Odpowiada za to nasz układ hormonalny, a dokładnie niedobór melatoniny, nazywanej hormonem snu.

Dlatego tak ważne jest zachowanie higieny snu oraz zmiana światła i ciemność, która sprzyja regeneracji skóry. Niezwykle istotne są również godziny snu, a dokładniej – godzina jego rozpoczęcia. Sen głęboki, zwany również snem piękna, rozpoczyna się najczęściej o godzinie 22.00-23.00 i może trwać do 2.00-3.00. Sen w takim przedziale czasowym będzie najbardziej regenerujący dla organizmu. Jeśli kładziemy się spać po godz 23.00, istnieje duże ryzyko, że sen będzie znacznie krótszy, w związku z czym regeneracja organizmu będzie utrudniona. 

Sen jest absolutną podstawą regeneracji organizmu i odnowy komórkowej naszej skóry. Nie bez przyczyny mówi się, że jest świetnym kosmetykiem i ratunkiem dla cery. Nie zapominajmy o tym!

Sposoby na trądzik? Postaw na sprawdzone rozwiązania

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z problemem zmian trądzikowych – począwszy od tych domowych i naturalnych metod, które mają za zadanie raczej poprawić kondycję skóry, kończąc na specjalistycznych preparatach dających bardzo dobre efekty leczenia wielu problemów dermatologicznych, takich jak krosty i wykwity w przebiegu trądziku. W skrajnych przypadkach stosuje się także antybiotyki, które mogą jednak wywoływać szereg działań niepożądanych. Powinniśmy więc ostrożnie podchodzić do tematu antybiotykoterapii i nie stosować jej bez potrzeby.

Istnieją skuteczne preparaty przeciwtrądzikowe dostępne bez recepty, które dają dobre efekty leczenia, a przy tym nie podrażniają delikatnej skóry. W ich składzie znajdziemy m.in. bezpieczne stężenia kwasu azelainowego – substancji o wysokim profilu bezpieczeństwa i wysokiej skuteczności w leczeniu trądziku. Kwas azelainowy minimalizuje produkcję sebum i zapobiega zapychaniu się ujść gruczołów łojowych, a także działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Skutecznie redukuje również przebarwienia skórne oraz blizny potrądzikowe.

Warto wiedzieć! Przyczyny trądziku są różne i czasami podczas kuracji okazuje się, że niezbędna jest interdyscyplinarna współpraca także na linii kosmetolog-dermatolog-dietetyk. Kosmetologia i dermatologia, a także dietetyka są dziedzinami, które się przeplatają. Dzięki współpracy tych specjalistów można osiągnąć znacznie lepsze efekty leczenia, zwłaszcza w przypadku ciężkich postaci trądziku. 

Dowiedz się więcej: Kwasy w pielęgnacji skóry trądzikowej. Jak je stosować i nie zwariować?

Codzienny styl życia a trądzik: podcast do wysłuchania

Naszym gościem była Agnieszka Trzmiel – specjalista kosmetolog i coach zdrowia. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię