Grzybica międzypalcowa wydaje się być błahym schorzeniem dotyczącym tylko konkretnego obszaru skóry. Rzeczywistość jest jednak inna. To trudna w leczeniu choroba, która oprócz stosowania leków stricte przeciwgrzybiczych, wymaga antyseptycznego leczenia wspomagającego. Jak więc skutecznie leczyć grzybicę międzypalcową?
[aktualizacja: 01’2024]
Grzybica międzypalcowa. Co mówią o niej statystyki?
W latach 1997-1998 przeprowadzono szeroko zakrojone badanie obejmujące 20 państw europejskich (w tym Polskę) o nazwie Projekt Achilles. To właśnie autorzy tego badania po ogłoszeniu jego wyników nazwali po raz pierwszy grzybicę chorobą cywilizacyjną. I nie ma w tym cienia przesady – nawet 70% populacji jest nosicielami zarodników chorobotwórczych grzybów. U niemal połowy (!) z 40 tys. przebadanych losowo Polaków zdiagnozowano grzybicę międzypalcową, a co piąty badany miał również grzybicę paznokci w różnym stadium zaawansowania.
Jak wygląda grzybica międzypalcowa?
Grzybica międzypalcowa zaczyna się stosunkowo niewinnie:
- najpierw pojawia się świąd, zaczerwienienie, z czasem zmiany wilgotnieją.
- fałd skórny między palcami zaczyna macerować i dochodzi do rogowacenia.
Nieleczona grzybica jest chorobą postępującą. Dotyczy to również odmiany międzypalcowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaniedbane zakażenie może rozprzestrzenić się na wały okołopaznokciowe i sam paznokieć. Najpierw jednak obejmuje swym zasięgiem podeszwę stóp.
Grzybica międzypalcowa – co niej wiemy?
Wiedza na temat grzybicy wśród społeczeństwa nadal jest niepełna. Pokutuje między innymi fałszywe przekonanie, że grzybica stóp dotyczy wyłącznie osób korzystających z basenów, saun, czy publicznych łazienek. Jasnym jest, że miejsca te rzeczywiście mogą być źródłem zakażenia chorobotwórczymi grzybami, ale zarazić się można również przez zwykły, bezpośredni kontakt! Wielu zapomina, że również zwierzęta domowe są nosicielami chorób grzybiczych, a czynnikiem ryzyka grzybicy międzypalcowej jest również długotrwałe noszenie tego samego obuwia.
To dlatego ten rodzaj infekcji dotyka najczęściej ludzi korzystających z obuwia roboczego i noszących nieprzewiewne skarpetki ze sztucznych włókien. Zarodniki grzybów unoszą się dosłownie wszędzie, by osiąść potem na ludzkiej skórze, meblach, dywanach, czy sierści zwierząt. Gdy dostaną się na skórę, wystarczy nawet niewielkie uszkodzenie skóry, by rozpoczął się pierwszy etap infekcji.
Do pojawienia się grzybicy predysponuje na przykład noszenie niewygodnego obuwia. Wiąże się to z nienaturalnym uciskiem na stopę i pojawianiem się otarć, pęcherzy, czy odcisków.
Kto jest najbardziej narażony na grzybicę międzypalcową?
Proces gojenia mikrouszkodzeń jest utrudniony szczególnie u osób otyłych i cierpiących na cukrzycę. Z jednej strony osoby otyłe cierpią na zaburzenia hemodynamiczne i niedotlenienie kończyn, a z drugiej postępująca cukrzyca prowadzi do angiopatii – uszkodzenia naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Skóra cukrzyków ulega ścieńczeniu i jest bardzo podatna na urazy. Osoby bardzo otyłe z racji dużej nadwagi mogą mieć z kolei problem z utrzymaniem prawidłowej higieny stóp. W ich fałdach skórnych panuje zbyt wilgotne środowisko, co w połączeniu z wyższą temperaturą sprzyja rozwojowi grzybic.
Z zaburzeń metabolicznych utrudniających gojenie się zwykłych otarć, czy uszkodzeń warto wymienić niewydolność nerek i wątroby. Mogą bowiem prowadzić do niedokrwistości i zaburzeń w syntezie kolagenu. Również nadkrzepliwość powodując zaburzenia w mikrokrążeniu skóry skutkuje niedotlenieniem tkanek, stwarzając tym samym warunki korzystne do infekcji grzybiczej.
To może Cię zainteresować: Poradnik bezpiecznego leczenia ran.
Grzybica między palcami i domowe sposoby leczenia
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że domowe sposoby leczenia i większość preparatów dostępnych w aptekach o statusie wyrobów medycznych jest po prostu nieskuteczna. Problemem jest to, że wielu ludzi nabywając preparaty z reklam o wątpliwej skuteczności w przypadku niepowodzenia leczenia zarzuca temat. Pierwsze objawy grzybicy są też często ignorowane. Wielu zwleka z wizytą u dermatologa, próbując leczyć na własną rękę za pomocą półśrodków.
Jak skutecznie wyleczyć grzybicę międzypalcową? Działać od razu i nie sięgać po wątpliwej jakości półśrodki!
Sprawdź jak wygląda >> leczenie zakażeń grzybiczych.
Jak wyleczyć grzybicę międzypalcową?
Najlepsze, co możemy zrobić, to po prostu przestrzegać zasad profilaktyki grzybicy i w ten sposób uniknąć tej trudnej w leczeniu infekcji. Leczenie grzybicy międzypalcowej nawet w przypadku preparatów o statusie środka leczniczego trwa bowiem stosunkowo długo. Współczynnik wyleczeń wynosi nawet 80%, ale w przypadku niestosowania się do zaleceń lekarskich u 20% osób grzybica nawraca w ciągu 2 lat.
Leczenie grzybicy międzypalcowej może trwać nawet kilka miesięcy i wymaga wytrwałości, właściwej higieny oraz stosowania – oprócz klasycznych leków przeciwgrzybiczych – środków wspomagających. Zapomina się o tym, że grzybica prowadzi do wtórnych pęknięć skóry, która jest przecież naturalną barierą organizmu, zaliczającą się do wrodzonych mechanizmów odporności.
Przerwanie ciągłości naskórka, złuszczanie skóry, czy rumień otwierają wrota do innych zakażeń skóry – np. podłożu bakteryjnym. Z tego powodu, oprócz substancji typowo przeciwgrzybiczej, lekarze zalecają również dodatkowe stosowanie antyseptyków o szerszym spektrum działania.
Czytaj również: Droższy antyseptyk czy tańsza woda utleniona – co jest skuteczniejsze?
Grzybica międzypalcowa – leki bez recepty
Przykładem substancji wspomagających leczenie grzybicy międzypalcowej jest oktenidyna (np. polski lek – Oktaseptal®). Wykazuje dużą skuteczność wobec bakterii Gram+ i Gram-, wirusa opryszczki pospolitej, wirusa żółtaczki typu B, a także wobec drożdżaków i innych grzybów chorobotwórczych kolonizujących skórę. Co ciekawe, jej aktywność bójcza pojawia się już po minucie od zastosowania i trwa nawet do godziny. Preparaty z oktenidyną są wzbogacane również fenoksyetanolem, który poprawia skuteczność przeciwdrobnoustrojową i działa w głębszych warstwach skóry. Dzięki leczeniu skojarzonemu infekcja grzybicza jest stopniowo zwalczana, a miejsca zmienione chorobowo jednocześnie chronione przed nadkażaniem.
Jak zapobiegać grzybicy międzypalcowej?
Aby uniknąć zakażenia, wystarczy zastosować się do kilku poniższych rad:
- Nigdy nie chodź na boso w miejscach publicznych – w hotelu, na pływalni, siłowni, saunie, czy sanatorium. Zabierz w te miejsca własne, zmienne klapki.
- Zawsze używaj osobistego ręcznika i własnych przyrządów do codziennej higieny (zwłaszcza gąbkę i obcinacz do paznokci).
- Nie oszczędzaj na obuwiu – wybieraj wygodne modele wykonane z naturalnych materiałów.
- Nie pożyczaj cudzego obuwia – również łyżew i butów narciarskich.
- Codziennie zmieniaj skarpetki i myj dokładnie stopy oraz przestrzenie między palcami.
- Staraj się kupować bieliznę i skarpetki wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów z ekologicznymi certyfikacjami.
- Zawsze osuszaj stopy po kąpieli!
- Zadbaj o czystość swoich zwierząt domowych, a także nie głaszcz cudzych i bezdomnych zwierząt.
Przeczytaj także: Grzybica stóp – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?
Bibliografia
[1] Hasse-Cieślińska M.: Diagnostyka i leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych. Przew. Lek., 2006; 7: 109–120
[2] Szepietowski J.: Grzybice skóry i paznokci. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2001
[3] Ulotka środka leczniczego Oktaseptal
[4] Wiłkowska A, Nowicki R, Sadowska E. Zakażenia grzybicze w materiale Gdańskiej Kliniki Dermatologicznej w latach 1984–1988. Przegl Dermatol 1991; 78: 37-41.
[5] Tomb RR, Nassar JS. Profile of skin diseases observed in department of dermatology (1995–2000). J Med Liban 2000; 48: 302-9.
wystarczy kupić na Allegro boraks rozpuścić go w wodzie na tyle ile się da i smarować tą wodą przestrzeń między palcami problem zniknie w ciągu dwóch trzech tygodni
Ja chodziłam do podologa (Instytut Podologiczny w Rzeszowie) kuracja zajęła kilka tygodni ale było warto, stopy wyleczone 🙂
dobrze by było podać ile tego boraksu na ile wody