Jak często seniorzy padają ofiarami oszustw? Skala problemu jest porażająca! W ostatnich tygodniach, problem niestety jeszcze mocniej przybiera na sile przez trwającą pandemię. I co gorsza – oszustwa przybierają też coraz to nowsze formy! Co robić, żeby ograniczyć czyhające na naszych bliskich zagrożenia i zapewnić seniorowi większe bezpieczeństwo?

Bezpieczny senior. Dobro najstarszych to nasza wspólna sprawa!

Z definicji osoby starsze to osoby po 60. roku życia. Co ciekawe, w Polsce żyje aż 9,5 mln seniorów! To ogromna grupa, stanowiąca niemalże 25% całego społeczeństwa. Chociażby te liczby (ale nie tylko) powinny uświadomić nam, że nie powinniśmy spychać ich na margines, a wręcz przeciwnie – musimy jeszcze bardziej uwrażliwić się na potrzeby i problemy współczesnych seniorów.

Polskie społeczeństwo starzeje się – wymaga to nie tylko większego uwrażliwienia na potrzeby współczesnych seniorów, ale także dostrzegania ich problemów, wynikających także ze zmian zachowań konsumenckich.

Współczesny senior w niczym nie przypomina już naszych babć i dziadków sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że wielu osobom z pokolenia 60+ bliżej do swoich dzieci, a nawet wnuków. Coraz więcej seniorów spędza czas przeglądając strony internetowe, zakładają profile na portalach społecznościowych i rozmawiają z bliskimi nie tylko przez telefon, ale także przez internet.

I choć seniorzy świetnie rządzą sobie z telefonami komórkowymi, smartfonami i komputerami, to korzystanie z nowinek technologicznych może przysporzyć osobom starszym sporo problemów, a co gorsza – wpędzić w ich poważne kłopoty. I niestety, jest się czego bać!

Jakie zagrożenia czyhają na współczesnych seniorów?

Rozwój i powszechny dostęp do nowoczesnych technologii to bez wątpienia ogromny postęp i ułatwienie codziennego życia. Od bardzo dawna znane są różne techniki manipulacyjne i sztuczki stosowane przez oszustów. A Ci, są niestety coraz bardziej kreatywni i wciąż pojawiają się coraz bardziej wymyślne metody wyłudzania danych oraz pieniędzy

Pokazy, prezentacje i darmowe upominki

Kilka lat temu powszechne były zaproszenia na różnego rodzaju spotkania, prezentacje i pokazy oraz darmowe badania. Oszuści zachęcali seniorów do udziału oferując prezenty, darmowe upominki i „wyjątkowe promocje” na cudowne i uzdrawiające produkty, certyfikowane przez nieistniejące instytuty medyczne oraz fikcyjnych profesorów. W rzeczywistości oferowane towary były nawet 50 razy droższe niż ich rynkowe odpowiedniki! Stąd jedna z pierwszych kampanii społecznych „Stop manipulacji – nie kupuj na prezentacji!”, organizowana przez Stowarzyszenie MANKO i mająca na celu przeciwdziałanie nieuczciwym technikom psychomanipulacyjnym.

Oszuści nie próżnują i wykorzystują okres pandemii do żerowania na seniorach!

Metoda „na wnuczka” oraz fałszywe wiadomości i zbiórki

Niestety wciąż pojawiają się coraz to nowsze metody manipulacji oraz sposoby wyłudzania danych i pieniędzy od niczego niepodejrzewających seniorów. Z tego względu organizatorzy kolejnych edycji kampanii zmienili ich nazwę na „Stop manipulacji – nie daj się oszukać”, rozszerzając zakres akcji na wszystkie przestępstwa i nieetyczne zachowania wobec seniorów.

Jednym z najbardziej popularnych oszustw w ostatnich latach była tzw. „metoda na wnuczka” i „metoda na policjanta” itd.

Oszuści podają się nie tylko za policjantów, wnuczków czy znajomych, ale także za pracowników banków (w celu wyłudzenia danych osobowych oraz danych logowania do systemu bankowego) czy gazowników. Powszechną formą oszustw są także fikcyjne wezwania na policję, fałszywe e-maile czy kliknięcia w link – na przykład po to, aby uchronić się… przed oszustwem lub opłacić zaległe rachunki i uregulować niedopłaty. Oszuści zbierają także pieniądze na fikcyjne zbiórki dla potrzebujących, którzy w rzeczywistości nie istnieją.

Kreatywność oszustów nie zna granic! Niemalże cały czas trzeba być czujnym, bo na próby oszustwa narażeni są nie tylko seniorzy, ale każdy z nas – bez względu na wiek…

Uwaga na korona-oszustwa!

Również trwającą pandemia koronawirusa zbiera na tym obszarze swoje żniwo. Wraz z pojawieniem się COVID-19 powstały nowe oszustwa na „koronawirusa”, żerujące na strachu, obawach, dezinformacji i stresie, w którym żyją seniorzy. Tylko od marca 2020 roku do lutego 2021 roku odnotowano aż 23 nowe rodzaje przestępstw związanych z pandemią koronawirusa! To poważne zagrożenie, któremu trzeba stanowczo przeciwdziałać! Sytuacji niestety nie poprawia wszechobecne zastraszanie i budowanie napięcia przez media. Zastraszony senior traci orientację w rzeczywistości i zaczyna działać w stresie. A jak wiadomo – może być to niezwykle krótka droga do tragedii!

W jaki sposób oszuści mogą oszukiwać seniorów w dobie pandemii?

  • oszustwo na dezynfekcję przesyłki. Oszuści wmawiają starszym, że otrzymają bardzo ważną i cenną przesyłkę, która wcześniej musi zostać zdezynfekowana – inaczej przesyłka wróci do nadawcy.
  • dezynfekcja mieszkania, podczas której dochodzi do splądrowania mieszkania.
  • cudowne, „atestowane” maseczki z nanosrebrem. Oszuści wmawiają osobom starszym, że ich wysoka cena wynika z ich wyjątkowej jakości i sinego zabezpieczenia przed wirusem. Uwaga: cena takiej „cudownej” maseczki oscyluje w granicach 200-500 zł!
  • maseczki ze środkiem odurzającym – pod pretekstem przymierzenia maseczki senior traci przytomność, a oszuści okradają jego mieszkanie.
  • „metoda na wnuczka”. Oszuści wmawiają osobom starszym, że ich bliski np. wnuczek, z powodu koronawirusa w ciężkim stanie znalazł się w szpitalu i potrzebuje pilnej wpłaty pieniędzy na niezbędne lekarstwa/szczepionkę.
  • niedopłata za prąd lub gaz. Dla wielu seniorów wizja odcięcia prądu lub gazu w dobie pandemii i ujemnych temperatur jest przerażająca. W efekcie regulują fikcyjne niedopłaty, a co gorsza – podają także swoje dane osobowe!
  • cudowne specyfiki, leki oraz herbatki wzmacniające odporność i chroniące przed zakażeniem koronawirusem.
  • prezentacje i pokazy, podczas których każdy „otrzyma w prezencie” pulsoksymetr. W rzeczywistości oszuści oferują także inne „cudowne produkty” w horrendalnych cenach.
bezpieczny senior

Sprawdź także: Współczesny senior. Czego pragnie, jakie ma potrzeby?

Bezpieczny senior. Jak chronić naszych najbliższych?

Co możemy zrobić, aby ustrzec naszych najbliższych przed tragedią? Przede wszystkim zadbajmy o spokój seniorów i nie pozwólmy, by dali się zastraszyć. Trwająca pandemia odbija się na kondycji psychicznej każdego z nas i jej skutki są tak samo odczuwalne także dla najstarszych. Strach, stres i dezinformacja to źli doradcy, którzy mogą popchnąć seniora do podjęcia niezbyt trafnych, a wręcz szkodliwych decyzji.

To także w naszych rękach leży los seniorów! Uświadamiajmy ich, z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynienia i nie bójmy się rozmawiać. Nie pozwólmy jednak, aby strach wziął górę nad rozsądkiem!

Nie każdy senior korzysta z telefonu czy internetu, dlatego kluczową rolę odgrywają osoby z najbliższego otoczenia seniora. To bliscy muszą być ich „oknem na świat” i źródłem wiedzy, z którego mogą czerpać. Rozmawiajmy z osobami starszymi, podnośmy ich świadomość i poszerzajmy wiedzę na temat otaczającej rzeczywistości. Możemy w ten sposób zadbać o ich bezpieczeństwo i zapobiec ewentualnym oszustwom czy tragediom, z których bardzo trudno wyjść obronną ręką.

Najważniejsze – zapobiegaj! Wspieraj seniora i uświadamiaj, z czym może się mierzyć.

W trosce o najstarszych ruszyła kampania społeczna „Stop manipulacji – nie daj się oszukać!”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń ze strony oszustów. Kampania ma także przestrzegać przed manipulatorami oraz edukować seniorów i ich bliskich, jak nie dać się oszukać.

UWAGA: ofiarami przestępstw najczęściej padają osoby samotne i schorowane!

To może Cię zainteresować: Medycyna na odległość. Czy trwająca pandemia upowszechni usługi telemedyczne?

Stowarzyszenie MANKO wychodzi na przeciw potrzebom seniorów!

Stowarzyszenie MANKO działa już od ponad 20 lat. Jego główną misją jest przede wszystkim edukacja, aktywizacja oraz obrona praw osób starszych i poprawa ich wizerunku w przestrzeni społecznej. Stowarzyszenie zajmuje się kampaniami społecznymi, które mają zmieniać świadomość, postawę i zachowania, minimalizując dany problem społeczny.

Aktywny i bezpieczny senior to senior zdrowszy i szczęśliwszy!

Okazuje się, że każda złotówka wydana przez samorządy na aktywizację i edukację osób starszych, to oszczędność aż 5 złotych na przeciwdziałanie konsekwencjom braku odpowiedniej wiedzy wśród seniorów. Z tego względu Stowarzyszenie MANKO we współpracy z samorządami chce docierać do jak najszerszej grupy osób 60+, zwiększając świadomość społeczną i poprawiając ich bezpieczeństwo, ale nie tylko! Stowarzyszenie przeciwdziała również samotności i podejmuje walkę z jej skutkami. Każdy senior musi czuć się potrzebny i szczęśliwy, dlatego tak ważna jest aktywizacja osób starszych.

Stowarzyszenie MANKO edukuje seniorów w zakresie zdrowia, prawa, ekonomii, bezpieczeństwa i nowych mediów.

To właśnie w tych obszarach wielu współczesnym seniorom brakuje odpowiedniej wiedzy i świadomości, które mogłyby uchronić ich przed wieloma problemami oraz ich przykrymi konsekwencjami. Współcześni seniorzy to osoby nowoczesne, które mają już zupełnie inne potrzeby niż ich równolatkowie jeszcze kilkanaście lat temu. I właśnie dlatego wszyscy potrzebujemy zmiany – także zmiany myślenia. Przede wszystkim po to, aby bronić ich praw i dbać o naszych najbliższych najlepiej, jak umiemy.

Więź rodzinna i sąsiedzka to lekarstwo na przestępstwa na osobach starszych!

bezpieczny senior

Bezpieczny senior – podcast do wysłuchania

Naszym gościem był Łukasz Salwarowski – prezes stowarzyszenia Manko i redaktor naczelny pisma „Głos Seniora”. Rozmawiamy, jak ważna jest ochrona seniorów i ich bezpieczeństwo. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Dowiedz się więcej! Zajrzyj do naszego działu: STREFA SENIORA

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię