Rak prącia jest jednym z najrzadszych nowotworów złośliwych układu płciowo-moczowego. Nowotwór złośliwy prącia stanowi jedynie 0,3% wszystkich nowotworów wśród mężczyzn. Jakie są czynniki ryzyka i objawy raka prącia? Jak przebiega leczenie i jakie są rokowania? Jak ustrzec się przed zachorowaniem? O tym między innymi rozmawiamy z urologiem dr hab. n. med. Romanem Sosnowskim.
Objawy raka prącia
Pierwszymi symptomami raka prącia najczęściej są zmiany skórne, które pojawiają się w okolicy żołędzi, na lub pod napletkiem. Mogą mieć postać guzków, owrzodzeń, zgrubień lub przebarwień. Poza wyczuwalnymi lub widocznymi zmianami skórnymi mogą występować również:
- obrzęk żołędzi;
- krwawienie z prącia;
- wydzielina z prącia o nieprzyjemnych zapachu;
- pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu.
Uwaga! Rak prącia często przebiega bezboleśnie. Jeśli pojawia się ból w okolicach intymnych, może on już świadczyć o zaawansowanym stadium choroby.
Rak prącia — przyczyny
Najczęstszymi przyczynami raka prącia są:
- zakażenie HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego;
- brak odpowiedniej higieny osobistej;
- stulejka;
- zapalenie żołędzi.
Rak prącia związany jest także z obrzezaniem, a konkretnie z jego brakiem. Naukowcy zaobserwowali bowiem, że w populacjach, w których praktykuje się obrzezanie (np. ze względów religijnych), rak prącia praktycznie nie występuje.
Rak prącia – diagnostyka
Na podstawie opisanych przez pacjenta objawów oraz badania wizualno-fizykalnego lekarz stawia wstępną diagnozę – podejrzenie raka prącia. Aby potwierdzić nowotwór, konieczne jest pobranie wycinka ze zmienionej chorobowo skóry (lub guza) i obejrzenie go pod mikroskopem.
Na tym etapie lekarz sprawdza też stan węzłów chłonnych pachwin. Jeśli są powiększone, może to świadczyć o przerzutach. W takiej sytuacji zleca się dodatkowe badania — biopsję węzłów chłonnych i ewentualnie USG jamy brzusznej.
Rak prącia — leczenie
Leczenie raka prącia dobiera się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli zmiany są łagodne, najczęściej stosuje się miejscowe leczenie farmakologiczne (maści, kremy) lub usuwa się je chirurgicznie. W przypadku przerzutów dodatkowo wprowadza się chemio- lub radioterapię.
Szybka reakcja jest szczególnie ważna w przypadku raka prącia, aby uniknąć penektomii, czyli częściowej lub całkowitej amputacji prącia. Jeśli konieczne jest leczenie operacyjne, stosuje się technikę Mohsa — precyzyjne wycięcie zmiany nowotworowej z jak najmniejszą ingerencją w zdrowe tkanki. Dzięki takiemu podejściu zostają zachowane funkcje narządu i pacjent może prowadzić po zabiegu aktywne życie seksualne.
Niestety w niektórych przypadkach konieczna jest częściowa lub całkowita amputacja prącia. Wtedy niezwykle ważne jest, aby pacjent otrzymał odpowiednie wsparcie lekarzy i psychologów. Penektomia (usunięcie prącia) może być szczególnie trudna dla mężczyzn, którzy do tej pory prowadzili aktywne życie seksualne. Po zabiegu pacjenci często całkowicie rezygnują z życia intymnego. Warto jednak podkreślić, że penektomia nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z pożycia. Przyjemność można czerpać poprzez znalezienie innego sposobu stymulacji seksualnej — warto o tym porozmawiać np. z seksuologiem.
Profilaktyka raka prącia
Najlepszą metodą profilaktyki w przypadku raka prącia jest prowadzenie higienicznego stylu życia. Profilaktyka raka prącia obejmuje:
- dbanie o higienę intymną;
- unikanie palenia tytoniu;
- stosowanie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, aby utrzymać prawidłową masę ciała — osoby otyłe są bardziej narażone na zachorowanie;
- stosowanie prezerwatyw, aby uniknąć zarażenia wirusem HPV — szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy często zmieniają partnerki seksualne.
Rak prącia – podcast do wysłuchania
Rak prącia to rzadki nowotwór, stanowi jedynie 0,3% nowotworów złośliwych u mężczyzn — najczęściej w starszym wieku. Ryzyko rozwoju raka prącia wzrasta, gdy panowie nie dbają o zachowywanie zasad higieny osobistej — zwłaszcza higieny prącia. Nie bez znaczenia jest również styl życia — ryzyko rozwoju wszystkich nowotworów zwiększa się, gdy nie zważamy na to, co i jak jemy, dopuszczając do rozwoju nadwagi czy otyłości. Umiarkowana, systematyczna aktywność fizyczna to także kluczowy element profilaktyki. Warto o tym pamiętać.
O tym jak wyglądają objawy i leczenie raka prącia, rozmawiamy ze specjalistą urologiem dr hab. n. med. Romanem Sosnowskim, który od 1997 roku pracuje w Klinice Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Jego kliniczne zainteresowania to diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego ze szczególnym uwzględnieniem raka nerki, gruczołu krokowego i pęcherza moczowego.
Dr Sosnowski aktywnie wspiera pomocą merytoryczną stowarzyszenia i grupy pacjenckie a także studenckie i pielęgniarskie. Szczególnie interesuje się jakością życia chorych nowotworowych, świadomością zdrowotną, profilaktyką nowotworową. Jest współtwórcą wielu programów edukacyjnych przeznaczonych dla społeczeństwa. Prowadzi swój gabinet.