W Polsce wirusem HCV zmaga się ponad 200 tysięcy osób! W lipcu 2015 roku na listę refundacyjną trafiła skuteczna terapia bezinterferonowa dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. To prawdziwa rewolucja w leczeniu HCV w Polsce. Czym jest wirus HCV, jak ustrzec się zarażenia i co robić, jeśli już jesteśmy zakażeni?
[aktualizacja: 08’2020]
Wirus HCV. Co musimy o nim wiedzieć?
HCV to groźny wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. W jego przebiegu dochodzi do poważnych uszkodzeń wątroby, które z czasem mogą objawić się jako marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy.
Wątroba pełni ważne funkcje w naszym ciele. Przede wszystkim eliminuje toksyny, dlatego zaburzenia w jej funkcjonowaniu rzutują na zdrowie całego organizmu!
Szacuje się, że Polsce obecnie żyje 200 tysięcy osób z wykrytym HCV. Aż 80% z nich zaraziło się wirusem się w jednostkach ochrony zdrowia! Dopiero od 1992 roku zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV. W ostatnich latach wzrosły standardy w szpitalach i placówkach medycznych, a drobne zabiegi wykonywane są z większą dbałością. Pomimo coraz lepszej opieki medycznej do zakażeń dochodzi najprawdopodobniej w przebiegu drobnych zabiegów. Z dużym ryzykiem wiążą się wszystkie zabiegi upiększające: kolczykowanie, tatuowanie, a także narkomania i ryzykowne kontakty seksualne. Do zakażenia może dojść także poprzez przeniesienie wirusa HCV z matki na dziecko.
Każdy z nas może być zakażony wirusem HCV!
Wirus HCV początkowo nie daje żadnych objawów. Dopiero po długim czasie od zarażenia, gdy wątroba ulega niszczeniu zakażony orientuje się, że coś jest nie tak. Z tego względu osoby z wirusem HCV zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Najczęściej w zaawansowanym stadium zwłóknień wątroby, gdzie ilość sprawnych komórek wątrobowych jest już bardzo mała.
Wirus HCV – drogi zakażenia i profilaktyka
Zakażenie wirusem HCV początkowo przebiega bezobjawowo. Kluczowe z tego punktu widzenia byłoby wprowadzenie systemowych badań w grupach podwyższonego ryzyka. Każdy z nas może być zakażony, jednak są ludzie bardziej narażeni na zarażenie wirusa HCV. To osoby, które powinny być rutynowo badane!
Do 99% zakażeń wirusem HCV dochodzi drogą krwiopochodną. Zaledwie nieznaczny procent wszystkich zakażeń to zakażenia przenoszone drogą płciową lub inną.
Zakażenia w placówkach medycznych są nieodłącznym elementem opieki nad pacjentami. Nie da się ich wyeliminować, zwłaszcza w przypadku chorych z obniżoną odpornością, podatnych na wszelkiego rodzaju czynniki zakaźne. Obecny standard opieki zdrowotnej, a także gabinetów kosmetycznych i studiów tatuażu jest coraz wyższy, co może sprzyjać zmniejszeniu ilości potencjalnych zakażeń.
To może Cię zainteresować: Wątroba cierpi po cichu! Zadbaj o nią, zanim będzie za późno!

Wirus HCV i nowe możliwości leczenia
W lipcu 2015 roku na listę refundacyjną zostały wprowadzone leki charakteryzujące się niemalże 100% skutecznością. Oznacza, że pacjenci mają szansę otrzymać lek, który nie tylko skutecznie ich wyleczy, ale też pozwoli uniknąć dodatkowego cierpienia. Dotychczas było ono nieodłącznym elementem terapii.
Nowe leki na HCV cechują się wysoką skutecznością, bez względu na stopień zaawansowania choroby, a także małym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.
Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia objęcie refundacją pierwszej terapii bezinterferonowej zwiększy zakres możliwości terapeutycznych i umożliwi dobór optymalnej terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u których potwierdzono obecność zakażenia genotypem 1 lub 4 HCV.
Terapię nową w Polsce metodą zakończyło już 72 pacjentów. Po 12 tygodniach u 70 z nich udało się uzyskać świetny wynik – choroba zniknęła!
Nowa metoda leczenia to prawdziwy przełom, który znacznie podnosi jakość życia pacjentów. Chorzy leczeni we wczesnym stadium zakażenia nie będą mieli zaawansowanych objawów i następstw ogólnoustrojowych. Co więcej, wiele pacjentów w bardzo krótkim czasie od usłyszenia diagnozy ma szanse zapomnieć o zakażeniu HCV!
Dotychczas standardowa terapia trwała 48 tygodni i miała zaledwie 40% skuteczności. Wiązała się także z licznymi działaniami niepożądanymi, które nierzadko skutkowały przerwaniem leczenia! Dzięki nowym lekom terapia wynosi zaledwie 12 tygodni i ma niemalże 100% skuteczność!
Warto wiedzieć: 1 lipca 2018 roku na nowej liście leków refundowanych znalazł się także innowacyjny lek pangenotypowy na WZW typu C.
„Nowe leki to wielka radość dla pacjentów i ogromny przełom” – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”. Pacjenci mogą po udanej terapii zapomnieć o chorobie, a podczas leczenia odczuwają jedynie lekkie bóle głowy.
Podcast do wysłuchania:
Naszym gościem była również Pani Anna Jarosz – dziennikarka, która zakaziła się wirusem HCV najprawdopodobniej podczas pobytu w szpitalu. Dopiero po 20 latach od zakażenia pojawiły się jakiekolwiek objawy, a leczenie było drogą przez mękę. Pani Anna została wyleczona dzięki nowej metodzie. Zachęcamy do wysłuchania całej audycji i rozmów z naszymi ekspertami!
Nasi Eksperci:
Prof. dr hab. n. med. Waldemar Halota, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Prof. dr hab. Robert Flisiak prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Pani Barbara Pepke – Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”.
Harvoni i inne nowe leki są już dostępne.
Więcej informacji można znaleźć na stronie
http://noweleki.hepatitisc.pl