Prawdziwa rewolucja w leczeniu HCV w Polsce. To nie jest kolejny artykuł z cyklu krzykliwych, ale niewiele wnoszących. To nie następna zmyłka w stylu “amerykańscy naukowcy odkryli, ale ty człowieku możesz tylko o tym poczytać”. W Polsce już od lipca bieżącego roku na listę refundacyjną trafiła skuteczna terapia bezinterferonowa dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

To oznacza, że pacjenci mają szansę otrzymać lek, który nie tylko skutecznie ich wyleczy, ale też pozwoli uniknąć dodatkowego cierpienia, które dotychczas było nieodłącznym elementem terapii.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia objęcie refundacją pierwszej terapii bezinterferonowej zwiększy zakres możliwości terapeutycznych i umożliwi dobór optymalnej terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u których potwierdzono obecność zakażenia genotypem 1 lub 4 HCV.

Terapię nową w Polsce metodą zakończyło już 72 pacjentów. Po 12 tygodniach u 70 z nich udało się uzyskać świetny wynik – choroba zniknęła!

Jak podkreśla nasz gość – profesor Waldemar Halota, w Polsce mamy obecnie 200 tysięcy osób z wykrytym HCV, aż 80 procent z nich zakaziło się w jednostkach ochrony zdrowia (w Polsce dopiero od 1992 roku zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV). Bardzo źle było kiedyś – obecnie jest lepiej, ale mamy jeszcze wiele do poprawy. Dopiero w ostatnich latach wzrosły bowiem standardy w szpitalach i placówkach medycznych, a drobne zabiegi wykonywane są z większą dbałością.

Zakażony może być każdy z nas. Niestety wirusowe zapalenie wątroby typu C nie daje na początku objawów, dopiero po długim czasie wątroba ulega niszczeniu. Dlatego do lekarza zgłaszamy się, gdy jest już późno – nie z naszej winy.

Wątroba pełni ważne funkcje w naszym ciele – eleminuje toksyny – dlatego jeżeli ją tracimy, nasz cały organizm zaczyna chorować. Jak podkreśla profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, nowa metoda to prawdziwy przełom. Skuteczność terapii dochodzi do stu procent!

Naszym gościem jest też Pani Anna Jarosz – dziennikarka, która została wyleczona nową metodą, ale przechodziła też terapię z użyciem interferonu. Zakaziła się wirusem HCV przypadkowo w szpitalu. Dopiero po 20 latach pojawiły się jakiekolwiek objawy. Jak mówi pani Ania – nic poważnego się nie działo, potem leczenie było drogą przez mękę. Na początek kolejne pobrania krwi, następnie biopsja wątroby i leczenie inteferonem i rybawiryną powodujące ogromny ból, porównywany do chemioterapii.

Nowe leki to wielka radość dla pacjentów i ogromny przełom – dodaje Barbara Pepke – Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”. Pacjenci mogą po udanej terapii zapomnieć o chorobie, a podczas leczenia czują jedynie lekkie bóle głowy.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmów z naszymi Ekspertami:

Waldemar Halota
Waldemar Halota

Prof. dr hab. n. med. Waldemar Halota kierownik Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Robert Flisiak
Robert Flisiak

 

Prof. dr hab. Robert Flisiak prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Barbara Pepke
Barbara Pepk

Pani Barbara Pepke – Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”.

 

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię