Choroba bostońska, inaczej bostonka to infekcja wirusowa, która najczęściej atakuje wiosną i latem. Od kilku lat lekarze obserwują wzrost zachorowań na chorobę stóp, dłoni i ust, która swoimi objawami przypomina inne choroby wirusowe.

Jakie są objawy bostonki i jak ją leczyć tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht, gastrolog i pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Radioklinika | Prof. Piotr Albrecht

Bostonkę najczęściej wywołują wirusy z grupy Coxsackie. Dzielą się one na kilka typów, dlatego nie można się uodpornić, a w efekcie zachorować kilkukrotnie. Chorobą bostońską można zarazić się poprzez bliski kontakt z osobą chorą lub zakażoną wirusem, stąd nazywa się ją chorobą brudnych rąk.

Bostonka może przypominać ospę wietrzną!

Początkowe objawy bostonki przypominają symptomy innych chorób wirusowych. Do najczęstszych objawów choroby bostońskiej należą:

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń wirusowych mogą pojawić się nudności i biegunka.

Na bostonkę zapadają głównie dzieci poniżej 10. roku życia, jednak dotyka także dorosłych. Warto wiedzieć, że choroba ma cięższy przebieg w przypadku starszych pacjentów, a najłagodniejszą postać przyjmuje wśród najmłodszych dzieci.

Od momentu zarażenia do pełnego rozwoju choroby zwykle mija od 2 do 4 dni, jednak niełatwo jest określić źródło zakażenia. Dzieje się tak, ponieważ chorzy zarażają się od osób, które w ogóle nie mają objawów choroby lub są one nieznaczne!

Choroba bostońska należy do grupy schorzeń samoleczących się, można zastosować jedynie leki objawowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe – mówi prof. Piotr Albrecht.

Bostonka jest chorobą zakaźną, lecz nie ma bezwzględnego nakazu zgłaszania przypadków zachorowań. Niestety, niemożliwe jest nabycie odporności na bostonkę, ponieważ można uodpornić się tylko konkretny typ wirusa – choroba bostońska wywoływana jest przez kilka typów drobnoustrojów.

Choroby bostońskiej nie należy się bać. Nie ma też określonych zaleceń jak z nią walczyć, ponieważ ustępuje samoistnie. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, aby miała jak najłagodniejszy przebieg i nie była uciążliwa dla pacjenta.

Sprawdź również:
Dziecko na dopingu, czy suplementacja dzieci ma sens?

Podcast do wysłuchania

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, jest tam więcej szczegółów i przydatnych rad.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Jarosław Rosiński
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

3 KOMENTARZE

  1. Moje właśnie to ma i po jednym dniu mam już dosyc. Nóżki najgorzej wyglądają tylko do tego jeszcze w buzi ma Chrostkowo nie chce jeść piję tylko przez słomkę

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię