Terapia Bowena to naturalna i bezbolesna metoda, która poprzez stymulację procesów autoregeneracji usprawnia funkcjonowanie organizmu. Od lat z powodzeniem praktykuje się ją na całym świecie, zwłaszcza w Australii i na zachodzie Europy. Terapia zyskuje na popularności także w Polsce i zdobywa coraz szersze grono sympatyków, jednak wciąż nie jest powszechną metodą leczenia. O korzyściach płynących z terapii techniką Bowena rozmawiamy z Agnieszką Wędrychowską, certyfikowaną terapeutką, absolwentką kursu THE BOWEN THERAPY ACADEMY OF AUSTRALIA organizowanego przez Stowarzyszenie Bowtech Polska.
Czym jest terapia Bowena?
Technika Bowena jest formą terapii manualnej zaliczanej do metod osteopatycznych, która powstała w połowie XX wieku w Australii. Swą nazwę zawdzięcza twórcy Tomowi Bowenowi, który pomimo braku medycznego wykształcenia stworzył bezbolesną i nieinwazyjną terapię usprawniającą funkcjonowanie organizmu. Ta technika manualna nie ma podłoża filozoficznego. Opiera się tylko i wyłącznie na wypraktykowanych przez Australijczyka sekwencjach ruchów, które stymulują procesy automatycznej odbudowy tkanek.
Terapia Bowena stymuluje samoregenerację tkanek i skutecznie usprawnia funkcjonowanie całego organizmu.
Terapia Bowena pobudza procesy naprawcze, dzięki którym ciało odzyskuje wewnętrzną równowagę, a organizm regeneruje się i lepiej funkcjonuje. Metoda działa głównie na układzie mięśniowo-powięziowym, jednak oddziałuje również na układ nerwowy i limfatyczny. Jej zbawienny wpływ na zdrowie i ogólne funkcjonowanie zaczyna się od zrelaksowania organizmu, a następnie pobudzenia go do autoregeneracji. Jednocześnie terapia techniką Bowena wzmacnia się też mechanizmy obronne, dzięki czemu zwiększa odporność na infekcje i stres.
Technika Bowena wspomaga tradycyjne leczenie oraz łagodzi objawy wielu schorzeń i podnosi jakość życia.
To metoda, która nie neguje medycyny konwencjonalnej, a stanowi jej uzupełnienie. W ten sposób może skutecznie łagodzić objawy wielu chorób i poprawiać jakość życia, także u pacjentów ze schorzeniami o ciężkim przebiegu. Warto wiedzieć, że nie ma konkretnych przeciwwskazań do terapii techniką Bowena. Terapeuta dostosowuje zakres ruchów i metodę pracy do indywidualnych predyspozycji i problemów chorego.
Terapia Bowena to metoda, która podnosi jakość życia pacjentów i może przynieść ulgę także tym nieuleczalnie chorym.
Na czym polega terapia techniką Bowena?
Metoda opracowana przez Toma Bowena opiera się na sekwencji delikatnych i bezbolesnych ruchów wykonywanych przez terapeutę. Mają one na celu pobudzenie układu mięśniowo-powięziowego i stymulowanie organizmu do regeneracji. Zwykle są to delikatne ruchy przypominające gładzenie lub głaskanie oraz uciśnięcia powięzi, które powinny powrócić do swojego naturalnego położenia. Terapia techniką Bowena charakteryzuje się także niewielką ilością wykonywanych przez terapeutę ruchów. W ten sposób ciało ma właściwie spożytkować ruch, który skłonić organizm do samodzielnego działania.
Terapia rozpoczyna się rozmową z pacjentem na temat jego schorzeń oraz dolegliwości, co ułatwia terapeucie dostosowanie sekwencji ruchów do indywidualnych potrzeb i predyspozycji chorego.
Zabiegi trwają około 45 minut i nie są wskazane częściej niż co 5-10 dni. Zwykle zaleca się je raz w tygodniu, by organizm mógł zareagować na pobudzenie. Także podczas samego zabiegu stosuje się kilkuminutowe przerwy, aby ciało mogło odpowiednio zareagować na bodziec. Trzeba jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej będzie reagował na stymulację manualną. Warto więc wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez ciało i na ich podstawie dopasować częstotliwość zabiegów.
Ciało potrzebuje czasu, aby powięzie mogły wrócić na właściwe miejsce, dlatego zaleca się powtarzanie zabiegu po 5-10 dniach.
Terapia Bowena to także działania profilaktyczne, takie jak odpowiednie nawadnianie organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody pozwala utrzymać dobrą elastyczność powięzi. Jeżeli struktury powięziowe będą przesuszone, a przez to także przykurczone lub zdeformowane, mogą mieć zły wpływ na fizjologię ruchu, organy wewnętrzne oraz w konsekwencji również i na psychikę człowieka. Prawidłowo nawodnione powięzi będą lepiej funkcjonować i spełniać swoje zadania. Równie istotne jest także zaniechanie korzystania z innych metod manualnych podczas terapii metodą Bowena. W tym czasie należy również zminimalizować ilość bodźców nakładanych na układ powięziowo-mięśniowy przez intensywne ćwiczenia czy korzystanie z sauny.
Terapia techniką Bowena nie będzie odpowiednio działać, jeśli pacjent zbyt szybko otrzyma inny bodziec wygenerowany przez inną metodę lub intensywny trening.
Terapia Bowena poprawia funkcjonowanie organizmu
Zabiegi przynoszą zdumiewające rezultaty bez względu na wiek pacjenta i stopień zaawansowania problemu zdrowotnego, z którym się zmaga. Pierwsze efekty pojawiają się najczęściej po kilku zabiegach, ale mogą być wyraźnie odczuwalne nawet już po pierwszej sesji terapeutycznej.
Terapia techniką Bowena poprawia jakość życia i łagodzi objawy:
- chorób układu ruchu: bólu kręgosłupa, bioder i kolan oraz zwyrodnień, rwy kulszowej, dyskopatii, przeciążeń i kontuzji,
- schorzeń neurologicznych oraz przewlekłego stresu i napięcia, a także zespołu chronicznego zmęczenia,
- problemów układu krążenia: nadciśnienia i zatorów limfatycznych,
- chorób tarczycy i gruczołów dokrewnych,
- schorzeń układu moczowego: nietrzymania moczu, nawracających infekcji i stanów zapalnych pęcherza oraz cewki moczowej,
- migren, zawrotów głowy oraz problemów z zatokami
- nieprawidłowości układu rozrodczego, zaburzeń miesiączkowania i dolegliwości okołoporodowych oraz menopauzy
- problemów układu pokarmowego oraz dolegliwości trawiennych i wydalniczych: zgagi, refluksu, choroby wrzodowej, schorzeń pęcherzyka żółciowego oraz jelita grubego, przewlekłych biegunek, zaparć, a także hemoroidów,
- schorzeń układu oddechowego: astmy, rozedmy płuc, a także alergii.
Terapia Bowena to technika manualna opierająca się na holistycznym podejściu do ludzkiego ciała, która usprawnia funkcjonowanie całego organizmu i powoduje zdrowienie poprzez uruchomienie procesów autonaprawczych. Natomiast w wielu trudnych sytuacjach nieuleczalnych potrafi pomóc, podnosząc jakość życia.
Przeczytaj także: Jak stres wpływa na powstawanie chorób?
Terapia Bowena – podcast do wysłuchania
Naszym gościem była Agnieszka Wędrychowska, certyfikowana terapeutka, absolwentka kursu THE BOWEN THERAPY ACADEMY OF AUSTRALIA organizowanego przez Stowarzyszenie Bowtech Polska. Pani Agnieszka przyjmuje pacjentów w gabinecie w Zalesiu Górnym (http://bowen-zalesie.pl).
Lista certyfikowanych terapeutów metody Bowena znajduje się na stronie Stowarzyszenia Terapeutów BOWTECH Polska.