Trafiając do apteki z bólem gardła stajemy często przed karkołomnym zadaniem wyboru odpowiedniego preparatu. Segment farmaceutyków przeznaczonych do stosowania na infekcje GDO jest bardzo szeroki. Mamy do dyspozycji środki lecznicze, suplementy diety oraz wyroby medyczne. Każdy z nich ma odmienne przeznaczenie, choć w mediach promowane są w podobny sposób.

Wyrób medyczny nie jest lekiem!

Do niedawna jedynymi wyrobami medycznymi, które wydawano w aptekach były:

  • domowe testy diagnostyczne,
  • zestawy do iniekcji,
  • cewniki czy środki opatrunkowe.

Obecnie firmy farmaceutyczne wykorzystują brak skomplikowanych regulacji prawnych, masowo wprowadzając na rynek wyroby medyczne w formie przypominającej leki czy suplementy diety!

W procesie ich rejestracji nie wymaga się wyników wieloletnich badań klinicznych, a chcąc rozpocząć sprzedaż wystarczy poinformować o tym fakcie określone instytucje. W ten sposób na aptecznych półkach pojawiają się farmaceutyki, które upodabniają się do produktów leczniczych, a w rzeczywistości nimi nie są.

Wyrób medyczny to nie lek! W aptekach w postaci wyrobów medycznych sprzedaje się najwięcej kropli do oczu, uszu i nosa, globulek dopochwowych i czopków doodbytniczych oraz tabletek do ssania czy sprayów do gardła.

Jak rozpoznać wyrób medyczny w aptece?

Z definicji wyrób medyczny jest narzędziem, przyrządem, aparatem, sprzętem, materiałem lub innym artykułem przeznaczonym do diagnozowania, zapobiegania, monitorowania lub łagodzenia przebiegu chorób.

Na opakowaniu wyrobu medycznego musi znaleźć się znak CE (Conformitee Europeene).

Szkopuł tkwi w tym, że producenci przypisują wyrobom medycznym właściwości lecznicze, podczas gdy prawo zezwala na umieszczenie w takim produkcie jedynie substancji wspomagających leczenie. Z tego powodu w przypadku wyrobów medycznych – tabletek do ssania czy sprejów na gardło nie znajdziemy substancji silnie działających.

Niestety brak restrykcyjnego prawa regulującego reklamowanie wyrobów medycznych powoduje, że są one promowane jako produkty o właściwościach leczniczych!

Co więcej wyroby medyczne, w przeciwieństwie do leków, mogą być również polecane przez osoby publiczne lub mające wykształcenie medyczne! W ten sposób konsument czy pacjent wprowadzany jest błąd, gdyż nabywając wyrób medyczny może być przekonany o jego aktywności leczniczej.

Radioklinika | Wyrób medyczny, lek, suplement diety - nauczmy się je rozróżniać!Jaka jest realna skuteczność wyrobu medycznego?

Działanie wyrobów medycznych opiera się w większości przypadków na zjawiskach fizycznych. Biorąc za przykład spreje do gardła, wyroby medyczne w takiej formie będą zawierały witaminy A, E, oliwę z oliwek, surowce roślinne o właściwościach nawilżających, powlekających czy osłaniających.

Substancje o ściśle określonej aktywności – przeciwbakteryjnej, przeciwgrzybicznej, przeciwzapalnej, miejscowo znieczulającej czy przeciwobrzękowej będą zawsze zarezerwowane tylko dla środków leczniczych!

WAŻNE! Wyroby medyczne mogą być dobrym wyborem w przypadku początków infekcji czy stanowić element uzupełnienia terapii łagodząc niektóre objawy. Niestety wyroby medyczne nie poradzą sobie z nasiloną infekcją GDO i nie zapobiegną ewentualnym powikłaniom.

Asortyment wyrobów medycznych dostępnych na aptecznych półkach

Wyroby medyczne na ból gardła dostępne w aptekach to m.in.:

  • lizaki na ból gardła – są obecnie bardzo popularne wśród rodziców z powodu swojej atrakcyjnej formy i akceptowalnego przez dzieci smaku. Niestety poza cukrem, niewielką zawartością witamin i surowcami roślinnymi, takimi jak porost islandzki (Certaria islandica), nie znajdziemy tam nic szczególnego. Nie łudźmy się więc, że taki produkt poradzi sobie z silnym bólem gardła i kaszlem w przebiegu ostrej infekcji górnych dróg oddechowych. Pamiętajmy również, że nadmierne spożycie cukru może wiązać się w przyszłości z erozją szkliwa i rozwojem próchnicy. Lizaki na gardło mogą również zawierać sporą ilość substancji pomocniczych, które nadają im odpowiedni kształt, barwę i smak. W niektórych przypadkach mogą jednak powodować reakcje nadwrażliwości.
  • spraye nawilżające – większość z nich zawiera oliwę z oliwek, witaminy A i E, glicerol, wyciągi z aloesu, propolis czy surowce śluzowe. Ich zadaniem jest wyłącznie osłanianie i regeneracja błony śluzowej gardła. Nigdy jednak zahamują kaszlu tak skutecznie jak lecznicza kodeina, nie upłynnią wydzieliny jak sulfogwajakol i nie zadziałają tak odkażająco jak benzydamina. Nie mniej jednak mogą one w jakimś stopniu łagodzić niektóre, mniej nasilone objawy.
  • tabletki do ssania – tu podobnie jak w przypadku sprejów i lizaków na gardło większość substancji wchodzących w skład tych wyrobów medycznych ma pochodzenie roślinne. Znajdziemy tam wyciąg z dzikiej róży, propolis czy porost islandzki. Część produktów może zawierać również nawilżający błonę śluzową kwas hialuronowy czy związki hydrożelowe. Dzięki nim można zniwelować takie objawy jak podrażnienie, swędzenie czy suchość błony śluzowej. Jak już wspominałem, ssanie tabletek zwiększa produkcję śliny, która sama w sobie również ma związki o właściwościach przeciwbakeryjnych, takie jak lizozym czy laktoperoksydaza. 
  • syropy na gardło – ich skład opiera się o wyciągi roślinne. Znajdziemy w nich najczęściej kwiat bzu czarnego (Sambuci flos), kwiat lipy (Tiliae flos), kwiat dziewanny (Verbasci flos), kwiat rumianku (Matricariae flos), plechy porostu islandzkiego (Lichen islandicus), ziele tymianku (Thymi herba) oraz ziele melisy (Melissae herba), sok z owoców bzu czarnego (Sambuci fructus) czy ekstrakt z korzenia prawoślazu (Altheae radix). Produkty te, dzięki zawartości ziołowych immunostymulantów mogą okazać się pomocne podczas infekcji lub jak element profilaktyki w sezonie jesienno-zimowym. W większości przypadków wyroby te są bezpieczne dla dzieci i mogą być stosowane już od 3. roku życia. Są znacznie lepszym i zdrowszym wyborem od żelków z witaminami czy syropów z tuzinem witamin wzbogaconych o liczne konserwanty!

Na koniec …

Artykuł ten nie miał na celu w żaden sposób napiętnowywać wyrobów medycznych. Uważam, że zajmują ważne miejsce w profilaktyce i wspomaganiu leczenia różnych stanów chorobowych. Nie mniej jednak warto być świadomym różnicy między lekiem a wyrobem medycznym, by umiejętnie dostosować produkt do nasilenia objawów i wyjść z infekcji obronną ręką.

6 KOMENTARZE

  1. Niestety ,obecnie nawet urzędy same gubią się w przepisach . Jeśli chciałby pan poznać informacje ,jak policja z wyrobu medycznego zrobiła lek , podciągnęła go pod artykuł dot. żywności genetycznie modyfikowanej ,a sąd stwierdził ,że nie jest to wyrób medyczny ,gwałcąc prawo europejskie ,to zapraszam do kontaktu

  2. Niestety ,obecnie nawet urzędy same gubią się w przepisach . Jeśli chciałby pan poznać informacje ,jak policja z wyrobu medycznego zrobiła lek , podciągnęła go pod artykuł dot. żywności genetycznie modyfikowanej ,a sąd stwierdził ,że nie jest to wyrób medyczny ,gwałcąc prawo europejskie ,to zapraszam do kontaktu

  3. […] Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest takiego ten, wyrób medyczny ? Otóż, trzeba stanowczo podkreślić, ze wyrób medyczny nie jest lekiem. W procesie rejestracji wyrobów medycznych nie wymaga się wyników wieloletnich badań klinicznych, a chcąc rozpocząć sprzedaż wystarczy poinformować o tym fakcie określone instytucje. W ten sposób na aptecznych półkach pojawiają się farmaceutyki, które upodabniają się do produktów leczniczych, a w rzeczywistości nimi nie są. Wyroby medyczne, w przeciwieństwie do leków, mogą być również polecane przez osoby publiczne lub mające wykształcenie medyczne! W ten sposób konsument czy pacjent wprowadzany jest błąd, gdyż nabywając wyrób medyczny może być przekonany o jego aktywności leczniczej.  zobacz […]

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię