Komórki macierzyste (SC – stem cells) są pierwotnymi komórkami ludzkiego organizmu. Wyróżnia je nieograniczona zdolność podziału i rozwoju.
To z nich rozwijają się wszystkie części ludzkiego organizmu tj. skóra, mięśnie, kości, nerwy, komórki krwi i organy.
A dlaczego? – Bo komórki macierzyste dzieląc się dają początek innym komórkom, które różnicują się w procesie dalszych podziałów w komórki krążące we krwi (krwinki czerwone, białe, płytki krwi i limfocyty) oraz w komórki, które dają początek komórkom tkanki kostnej, tłuszczowej, mięśniowej oraz komórkom stanowiącym tak zwane podścielisko szpiku.
Powyższe właściwości komórek macierzystych powodują, że ich kliniczne zastosowanie jest coraz szersze. Może więc warto wykupić taką „polisę na życie” dla swojego dziecka i pomyśleć nad pobraniem i zbankowaniem krwi pępowinowej? W przeciwieństwie do zwykłej polisy taka okazja zdarza się raz w życiu, a decyzja ta może uratować życie dziecka lub kogoś z najbliższej rodziny.
Dzisiaj spróbujemy poznać odpowiedź na pytanie:
W jakim celu pobiera się i bankuje krew pępowinową i czy warto to zrobić?
Naszego gościa pytamy:
- W jakich chorobach znajdują zastosowanie komórki macierzyste pozyskane z krwi pępowinowej
- Czy są szanse/nadzieje, że lista tych chorób będzie się powiększać
- Ile dotychczas przeprowadzono przeszczepów komórek z krwi pępowinowej w Polce
- Czy stosuje się przeszczepy mieszane: krwi pępowinowej i szpiku jednocześnie
- Czy pobranie krwi pępowinowej jest bezpieczne i na czym polega ta procedura
- Czy są osoby/rodziny, którym pobranie i bankowanie krwi pępowinowej jest szczególnie zalecane
- W Polsce mamy kilka prywatnych (komercyjnych) banków krwi pępowinowej. Czy istnieje możliwość bezpłatnego zdeponowania krwi pępowinowej
Serdecznie przepraszamy za nie najlepszą jakość tego nagrania, ale w szpitalu na Karowej w Warszawie, gdzie przeprowadzany był wywiad trwały właśnie intensywne prace remontowe.
Naszym gościem był prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski
Specjalista ginekolog i położnik, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat zajmuje się – klinicznie i naukowo – ciężkimi powikłanymi, przede wszystkim tzw. cukrzycą ciężarnych. Członek zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opiniującego pobieranie i deponowanie krwi pępowinowej.