Ziołolecznictwo oparte na medycynie chińskiej – czy jest skuteczne, czy bezpieczne? Zapraszamy do wysłuchania audycji zrealizowanej podczas I Międzynarodowego Kongresu Medycyny Chińskiej.

Szacuje się, że liczy około 3 000 lat. W jej skład wchodzą m.in akupresura i ziołolecznictwo. Medycyna chińska, tajemnicza, nie do końca rozpoznana, jednak mająca w Europie dużą popularność. Jak podkreślają praktykujący ją terapeuci, medycyna ta nie leczy objawowo, lecz kompleksowo traktuje cały organizm, a nie skupia się tylko na eliminacji pojedynczej choroby czy dolegliwości.

Receptury są dobierane w oparciu o zasady diagnostyki stosowane w medycynie chińskiej. Konieczne jest zbadanie pulsu i języka oraz zebranie dokładnego wywiadu. Oceniane są ewentualne zaburzenia równowagi pomiędzy 5 Elementami (Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda), a także w obrębie 8 Zasad (Yin/ Yang, Wewnętrzne/ Zewnętrzne, Gorąco/ Zimno, Niedobór/ Nadmiar). Następnie określa się z jakim problemem mamy do czynienia u danego pacjenta. To sprawia, że receptura jest zawsze spersonalizowana, odpowiednia dla danej osoby w konkretnym czasie. W trakcie jej przyjmowania konieczne jest przestrzeganie zaleceń terapeuty oraz regularne spożywanie przepisanych dawek.

Przyjmowanie ziół jest wskazane przede wszystkim w schorzeniach przewlekłych. Pozwala zatrzymać lub spowolnić rozwój choroby, a także wspomóc organizm w walce z nią.

Paracelsus mówił, że „wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami”. Warto mądrze korzystać z tych darów natury, aby wzmacniać własne zdrowie. Obecnie zioła i mieszanki ziołowe pochodzą z certyfikowanych upraw, mają znany, zbadany skład i są przygotowywane w aptekach. To czyni ich przyjmowanie całkowicie bezpiecznym.

 

Zapraszamy do wysłuchania ciekawej audycji, zachęcamy też do komentowania i dzielenia się własnymi doświadczeniami.

Naszymi rozmówcami są Helena Zwinczewska – jedna z organizatorek I Międzynarodowego Kongresu Medycyny Chińskiej w Krakowie oraz Anna Langer – z wykształcenia anestezjolog, lecząca medycyną chińską i prowadząca praktykę w Niemczech.

Anna Langer

Materiał zrealizowany podczas I Międzynarodowego Kongresu MEDYCYNY CHIŃSKIEJ w Krakowie, organizowanego przez ITCM DAO.

Więcej na http://www.itcmkrakow.pl/

1 KOMENTARZ

  1. Zioła oryginalne z Chin mogą zdziałać cuda. Dawna medycyna chińska to zbawienie w wielu przypadkach. Najbardziej zależy mi, żeby były oryginalne, jak na rosypine, uwielbiam ich smak i zapach,

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię