Zaćma, zwana też kataraktą, jest to schorzenie okulistyczne polegające na mętnieniu ważnej części oka tj. soczewki. Najczęściej spotykamy się z zaćmą związaną z wiekem, tzw. zaćmą starczą. Poza tym możemy mieć do czynienia z zaćmą wrodzoną, nabytą czy też urazową. Może wystąpić też zaćma posterydowa, polekowa.

Przyczyny pojawienia się zaćmy

Czym pacjent starszy, tym prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy jest większe. Dla przykładu, wśród pacjentów 60-letnich statystycznie 10-12% z nich jest narażonych na wystąpienie tego typu schorzenia, u 70-letnich już powyżej 30% a u 80-latków aż 80%.  Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt degradacji białek w soczewce.

Soczewka zbudowana jest z włókien białkowych, które układają się warstwami – najczęściej porównujemy to do układu cebuli. Rośnie całe życie, ograniczona tylko torebką. Starsze włókna odwadniają się, zmniejszając swoją objętość.

Białka tworzące soczewkę to tzw. krystaliny, które są przezroczyste. Przy zmianie układu tj. zmianie budowy tych drobin białka, dochodzi do ich mętnienia. I w ten sposób soczewka przestaje spełniać swoje zadanie i skupiać promienie światła – powoduje ich zatrzymywanie.

Różne rodzaje zaćmy

Zaćma może przebiegać w różny sposób, generalnie zawsze pogarsza widzenie. Natomiast bardzo różnie może to widzenie pogarszać w zależności od tego, gdzie usytuowane jest zmętnienie w soczewce – czy jest to zmętnienie centralne, czyli tzw. jądrowe; a może zewnątrz obwodowe, czyli tzw. korowe; albo torebkowe, czyli usytuowane na torebce przedniej lub tylnej.

Jeśli mamy do czynienia z zaćmą jądrową, to dochodzi do tzw. soczewkowej krótkowzroczności. Objawia się to tak, że pacjenci, którzy zawsze nosili okulary do czytania nagle obserwują, że te okulary zaczynają być dla nich za mocne. Praktycznie zaczynają dobrze widzieć z bliska, natomiast pogarsza się ich widzenie z daleka.

Zmętnienie, które dotyka tylnych warstw soczewki, będzie powodowało natomiast utrudnienie widzenia z bliska i mimo, iż to zmętnienie jest niewielkie, to skutki daje duże.

Czy zaćma może dotyczyć i dzieci?

Tak, mamy do czynienia i z zaćmami tzw. wrodzonymi. Może to być zaćma jednostronna lub obustronna, może być spowodowana przyczynami genetycznymi, dziedziczeniem – mamy też i takie sytuacje. Ale może być też spowodowana schorzeniem w okresie płodowym.

Do zmian w okresie płodowym dochodzi zazwyczaj w I trymestrze ciąży, gdy matka przechodzi schorzenie wirusowe. Taka infekcja u matki może skutkować zmętnieniem soczewki albo w ogóle zaburzeniami rozwoju gałki ocznej u płodu.

Nie ma możliwości korekty wady w życiu płodowym, natomiast istotne jest to, aby tuż po urodzeniu się dziecka wystąpienie zmian zaćmowych  zostało jak najszybciej wychwycone i zabieg wykonany, bo inaczej niedowidztwo rozwija się błyskawicznie!

Dlaczego warto leczyć zaćmę?

Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty. Z tym, że mamy tu wyjątkową sytuację, którą nazywamy ślepotą odwracalną. Pacjent, który już jest ociemniały i ma wykonany zabieg, może znowu mieć przywróconą zdolność widzenia! W pewnych określonych sytuacjach może być tak, że pacjent po zabiegu widzi lepiej, niż przed wystąpieniem schorzenia. Bo przy okazji zabiegu można skorygować wady optyczne układu wzrokowego. Chirurgia zaćmy jest traktowana bowiem współcześnie jako chirurgia refrakcyjna.

Podast do wysłuchania – część 1

Postęp w chirurgii zaćmy jest olbrzymi, nie należy się bać tej operacji!

Podcast do wysłuchania – część 2

W drugiej części audycji rozmawiamy o metodach leczenia zaćmy, także tych, które stosowano dawniej, jak również o nowoczesnych metodach jej leczenia.

 

 

Budowa oka

 

Naszym gościem jest prof. dr hab. n med. Jerzy Szaflik – właściciel Centrum Mikrochirurgii Oka LASER, Od roku 1998 Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jerzy Szaflik

Jarosław Rosiński
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

5 KOMENTARZE

  1. Można wyleczyć zaćmę na NFZ – bez kolejki. Dzięki dyrektywie transgranicznej można usunąć zaćmę w Czechach. Firma Medipe Clinic (działa w całej Polsce) organizuje dojazd w obie strony, zapewnia opiekę w języku polskim i powrót tego samego dnia. Na zabieg czeka się maksymalnie 2-3 tygodnie. POLECAM!!!

  2. Potwierdzam – leczenie w Czechach jest na chwilę obecną po prostu bardziej opłacalne. Terminy są ‚na już’, a gwarantowany jest także pełny zwrot kosztów zabiegu na NFZ. Jeśli ktoś się jeszcze waha, to naprawdę nie ma nad czym. Czekanie na operację zaćmy miesiącami po prostu nie ma sensu… Jeśli mogę Wam polecić dobrą placówkę, gdzie wykonacie usunięcie zaćmy, to będzie to klinika PROVISUS w czeskim Cieszynie.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię