Chirodoncja zakłada kompleksowe, holistyczne podejście do człowieka. Pozornie dotyczy tylko zgryzu i zębów, jednak w rzeczywistości pozwala wyeliminować wiele bolesnych dolegliwości, w tym: schorzenia ortopedyczne, rwę kulszową, chrapanie, a nawet szumy uszne! Jak to możliwe? Pytam o to dr Iwonę Wojtowicz z Centrum Stomatologii ArtDental w Piasecznie.

Chirodoncja została stworzona przez osteopatę dr Roberta Walkera i opiera się na trzech elementach, tzw. chirodontycznej triadzie zdrowia: zdrowiu biomechanicznym, biochemicznym i elektromagnetycznym. Jako dziedzina medyczna zakłada kompleksowe i holistyczne podejście do pacjenta.

Chirodoncja, czyli leczymy nie tylko zęby!

Dawniej celem stomatologii było wyleczenie zęba i założenie wypełnienia – obecnie w kręgu zainteresowań dentysty jest nie tylko leczenie i równe ułożenie zębów, ale także dbanie, aby cały organizm funkcjonował bez bólu. Coraz więcej lekarzy dentystów pracuje z fizjoterapeutami, w oparciu o analizę posturalną całego ciała.

Kompleksowe badanie pacjenta obejmuje między innymi sprawdzenie zgryzu, sposobu przełykania śliny, niewłaściwego przechylania głowy i nieprawidłowości kręgosłupa, co przekładać się może na upośledzone funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Warto uzupełnić braki zębowe, wypełnić kształt powierzchni zęba, aby usprawnić funkcjonowanie całego ciała. Czasami jednak leczenie jednego zęba nie wystarczy. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić to ścieranie się zębów, pacjenci wymagający opieki chirodontycznej bardzo często powracają do gabinetu stomatologicznego z tym nawracającym problemem.

Jeśli pacjent ma problemy z chrapaniem lub ogólnoustrojowy proces zapalny, z którym medycyna sobie nie radzi, warto zwrócić się o pomoc do stomatologa (zajmującego się leczeniem chirodontycznym), który przyjrzy się temu, jak funkcjonuje nasz cały organizm.

Jeżeli przywrócimy prawidłowe posturalne i zgryzowe linie symetrii, ciało nie będzie musiało zmagać się ze zużyciem biochemicznym i tym samym przywrócone zostaną warunki do tego, aby procesy gojenia zachodziły w sposób prawidłowy.

UWAGA! Tu trzeba dodać, że nieodłącznym elementem leczenia chirodontycznego jest również współpraca z dietetykiem.

Chirodoncja a małe dzieci – kiedy konieczna jest konsultacja stomatologiczna?

Bardzo często pomocy potrzebują już małe dzieci z powiększonymi migdałkami, czy oddychające jamą ustną zamiast nosem. Warto ocenić warunki zgryzowe już u przedszkolaka posiadającego wszystkie zęby mleczne, ponieważ częste zgryzy krzyżowe warunkują rozwój skoliozy, a kształt „szóstek” ma znaczenie dla zdrowia – ich brak wpływa na postawę ciała!

Ocena warunków zgryzowych jest istotna bez względu na wiek pacjenta. Warto zwrócić uwagę na stan dziąseł już w najmłodszym wieku.

Opieka chirodontyczna to opieka nad pacjentem już w łonie matki – dieta kobiet w ciąży ma niebagatelne znaczenie dla późniejszego rozwoju dziecka.

Reasumując: Warto zadbać o stan zębów i zgryzu niezależnie od wieku i płci, bo ułatwi nam dobre funkcjonowanie w życiu codziennym.

Posłuchaj audycji

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji oraz poznania ciekawych historii pacjentów Centrum Stomatologii ArtDental.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię