Żylaki i przewlekła niewydolność żylna to przypadłości, które dotykają coraz więcej ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Na ich rozwój ma wpływ genetyka i brak aktywności fizycznej. Pacjenci wciąż nie zdają sobie sprawy, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia są żylaki i ignorują problem, powodując jego narastanie.  Rozmawiamy o tym z dr Maciejem Mąkowskim. Zachęcamy do wysłuchania podcastu.

Żylaki – jakie nawyki skutkują chorobami żył?

Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi chorób układu ruchowego i powoduje występowanie problemów z krążeniem, które mogą skutkować chorobami żył, w tym pojawieniem się żylaków. 

Z żylakami najczęściej zmagają się kobiety. Szacuje się, że blisko 30% pań cierpi na to schorzenie.

Długotrwała pozycja siedząca lub stojąca to obciążenie dla układów żylnego i limfatycznego, które skutkuje rozwojem żylaków.

Radioklinika | Żylaki to dolegliwość współczesnych kobiet.

Wizyta u angiologa, czyli jak skutecznie wyleczyć żylaki?

Zakrzepica żylna może zostać wykryta za pomocą podstawowych badań, jakimi są USG i ultrasonografia dopplerowska. Warto wiedzieć, że wywiad lekarski może jedynie wysnuć prawdopobieństwo choroby, a nie ją zdiagnozować. Dlatego też badanie ultrasonograficzne jest niezbędne w diagnostyce chorób układu żylnego.

W świadomości społecznej istnieje błędne przekonanie, że drobne żylaki, czyli tak zwane pajączki, nie są zagrożeniem, a jedynie defektem kosmetycznym!

Dla wielu ludzi pajączki rzeczywiście nie stanowią zagrożenia. Nie sposób jednak określić u jakiej grupy pacjentów choroba układu żylnego nie będzie postępowała. Nie wolno zatem ich ignorować, gdyż żylaki mogą być objawem poważnych chorób m.in. zakrzepicy żył głębokich.

Przewlekła niewydolność żylna przysparza chorym wielu problemów. Jej pierwszym objawem są właśnie poszerzenia żył kończyn dolnych, które wraz z upływem czasu mogą się powiększać i powodować obrzęk. Niesie on ryzyko wystąpienia zmian skórnych, przebarwień oraz owrzodzeń żylnych, powodujących trudne do wyleczenia i nawracające infekcje.

To może Cię zainteresować: Zespół przekrwienia żylnego miednicy u kobiet. Uwaga na żylaki miednicy!

Jak wygląda proces leczenia niewydolności żylnej?

Lekarz specjalista może dać pacjentowi wiele cennych wskazówek dotyczących sposobu życia i postępowania, które zmniejszą postęp choroby oraz ryzyko wystąpienia powikłań.

Niektórym chorym znaczną ulgę przynosi zmiana stylu życia, najczęściej jest to zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie siedzącego trybu życia, a także stosowanie uciskowych podkolanówek.

Niestety u wielu pacjentów leczenie farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny mogą być koniecznie, gdy przestrzeganie diety i zmiana trybu życia są wystarczające, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości.

Żylaki a podróże samolotem

Loty trwające ponad trzy godziny zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy! Dlatego przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, co robić i jak przygotować się do podróży.

Jak z żylakami radzą sobie preparaty z apteki?

W aptece dostępne są leki mające działanie wspomagające, wpływają na objawy i niwelujące uczucie ciężkości nóg. Lekarz może nam je zalecić, jako leczenie wspomagające.

Wśród nich są preparaty ziołowe, mogące stanowić dobre wsparcie profilaktyczne, jako uzupełnienie codziennej diety.

Ziołowy suplement diety dla usprawnienia pracy układu krążenia*, w tym mikrocyrkulacji naczyń włosowatych, co wpływa pozytywnie na zmniejszenie widoczności obrzęków, profilaktykę żylaków i redukcję uczucia ciężkich nóg.

Warto pamiętać, że żylaki to nie tylko problem kosmetyczny. Nieleczone mogą skutkować groźnymi powikłaniami m. in. stanem zapalnym lub pojawieniem się skrzepu, który zamyka naczynie krwionośne. To sytuacja zagrażająca naszemu zdrowiu.  Dlatego nie lekceważmy żylaków i udajmy się do lekarza, gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy!

Żylaki i niewydolność żylna – podcast

Naszym gościem był lek. med. Maciej Mąkowski. Specjalista chorób wewnętrznych oraz angiologii. Przyjmuje w Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Unicardia w Krakowie.

2 KOMENTARZE

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię