Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) rozwija się niezauważalnie latami upośledzając oddychanie i krok po kroku pozbawiając człowieka siły. Uzależnienie od nikotyny to choroba, która ma swój numer statystyczny w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Palenie szkodzi – to też każdy z nas doskonale wie. O raku płuca każdy palacz dowie się choćby z etykiety opakowania papierosów. Jednak skrótu “POChP” większość społeczeństwa zupełnie nie kojarzy. Nawet, gdy rozwinie się skrót – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, nie wskazuje to nam jednoznacznie na papierosy. A to właśnie one ją wywołują.

Przewlekły stan zapalny w płucach, skutek PoChp!

Dawniej papierosy były wszędzie, w każdym filmie ktoś “puszczał dymka”. Popularność papierosów spowodowała, że teraz mamy ogromną liczbę aktywnie palących ludzi w dojrzałym wieku. A to dlatego, że w latach 70 paliło aż 76% mężczyzn. Palenie było modne, widać to było na każdym kroku. A palenie do silne uzależnienie, bardzo trudno rozstać się z tym nałogiem.

Obecnie palą jednak też i młodzi ludzie, a przecież kampanii antynikotynowych w dzisiejszych czasach nie brakuje. Problem więc zostaje, zostaje też ryzyko zachorowania.

POChP powoduje duże ograniczenie przepływu powietrza przez nasze drogi oddechowe. Palacz ma jakby przewlekły stan zapalny w płucach. Choroba rozwija się niezauważalnie latami, a jej pierwsze objawy często tłumaczymy wiekiem, bądź naturalną reakcją organizmu na papierosy.

Objawy PoChp

Pierwsze objawy POChP to m.in.:

  • zadyszka przy wchodzeniu po schodach (problem z wejściem nawet na jedno piętro!),
  • męczący kaszel,
  • ciągłe odkrztuszanie,
  • plwociny,
  • utrata wagi.

POChP pozbawia nas sił, ogromnie utrudnia życie.

Trudna walka z chorobą

Palacz wydaje ponad 300 złotych miesięcznie na papierosy! W Polsce aż 60 % palaczy jest silnie uzależnionych od tytoniu. “Trzeba pomóc tym ludziom” – podkreśla nasza Ekspertka.

Początek to zawsze rzucenie palenia. Bez tego walka z chorobą nie ma sensu. To trudne, ale możliwe. O skutecznej formie walki z tym wyniszczającym organizm nałogiem jakim jest palenie papierosów już pisaliśmy i mówiliśmy TUTAJ.

W Polsce są leki na POChP, nadal nie ma jednak szerokiego dostępu do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej – co, jak podkreśla pani doktor, jest dużą przeszkodą w leczeniu. Problemem jest oczywiście niska refundacja. A pacjent z POChP ma często też inne schorzenia – a to wymaga przyjmowania wielu leków. Nie ma też dostępu do rehabilitacji pulmonologicznej.

Jednak jeżeli chory rzuci palenie i zacznie przyjmować leki, to może uniknąć zaawansowanego stadium POChP. Dla tych, którzy są już w tej fazie jest możliwość jedynie łagodzenia objawów. Stosuje się wtedy m.in. tlenoterapię.

Wszystko zaczyna się jednak od wyników spirometrii i pierwszej rozmowy z lekarzem. To ona powinna nami wstrząsnąć i zmobilizować do leczenia. To leczenie rozpoczyna się zawsze rzuceniem palenia! Dlatego żegnamy papierosy i żegnamy POChP – Radioklinika mocno kibicuje!

Zachętą niech będzie ten wywiad. Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej rozmowy z panią doktor Czajowską-Malinowską!

Naszym gościem jest dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Dr Czajkowska-Malinowska

1 KOMENTARZ

  1. Na stronie http://www.oddechdlazycia.pl można znaleźć nazwiska lekarzy nominowanych w plebiscycie „Oddech dla Życia”, którego celem jest docenienie osób, działających na rzecz podnoszenia świadomości Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), rozumiejących znaczenie edukacji
    w tym obszarze i szczególnej roli opieki nad pacjentami cierpiącymi na tę chorobę. Organizatorem plebiscytu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię