Uzależnienie od nikotyny to choroba, która posiada numer w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. O tym, że papierosy szkodzą, każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę. Ale czy zdajemy sobie sprawę, czym grozi długotrwałe palenie i jak bardzo może utrudnić normalne funkcjonowanie? Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) rozwija się niezauważalnie latami upośledzając oddychanie i krok po kroku pozbawiając chorego siły!

[aktualizacja: 11’2020]

POChP. Zgubny skutek długotrwałego palenia!

Ogromna popularność papierosów spowodowała wzrost liczby aktywnych palaczy w dojrzałym wieku. W latach 70. panowała opłakana w skutkach moda na palenie papierosów. Palili niemalże wszyscy – lekarze, politycy, księża, aktorzy, dziennikarze. Nie powinno dziwić, że ludzie pod wpływem wszechobecnego „dymka” i negatywnych wzorców uzależnili się od palenia.

Uzależnienie od nikotyny jest tak samo silne jak uzależnienie od heroiny i kokainy!

Palacze statystycznie podejmują od 5 do 7 prób rzucenia palenia. W Polsce aż 60% ludzi jest silnie uzależnionych od tytoniu. To osoby, które rozpoczynają dzień od papierosa, a 1/4 budzi się również w nocy, by zapalić! To ogromna grupa palaczy, którym trzeba pomóc przezwyciężyć nałóg. Problem jest również bardzo poważny ze względu na dużą liczbę młodych ludzi uzależnionych od papierosów, których pomimo wielu głośnych kampanii antynikotynowych – nie brakuje. Wraz z problemem palenia wiąże się także ryzyko zachorowania na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Palenie to choroba posiadająca indywidualny numer w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Niestety, skrótu „POChP” większość społeczeństwa zupełnie nie kojarzy. Nawet po jego rozwinięciu – przewlekła obturacyjna choroba płuc, nazwa schorzenia nie wskazuje jednoznacznie na problem palenia papierosów. A to właśnie ono ją powoduje! Na zachorowanie narażone są także osoby wdychające dym tytoniowy, jako bierni palacze. Wpływ na wystąpienie choroby mają również zanieczyszczenia obecne w powietrzu, w tym te pochodzące ze spalania drewna, pyły, opary i substancje drażniące. O wpływie zanieczyszczeń na zdrowie pisaliśmy szerzej w artykule: Jak ponadprzeciętna ilość metali ciężkich w zanieczyszczonym środowisku wpływa na nasze zdrowie?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Czym jest POChP?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to nieuleczalne schorzenie charakteryzujące się nieodwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. To choroba, która ma postępujący przebieg – można jedynie łagodzić objawy i spowolnić jej rozwój.

Najczęstszą przyczyną POChP jest palenie papierosów.

Tylko nieznaczny odsetek chorych na POChP zapada na nią na skutek predyspozycji genetycznych. W odróżnieniu do raka płuc, będącego konsekwencją palenia papierosów, o przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc wciąż mówi się bardzo niewiele.

Przewlekła choroba obturacyjna płuc nazywana jest „cichym zabójcą!”

POChP to choroba, która rozwija się bardzo podstępnie i początkowo nie daje charakterystycznych objawów. Zwykle rozpoczyna się od kaszlu, który jest traktowany wśród osób palących papierosy jako zupełnie normalny objaw. W efekcie palacz przez długie lata może nie zdawać sobie sprawy, że rozwija się u niego przewlekła obturacyjna choroba płuc!

Pacjenci z POChP są diagnozowani bardzo późno!

Chorzy, którzy zaczynają podejrzewać, że dzieje się coś złego zgłaszają się do lekarza w momencie, gdy połowa rezerw wentylacyjnych została już utracona! Pojemność płuc jest na tyle zmniejszona, że nawet nieduży wysiłek powoduje duszności. Jak zatem rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zanim będzie za późno?

Objawy POChP. Przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija się po cichu!

POChP bardzo długo może nie daje charakterystycznych objawów. Choroba rozwija się niezauważalnie latami, a jej pierwsze objawy chorzy często tłumaczą wiekiem lub uznają ją za naturalną reakcję organizmu na papierosy. Przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje duże ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, a w płucach rozwija się przewlekły stan zapalny.

Przewlekły stan zapalny w płucach to groźny skutek POChP!

Pierwsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to m.in.:

  • zadyszka przy wchodzeniu po schodach (problem z wejściem nawet na pierwsze piętro!),
  • męczący kaszel,
  • ciągłe odkrztuszanie,
  • plwociny,
  • utrata wagi.

POChP pozbawia chorego sił i ogromnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Każdego dnia pacjent z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc budzi się z dusznościami i ma trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Chorzy na POChP mogą mieć problemy z samodzielnym ubieraniem się, myciem, a nawet zrobieniem kilku kroków!

POChP

Leczenie POChP – trudna i nierówna walka palacza!

Podstawą leczenia jest przede wszystkim rzucenie palenia. Bez tego walka z chorobą nie ma sensu! To niezwykle trudne, ale możliwe. Niestety trzeba mieć świadomość, że POChP jest chorobą nieuleczalną. Leczenie ma charakter objawowy i ma na celu łagodzenie uciążliwych dolegliwości.

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ma charakter objawowy!

Każdy pacjent ma prawo do leczenia, jednak leczenie chorych z POChP w Polsce nie jest w pełni refundowane. W naszym kraju wciąż nie ma powszechnego dostępu do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. To duża przeszkodą w leczeniu pacjentów – problemem jest zbyt mała refundacja tego typu zabiegów. Pacjenci z POChP bardzo często zmagają się także z innymi schorzeniami, które wymaga przyjmowania wielu kosztownych leków. Problemem jest również ograniczony dostęp do rehabilitacji pulmonologicznej.

Jeżeli chory rzuci palenie i zacznie przyjmować leki, ma szansę uniknąć zaawansowanego stadium POChP. 

Pacjenci znajdujący się w zaawansowanym stadium choroby mogą jedynie łagodzić objawy POChP, m.in. poprzez tlenoterapię. Z tego względu tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i przede wszystkim- profilaktyka. Wszystko zaczyna się jednak od wyników spirometrii i pierwszej rozmowy z lekarzem. To ona powinna wstrząsnąć palaczem i zmobilizować go do rzucenia palenia. Tylko w ten sposób można uniknąć rozwoju choroby, a co za tym idzie – żyć dłużej i normalnie funkcjonować!

Podcast do wysłuchania

Niech ten wywiad będzie zachętą do rzucenia palenia i walki z POChP. Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej rozmowy.

Naszym gościem była dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

1 KOMENTARZ

  1. Na stronie http://www.oddechdlazycia.pl można znaleźć nazwiska lekarzy nominowanych w plebiscycie „Oddech dla Życia”, którego celem jest docenienie osób, działających na rzecz podnoszenia świadomości Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), rozumiejących znaczenie edukacji
    w tym obszarze i szczególnej roli opieki nad pacjentami cierpiącymi na tę chorobę. Organizatorem plebiscytu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię