Ketonal Active doceniany jest wśród pacjentów nie tylko ze względu na szerokie spektrum działania, ale również szybkość uwalniania od dolegliwości. Już po kilkunastu minutach od doustnego podania można odczuć łagodzenie objawów stanu zapalnego i różnorodnych zespołów bólowych.

[aktualizacja: 05’2021]

Ketonal Active – co zawiera i jak działa lek bez recepty?

Ketonal Active to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym wykorzystywany do krótkotrwałego leczenia objawowego dolegliwości różnego pochodzenia najczęściej powstałych w wyniku zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych, a także pourazowych i pooperacyjnych oraz w niektórych zespołach bólowych niezwiązanych z układem kostno – stawowym i mięśniowym, jak bóle zębów i głowy czy bóle menstruacyjne.

Farmaceutyk doceniany jest wśród pacjentów nie tylko ze względu na szerokie spektrum działania, ale też szybkość ustępowania uciążliwych symptomów. Efekt leczniczy niebieskich kapsułek doustnych powszechnie dostępnych bez recepty w aptekach stacjonarnych i internetowych możliwy jest dzięki substancji czynnej, jaką jest ketoprofen oraz składnikom pomocniczym usprawniających jego wchłanianie, rozprowadzanie po ustroju oraz utrzymywanie się w krwioobiegu. 

Działanie Ketonalu polega na hamowaniu wydzielania i aktywności prostaglandyn oraz leukotrienów w ośrodkowym układzie nerwowym. To enzymy biorące udział w mechanizmach odpornościowych układu immunologicznego oraz odgrywające istotną rolę w rozwijaniu się i postępowaniu procesu zapalnego w miejscu urazu czy choroby zwyrodnieniowej.

Lek bierze również udział w procesie blokowania przekaźników bólowych, odpowiedzialnych z odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości. Maskuje ich natężenie oraz zmniejsza powstałe w wyniku stanu zapalnego zwiększone napięcie mięśniowe, podwyższoną temperaturę miejscową ciała czy obrzęki. Spowalnia także agregację płytek krwi, czyli ich zlepianie się, zapobiegając powstawaniu czopów zwężających drożność naczyń krwionośnych. Wyjątkowy skład leku Ketonal Active sprawia, że ból i inne objawy stanu zapalnego zaczynają ustępować już po blisko 30 minutach od spożycia 1 dawki leku, czyli 50mg.

ketonal

Jak długo działa Ketonal Active?

Mimo że początek działania leku Ketonal Active obserwuje się po pół godziny od doustnego podania tabletki, to najwyższe stężenie ketoprofenu w osoczu krwi osiągane jest po 1 godzinie i 22 minutach. W tym czasie dochodzi do znacznego obniżenia odczuwania dolegliwości bólowych i innych objawów. Po dwóch godzinach od wchłaniania i dystrybucji leku, ilość krążącego w ustroju ketoprofenu zmniejsza się do połowy jego wartości początkowej, to tzw. okres półtrwania.

Działanie Ketonalu Active stopniowo ustępuje ze względu na intensywne metabolizowanie jego składników przez enzymy wątrobowe i wydalanie zbędnych produktów przemiany materii z moczem i kałem. Dlatego aby odczuć całkowitą ulgę od bólu, należy ponownie zażyć lek po ok. 6–8 godzinach. Tempo rozkładu leku i długość jego działania, uwarunkowana jest także szeregiem indywidualnych czynników. Zależy bowiem od etiologii dolegliwości, zawartości żołądka i treści jelit osoby zażywającej Ketonal Active, stanu zdrowia czy wieku. Istotną rolę odgrywają tutaj także choroby towarzyszące oraz stosowanie innych leków w czasie kuracji ketoprofenem.

Farmaceutyk poleca się zażywać nie dłużej niż 5 dni. Należy przy tym pamiętać, że maksymalna dobowa dawka leku Ketonal Active wynosi 150 mg. Zwiększenie częstotliwości zażywania leku bądź ilości ketoprofenu w jednorazowym podaniu, nie zwiększa skuteczności leczenia. Zarówno objawy oporne na działanie leku, jak i potrzebę wydłużenia farmakoterapii Ketonalem Active należy skonsultować z lekarzem i w razie potrzeby poddać się szczegółowej diagnostyce.

Kto i jak powinien zażywać Ketonal Active?

Ketonal Active uznawany jest za jeden z bezpieczniejszych leków z grupy NLPZ powszechnie dostępnych. Należy jednak pamiętać, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących jego stosowania i zażywać go zgodnie z informacjami umieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania bądź zaleceniami wydanymi przez lekarza i farmaceutę. Lek przeznaczony jest dla osób powyżej 15. roku życia, u których nie stwierdza się przeciwwskazań.

Kurację Ketonalem poleca się zacząć od najmniejszej dostępnej dawki, czyli 50 mg popijając lek szklanką wody lub mleka w trakcie posiłku bez rozgryzania czy mechanicznego rozdrabniania w mniejsze kawałki lub proszek. Jednocześnie z jego zażyciem, można przyjmować farmaceutyki osłonowe zobojętniające ilość i działanie kwasu solnego w żołądku.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię