Łuszczyca jest autoimmunologiczną genetyczną chorobą, która może przytrafić się każdemu z nas. Cierpi na nią około milion Polaków. Wielu z nich boryka się z brakiem akceptacji i odrzuceniem społecznym! O tym problemie rozmawiamy z prof. nadzw. dr hab. n med. Beatą Kręcisz – świętokrzyskim Konsultantem Wojewódzkim z zakresu dermatologii i wenerologii.

Łuszczyca – co trzeba o niej wiedzieć?

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że cierpi na nią od 2 do 4 procent populacji całkowitej.

Choroba może się objawiać pod różnymi postaciami. Na przykład jako zmiany na skórze o charakterze różowych, czerwonych grudek, które skupiają się w większe ogniska, tworząc tak zwane tarczki łuszczycowe, pokryte srebrzystymi łuskami. Typowa lokalizacja takich zmian to łokcie, kolana i owłosiona skóra głowy. U części chorych, mogą być zajęte płytki paznokciowe. Pojawianie się takich objawów, niekoniecznie w tej typowej lokalizacji, powinno nas skłonić do wizyty u dermatologa.

Obraz kliniczny łuszczycy nawet dla wytrawnego dermatologa jest czasem trudny do rozpoznania.

Łuszczyca może być niekiedy mylona z grzybicą. Specjaliści dysponują oczywiście badaniami dodatkowymi, które pozwalają na postawienie właściwej diagnozy. Trzeba jednak mieć świadomość, że jedno nie wyklucza drugiego. Co to znaczy? Można mieć łuszczycę, a przez długotrwałe leczenie wtórnie może rozwinąć się infekcja grzybicza. Zdarza się także, że jedna choroba maskuje drugą.

Czy łuszczycą można się zarazić?

To mit! Łuszczycą nie można się zarazić, choć nie każdy o tym wie. To poważny problem chorych, bo spotykają się na co dzień z nieprzychylnością środowiska. Tym większą, że łuszczycę, zwłaszcza zaawansowaną, trudno ukryć. Ludzie nie znając etiologii tej choroby boją się, że mogą się nią zarazić. Tymczasem to choroba, która może szerzyć się poprzez dziedziczenie.

Łuszczyca – metody leczenia

Jak do tej pory nie odkryto sposobu pozwalającego na całkowite wyleczenie łuszczycy. Wciąż trwają intensywne prace badawcze, mające na celu poprawę jakości życia chorych. Niestety udaje się jedynie minimalizować jej objawy.

Istnieją bardzo różnorodne leki na łuszczycę, od miejscowych, do bardzo wyrafinowanych terapii ogólnoustrojowych z zastosowaniem leków tzw. biologicznych. Wszystkie te terapie pozwalają jednak jedynie na osiągnięcie remisji choroby, czyli zahamowanie objawów choroby na skórze. To jednak tylko kwestia czasu – tygodnia, miesięcy, a nawet lat, kiedy znów się ujawni.

W zależności od stopnia nasilenia choroby pacjentów leczy się miejscowo lub miejscowo z zastosowaniem terapii ogólnych. U osób z cięższym przebiegiem łuszczycy, czyli w przypadkach, gdy wykwity zajmują dużą powierzchnię lub odsłonięte miejsca, takie jak twarz, skóra głowy czy powierzchnia rąk (a to wpływa na codzienną jakość życia i funkcjonowania!), sięgamy po terapie ogólnoustrojowe.

W przypadku łagodniejszego przebiegu choroby – a takich przypadków jest na szczęście znacznie więcej – czasem wystarczą tylko terapie miejscowe.

Sprawdź: Dlaczego warto sięgać po fiołek trójbarwny w chorobach skóry?

łuszczyca

Życie z łuszczycą. Co nam służy, a co szkodzi?

Czy osoby z łuszczycą mogą korzystać ze słońca?

Osoby z łuszczycą z reguły dobrze reagują na promieniowanie słoneczne. Należy jednak podkreślić, że trzeba korzystać ze słońca z rozwagą. Także fototerapia, czyli wykorzystywanie korzystnego działania promieniowania ultrafioletowego UVA lub UVB, jest wskazana w leczeniu łuszczycy.

Czy możemy zadbać o skórę stosując dietę, domową pielęgnację?

Osoby z łuszczycą o cięższym przebiegu często mają tak zwany blok metaboliczny. Częściej chorują na cukrzycę, ujawnia się u nich nieprawidłowa gospodarka lipidowa. Ich dieta powinna być lekkostrawna, pozbawiona dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Wiadomo, że niektóre leki wpływają na przebieg łuszczycy, podobnie jak spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. To są czynniki, które możemy sami regulować i ograniczać.

Do pielęgnacji skóry to zaleca się preparaty natłuszczające, nawilżające i hamujące rogowacenie skóry. Takie specyfiki można kupić w aptece, niekoniecznie w porozumieniu z lekarzem dermatologiem.

Łuszczyca – podcast do wysłuchania

UWAGA! Zachęcamy również do zapoznania się z audycją, podczas której o niebagatelnym związku łuszczycy z kondycją całego organizmu opowiada nasz gość – dr n. med. Piotr Gryglas, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog i hipertensjolog.

ZapiszZapisz

Artykuł wraz z audycją dostępne także TUTAJ.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię