Lekarze zwracają pacjentom uwagę na profilaktykę – o jej konieczności mówią jednym głosem. Bywają jednak tacy pacjenci, którzy nie mają żadnych objawów chorobowych, przez co przez lata nie poddają się rutynowym badaniom. Kobiety, które ukończyły 40. rok życia, powinny poddać się badaniom profilaktycznym, nawet jeśli ich samopoczucie jest dobre. Niektóre choroby rozwijają się latami, nie dając żadnych objawów! Sprawdź, jakie badania diagnostyczne warto wykonywać regularnie!

[aktualizacja: 10’2020]

Dlaczego warto robić badania diagnostyczne?

Okresowa kontrola stanu zdrowia za pomocą badań diagnostycznych (obrazowych, biochemicznych, inwazyjnych) to podstawa zachowania zdrowia. Szybka i wczesna diagnostyka schorzeń, a co za tym idzie – wdrożenie właściwego leczenia to większe szanse na całkowite wyzdrowienie!

Należy pamiętać, że większość badań diagnostycznych powinna być wykonywana ze względu na wskazania medyczne. Warto brać pod uwagę aktualne dolegliwości, przebyte wcześniej choroby, czy zwiększone ryzyko występowania pewnych chorób w związku z tzw. dodatnim wywiadem rodzinnym (cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia) – zaczyna temat dr hab. n. med. Zbigniew Siudak, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Jak podkreśla, profilaktycznie należy wykonywać minimum prostych i tanich badań. Od czego warto więc zacząć?

badania diagnostyczne

Badania diagnostyczne – pierwsze kroki

Dla kobiety, która właśnie ukończyła 40. rok życia i nie leczyła się dotychczas na żadne choroby przewlekłe oraz nie diagnozowała swojego stanu zdrowia wskazane będzie wykonanie:

  • morfologii krwi,
  • glukozy na czczo,
  • USG piersi,
  • cytologii szyjki macicy.

Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne. Umożliwia m.in. rozpoznanie anemii (hemoglobina, hematokryt), małopłytkowości (płytki krwi), czyli zwiększonej tendencji do przedłużonych krwawień oraz białaczek. Morfologia pomaga nam także w diagnostyce stanów zapalnych i infekcji. Tutaj pod uwagę bierzemy ilość leukocytów. Przy diagnostyce stanów zapalnych i infekcji morfologia pozwala je zróżnicować na bakteryjne lub wirusowe. Dzięki temu można dobrać skuteczną terapię – wyjaśnia prof. Siudak.

Przeczytaj także: Dlaczego warto regularnie wykonywać badania laboratoryjne?

Z kolei wyniki USG piersi i cytologii należy skonsultować z prowadzącym lekarzem ginekologiem. Na ich podstawie będzie w stanie określić potrzebę dalszej diagnostyki lub leczenia.

Badania diagnostyczne. Kiedy wymagane są kolejne badania?

Mając wyniki morfologii i przeprowadzając dokładny wywiad lekarski, lekarz internista będzie w stanie skierować pacjentkę na dalszą diagnostykę.

U osób z dodatnim wywiadem nowotworowym oraz znając dolegliwości pacjentki rozważyć należy wykonanie: USG oraz badań hormonalnych tarczycy. Zaburzenia tarczycy są częstą przypadłością kobiet. Przy dodatnim wywiadzie nowotworowym warto również wykonać kolonoskopię, USG jamy brzusznej i USG ginekologiczne – dodaje prof. Siudak.

Z kolei u pacjentek z dodatnim wywiadem w kierunku chorób kardiologicznych niezbędnym minimum będzie wykonanie EKG spoczynkowego i pełnego lipidogramu.

Lipidogram to oznaczenie wszystkich frakcji cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Może nam powiedzieć wiele o diecie, jak i predyspozycjach m.in. do choroby niedokrwiennej serca pacjentki. Na jego podstawie możemy również zalecić zmianę trybu życia.

W przypadku, gdy w tych badaniach są widoczne nieprawidłowości, internista skieruje pacjentkę do kardiologa, który podejmie dalszą diagnostykę i rozpocznie ewentualne leczenie.

badania diagnostyczne

Jakie badania warto wykonywać regularnie?

Prof. Zbigniew Siudak zaleca również regularne badanie ciśnienia krwi, które każda pacjentka może wykonywać sama w domu. Pomiar ciśnienia jest cenną informacją zarówno w zdiagnozowaniu nadciśnienia tętniczego, jak również chorób serca. Dodatkowo profesor zwraca szczególną uwagę na konieczność regularnych wizyt u stomatologa.

Próchnica i związane z nią nieleczone choroby zębów sprzyjają wystąpieniu lokalnych procesów zapalnych, które mogą w efekcie zająć odległy mięsień sercowy doprowadzając do tzw. infekcyjnego zapalenia wsierdzia – niebezpiecznej choroby zastawek serca, mogącej doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia, a czasami nawet do śmierci pacjenta. Z tego względdu odwiedzać stomatologa regularnie – ostrzega prof. Siudak.

Chirodoncja-Radioklinika-dentysta

Powyższe badania stanowią absolutne minimum. Warto wpisać sobie do kalendarza daty „przeglądów okresowych” swojego zdrowia i zapisać się do lekarza na wizytę lekarską, podczas której poprosimy o zlecenie potrzebnych nam badań diagnostycznych! Dbałość o własne zdrowie i regularne działania profilaktyczne to nie tylko wyraz troski o nas same, ale także o nasze rodziny! Pamiętajmy o tym 🙂

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię