Wizyty u lekarza rzadko bywają przyjemnym doświadczeniem. Lęk przed “białym fartuchem” bywa czasem tak ogromny, że rezygnujemy z wizyty u lekarza, pomimo widocznych objawów choroby. Taka fobia potrafi być często dużo groźniejsza, niż papierosy czy wysoki cholesterol!

Wolimy udawać, że nic złego się nie dzieje, decydujemy się często na samoleczenie zamiast udać się po poradę do lekarza, farmaceuty czy też dietetyka! A przecież warto odwiedzać specjalistów nie tylko wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia ma bowiem profilaktyka!

Jednym z ważniejszych specjalistów, który powinien dbać o zdrowie kobiety jest ginekolog. Wiemy też, że lepiej w porę zapobiegać, niż później długo leczyć! Prawda?

WAŻNE! Regularne wizyty u ginekologa pomogą Ci nie tylko zabezpieczyć się przed różnego rodzaju infekcjami, ale również uchronią przed nowotworami i bezpłodnością!

Z tych właśnie powodów dobry specjalista-ginekolog jest dla nas ważniejszy niż lekarz pierwszego kontaktu! Rocznie odnotowuje się około 3-4 tys. zachorowań na raka szyjki macicy, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie wszystkie choroby są tak niebezpieczne, jednak wiele infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową może doprowadzić do bezpłodności!

Pamiętaj! Nawet jeśli jesteś dziewicą, to nie znaczy, że ten problem Cię nie dotyczy. Wiele z tych chorób można złapać na basenie lub w publicznych toaletach.

Troska o własne zdrowie to nie powód do wstydu!

Bardzo wiele dziewic wzbrania się przed wizytą u lekarza ze względu na trudny do przezwyciężenia wstyd. Bardzo często uczucie to jest tylko potęgowane przez opowieści koleżanek czy dramatyczne wpisy na forach internetowych. Zazwyczaj takie historie nie mają wiele wspólnego z prawdą. Oczywiście wizyta u ginekologa, zwłaszcza dla osoby, która nie rozpoczęła jeszcze współżycia, może być bardzo krępująca.

Radioklinika | Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Jak dobrze przygotować się do wizyty u ginekologa?

Dlatego najważniejszy jest wybór dobrego lekarza. Tu z pomocą może przyjść mama lub inna osoba, którą bez stresu możemy zapytać o radę. Jeśli jednak nie masz w pobliżu kogoś, kogo darzysz zaufaniem, z pomocą mogą przyjść specjalne strony z opiniami pacjentów na temat dostępnych w mieście lekarzy.

Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do takiej wizyty. Higiena to podstawa! Poza tym warto pomyśleć o wygodnym ubraniu – obcisłe rurki, z którymi będziesz się mocować przez kilka minut to ostatnie czego w tej chwili potrzebujesz.

Pierwsze koty za płoty

Pierwsza cześć wizyty to wywiad ginekologiczny. Będzie on polegał na rozmowie i pozwoli Ci wybadać, z kim masz do czynienia. Jeśli lekarz okaże się wyjątkowo nieprzyjemny lub poziom twojego stresu sięgnie zenitu, zawsze możesz się wycofać i wybrać na wizytę do innego specjalisty. Choć zapewne nie będzie aż tak źle. Ta krótka rozmowa jest też idealną okazją, aby wspomnieć, że to twoja pierwsza wizyta u ginekologa. Dasz tym sygnał przeprowadzającemu badanie, aby zachował szczególną delikatność podczas badania oraz instruował Cię, jak masz się zachować.

To, czego kobiety nie lubią najbardziej!

Najważniejszym elementem wizyty jest samo badanie ginekologiczne – i to właśnie jego najczęściej obawiają się kobiety podczas pierwszej wizyty u lekarza. Pamiętaj, najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Badanie prawdopodobnie będzie dla ciebie odrobinę nieprzyjemne, jednak z reguły nie jest bardziej stresujące niż niejedna wizyta u dentysty.

Zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w dół i zajęcie miejsca na fotelu ginekologicznym. Nie musisz ściągać skarpetek. Lekarz zacznie od zbadania twojego brzucha. Jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort lub ból podczas uciskania nie wahaj się mu o tym powiedzieć!

Kiedy kobieta ma za sobą inicjację seksualną, częścią badania jest obejrzenie pochwy, tobie jednak to nie grozi.

Strach ma wielkie oczy!

Konieczne będzie jednak przeprowadzanie badania USG. Wielu lekarzy podczas pierwszej wizyty decyduje się na USG brzucha. Jest to znacznie mniej nieprzyjemna metoda. W przeważającej części przypadków na tym wizyta się zakończy.

Jednak podczas kolejnej wizyty lekarz najprawdopodobniej zaproponuje badanie przez odbyt. Jest to konieczne, gdyż USG powłok brzusznych nie jest zbyt dokładne, a przez to obarczone dużym marginesem błędów. Z kolei przeprowadzenie badania przez pochwę nie wchodzi w grę, gdyż błona dziewicza zamyka częściowo dostęp do macicy. Jeśli jesteś dziewicą, nie powinnaś się na nie zgadzać! Co prawda istnieją już sondy tak małe, które nie są w stanie uszkodzić błony dziewiczej, jednak technologia ta dopiero się upowszechnia. Zanim zdecydujesz się na takie badanie, lekarz powinien poinformować Cię, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko naruszenia błon dziewiczych.

Dlaczego warto przezwyciężyć wstyd i strach?

Jak już wspominaliśmy powyżej, dobór właściwego specjalisty jest najważniejszy.

Doświadczony lekarz wykona badanie szybko i bezboleśnie. Będzie potrafił również wprowadzić odpowiednią atmosferę tak, abyś nie czuła zawstydzona.

Cały proces nie będzie trwa dłużej niż trzy minuty. Pamiętaj! Twoje zdrowie jest warte więcej niż tych kilka krępujących minut. Takie badanie dostarczy ginekologowi bardzo wielu niezbędnych informacji oraz pozwoli wykryć ewentualne choroby i nieprawidłowości na bardzo wczesnym stadium rozwoju. Na pewno wrócimy jeszcze do tego tematu!

Oceń to:
| Liczba ocen: 35 Średnia: 3

2 KOMENTARZE

  1. A co z badaniami na zakrzepicę? Bo jakby nie było – większość młodych kobitek, które idą na pierwsza wizytę u lekarza ginekologa, chcą lub myślą o swojej pierwszej antykoncepcji. No i przeważnie wygląda to tak, że się daje tabletki z góry, bez analizy czy to będzie dobre i bezpieczne. Warto zrobić testy, jeśli lekarz sam ich nie proponuje. Wiem z własnego doświadczenia, że to nie jest w standardzie – raczej się robi usg brzucha i tyle. Ciekawa jestem czemu się tych badań unika?

  2. Ja chce isc go ginekologa inno gdy mialam 16 lat to kolega chcial mnie zgwałcić. Mam uraz. Nie mam odwagi nie chce zeby mi sie to przypomnialo co mam zrobić zeby pozbyc sie leku.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię