Radioklinika / Kampania społeczna “Piękna bo zdrowa!”

Wysłuchajcie naszej rozmowy z Idą Karpińską – piękną i energiczną kobietą,  założycielką a obecnie Prezeską Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

Ida 9 lat temu wygrała swoją walkę z rakiem szyjki macicy a teraz za wszelką cenę chce uchronić inne kobiety przed tą podstępną chorobą! – Chcę, żeby wygrywały życie! – mówi.

– “Nie dam się, to moje życie. Choroba nie będzie mi mówiła jak mam żyć i czy mam żyć!” – to było motto, które towarzyszyło Idzie w czasie choroby.

Teraz powtarza: – Nie zgadzam się z tym, aby kobiety umierały na raka szyjki macicy. Dzięki cytologii, którą robiłam regularnie – żyję!!!

Pamiętajcie, że rak szyjki macicy w początkowym etapie przebiega bezobjawowo! Często rozwija się w ukryciu przez wiele lat. Tylko szybka diagnostyka może uratować nam życie. Dlatego tak ważne jest wykrycie tej choroby w początkowym stadium jej rozwoju poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych!

Właśnie ruszyła VI już edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa”, organizowanej przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Honorowy nad Kampanią objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Ambasadorkami akcji zostały polskie aktorki: Joanna Koroniewska, Tamara Arciuch, Agnieszka Warchulska oraz dziennikarka – Kinga Burzyńska, a także Ida Karpińska. Ambasadorki przekonują, że problem chorób ginekologicznych powinien być ważny dla każdej kobiety bez względu na status społeczny, zawód czy wiek.

Czy wiesz, że w Polsce na raka szyjki macicy umiera około 2 000 kobiet rocznie!

Kobiety zaangażowane w działania Fundacji Kwiat Kobiecości podkreślają: – Chcemy zmienić statystyki, które przerażają wszystkich.

Polska nadal jest w ogonie krajów, które aktywnie walczą z rakiem szyjki macicy – co roku ponad 4 tysiące kobiet słyszy diagnozę „Ma Pani raka szyjki macicy”. Jest to aż 10 kobiet dziennie! Połowa z nich umiera, ponieważ nowotwór wykryto zbyt późno! Nadal bardzo niewiele kobiet wie, że za raka szyjki macicy w blisko 100% odpowiedzialny jest wirus HPV, a nie, jak większość uważa – uwarunkowania genetyczne. RSM można uniknąć. Z RSM można wygrać. Badania cytologiczne ratują życie i do tego przekonujemy każdą Polkę!

Nie badasz się? Dlaczego?

Jak często powtarzasz sobie, że nie masz czasu? Jesteś przekonana, że ważniejsza jest praca lub codzienne obowiązki. Zdarzyło Ci się kiedyś nie pójść do ginekologa na umówioną wizytę albo ją przekładać w nieskończoność? Czy myślisz wtedy: „Jestem zajęta. Dom, praca, rodzina”, „Nie mam czasu”, „Jestem zdrowa i problem mnie nie dotyczy”, „Wstydzę się i nie wiem, jak to badanie wygląda. Po prostu się boję ”.

To koniec z wymówkami! To jest Twój czas. Odłóż pracę na bok. Może kilka minut poświęconych na badanie uratuje Ci życie.
Zrób badanie ginek ( ) logiczne.
Nie bierz problemu w nawias!
Koniec wymówek!

Sprawdź, jakich wymówek używają kobiety, aby nie wykonywać cytologii. Obejrzyj animację multimedialną zrealizowaną przez Filipa Barankiewicza.

Hasło tegorocznej kampanii zwraca uwagę kobiet nie tylko na aspekt samych badań, ale także odwołuje się do natury psychologicznej. Musimy pokonać bariery, zmienić mentalność! – Kampania ma zmienić postrzeganie badań ginekologicznych.

Nie możemy unikać cytologii tylko dlatego, że boimy się wyniku. Cytologia ma nam pomóc, nie zaszkodzić. To bardzo ważne, ponieważ raka szyjki macicy można wyleczyć, jeśli zostanie on wcześnie wykryty – mówi o idei kampanii Ida Karpińska. 

Zostań AMBASADORKĄ! Nie zapominaj!

Chcesz zostać Ambasadorką Kwiatu Kobiecości? Chcesz przypominać kobietom o badaniach cytologicznych w domu, miejscu pracy albo po prostu na ulicy? Nic trudnego! Przyłącz się do działań Fundacji. Noś codziennie bransoletkę Niezapominajkę, którą zdobi specjalnie zaprojektowany kwiat. Dzięki niej będziesz pamiętać o badaniach ginekologicznych. Zamów Niezapominajkę na stronie Kwiatu Kobiecości http://www.kwiatkobiecosci.pl i podaruj sobie zdrowie!

Ida Karpińska – Prezes Fundacji Kwiat Kobiecości

www.kwiatkobiecości.pl
www.kwiatkobiecości.pl

 

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

2 KOMENTARZE

  1. Wszystko brzmi pięknie na papierze. Profilaktyka istnieje jako słowo,wyraz w terminologii medycznej i nic poza tym. Badania robie co roku regularnie bo mam już 50+ iiii. wszystko by było okey gdyby lekarze poważnie podchodzili do tego co mówi pacjent. Mimo nieprawidłowych enzymów wątrobowych,wzmożonej ehogennie,podwyższonego OB niemal 4x, innych objawów nikogo nie zainteresowało co mówię ani wyniki badań Choroba alkoholowa u mnie gdzie ja nie pije bo nie lubię w ogóle. efekt wirus watroby typu C. Cytologia II w pół roku pózniej rak szyjki macicy IIB. Niech to bedzie dowodem na bezmyślność lekarzy lekcewaznie pacjenta jego objawów.

    • Dzięki za ten komentarz. Nie wiem z czego to wynika, przepracowanie lekarzy (konieczność dorabiania), ale rzeczywiście czasem mam wrażenie pewnej niefrasobliwości wśród medyków. Oczywiście są i znakomici lekarze, którzy nie wypuścili by z gabinetu osoby, co do zdrowia której mieli by wątpliwości. Wierzę, że tych jest specjalistów jest więcej.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię