Ona wygrała swoją walkę z rakiem szyjki macicy. Ida Karpińska, założycielka i prezes Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości” teraz za wszelką cenę chce uchronić inne kobiety przed tą podstępną chorobą! Jak sama mówi, chce, żeby wygrywały życie!

[aktualizacja: 10’2021]

Rak szyjki macicy – badaj się regularnie!

Ida Karpińska, założycielka i prezes Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości” parę lat temu wygrała swoją walkę z rakiem szyjki macicy. Teraz za wszelką cenę chce uchronić inne kobiety przed tą podstępną chorobą! Jak sama mówi: „Chcę, żeby wygrywały życie!”

O chorobie Ida Karpińska dowiedziała się nagle i początkowo nie dowierzała, że rak szyjki macicy dotknął właśnie ją. „Nie dam się, to moje życie. Choroba nie będzie mi mówiła, jak mam żyć i czy mam żyć!” – to było motto, które towarzyszyło Idzie w czasie choroby. Teraz wielokrotnie powtarza: „Nie zgadzam się z tym, aby kobiety umierały na raka szyjki macicy. Ja, dzięki cytologii, którą robiłam regularnie, żyję!”

Pamiętajcie! Rak szyjki macicy w początkowym etapie przebiega bezobjawowo! Często rozwija się w ukryciu przez wiele lat. Tylko szybka diagnostyka może uratować nam życie. Dlatego tak ważne jest wykrycie choroby w początkowym stadium jej rozwoju poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych!

Czy wiesz, że w Polsce na raka szyjki macicy umiera około 2 000 kobiet rocznie? Polska nadal jest w ogonie krajów, które aktywnie walczą z rakiem szyjki macicy – co roku ponad 4 tysiące kobiet słyszy diagnozę „Ma Pani raka szyjki macicy”. Jest to aż 10 kobiet dziennie! Połowa z nich umiera, ponieważ nowotwór wykryto zbyt późno! Nadal bardzo niewiele kobiet wie, że za raka szyjki macicy w blisko 100% odpowiedzialny jest wirus HPV, a nie, jak większość uważa – uwarunkowania genetyczne. RSM można uniknąć. Z RSM można wygrać. Badania cytologiczne ratują życie i do tego przekonujemy każdą Polkę!

Sprawdź także: Daj się przyciągnąć do ginekologa! Wykonaj badanie cytologiczne.

Nie badasz się? Igrasz z rakiem szyjki macicy!

Jak często powtarzasz sobie, że nie masz czasu? Jesteś przekonana, że ważniejsza jest praca lub codzienne obowiązki. Zdarzyło Ci się kiedyś nie pójść do ginekologa na umówioną wizytę albo ją przekładać w nieskończoność? Czy myślisz wtedy: „Jestem zajęta. Dom, praca, rodzina”, „Nie mam czasu”, „Jestem zdrowa i problem mnie nie dotyczy”, „Wstydzę się i nie wiem, jak to badanie wygląda. Po prostu się boję ”.

To koniec z wymówkami! To jest Twój czas. Odłóż pracę na bok. Może kilka minut poświęconych na badanie uratuje Ci życie.
Zrób badanie ginek () logiczne.
Nie bierz problemu w nawias!
Koniec wymówek!

Sprawdź, jakich wymówek używają kobiety, aby nie wykonywać cytologii. Obejrzyj animację multimedialną zrealizowaną przez Filipa Barankiewicza.

Hasło kampanii zwraca uwagę kobiet nie tylko na aspekt samych badań, ale także odwołuje się do natury psychologicznej. Musimy pokonać bariery, zmienić mentalność! Kampania ma zmienić postrzeganie badań ginekologicznych.

Nie możemy unikać cytologii tylko dlatego, że boimy się wyniku. Cytologia ma nam pomóc, nie zaszkodzić. To bardzo ważne, ponieważ raka szyjki macicy można wyleczyć, jeśli zostanie on wcześnie wykryty – mówi o idei kampanii Ida Karpińska. 

Zobacz także: Rak jajnika – tu liczy się przemyślana strategia!

Zostań AMBASADORKĄ! Podaruj sobie i innym zdrowie!

Chcesz zostać Ambasadorką Kwiatu Kobiecości? Chcesz przypominać kobietom o badaniach cytologicznych w domu, miejscu pracy albo po prostu na ulicy? Nic trudnego! Przyłącz się do działań Fundacji. Noś codziennie bransoletkę Niezapominajkę, którą zdobi specjalnie zaprojektowany kwiat. Dzięki niej będziesz pamiętać o badaniach ginekologicznych. Zamów Niezapominajkę na stronie Kwiatu Kobiecości www.kwiatkobiecosci.pl i podaruj sobie zdrowie!

Rak szyjki macicy. Podcast do wysłuchania

0Wysłuchajcie naszej rozmowy z Idą Karpińską – piękną i energiczną kobietą, założycielką i obecnie Prezeską Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

rak szyjki macicy
www.kwiatkobiecości.pl

2 KOMENTARZE

  1. Wszystko brzmi pięknie na papierze. Profilaktyka istnieje jako słowo,wyraz w terminologii medycznej i nic poza tym. Badania robie co roku regularnie bo mam już 50+ iiii. wszystko by było okey gdyby lekarze poważnie podchodzili do tego co mówi pacjent. Mimo nieprawidłowych enzymów wątrobowych,wzmożonej ehogennie,podwyższonego OB niemal 4x, innych objawów nikogo nie zainteresowało co mówię ani wyniki badań Choroba alkoholowa u mnie gdzie ja nie pije bo nie lubię w ogóle. efekt wirus watroby typu C. Cytologia II w pół roku pózniej rak szyjki macicy IIB. Niech to bedzie dowodem na bezmyślność lekarzy lekcewaznie pacjenta jego objawów.

    • Dzięki za ten komentarz. Nie wiem z czego to wynika, przepracowanie lekarzy (konieczność dorabiania), ale rzeczywiście czasem mam wrażenie pewnej niefrasobliwości wśród medyków. Oczywiście są i znakomici lekarze, którzy nie wypuścili by z gabinetu osoby, co do zdrowia której mieli by wątpliwości. Wierzę, że tych jest specjalistów jest więcej.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię