Rak jajnika lubi działać z ukrycia! Jak z nim walczyć? Najważniejszy jest CZAS – wczesne rozpoznanie oraz przemyślana strategia, czyli skuteczne zapobieganie jego rozwojowi! O raku jajnika i wadze profilaktyki rozmawiamy z prof. Mariuszem Bidzińskim – ginekologiem onkologiem oraz z Idą Karpińską – prezesem ogólnopolskiej organizacji Kwiat Kobiecości.

[aktualizacja: 09’2020]

Rak jajnika – nie ignoruj pierwszych objawów…

Okazuje się, że rozpoznanie raka jajnika w jego wczesnym stadium to bardzo często zwykły przypadek. To nowotwór, który trudno wykryć w jego początkowej fazie, ponieważ skąpe objawy można bardzo łatwo przeoczyć. Kobiety trafiają do lekarza internisty lub gastrologa z powodu m.in. zaparć, wzdęć i uczucia”przelewania” w brzuchu, które pomimo leczenia nie ustępują. To kolejny sygnał, że coś jest nie tak!

Jeśli lekarz nie skieruje nas do lekarza ginekologa, zgłośmy się do specjalisty SAME!

Niestety nie wiemy dokładnie, kto zachoruje na raka jajnika, a kto nie. Ale jeżeli regularnie się badasz, można zdiagnozować raka we wczesnym stadium rozwoju i szanse, że zostanie wyleczony są naprawdę duże.

Drogie kobiety, koleżanki, przyjaciółki, ciocie, babcie – stawką jest nasze życie! Rozmawiajmy o naszych problemach i nie lekceważmy żadnych objawów.

No właśnie OBJAWY! Dolegliwości towarzyszące rakowi jajnika można przeoczyć. Są dyskretne i niecharakterystyczne. Bardzo łatwo można je zbagatelizować lub przypisać złej diecie lub chwilowym problemom układu pokarmowego… A to mogą być PIERWSZE SYMPTOMY CHOROBY!

Każdego roku aż 2,5 tysiąca kobiet umiera z powodu raka jajnika!

Zobacz również: Nowotwór jajnika. Na dźwięk słowa rak wciąż reagujemy paniką!

Profilaktyka raka jajnika – badaj się regularnie!

Najważniejsza jest profilaktyka. Szybkie wykrycie nowotworu daje szansę na niemalże 100% skuteczność leczenia. Badania USG (dopochwowe) warto robić regularnie tj. przynajmniej raz w roku. Poza tym nie zaszkodzi, nawet gdy trzeba będzie zrobić to odpłatnie, zbadać markery nowotworowe (czyli antygeny, które wydziela komórka nowotworowa i są one badane w krwi) tj. CA 125, HE4.

Warto też znać narzędzie służące do oceny prawdopodobieństwa, czy zmiana na jajnikach ma charakter guza złośliwego. Jest to procedura zwana testem ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm).

Polega ona na połączeniu kilku do tej pory stosowanych metod w jedną metodę oceny ryzyka. Ułatwia ona decyzję o zakwalifikowaniu danej pacjentki do określonej grupy ryzyka, a zatem także decyzje o dalszych badaniach czy operacji. Badanie ROMA obejmuje trzy podstawowe składowe: statystyczne oszacowanie ryzyka zachorowania na złośliwy guz jajnika oraz dwa testy markerów nowotworowych, tj. wymienione wcześniej Ca 125 i HE4. Wynik algorytmu podawany jest w procentach – określają one prawdopodobieństwo, że u chorej rozwija się stan nowotworowy.

Poza powyższym na rynku dostępne są testy genetyczne tzw. BRCA1. Szacuje się, że w przypadku nosicielstwa mutacji genu BRCA1 prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi sięga 70%, a w przypadku raka jajnika – 40%. Oznacza to 10-krotnie większe prawdopodobieństwo raka piersi i 20-krotnie większe ryzyko raka jajnika w porównaniu z „przeciętna” kobietą!

Zapadalność na raka jajnika wynosi 11,2 / 100 000 kobiet. Rocznie w Polsce rozpoznaje się około 3 300 zachorowań (zazwyczaj najwięcej w województwie mazowieckim oraz śląskim).

Z tego względu rak jajnika zajmuje drugie miejsce pod względem częstotliwości występowania wśród pozostałych nowotworów narządów rodnych. Częstszy jest tylko rak szyjki macicy!

Więcej artykułów oraz podcastów o rodzajach nowotworów i sposobach ich leczenia znajdziesz w naszym dziale: NOWOTWORY, WALKA Z RAKIEM.

„Diagnostyka jajnika” – rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki

W dniu 22 września 2015  wystartowała pierwsza Ogólnopolska Kampania Społeczna „Diagnostyka jajnika” pod hasłem „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki”. Celem kampanii jest przekonanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych – rak jajnika nie musi być wyrokiem!

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości – organizator kampanii, przekonuje, że bardzo ważne jest wzajemne mobilizowanie się kobiet oraz edukacja w zakresie objawów i wczesnego wykrywania choroby.

Organizacja za pomocą kampanii „Diagnostyka jajnika” zachęca do rozmów z siostrą, mamą, czy babcią na temat nowotworów kobiecych występujących w rodzinie, a jeśli takie występują – do wykonania badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2.

Podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania audycji, a rozmawiamy z prof. Mariuszem Bidzińskim – ginekologiem onkologiem oraz z Idą Karpińską – Prezesem ogólnopolskiej organizacji Kwiat Kobiecości.

prof. Mariusz Bidziński
Wykorzystano zdjęcie z zasobów: http://www.polskatimes.pl

Zapraszamy także do posłuchania Idy Karpińskiej – Prezesa organizacji Kwiat Kobiecości. Warto!

 

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię