Rak jajnika – zabójca działający z ukrycia! Jak z nim walczyć? Można! Ale liczy się CZAS, czyli wczesne rozpoznanie oraz przemyślana strategia, czyli skuteczne zapobieganie jego rozwojowi!

Niestety nie wiemy dokładnie, kto zachoruje na raka jajnika, a kto nie. Ale jeżeli regularnie się badasz, można zdiagnozować raka we wczesnym stadium rozwoju i szanse, że zostanie wyleczony są naprawdę duże.

Drogie kobiety, koleżanki, przyjaciółki, ciocie, babcie – stawką jest nasze życie! Rozmawiajmy o naszych problemach, nie lekceważmy objawów.

No właśnie OBJAWY! Tu jest problem bo są to objawy, które łatwo możemy przeoczyć. Są dyskretne, nie charakterystyczne, łatwo można je zbagatelizować lub przypisać jakimś błędom dietetycznym czy chwilowym problemom z układem pokarmowym … A to mogą być PIERWSZE SYMPTOMY CHOROBY!

Trafiamy do lekarza internisty, gastrologa, zaczynamy się leczyć a objawy (m.in. zaparcia, wzdęcia, “przelewanie” w brzuchu, itp.) nie ustępują. To kolejny sygnał, że coś jest nie tak! Jeśli lekarz nie skieruje nas do lekarza ginekologa to SAME o tym pomyślmy.

Badania USG (dopochwowe) warto robić regularnie tj. przynajmniej raz do roku. Poza tym nie zaszkodzi, nawet gdy trzeba będzie zrobić to odpłatnie, zbadać markery nowotworowe (czyli antygeny, które wydziela komórka nowotworowa i są one badane w krwi) tj. CA 125, HE4.

Warto też znać narzędzie służące do oceny prawdopodobieństwa, że zmiana na jajnikach ma charakter guza złośliwego. Jest to procedura zwana testem ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm). Polega ona na połączeniu kilku do tej pory stosowanych metod w jedną metodę oceny ryzyka, która ułatwia decyzję o zakwalifikowaniu danej pacjentki do określonej grupy ryzyka, a zatem także decyzje o dalszych badaniach czy operacji.

Badanie ROMA obejmuje trzy podstawowe składowe, a mianowicie: statystyczne oszacowanie ryzyka zachorowania na złośliwy guz jajnika oraz dwa testy markerów nowotworowych, tj. wymienione wcześniej Ca 125 i HE4. Wynik algorytmu podawany jest w procentach: określają one prawdopodobieństwo, że u chorej rozwija się stan nowotworowy.

Poza powyższym na rynku dostępne są testy genetyczne tzw. BRCA1. Szacuje się, że w przypadku nosicielstwa mutacji genu BRCA1 prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi sięga 70%, a w przypadku raka jajnika – 40%. Oznacza to 10-krotnie większe prawdopodobieństwo raka piersi i 20-krotnie większe ryzyko raka jajnika w porównaniu z „przeciętna” kobietą!

Zapadalność na raka jajnika wynosi 11,2 / 100 000 kobiet. Rocznie w Polsce rozpoznaje się około 3 300 zachorowań (zazwyczaj najwięcej w województwie mazowieckim oraz śląskim). Z tego względu nowotwór jajnika, pod względem częstotliwości występowania wśród pozostałych nowotworów narządów rodnych, zajmuje drugie miejsce – częstszy jest tylko rak szyjki macicy!

Zapraszamy do wysłuchania audycji, a rozmawiamy z prof. Mariuszem Bidzińskim – ginekologiem onkologiem oraz z Idą Karpińską – Prezesem ogólnopolskiej organizacji Kwiat Kobiecości.

 

Gościem Radioklinika.pl jest prof. dr hab. n med. Mariusz Bidziński – specjalista z dziedziny położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.

prof. Mariusz Bidziński

wykorzystano zdjęcie z zasobów: http://www.polskatimes.pl

W dniu 22 września 2015  wystartowała pierwsza Ogólnopolska Kampania Społeczna „Diagnostyka jajnika” pod hasłem „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki”.

Celem kampanii jest przekonanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych.

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości – organizator kampanii, przekonuje, że bardzo ważne jest wzajemne mobilizowanie się kobiet oraz edukacja w zakresie objawów i wczesnego wykrywania choroby.

Zachęca do rozmów z siostrą, mamą, babcią na temat nowotworów kobiecych występujących w rodzinie, a jeśli takie występują – do wykonania badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2.

Zapraszamy do posłuchania Idy Karpińskiej – Prezesa organizacji Kwiat Kobiecości. Warto!

 

Diagnostyka Jajnika

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię