Chirurgia plastyczna jest to dziedzina medycyny, która wbrew powszechnej opinii nie zajmuje się tylko „upiększaniem”! Ma o wiele poważniejsze zadanie. Kobieta z rakiem piersi potrzebuje czuć się nadal piękna – mówi dr Guido Libondi, specjalista chirurgii plastycznej i onkoplastycznej z Unicardia & Unimedica Specjalistycznego Centrum Medycznego z Krakowa.

[aktualizacja: 09’2020]

Chirurgia rekonstrukcyjna poprawi jakość życia pacjenta!

Olbrzymia część pracy chirurgów plastycznych to tak zwana chirurgia rekonstrukcyjna. Dzięki niej przywracane są funkcje utracone w wyniku np. procesu nowotworowego lub wypadków – mówi dr Libondi. Dodaje, że jego pasją jest właśnie chirurgia rekonstrukcyjna piersi. Dzięki niej można, pomimo choroby nowotworowej, poprawić jakość życia pacjentek po mastektomii!

Dr Guido Libondi, specjalista chirurgii plastycznej postanowił pracować w Polsce i leczyć polskie kobiety. Los sprawił, że kilka lat temu, będąc na kongresie Chirurgii Plastycznej w Grecji poznał swoją żonę, która jest Polką. I tak to się zaczęło.

Wcześniej, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii, pracował w tzw. Breast Unitach – ośrodkach, w których pacjentka z rakiem piersi otoczona jest kompleksową opieką podczas całej terapii. Mowa tu nie tylko wyleczeniu samej choroby, ale również o rekonstrukcji piersi. Takie postępowanie  jest tam oczywistym standardem!

Dla mnie jako lekarza najważniejszy jest komfort życia pacjentki, która przecież po amputacji piersi wciąż jest kobietą i tak chce się czuć – mówi dr Guido Libondi.

Niemniej jednak należy pamiętać, że rekonstrukcja piersi powinna być integralną częścią całego procesu terapeutycznego. Myślę że ten temat również powinien być poruszany w trakcie zbliżającej się kampanii – przekonuje doktor Libondi.

Zobacz także: Leki biopodobne dużą nadzieją w leczeniu nowotworów piersi.

Radioklinika | Rak piersi nie oznacza, że przestaję być kobietą!

Co chirurgia plastyczna oferuje kobietom ze zdiagnozowanym rakiem piersi?

Rak piersi, który wymaga amputacji piersi (mastektomii) to dla kobiety ogromna trauma związana nie tylko z samą chorobą, ale również ze skutkami psychologicznymi już po wyleczeniu.

Chirurgia plastyczna posługując się różnymi technikami rekonstrukcji sprawia, że jesteśmy w stanie zmniejszyć traumę, jaka zawsze związana jest z utratą piersi.

Rekonstrukcja piersi jest całkowicie bezpieczna i w żaden sposób nie wpływa na pozostałe rodzaje leczenia i rokowania. Różnorodność metod rekonstrukcyjnych pozwala chirurgowi na wybór najlepszej i najbezpieczniejszej opcji indywidualnie do potrzeb pacjentki.

Czy decyzja o rekonstrukcji (jeśli pacjentka ją podejmie) wiąże się z kolejnymi bolesnymi zabiegami?

Nie zawsze. Jest grupa pacjentek która może mieć wykonaną procedurę usunięcia piersi z jednoczasową rekonstrukcją, w czasie jednej operacji.

Rekonstrukcja może być wykonana z użyciem implantów lub tkanek własnych pacjentki, tzw. płatów mikrochirurgicznych, tj. nadmiaru tkanki z okolicy np. podbrzusza przeniesionej w loże po usuniętej piersi z zastosowaniem technik mikrochirurgicznych. Oczywiście wymaga to dokładnej analizy pod względem przeciwwskazań.

Pacjentka, która nie może mieć wykonanej jednoetapowej procedury może być po wyleczeniu choroby zakwalifikowana do odroczonej rekonstrukcji.

To również może Cię zainteresować: Rak jajnika najczęściej dotyka kobiety po menopauzie.

Jak długo trwa powrót do zdrowia?

To zależy od kilku czynników, od rodzaju metody rekonstrukcyjnej, od opieki okołooperacyjnej i anestezjologicznej. W dobie dynamicznego rozwoju medycyny powrót do zdrowia po operacjach jest coraz szybszy. Po operacjach rekonstrukcji piersi powrót do normalnej aktywności życiowej następuje zazwyczaj po około 2 miesiącach.

Dr Guido Libondi

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię