Kobieta z rakiem piersi potrzebuje czuć się nadal piękna – mówi dr Guido Libondi, specjalista chirurgii plastycznej i onkoplastycznej z Unicardia & Unimedica Specjalistycznego Centrum Medycznego z Krakowa.

Chirurgia plastyczna jest to dziedzina medycyny, która wbrew powszechnej opinii nie zajmuje się tylko „upiększaniem”! Ma o wiele poważniejsze zadanie.

Chirurgia rekonstrukcyjna poprawi jakość życia pacjenta!

Olbrzymia część pracy chirurgów plastycznych to tak zwana chirurgia rekonstrukcyjna, dzięki której przywracane są funkcje utracone w wyniku np. procesu nowotworowego lub wypadków – mówi dr Libondi dodając, że jego pasją jest właśnie chirurgia rekonstrukcyjna piersi, dzięki której można, pomimo choroby nowotworowej, poprawić jakość życia pacjentek po mastektomii!

Dr Guido Libondi, specjalista chirurgii plastycznej postanowił pracować w Polsce i leczyć polskie kobiety, ponieważ los sprawił, że kilka lat temu, będąc na kongresie Chirurgii Plastycznej w Grecji poznał swoją żonę, która jest Polką. I tak to się zaczęło.

Wcześniej, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii, pracował w tzw. Breast Unitach – ośrodkach, w których pacjentka z rakiem piersi otoczona jest kompleksową opieką podczas całej terapii i mowa tu nie tylko wyleczeniu samej choroby, ale również o rekonstrukcji piersi. Takie postępowanie  jest tam oczywistym standardem!

Dla mnie jako lekarza najważniejszy jest komfort życia pacjentki, która przecież po amputacji piersi wciąż jest kobietą i tak chce się czuć – mówi dr Guido Libondi.

Niemniej jednak należy pamiętać, że rekonstrukcja piersi powinna być integralną częścią całego procesu terapeutycznego i myślę że ten temat również powinien być poruszany w trakcie zbliżającej się kampanii – przekonuje doktor Libondi.

Radioklinika | Rak piersi nie oznacza, że przestaję być kobietą!

Co chirurgia plastyczna oferuje kobietom ze zdiagnozowanym rakiem piersi?

Rak piersi, który wymaga amputacji piersi (mastektomii) to dla kobiety ogromna trauma związana nie tylko z samą chorobą, ale również ze skutkami psychologicznymi już po wyleczeniu.

Chirurgia plastyczna posługując się różnymi technikami rekonstrukcji sprawia, że jesteśmy w stanie zmniejszyć traumę, jaka zawsze związana jest z utratą piersi.

Rekonstrukcja piersi jest całkowicie bezpieczna i w żaden sposób nie wpływa na pozostałe rodzaje leczenia i rokowania, a różnorodność metod rekonstrukcyjnych pozwala chirurgowi na wybór najlepszej i najbezpieczniejszej opcji indywidualnie do potrzeb pacjentki.

Czy decyzja o rekonstrukcji (jeśli pacjentka ją podejmie) wiąże się z kolejnymi bolesnymi zabiegami?

Nie zawsze. Jest grupa pacjentek która może mieć wykonaną procedurę usunięcia piersi z jednoczasową rekonstrukcją, w czasie jednej operacji.

Rekonstrukcja może być wykonana z użyciem implantów lub tkanek własnych pacjentki, tzw. płatów mikrochirurgicznych, tj. nadmiaru tkanki z okolicy np. podbrzusza przeniesionej w loże po usuniętej piersi z zastosowaniem technik mikrochirurgicznych. Oczywiście wymaga to dokładnej analizy pod względem przeciwwskazań.

Pacjentka, która nie może mieć wykonanej jednoetapowej procedury może być po wyleczeniu choroby zakwalifikowana do odroczonej rekonstrukcji.

Jak długo trwa powrót do zdrowia?

To zależy od kilku czynników, od rodzaju metody rekonstrukcyjnej, od opieki okołooperacyjnej i anestezjologicznej. W dobie dynamicznego rozwoju medycyny powrót do zdrowia po operacjach jest coraz szybszy, a po operacjach rekonstrukcji piersi powrót do normalnej aktywności życiowej następuje zazwyczaj po około 2 miesiącach.

Dr Guido Libondi

 

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię