Najlepsi specjaliści kardiolodzy z Krakowa i Kielc będą leczyć chorych z Buska-Zdroju oraz okolic już od marca 2016 roku! Co dzięki temu zyskają pacjenci kardiologiczni i mieszkańcy rejonu Ponidzia?

aktualizacja 09’2020

Porozumienie – szansa dla wielu pacjentów kardiologicznych i nie tylko!

„To historyczne wydarzenie, ponieważ już od kilku lat mówiliśmy o stworzeniu specjalistycznego ośrodka kardiologicznego na terenie Buska-Zdroju. Dziś rozmawiamy o rozwoju kardiologii na terenie Ponidzia. Istniejące tu szpitale wspólnie będą realizowały świadczenia ratujące życie w przypadku chorób cywilizacyjnych, które powodują wysoką śmiertelność – wyjaśnia Grzegorz Gałuszka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Busko-Zdroju.

„Zgoda buduje kardiologię na Ponidziu”! Mieszkańcy tego regionu, położonego na terenie województwa świętokrzyskiego, zyskają możliwość kompleksowej opieki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

„To możliwe dzięki porozumieniu podpisanym pomiędzy władzami lokalnymi i przedstawicielami szpitali a przedstawicielami spółki Intercard. To wszystko nie byłoby możliwe bez starań spółki o porozumienie ze szpitalem buskim i spółką, która wcześniej świadczyła usługi na oddziale hemodynamiki oraz współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Pińczowie i jego dyrektorem, Bartoszem Stemplewskim” – dodaje.

Kardiologia na Ponidziu

W konferencji uczestniczyli:
prof. Dariusz Dudek – Kierownik II Oddziału Klinicznego Interwencji Sercowo-Naczyniowych, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Grzegorz Gałuszka – dyrektor szpitala powiatowego w Busku Zdroju
Jerzy Kolarz  – starosta powiatu buskiego
Bartosz Stemplewski – dyrektor szpitala powiatowego w Pińczowie
Marcin Pasternak – prezes Zarządu Intercard​

Nowy oddział kardiologiczny i jego możliwości

W związku z podpisaniem umowy dzierżawy przez spółkę Intercard, dysponującą już czterema nowoczesnymi centrami leczenia chorób sercowo-naczyniowych, jeszcze w grudniu rozpoczną się pierwsze prace remontowe, mające na celu uruchomienie w pierwszym kwartale 2016 roku nowego oddziału kardiologicznego.

„Stało się to możliwe dzięki porozumieniu szpitali i starostw. Z punktu widzenia kadry kardiologicznej zarówno w Busku, jak i w Pińczowie specjaliści będą dążyli do najwyższego poziomu opieki kardiologicznej z możliwością wykonywania najnowszych zabiegów” – tłumaczy prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Oddział w Busku-Zdroju będzie miał blisko 800m2 powierzchni i będzie składać się z: Izby Przyjęć, 20 łóżek Oddziału Kardiologicznego, 4 łóżek Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, 1 łóżka Intensywnej Terapii oraz pracowni Radiologii Zabiegowej, wyposażonej w angiograf i przystosowanej do wykonywania zabiegów hemodynamicznych oraz elektrokardiologicznych.

Nowa placówka medyczna na tych terenach to ogromna szansa nie tylko dla pacjentów kardiologicznych, ale także dla wszystkich mieszkańców, których coraz częściej dotykają problemy zdrowotne. Jak mówią specjaliści, rejon Ponidzia jest wyjątkowo silnie zagrożony schorzeniami układu krwionośnego.

Poza tradycyjną opieką kardiologiczną zostanie tutaj uruchomiona Szkoła Serca – nowatorski program edukacyjny, stworzony w wyniku współpracy polsko-norweskiej. Pozwoli to na indywidualne konsultacje i porady medyczne. Placówka stanie się jednocześnie czwartym obiektem z polsko-norweskim modelem Szkoły Serca w Polsce.

pacjenci kardiologiczni

Szkoły Serca – nowy model opieki nad pacjentem

Szkoła Serca to nowy model opieki nad pacjentem kardiologicznym po zabiegach i operacjach. De facto, to pierwszy i jedyny(!) model opieki nad pacjentem, ponieważ żaden tak naprawdę nie istnieje.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że pomimo udanych zabiegów i operacji, śmiertelność pacjentów po powrocie do domu wzrasta nawet do 50%! Innymi słowy… operacja się udała, a pacjent… zmarł. Trzeba zadać sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje?

Pacjent zwykle ma dobrą opiekę tylko w szpitalu. Gdy wraca do domu, zostaje ze wszystkim sam. Nikt się nim nie zajmuje i dostaje niewielką pigułkę wiedzy, co powoduje jeszcze większy stres. Jego umysł w dniu wypisu nie jest w stanie przyjąć żadnych ważnych informacji i zapomina nawet o tej „pigułce”. Nie ma również z nim najczęściej nikogo z rodziny, więc nikt inny również niczego nie wie i nie może pamiętać.

Pacjenci kardiologiczni wracają do domów i swoich starych nawyków żywieniowych, a także siedzącego trybu życia.

Większość pacjentów żyje w przekonaniu, że po zabiegu w ogóle nie powinni się ruszać! Żyją w stresie, bo przecież incydent kardiologiczny może się powtórzyć, a co za tym idzie – unikają nawet wyjść. Często zamykają się często w domu, rezygnują z planów (bo przecież nigdy nic nie wiadomo), nawet wyłączają się z życia! To krótka droga do obniżenia nastroju i depresji!

Zobacz także: Szkoły Serca – właściwe rozwiązanie dla pacjentów kardiologicznych!

Depresja to bliski „przyjaciel” pacjentów kardiologicznych!

Pacjenci kardiologiczni po powrocie do domu zwykle czują się coraz gorzej. Wkrótce pojawiają się kolejne, poważne problemy. W wielu przypadkach taki stan rzeczy kończy się niestety śmiercią!

Bazując na doświadczeniach norweskich, prof. Dariusz Dudek razem z zespołem opracował nowy model prawdziwej opieki nad pacjentem tj. Szkoły Serca.

Norwegowie odkryli, że umysł jest najbardziej chłonny u pacjenta pomiędzy 3. a 7. dniem po zabiegu. Jest już zrelaksowany, a jednocześnie pamięta to, co się stało. W tym czasie pacjent wraz z bliskimi zapraszany jest (co jest unikatowe!) na indywidualne i bezpłatne szkolenie do Szkoły Serca znajdującej się w klinice lub poradni.

W ramach Szkoły Serca pacjenci kardiologiczni otrzymują wsparcie dietetyczne, rehabilitacyjnie, psychologicznie oraz diabetologiczne i co ważne, przechodzą ten proces razem z bliskimi. Chorzy otrzymują także przydatne materiały, które mają podnieść ich świadomość oraz ułatwić życie po powrocie do domu.

A o Szkole Serca opowiemy już wkrótce w rozmowie z naszym gościem – prof. Dariuszem Dudkiem.

Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów oraz audycji, zarówno na naszej stronie, jak i na profilu facebookowym: RADIOKLINIKA. Nie zapominajcie także o APLIKACJI MOBILNEJ 🙂

Więcej interesujących artykułów i podcastów znajdziesz w naszym dziale: CHOROBY SERCA I NACZYŃ.

Kardiologia na Ponidziu _3

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię