Najlepsi specjaliści kardiolodzy z Krakowa i Kielc będą leczyć pacjentów z Buska-Zdroju i okolic, już od marca 2016r. !

Umożliwia to porozumienie podpisane pomiędzy władzami lokalnymi i przedstawicielami szpitali a przedstawicielami spółki Intercard.

Kardiologia na Ponidziu

W konferencji uczestniczyli:
Prof. Dariusz Dudek – Kierownik II Oddziału Klinicznego Interwencji Sercowo-Naczyniowych, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Grzegorz Gałuszka – dyrektor szpitala powiatowego w Busku Zdroju
Jerzy Kolarz  – starosta powiatu buskiego
Bartosz Stemplewski – dyrektor szpitala powiatowego w Pińczowie
Marcin Pasternak – prezes Zarządu Intercard​

Kardiologia na Ponidziu _3

Można rzec tak: “Zgoda buduje kardiologię na Ponidziu”! Mieszkańcy tego regionu, położonego na terenie województwa świętokrzyskiego, zyskają możliwość kompleksowej opieki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

To historyczne wydarzenie, ponieważ już od kilku lat myśleliśmy o stworzeniu specjalistycznego ośrodka kardiologicznego na terenie Buska-Zdroju. Dziś rozmawiamy o rozwoju kardiologii na terenie Ponidzia. Istniejące tu szpitale wspólnie będą realizowały świadczenia ratujące życie w przypadku chorób cywilizacyjnych, które powodują wysoką śmiertelność naszej populacji i społeczeństwa – wyjaśnia Grzegorz Gałuszka, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Busko-Zdroju.

To wszystko nie byłoby możliwe bez starań Spółki Intercard o porozumienie ze szpitalem buskim i spółką, która wcześniej świadczyła usługi na oddziale hemodynamiki oraz współpracy także ze szpitalem pińczowskim i Dyrektorem Szpitala Powiatowego w Pińczowie, Bartoszem Stemplewskim – dodaje.

W związku z podpisaniem umowy dzierżawy przez spółkę Intercard dysponującą już czterema nowoczesnymi centrami leczenia chorób sercowo-naczyniowych, jeszcze w grudniu rozpoczną się pierwsze prace remontowe mające na celu uruchomienie w pierwszym kwartale 2016 roku nowego oddziału kardiologicznego.

Stało się to możliwe dzięki porozumieniu szpitali i starostw, a z punktu widzenia kadry kardiologicznej zapewniamy, że zarówno w Busku, jak i w Pińczowie będziemy dążyli do najwyższego poziomu opieki kardiologicznej z możliwością wykonywania najnowszych zabiegów – tłumaczy Prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Oddział w Busku będzie miał blisko 800m2 powierzchni i składać się będzie z Izby Przyjęć, 20 łóżek Oddziału kardiologicznego, 4 łóżek Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, 1 łóżka Intensywnej Terapii oraz pracowni Radiologii Zabiegowej, wyposażonej w angiograf i przystosowanej do wykonywania zabiegów hemodynamicznych, jak i elektrokardiologicznych – dodaje Marcin Pasternak, Prezes Zarządu Intercard.

Nowa placówka medyczna na tych terenach to ogromna szansa dla mieszkańców, których coraz częściej dotykają problemy zdrowotne. Jak podają specjaliści, rejon Ponidzia jest wyjątkowo mocno zagrożony schorzeniami układu krwionośnego.

Poza tradycyjną opieką kardiologiczną zostanie tutaj uruchomiona Szkoła Serca, nowatorski program edukacyjny, stworzony w wyniku współpracy polsko – norweskiej. Pozwoli to na indywidualne konsultacje i porady medyczne.

Placówka stanie się czwartym obiektem z polsko – norweskim modelem Szkoły Serca w Polsce.

Kardiologia na Ponidziu _2

Szkoła Serca to nowy model opieki nad pacjentem kardiologicznym po zabiegach i operacjach. De facto jest to pierwszy i jedyny(!) model opieki nad pacjentem, ponieważ żaden tak naprawdę nie istnieje.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że pomimo udanych zabiegów i operacji, śmiertelność pacjentów po wypisie do domu wzrasta nawet do 50%! Innymi słowy… operacja się udała, a pacjent… zmarł. Dlaczego?

Ponieważ pacjent ma doskonałą opiekę tylko w szpitalu, gdy jest wypisywany do domu sam w stresie i jeszcze strachu po tym wszystkim dostaje niewielką pigułkę wiedzy i nikt się nim potem nie zajmuje. Jego umysł w dniu wypisu nie jest w stanie przyjąć żadnych sensownych informacji, a więc zapomina nawet o tej “pigułce”. Nie ma również z nim najczęściej nikogo z rodziny, więc nikt inny niczego też nie zna i nie pamięta.

Taki pacjent wraca do domu, do swoich starych nawyków żywieniowych, do siedzącego trybu życia i jest przekonany, że po zabiegu w ogóle nie powinien się ruszać.  Żyje w stresie, bo przecież to może się powtórzyć, unika więc wyjść, zamyka się często w domu, rezygnuje z planów (bo nigdy nic nie wiadomo), nawet wyłącza się z życia.

Depresja to bliski “przyjaciel” chorób serca. Powoduje, że pacjent czuje się coraz gorzej, wkrótce pojawiają się kolejne, poważne problemy. W wielu przypadkach taki stan rzeczy kończy się niestety śmiercią!

Bazując zatem na doświadczeniach norweskich, Prof. Dariusz Dudek razem z zespołem opracował nowy model prawdziwej opieki nad pacjentem tj. Szkoły Serca.

Norwegowie odkryli, że umysł jest najbardziej chłonny u pacjenta między 3 a 7 dniem po zabiegu – już zrelaksowany, a jednocześnie pamiętający co się stało. W tym czasie pacjent zapraszany jest z rodziną (co jest unikatowe) na indywidualne szkolenie szyte na miarę i oczywiście bezpłatne – do Szkoły Serca znajdującej się w klinice lub poradni. Jest badany konsultowany dietetycznie, rehabilitacyjnie, psychologicznie, diabetologicznie i przechodzi ten proces razem z bliskimi, dostaje ciekawe materiały, jest uświadamiany, jak wiele od niego teraz zależy., trwa to ok. 3 h.

A o Szkole Serca opowiemy już wkrótce w rozmowie z naszym gościem – prof. Dariuszem Dudkiem.

Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów i audycji zarówno na naszej stronie jak i na profilu FB:  https://www.facebook.com/RadioklinikaPL/?fref=ts.

Nie zapominajcie także o naszej APLIKACJI MOBILNEJ 🙂

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię