Depresja ma ścisły związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego i odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy Profesora Roberta Gila, specjalistę chorób wewnętrznych, kardiologa, kierownika Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, dyrektora Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw.

Polscy kardiolodzy wiedzą już, że występowanie depresji u pacjentów z chorobami układu sercowo – naczyniowego jest problemem, którego nie wolno bagatelizować!

Depresja dotyka pacjentów kardiologicznych

“W tym pierwszym momencie, kiedy zaopatrujemy chorą tętnicę, udrażniamy przepływ, jesteśmy skoncentrowani przede wszystkim na tym, żeby pacjent był hemodynamicznie z dobrym ciśnieniem, dobrą frakcją wyrzutową, żeby wyszedł w pełni sił! Dbamy o to, żeby również odpowiednio pacjenta ustawić metabolicznie. Mówimy o różnych zaleceniach, podkreślamy rolę prozdrowotnej postawy. Śmiem twierdzić, że jeszcze do niedawna my kardiolodzy nie przywiązywaliśmy tak dużej wagi do kwestii depresji! Populacja leczonych przez nas pacjentów urosła jednak na tyle, że ich problemy stały się szeroko znane, a my od kilku lat wiemy, iż i ten aspekt wymaga brania pod uwagę.” – tłumaczy profesor Robert Gil.

Kwestia depresji powinna być traktowana jako jeden z czynników ryzyka sercowo -naczyniowego u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego.

Depresja nie jest wyłącznie stanem obniżonego nastroju

Czy wiemy co to jest depresja? Profesor zauważa, że w powszechnym przekonaniu depresją nazywa się każde obniżenie nastroju, gorsze funkcjonowanie z powodu braku wiary w siebie, jakiegoś ciężkiego epizodu w życiu. Natomiast to nie jest do końca prawda. Nasz ekspert podkreśla, że prawdziwą depresją nie jest stan przygnębienia, z którym sobie sami prędzej czy później radzimy. Depresja wymaga odpowiedniego wsparcia farmakologicznego i psychiatrycznego.

Pamiętajmy, w prawdziwej depresji nie pomogą wyłącznie leki uspokajające. Tu potrzebny jest specjalista psychiatra, który zdiagnozuje problem i zastosuje odpowiednie leczenie farmakologiczne. – tłumaczy prof. Gil.

Jeśli mamy rzeczywiście do czynienia z depresją, to rodzina jest bezradna. Jedno co musi i powinna zrobić, to skierować pacjenta do specjalisty psychiatry! Nikt z nas, łącznie z profesorem kardiologii, nie jest odpowiednio wyedukowany, żeby sobie z tym problemem poradzić.

Depresja odbiera radość i chęć życia!
Depresja odbiera radość i chęć życia!

Profesor zwraca naszą uwagę również na to, że pacjent z depresją to człowiek, który oprócz wycofania z codziennego życia, może  targnąć się na własne życie!

Depresja niesie za sobą ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego

“Ci ludzie są bardzo często tragicznie samotni, mimo, że są otoczeni kochającą rodziną! Bliscy muszą sobie zdawać sprawę, że ich wsparcie polegające na pozytywnym stymulowaniu, namawianiu do aktywności wcale nie musi się powieść i rzadko kiedy się powodzi. Co więcej, u części z pacjentów może wręcz utrwalić i pogorszyć samoocenę!” – mówi profesor.

Jeśli przeżywamy stres, targają nami silne emocje, to częstość serca jest wyższa niż średnia, ciśnienie podwyższone, poziomy poszczególnych hormonów są zaburzone między sobą i nie są optymalne! Wydolność psychofizyczna pacjenta jest wtedy zdecydowanie gorsza.

Faktem jest też, że osoby dotknięte dolegliwościami psychicznymi zwracają mniejszą uwagę na dbałość o zdrowy styl życia. Jest to swego rodzaju układ naczyń połączonych – opowiada nasz gość.

W rozmowie poruszony zostaje też niezwykle ważny wątek, a mianowicie wpływ dolegliwości psychicznych na koagulację płytek krwi. W sytuacji, kiedy pacjent ma depresję a więc i ogólne, gorsze funkcjonowanie organizmu, jego śródbłonek (tj. warstwa komórek, która wyściela od wewnątrz naczynia krwionośne) zaczyna gorzej pracować. A to niesie za sobą szereg konsekwencji, rusza kaskadowy proces, który trudno zatrzymać. Profesor Gil opisuje cały ten mechanizm bardzo dokładnie i obrazowo.

Profesor Gil wyjaśnia również, dlaczego chorzy na depresję, będący po zawale serca, są aż o 50% bardziej narażeni na zgony i dlaczego tak się dzieje.

Powiemy też sobie o lekach antydepresyjnych i kardiologicznych i ich wzajemnym oddziaływaniu.

 Zapraszamy do odsłuchania całości rozmowy:

Naszym gościem jest prof. Robert Gil – specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW, dyrektor prestiżowych, międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw.

Profesor Gil_Kardiolog_WCCI_Radioklinika

Zachęcamy również do odsłuchania poprzednich audycji, rozmowy z lekarzem psychiatrą i psychoterapeutą – dr n med. Krzysztofem Walczewskim.

  1. Depresja i jej oblicza 
  2. Depresja – można z niej wyjść!
Jarosław Rosiński
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię