Kaszel, podrażnienie i ból gardła nie zawsze muszą być związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że przedłużające się objawy ze strony układu oddechowego są następstwem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Ze względu na groźne powikłania warto przyjrzeć się bliżej temu problemowi.

aktualizacja: [01’2021]

Co to jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) jest małym wirusem bez otoczki, którego jedynym rezerwuarem jest ludzki organizm. Zakażenie tym wirusem w większości przypadków przebiega bezobjawowo, co stwarza ryzyko przenoszenia go bez wiedzy ich nosicieli. Jak do tej pory sklasyfikowano ponad 70 typów tego wirusa, które odpowiadają za wystąpienie dolegliwości i nieprawidłowości w różnych częściach ciała.

Wirus HPV atakuje głównie nabłonek!

Infekcje HPV należą do najczęstszych chorób skóry i błon śluzowych, które manifestują się zazwyczaj pojawieniem się różnego rodzaju brodawkami. Warto wiedzieć, że istnieją typy wirusa, które przenoszone są drogą płciową i odpowiadają za rozwój raka szyjki macicy. Jak się okazuje to nie jedyne ryzyko, które niesie za sobą wirus HPV!

Więcej przeczytasz tutaj: Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty!

Infekcja wirusem HPV sama w sobie nie stwarza ryzyka transformacji nowotworowej, nie mniej jednak równoczesne narażenie na takie czynniki onkogenne jak: palenie tytoniu, promieniowanie UV, niedobór kwasu foliowego oraz niedobory odporności (zakażenie wirusem HIV) zwiększają ryzyko procesu nowotworzenia.

Sprawdź również: Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Brodawki papilomatyczne narządów płciowych dotyczą najczęściej kobiet i mężczyzn w wieku rozrodczym, ale zachorowalność jest największa między 18. a 30. rokiem życia. W obu przypadkach istotnymi czynnikami ryzyka są:

  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • wczesna inicjacja seksualna,
  • niski poziom higieny osobistej.
HPV

Zakażenie wirusem HPV mylone jest z tradycyjną infekcją!

WAŻNE! Nierzadkim miejscem powstawania zmian papilomatycznych jest błona śluzowa układu oddechowego. Pojedyncze lub mnogie brodawki w obrębie jamy ustnej często mylone są ze zmianami opryszczkowatymi, aftami oraz pleśniawkami.

Brodawki mogą pojawiać się również na błonie śluzowej gardła powodując stan zapalny, podrażnienie i odruchowy suchy kaszel.

W takich sytuacjach pacjent często leczy je samodzielnie i przypisuje objawy tradycyjnej infekcję, skupiając się wyłącznie na niespecyficznych objawach. Często wizyta u laryngologa lub pulmonologa rozwiewa wątpliwości co do przedłużającego się kaszlu. To kolejny powód, by kaszel utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie skonsultować z lekarzem i nie leczyć go samodzielnie!

Sprawdź także: Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie.

Nieleczona i późno wykryta infekcja niektórymi typami brodawczaka stwarza ryzyko wystąpienia nowotworów błony śluzowej jamy ustnej, gardła i krtani.

Najczęstszym nowotworem zależnym od HPV jest rak płaskonabłonkowy jamy ustnej. Wywołuje go infekcja typem HPV-16 i HPV-18. Objawia się najczęściej bólem, obecnością guza oraz naciekiem lub rozlanym owrzodzeniem w jamie ustnej. Czasami pojawia się rozchwianie zębów i utrudnione przyjmowanie pokarmów.

Leczenie pojedynczych zmian polega na ich chirurgicznym usunięciu, a w przypadku zmian rozsianych w grę wchodzą terapie: doustna, dożylna, fotodynamiczna oraz radioterapia.

Polecamy ten podcast: Kurzajki – rozpoznanie, drogi zakażenia, możliwości leczenia.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię