Kaszel, podrażnienie i ból gardła nie zawsze muszą być związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że przedłużające się objawy ze strony układu oddechowego są następstwem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Ze względu na groźne powikłania warto przyjrzeć się bliżej temu problemowi.

Co to jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) jest małym wirusem bez otoczki, którego jedynym rezerwuarem jest ludzki organizm. Zakażenie tym wirusem w większości przypadków przebiega bezobjawowo, co stwarza ryzyko przenoszenia go bez wiedzy ich nosicieli. Jak do tej pory sklasyfikowano ponad 70 typów tego wirusa, które odpowiadają za wystąpienie dolegliwości i nieprawidłowości w różnych częściach ciała.

Wirus HPV atakuje głównie nabłonek!

Infekcje HPV należą do najczęstszych chorób skóry i błon śluzowych, które manifestują się zazwyczaj pojawieniem się różnego rodzaju brodawkami. Warto wiedzieć, że istnieją typy wirusa, które przenoszone są drogą płciową i odpowiadają za rozwój raka szyjki macicy. Jak się okazuje to nie jedyne ryzyko, które niesie za sobą wirus HPV!

Więcej przeczytasz tutaj: Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty!

Infekcja wirusem HPV sama w sobie nie stwarza ryzyka transformacji nowotworowej, nie mniej jednak równoczesne narażenie na takie czynniki onkogenne jak: palenie tytoniu, promieniowanie UV, niedobór kwasu foliowego oraz niedobory odporności (zakażenie wirusem HIV) zwiększają ryzyko procesu nowotworzenia.

Sprawdź również: Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Brodawki papilomatyczne narządów płciowych dotyczą najczęściej kobiet i mężczyzn w wieku rozrodczym, ale zachorowalność jest największa między 18. a 30. rokiem życia. W obu przypadkach istotnymi czynnikami ryzyka są:

  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • wczesna inicjacja seksualna,
  • niski poziom higieny osobistej.
HPV

Zakażenie wirusem HPV mylone jest z tradycyjną infekcją!

WAŻNE! Nierzadkim miejscem powstawania zmian papilomatycznych jest błona śluzowa układu oddechowego. Pojedyncze lub mnogie brodawki w obrębie jamy ustnej często mylone są ze zmianami opryszczkowatymi, aftami oraz pleśniawkami.

Brodawki mogą pojawiać się również na błonie śluzowej gardła powodując stan zapalny, podrażnienie i odruchowy suchy kaszel.

W takich sytuacjach pacjent często leczy je samodzielnie i przypisuje objawy tradycyjnej infekcję, skupiając się wyłącznie na niespecyficznych objawach. Często wizyta u laryngologa lub pulmonologa rozwiewa wątpliwości co do przedłużającego się kaszlu. To kolejny powód, by kaszel utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie skonsultować z lekarzem i nie leczyć go samodzielnie!

Sprawdź także: Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie.

Nieleczona i późno wykryta infekcja niektórymi typami brodawczaka stwarza ryzyko wystąpienia nowotworów błony śluzowej jamy ustnej, gardła i krtani.

Najczęstszym nowotworem zależnym od HPV jest rak płaskonabłonkowy jamy ustnej. Wywołuje go infekcja typem HPV-16 i HPV-18. Objawia się najczęściej bólem, obecnością guza oraz naciekiem lub rozlanym owrzodzeniem w jamie ustnej. Czasami pojawia się rozchwianie zębów i utrudnione przyjmowanie pokarmów.

Leczenie pojedynczych zmian polega na ich chirurgicznym usunięciu, a w przypadku zmian rozsianych w grę wchodzą terapie: doustna, dożylna, fotodynamiczna oraz radioterapia.

Polecamy ten podcast: Kurzajki – rozpoznanie, drogi zakażenia, możliwości leczenia.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię