Kaszel, podrażnienie i ból gardła nie zawsze muszą być związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że przedłużające się objawy ze strony układu oddechowego są następstwem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Ze względu na groźne powikłania warto przyjrzeć się bliżej temu schorzeniu.

[aktualizacja:04’2020]

Co to jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) jest małym wirusem bez otoczki, którego jedynym rezerwuarem jest ludzki organizm. Infekcje tym wirusem w większości przypadków przebiegają bezobjawowo, co stwarza ryzyko przenoszenia go bez wiedzy ich nosicieli. Jak do tej pory sklasyfikowano ponad 70 typów tego wirusa, które odpowiadają za wystąpienie objawów w różnych częściach ciała.

Wirus HPV atakuje głównie nabłonek.

Infekcje HPV należą do najczęstszych chorób skóry i błon śluzowych, które manifestują się zazwyczaj różnego rodzaju brodawkami. Istnieją typy wirusa, które przenoszone są drogą płciową i stoją za występowaniem raka szyjki macicy.

Infekcja wirusem HPV sama w sobie nie stwarza ryzyka transformacji nowotworowej, nie mniej jednak równoczesne narażenie na takie czynniki onkogenne jak palenie tytoniu, promieniowanie UV, niedobór kwasu foliowego oraz niedobory odporności (zakażenie wirusem HIV) zwiększają ryzyko procesu nowotworzenia.

Sprawdź również:
Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Brodawki papilomatyczne narządów płciowych dotyczą najczęściej kobiet i mężczyzn w wieku rozrodczym, ale zachorowalność jest największa między 18. a 30. rokiem życia. W obu przypadkach istotnymi czynnikami ryzyka są:

  1. duża liczba partnerów seksualnych,
  2. wczesna inicjacja seksualna,
  3. niski poziom higieny osobistej.

Zakażenie wirusem HPV mylone jest z tradycyjną infekcją!

WAŻNE! Nierzadkim miejscem powstawania zmian papilomatycznych jest błona śluzowa układu oddechowego. Pojedyncze lub mnogie brodawki w obrębie jamy ustnej często mylone są ze zmiana opryszczkowatymi, aftami oraz pleśniawkami.

Brodawki mogą pojawiać się również na błonie śluzowej gardła powodując stan zapalny, podrażnienie i odruchowy suchy kaszel.

W takich sytuacjach pacjent często leczy samodzielnie tradycyjną infekcję, skupiając się wyłącznie na niespecyficznych objawach. Często wizyta u laryngologa lub pulmonologa rozwiewa wątpliwości co do przedłużającego się kaszlu. To kolejny powód, by kaszel utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie skonsultować z lekarzem!

Nieleczona i późno wykryta infekcja niektórymi typami brodawczaka stwarza ryzyko wystąpienia nowotworów błony śluzowej jamy ustnej, gardła i krtani.

Sprawdź również:
Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie

Najczęstszym nowotworem, zależnym od HPV jest rak płaskonabłonkowy jamy ustnej. Wywołuje go infekcja typem HPV-16 i HPV-18. Objawia się najczęściej bólem, obecnością guza, nacieku lub rozlanego owrzodzenia w jamie ustnej. Czasami pojawia się rozchwianie zębów czy utrudnione przyjmowanie pokarmów.

Leczenie pojedynczych zmian polega na chirurgicznym usunięciu, a w przypadku zmian rozsianych w grę wchodzi terapia doustna, dożylna, terapia fotodynamiczna oraz radioterapia.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię