Pieczenie w gardle i przełyku to z pozoru błahe objawy z którymi da się żyć. Nie zawsze jednak uczucie pieczenia jest następstwem trwającej infekcji. Czasami może być ono sygnałem poważniejszych dolegliwości – sprawdźmy jakich!

[aktualizacja: 01’2022]

Pieczenie w gardle zawsze jest następstwem stanu zapalnego, który obejmuje błonę śluzową gardła. Naszym zadaniem jest odpowiedzieć sobie na pytanie, co wywołuje ten stan zapalny? A czynników zapalnych w obrębie gardła jest naprawdę sporo. 

Czynniki zapalne mogące wywołać pieczenie w gardle

Kwaśna treść pokarmowa

Pieczenie w gardle może być wynikiem kontaktowania się kwaśnej treści zarzucanej z żołądka do przełyku. Często dochodzi wtedy do tzw. refluksowego zapalenia przełyku. Jeśli podejrzewamy, że powodem naszych dolegliwości jest refluks, sprawdźmy również inne objawy. Zwróćmy uwagę na: ból za mostkiem, zgagę, gorycz w ustach, odbijanie, częste chrząkanie, suchy kaszel oraz chrypkę. Kwaśna treść może powodować również demineralizację szkliwa.

Tu uwaga! Ludzki organizm skonstruowany jest w taki sposób, aby zapewnić nam prawidłowe funkcjonowanie. Dysponujemy więc szeregiem mechanizmów stanowiących tzw. barierę antyrefluksową, którą możemy wzmacniać nie tylko farmakologicznie, ale w naturalny sposób., stosując różnego rodzaju techniki manualne. Piszemy o tym szerzej w artykule: Bariera antyrefluksowa – pomoc dla tych, którym doskwiera choroba refluksowa przełyku”.

Ubytek błony śluzowej

Często zdarza się, że w bólu gardła doszukujemy się poważniejszych przyczyn. Pieczenie może być jednak spowodowane przygryzieniem, podrażnieniem błony śluzowej przez pokarm lub pojawieniem się aft. Aftowe zapalenie gardła charakteryzuje się ubytkiem błony śluzowej gardła z nalotem w swoim centrum oraz silnym przekrwieniem wokół. Zmiana jest bardzo bolesna i często utrudnia przełykanie pokarmu.

Opary chemiczne lub zapylenie

mamy skłonność do  marginalizowania wpływu środowiska zewnętrznego na kondycję naszego układu oddechowego. Natomiast częste przebywanie w dużym zapyleniu (zakłady pracy) lub aktywność (bieganie) w dni smogowe może upośledzać funkcjonowanie błony śluzowej układu oddechowego i powodować jej zapalenie. Również palacze częściej cierpią na pieczenie i suchość w gardle z powodu drażniącego wpływu dymu tytoniowego i zawartych w nim toksycznych związków.

Wirusy

To najczęstsza przyczyna infekcji dróg oddechowych. Łącznie zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych (GDO) z uczuciem pieczenia w gardle może wywoływać nawet 200 różnych gatunków wirusów! Rhinovirusy, coronavirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy, RSV oraz parwowirusy powodują najczęściej silne przekrwienie błony śluzowej gardła, migdałków podniebiennych, łuków podniebienno-językowych, podniebienia miękkiego oraz wywołują pojawienie się dużej ilości zasychającej wydzieliny na migdałkach podniebiennych i tylnej ścianie gardła.

Bakterie

Tylko 5-10% przypadków infekcji GDO ma podłoże bakteryjne. Najczęstszą chorobą o podłożu bakteryjnym jest angina paciorkowcowa, wywołana przez paciorkowca Streptococcus pyogenes. Choć charakterystyczne objawy – silne bóle gardła przy przełykaniu, promieniujące do uszu pojawiają się nagle – to często poprzedzone są delikatnym drapaniem lub pieczeniem w gardle. Pamiętajmy, że objawów anginy nie można bagatelizować ze względu na możliwość infekcji paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Może ona wikłać do gorączki reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego i kłębuszkowego zapalenia nerek.

Leki

Suchość i pieczenie w gardle mogą być wywołane przez niektóre leki. Należą do nich rozkurczowa skopolamina, stosowany wziewne przy alergii bromek ipratropium, uspokajający nitrazepam czy przeciwdepresyjna amitryptylina.

Nowotwór

W bardzo wczesnym stadium może pojawiać się przedłużające się pieczenie oraz ból gardła. Dotyczy to głównie nowotworów gardła i krtani, które należą do  najczęstszych nowotworów złośliwych w obrębie głowy i szyi. W późniejszym stadium może pojawić się również duszność, trudności z połykaniem, cuchnący oddech i krwioplucie. 

Sprawdź również:
Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie

Pieczenie gardła – jak je leczyć?

Jeśli udało Ci się ustalić przyczynę bólu gardła lub oczekujesz wizyty u lekarza, możesz skorzystać z leków objawowych, które złagodzą ból.

Jeśli pieczenie jest nieznacznie nasilone, zwykle wystarczy zastosować leczenie miejscowe. Z pomocą przyjdą leki w postaci pastylek, tabletek do ssania, aerozoli lub płynów do płukania gardła. U dzieci preferuje się leki w postaci aerozolu, na przykład z bezpieczną benzydaminą w składzie (np. polski lek w sprayu – UNIBEN). W przypadku mocno nasilonego bólu gardła możesz zastosować doraźnie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe w postaci doustnej np.ibuprofen lub paracetamol lub wybrać bardziej naturalne rozwiązanie, na przykład Czarci pazur (hakorośl rozesłana) nie tylko na bóle mięśni i stawów!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:

  1. NLPZ – czy jesteśmy od nich uzależnieni?
  2. Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

W aptece dostępne są także tabletki do ssania i syropy zawierające substancje pochodzenia roślinnego:

  • korzeń lukrecji,
  • liść babki lancetowatej,
  • liść jeżyny, mięty, eukaliptusa czy szałwii.

Ich rolą jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej gardła, zmniejszenie jej podrażnienia i ograniczenie stanu zapalnego.

Jeśli powodem Twoich objawów jest refluks, możesz sięgnąć po leki zobojętniające w postaci tabletek do ssania lub tzw. leków IPP (inhibitorów pompy protonowej), które przyjmuje się na czczo. Pamiętaj jednak, że mimo iż leki te dostępne są bez recepty, dłuższe stosowanie na własną rękę w ich przypadku jest niewskazane!

Zbyt suche powietrze i klimatyzacja mogą nasilać objawy stanu zapalnego gardła!

Nie zapomnij również o właściwych warunkach w jakich przebywasz. Zbyt suche, klimatyzowane powietrze może nasilać objawy stanu zapalnego i upośledzać samooczyszczanie układu oddechowego. Zadbaj więc o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza w domu i w pracy.

Układ oddechowy nie lubi zbyt ciepłych i suchych warunków! Optymalna temperatura dla naszego gardła to 20 – 21 stopni, przy wilgotności przekraczającej 50%.

Kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli podejrzewasz, że pieczenie w gardle jest związane z przewlekłym stosowaniem konkretnych leków, porozmawiaj o tym z lekarzem. Objawy utrzymujące się dłużej niż 2 tygodnie również wymagają konsultacji lekarskiej, zwłaszcza, gdy obserwujesz u siebie znaczny wysięk z migdałków wraz z powiększonymi węzłami chłonnymi i wysoką gorączką.

Nie bagatelizuj pieczenia w gardle i przełyku. Bliskie sąsiedztwo zatok przynosowych i ucha oraz swoiste wrota zakażenia, jakie stanowią dla oskrzeli i płuc górne drogi oddechowe, powodują możliwość rozwoju poważnych dla zdrowia i życia powikłań, nawet przy tak błahych początkach infekcji. Zawsze pożądana jest konsultacja lekarza lub farmaceuty.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię