Pieczenie w gardle i przełyku to z pozoru błahe objawy z którymi da się żyć. Nie zawsze jednak uczucie pieczenia jest następstwem trwającej infekcji. Czasami może być ono sygnałem poważniejszych dolegliwości – sprawdźmy jakich!

[aktualizacja: 09’2021]

Pieczenie w gardle zawsze jest następstwem stanu zapalnego, który obejmuje błonę śluzową gardła. Naszym zadaniem jest odpowiedzieć sobie na pytanie, co wywołuje ten stan zapalny? A czynników zapalnych w obrębie gardła jest naprawdę sporo. 

Czynniki zapalne mogące wywołać pieczenie w gardle

Kwaśna treść pokarmowa

Pieczenie w gardle może być wynikiem kontaktowania się kwaśnej treści zarzucanej z żołądka do przełyku. Często dochodzi wtedy do tzw. refluksowego zapalenia przełyku. Jeśli podejrzewamy, że powodem naszych dolegliwości jest refluks, sprawdźmy również inne objawy. Zwróćmy uwagę na: ból za mostkiem, zgagę, gorycz w ustach, odbijanie, częste chrząkanie, suchy kaszel oraz chrypkę. Kwaśna treść może powodować również demineralizację szkliwa.

Ubytek błony śluzowej

Często zdarza się, że w bólu gardła doszukujemy się poważniejszych przyczyn. Pieczenie może być jednak spowodowane przygryzieniem, podrażnieniem błony śluzowej przez pokarm lub pojawieniem się aft. Aftowe zapalenie gardła charakteryzuje się ubytkiem błony śluzowej gardła z nalotem w swoim centrum oraz silnym przekrwieniem wokół. Zmiana jest bardzo bolesna i często utrudnia przełykanie pokarmu.

Opary chemiczne lub zapylenie

mamy skłonność do  marginalizowania wpływu środowiska zewnętrznego na kondycję naszego układu oddechowego. Natomiast częste przebywanie w dużym zapyleniu (zakłady pracy) lub aktywność (bieganie) w dni smogowe może upośledzać funkcjonowanie błony śluzowej układu oddechowego i powodować jej zapalenie. Również palacze częściej cierpią na pieczenie i suchość w gardle z powodu drażniącego wpływu dymu tytoniowego i zawartych w nim toksycznych związków.

Wirusy

To najczęstsza przyczyna infekcji dróg oddechowych. Łącznie zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych (GDO) z uczuciem pieczenia w gardle może wywoływać nawet 200 różnych gatunków wirusów! Rhinovirusy, coronavirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy, RSV oraz parwowirusy powodują najczęściej silne przekrwienie błony śluzowej gardła, migdałków podniebiennych, łuków podniebienno-językowych, podniebienia miękkiego oraz wywołują pojawienie się dużej ilości zasychającej wydzieliny na migdałkach podniebiennych i tylnej ścianie gardła.

Bakterie

Tylko 5-10% przypadków infekcji GDO ma podłoże bakteryjne. Najczęstszą chorobą o podłożu bakteryjnym jest angina paciorkowcowa, wywołana przez paciorkowca Streptococcus pyogenes. Choć charakterystyczne objawy – silne bóle gardła przy przełykaniu, promieniujące do uszu pojawiają się nagle – to często poprzedzone są delikatnym drapaniem lub pieczeniem w gardle. Pamiętajmy, że objawów anginy nie można bagatelizować ze względu na możliwość infekcji paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Może ona wikłać do gorączki reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego i kłębuszkowego zapalenia nerek.

Leki

Suchość i pieczenie w gardle mogą być wywołane przez niektóre leki. Należą do nich rozkurczowa skopolamina, stosowany wziewne przy alergii bromek ipratropium, uspokajający nitrazepam czy przeciwdepresyjna amitryptylina.

Nowotwór

W bardzo wczesnym stadium może pojawiać się przedłużające się pieczenie oraz ból gardła. Dotyczy to głównie nowotworów gardła i krtani, które należą do  najczęstszych nowotworów złośliwych w obrębie głowy i szyi. W późniejszym stadium może pojawić się również duszność, trudności z połykaniem, cuchnący oddech i krwioplucie. 

Sprawdź również:
Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie

Pieczenie gardła – jak je leczyć?

Jeśli udało Ci się ustalić przyczynę bólu gardła lub oczekujesz wizyty u lekarza, możesz skorzystać z leków objawowych, które złagodzą ból.

Jeśli pieczenie jest nieznacznie nasilone, zwykle wystarczy zastosować leczenie miejscowe. Z pomocą przyjdą leki w postaci pastylek, tabletek do ssania, aerozoli lub płynów do płukania gardła. U dzieci preferuje się leki w postaci aerozolu, na przykład z bezpieczną benzydaminą w składzie (np. polski lek w sprayu – UNIBEN). W przypadku mocno nasilonego bólu gardła możesz zastosować doraźnie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe w postaci doustnej np.ibuprofen lub paracetamol lub wybrać bardziej naturalne rozwiązanie => Czarci pazur (hakorośl rozesłana) nie tylko na bóle mięśni i stawów!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:

  1. NLPZ – czy jesteśmy od nich uzależnieni?
  2. Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

W aptece dostępne są także tabletki do ssania i syropy zawierające substancje pochodzenia roślinnego:

  • korzeń lukrecji,
  • liść babki lancetowatej,
  • liść jeżyny, mięty, eukaliptusa czy szałwii.

Ich rolą jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej gardła, zmniejszenie jej podrażnienia i ograniczenie stanu zapalnego.

Zbyt suche powietrze i klimatyzacja mogą nasilać objawy stanu zapalnego gardła!

Nie zapomnij również o właściwych warunkach w jakich przebywasz. Zbyt suche, klimatyzowane powietrze może nasilać objawy stanu zapalnego i upośledzać samooczyszczanie układu oddechowego. Zadbaj więc o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza w domu i w pracy.

Układ oddechowy nie lubi zbyt ciepłych i suchych warunków! Optymalna temperatura dla naszego gardła to 20 – 21 stopni, przy wilgotności przekraczającej 50%.

Kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli podejrzewasz, że pieczenie w gardle jest związane z przewlekłym stosowaniem konkretnych leków, porozmawiaj o tym z lekarzem. Objawy utrzymujące się dłużej niż 2 tygodnie również wymagają konsultacji lekarskiej, zwłaszcza, gdy obserwujesz u siebie znaczny wysięk z migdałków wraz z powiększonymi węzłami chłonnymi i wysoką gorączką.

ból gardła-gardło-pieczenie w gardle-Radioklinika

Patronem naszych działań jest UNIBEN, sprawdzony i skuteczny lek na ból gardła, który szybko likwiduje ogniska zapalenia w gardle i jamie ustnej, działa odkażająco, miejscowo znieczulająco, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, nie pozwalając na rozwój infekcji!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię