Do niedawna niewiele mówiło się na temat mięśni Kegla, ich funkcji i znaczenia. Obecnie wciąż kojarzą się głównie z anatomią kobiecą, choć spełniają ważne zadania i to u obu płci. Przyjrzyjmy się dokładniej ich umiejscowieniu oraz sposobom na zwiększenie sprawności.

[aktualizacja: 05’2021]

Co rozumiemy pod pojęciem mięśni Kegla?

Mięśnie Kegla są nazywane różnie, m.in. mięśniami dna miednicy, mięśniem łonowo-guzicznym, ale zawsze chodzi o ten sam zespół mięśni i więzadeł podtrzymujących narządy jamy brzusznej. U kobiet są one rozpięte między kością łonową a guziczną, otaczając ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy. Odpowiadają m.in. za utrzymanie narządów rodnych we właściwym położeniu w jamie brzusznej oraz za trzymanie moczu.  Mocne i elastyczne mięśnie dna miednicy mają też znaczenie dla młodych kobiet planujących ciążę, ponieważ ułatwiają poród a także zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza, przyśpieszają też powrót do formy sprzed ciąży.

Arnold Kegel, amerykański ginekolog, jest autorem pionierskiej terapii – ćwiczeń mięśni przepony moczowo-płciowej dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu to problem nie tylko medyczny, ale także społeczny i ekonomiczny. Mimo znacznego dyskomfortu, jaki wywołuje ta choroba, zaledwie mniej niż połowa kobiet zgłasza się ze swoim problemem do lekarza!

U mężczyzn mięśnie Kegla mają wpływ na erekcję i kontrolę ejakulacji. U obu płci dobra kondycja tych mięśni intensyfikuje doznania seksualne.

Czynniki osłabiające działanie mięśni Kegla

Funkcje mięśni Kegla mogą ulec osłabieniu z wielu przyczyn. Mogą to być:

Należy zatem najpierw wyeliminować lub zmniejszyć przyczynę zasadniczą. Ważne jest też prawidłowe odżywianie, spożywanie odpowiednich ilości błonnika, jak najmniej produktów głęboko przetworzonych, unikanie żywności konserwowanej chemicznie a przede wszystkim nieobjadanie się i spożywanie 5 – 6 mniejszych posiłków dziennie zamiast trzech obfitych.

Ogromne znaczenie ma niepalenie tytoniu i nieprzebywanie w zadymionych pomieszczeniach, nie należy także przesadzać z piciem alkoholu.

Utrzymanie przewodu pokarmowego i układu oddechowego w należytej formie to podstawy w profilaktyce.

mięśnie Kegla

Uwaga na niepokojące objawy!

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zaczyna dochodzić do stopniowej utraty kontroli nad oddawaniem moczu, zwłaszcza podczas większego wysiłku.

Kobiety mają problem z osiągnięciem orgazmu, a ich odczuwanie przyjemności ze współżycia zmniejsza się. Mężczyźni oddają mocz słabymi, przerywanymi strumieniami, pęcherz nie jest całkowicie opróżniany, co stwarza zagrożenie infekcji dróg moczowych i zapalenia gruczołu krokowego (prostaty). Pojawia się też problem z utrzymaniem wzwodu.

U kobiet mięśnie Kegla narażone są na nadmierne rozciągnięcie w ciąży, a zwłaszcza podczas porodu. Wiele kobiet odczuwa po porodzie dyskomfort współżycia i ma kłopoty z trzymaniem moczu. Dlatego tak istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie ćwiczeń.

Uaktywniamy mięśnie Kegla – zdrowo i tanio!

Producenci różnorodnych preparatów, mających zapewnić błyskawiczne pozbycie się problemów seksualnych i urologicznych, prześcigają się w zachwalaniu „cudownych” specyfików. Tymczasem zamiast wydawać niemałe pieniądze i przyjmować zapewne nieobojętne dla zdrowia środki, można za darmo i z pożytkiem dla organizmu uaktywnić mięśnie Kegla, co umożliwi powrót do dawnej kondycji i ponownego odczuwania satysfakcji seksualnej.

Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu. Rozpoczyna się od kilkusekundowych sesji, powtarzanych pięciokrotnie. Z upływem czasu, przy systematycznych ćwiczeniach następuje wzmocnienie mięśni i można stopniowo wydłużać sesje oraz stosować więcej powtórzeń. Pierwsze efekty można zaobserwować po upływie około miesiąca. Ćwiczenia są łatwe i do uprawiania dosłownie w każdym miejscu i czasie – w domu, w pracy, w kinie czy restauracji. Ale uwaga… istnieje też ryzyko przetrenowania!

Mięśnie Kegla – przydatne gadżety

Można również zaopatrzyć się akcesoria, które wspomagają stymulację mięśni Kegla. Są to tzw. kuleczki gejszy, aplikowane dopochwowo.

Wykonane są one z materiałów bezpiecznych dla miejsc intymnych (silikon). Są łatwe do utrzymania w czystości – wystarcza tu woda i mydło. Aplikuje się je z użyciem żelu poślizgowego, tzw. lubrykantu, wyprodukowanego na bazie wody, z dodatkiem łagodnych preparatów roślinnych (np. wyciągu z aloesu) i witamin. Kulki połączone są sznureczkiem, który ułatwia ich aplikację i wyjmowanie. W zależności od przeznaczenia mają różną wielkość oraz ciężar. Produkowane są zarówno z myślą o doświadczonych, jak i początkujących pacjentach i pacjentkach.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię