Do niedawna niewiele mówiło się na temat mięśni Kegla, ich funkcji i znaczenia. Obecnie wciąż kojarzą się głównie z anatomią kobiecą, choć spełniają ważne zadania i to u obu płci. Przyjrzyjmy się dokładniej ich umiejscowieniu oraz sposobom na zwiększenie sprawności.

Co rozumiemy pod pojęciem mięśni Kegla?

Mięśnie Kegla są nazywane różnie, m.in. mięśniami dna miednicy, mięśniem łonowo-guzicznym, ale zawsze chodzi o ten sam zespół mięśni i więzadeł podtrzymujących narządy jamy brzusznej. U kobiet są one rozpięte między kością łonową a guziczną, otaczając ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy. Odpowiadają m.in. za utrzymanie narządów rodnych we właściwym położeniu w jamie brzusznej oraz za trzymanie moczu.  Mocne i elastyczne mięśnie dna miednicy mają też znaczenie dla młodych kobiet planujących ciążę, ponieważ ułatwiają poród a także zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza, przyśpieszają też powrót do formy sprzed ciąży.

Arnold Kegel, amerykański ginekolog, jest autorem pionierskiej terapii – ćwiczeń mięśni przepony moczowo-płciowej dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu. Nietrzymanie moczu to problem nie tylko medyczny, ale także społeczny i ekonomiczny. Mimo znacznego dyskomfortu, jaki wywołuje ta choroba, zaledwie mniej niż połowa kobiet zgłasza się ze swoim problemem do lekarza!

U mężczyzn mięśnie Kegla mają wpływ na erekcję i kontrolę ejakulacji. U obu płci dobra kondycja tych mięśni intensyfikuje doznania seksualne.

Czynniki osłabiające działanie mięśni Kegla

Funkcje mięśni Kegla mogą ulec osłabieniu z wielu przyczyn. Mogą to być:

  • problemy jelitowe (zaparcia),
  • nadwaga i otyłość,
  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • schorzenia dróg oddechowych, którym towarzyszy uporczywy kaszel (POChP, astma oskrzelowa).

Należy zatem najpierw wyeliminować lub zmniejszyć przyczynę zasadniczą. Ważne jest też prawidłowe odżywianie, spożywanie odpowiednich ilości błonnika, jak najmniej produktów głęboko przetworzonych, unikanie żywności konserwowanej chemicznie a przede wszystkim nieobjadanie się i spożywanie 5 – 6 mniejszych posiłków dziennie zamiast 3 obfitych.

Ogromne znaczenie ma niepalenie tytoniu i nieprzebywanie w zadymionych pomieszczeniach, nie należy także przesadzać z piciem alkoholu.

Utrzymanie przewodu pokarmowego i układu oddechowego w należytej formie to podstawy w profilaktyce.

Uwaga na niepokojące objawy!

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zaczyna dochodzić do stopniowej utraty kontroli nad oddawaniem moczu, zwłaszcza podczas większego wysiłku.

Kobiety mają problem z osiągnięciem orgazmu, a ich odczuwanie przyjemności ze współżycia generalnie ulega zmniejszeniu. Mężczyźni oddają mocz słabymi, przerywanymi strumieniami, pęcherz nie jest całkowicie opróżniany, co stwarza zagrożenie infekcji dróg moczowych i zapalenia gruczołu krokowego (prostaty). Pojawia się też problem z utrzymaniem wzwodu.

U kobiet mięśnie Kegla narażone są na nadmierne rozciągnięcie w ciąży, a zwłaszcza podczas porodu. Wiele kobiet odczuwa po porodzie dyskomfort współżycia i ma kłopoty z trzymaniem moczu. Dlatego tak istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie ćwiczeń.

Uaktywniamy mięśnie Kegla – zdrowo i tanio!

Producenci różnorodnych preparatów, mających zapewnić błyskawiczne pozbycie się problemów seksualnych i urologicznych, prześcigają się w zachwalaniu „cudownych” specyfików. Tymczasem zamiast wydawać niemałe pieniądze i przyjmować zapewne nieobojętne dla zdrowia środki, można za darmo i z pożytkiem dla organizmu uaktywnić mięśnie Kegla, co umożliwi powrót do dawnej kondycji i ponownego odczuwania satysfakcji seksualnej.

Radioklinika | Mięśnie Kegla i ćwiczenia

Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu. Rozpoczyna się od kilkusekundowych sesji, powtarzanych pięciokrotnie. Z upływem czasu, przy systematycznych ćwiczeniach następuje wzmocnienie mięśni i można stopniowo wydłużać sesje oraz stosować więcej powtórzeń. Pierwsze efekty można zaobserwować po upływie około miesiąca. Ćwiczenia są łatwe i do uprawiania dosłownie w każdym miejscu i czasie – w domu, w pracy, w kinie czy restauracji. Nie istnieje też ryzyko przetrenowania!

Przydatne gadżety

Można również zaopatrzyć się akcesoria, które wspomagają stymulację mięśni Kegla. Są to tzw. kuleczki gejszy, aplikowane dopochwowo.

Wykonane są one z materiałów bezpiecznych dla miejsc intymnych (silikon). Są łatwe do utrzymania w czystości – wystarcza tu woda i mydło. Aplikuje się je z użyciem żelu poślizgowego, tzw. lubrykantu, wyprodukowanego na bazie wody, z dodatkiem łagodnych preparatów roślinnych (np. wyciągu z aloesu) i witamin. Kulki połączone są sznureczkiem, który ułatwia ich aplikację i wyjmowanie. W zależności od przeznaczenia mają różną wielkość i ciężar; produkowane są zarówno z myślą o doświadczonych, jak i początkujących pacjentach i pacjentkach.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię