Nadciśnienie jest zbyt rzadko wykrywane i diagnozowane, także dlatego, że nie towarzyszy mu ból! Tymczasem PROSTE działania pomogą uniknąć tragicznych skutków nieleczonego i bagatelizowanego nadciśnienia tętniczego!

[aktualizacja: 07’2018]

Ciśnienie krwi | Postęp cywilizacyjny wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego, jego występowaniu sprzyja m.in. spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna i niezdrowe odżywianie. O tym, co robić, aby uniknąć uciążliwych przypadłości nadciśnienia, ale także i niedociśnienia mówi prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, specjalista chorób serca i kardiolog interwencyjny z Instytutu Kardiologii w warszawskim Aninie, Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nadciśnienie – przypadłość ukryta

Rozwój nadciśnienia wywołuje krew krążąca w naczyniach krwionośnych, która nie ma możliwości odpowiedniego rozprężenia się. Nadciśnienie jest albo efektem presyjnym tj. obkurczania się naczyń krwionośnych albo efektem zbyt dużej objętości krwi krążącej u chorego, który na przykład spożywa dużej ilości soli kuchennej (chlorku sodu), co skutkuje ściąganiem wody do osocza i zwiększa napór płynu na ściany naczynia.

W większości przypadków (90%) mamy do czynienia z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym, czyli transmitowanym genetycznie. Zwykle wywołuje je kilka genów, dlatego trudno jest zidentyfikować czynnik wywołujący nadciśnienie. U większości chorych nie da się określić przyczyny tej przypadłości, która dotyka aż 1 na 3 dorosłych!

Ocenia się, że w Polce z nadciśnieniem boryka się 1/3 populacji w przedziale wiekowym 18 – 79 lat i aż milion osób powyżej 80. roku życia.

Starsi ludzie najczęściej chorują na tzw. izolowane nadciśnienie skurczowe (wartość rozkurczowa w normie a skurczowa przekracza 140 mmHg). Wymaga ono dokładniejszego, ale także ostrożniejszego leczenia, ponieważ ludzie starsi są do takich wartości ciśnienia zaadoptowani i dobrze je tolerują. Trzeba więc obniżać je powoli, inaczej niż u ludzi młodszych.

Obecnie na świecie jest około 1 miliard osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, z których 1/3 nie zdaje sobie z tego sprawy.

Wtórne nadciśnienie tętnicze dotyczy mniejszej części populacji tj. około 10% chorych. Wywołuje je konkretna przyczyna, na przykład: zwężenie tętnicy nerkowej (w tym też zmiany miażdżycowe umiejscowione w  tętnicy nerkowej) albo guz nadnercza, który jest hormonalnie czynny i wydziela substancje mające działanie wazopresyjne, czyli obkurczające naczynia i to może być przyczyną nadciśnienia.

Wtórne przyczyny nadciśnienia należy zawsze wykluczyć, gdyż wiele z nich można leczyć przyczynowo. Zwykle usuwa się zwężenie tętnicy nerkowej, czy gruczolaka nadnerczy, a nawet całą nerkę, która jest marska. Jeżeli nie doszło do wtórnych zmian w przebiegu nadciśnienia, takie zabiegi mogą całkowicie uwolnić chorego od nadciśnienia. W przypadku zaawansowanej przypadłości zabiegi mogą jedynie zmniejszyć nadciśnienie, lecz nie wyeliminują go całkowicie. Chory nadal będzie musiał przyjmować odpowiednie leki.

Jakie powinny być prawidłowe wartości ciśnienia?

Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy, dlatego przynajmniej raz w roku powinno się mierzyć poziom ciśnienia!

Prawidłowa wartość skurczowa wynosi pomiędzy 120 – 129 mmHg (milimetrów słupa rtęci), natomiast rozkurczowa od 80 do 84 mmHg. Nieznacznie zawyżony poziom ciśnienia tętniczego uważa się za niezagrażający zdrowiu i niewymagający leczenia. Nadciśnienie rozpoczyna się od 140 mmHg wartości skurczowej i 90 mmHg wartości rozkurczowej.

Nadciśnienie jest zbyt rzadko wykrywane i diagnozowane, nie towarzyszy mu ból, natomiast daje objawy wynikające z zaburzonego funkcjonowania organizmu. Nieleczone nadciśnienie powoduje uszkodzenia wielu narządów, m.in. serca, nerek i mózgu.

Nadciśnienie może skutkować udarem mózgu i może przyspieszyć rozwój tętniaków lub ich pęknięcie, jednak nie jest przyczyną ich występowania!

UWAGA! O udarze mózgu rozmawialiśmy z dr Adamem Kobayashi, zachęcamy do wysłuchania również i tej audycji. Znajdziecie ją ⇒ TUTAJ.

W jaki sposób leczyć nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze najczęściej leczy się farmakologicznie, jednak istnieją inne, skuteczne metody jego obniżania.

Łagodnie przebiegające postaci nadciśnienia można leczyć za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Dla wielu chorych skutecznym rozwiązaniem jest także redukcja masy ciała, gdyż nadciśnienie tętnicze bardzo często dotyka osoby z nadwagą i otyłością.

UWAGA! O niebagatelnej roli diety w leczeniu nadciśnienia tętniczego pisaliśmy ⇒ TUTAJ

Istotne jest także leczenie chorób współwystępujących wraz z nadciśnieniem tętniczym, np. cukrzycy lub hiperlipidemii. Bardzo ważne jest także ograniczenie spożywania soli kuchennej, alkoholu i całkowite wyeliminowanie palenia papierosów. Uważać trzeba, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Najlepiej zasięgnąć porady doświadczonego trenera, który podpowie jakie formy aktywności są bezpieczne.

Jeśli odpowiednia dieta nie powoduje obniżenia ciśnienia tę