Rana to inaczej przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych skóry, błony śluzowej, a także znajdujących się głębiej tkanek. Cechą charakterystyczną jest krwawienie, ból oraz, przy głębszych zranieniach, rozejście się brzegów rany. Rodzaje ran są różne. Najczęściej obserwuje się małe zranienia, otarcia naskórka, rany cięte lub kłute czy inne uszkodzenia skóry, ale rana może być też rozległa, sięgać do jam ciała, czy narządów wewnętrznych. Takie rany wymagają już leczenia chirurgicznego, a proces gojenia ran wspomagany jest założeniem szwów lub stosowaniem specjalistycznych opatrunków.

[aktualizacja: 02’2023]

Proces gojenia ran

U zdrowego człowieka proces gojenia niezakażonej rany przebiega szybko, samoistnie, pod warunkiem zachowania higieny i z reguły nie stanowi poważnego problemu.

Istnieje grupa pacjentów zmagających się m.in. z chorobami przewlekłymi, gdzie proces gojenia rany jest zaburzony i trzeba wdrożyć specjalne postępowanie.

Podstawowe zasady pielęgnacji, niezależne od rodzaju ran

Podstawową zasadą w pielęgnacji, niezależnie od rodzaju rany, jest zachowanie zasad aseptyki i odpowiedniej wilgotności rany. Zanieczyszczenie, kontakt z powietrzem, czy pozwolenie na wysychanie miejsca uszkodzenia skóry mogą doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów, które spowodują zaburzenie procesu gojenia rany. W konsekwencji, jeżeli do rany wda się infekcja, gojenie może się znacznie przedłużyć i być bardziej bolesne.

Zasadniczo większość ran jest zanieczyszczona, a źródło zanieczyszczenia to środowisko zewnętrzne.

Pierwszą reakcją na powstanie rany powinno być jej prawidłowe oczyszczenie, na przykład pod bieżącą wodą lub obojętnym dla rany płynem tj. solą fizjologiczną oraz użycie preparatu o właściwościach antyseptycznych.

Jakiego rodzaju postępowanie i preparaty zaburzają proces gojenia rany?

Nie powinno się oczyszczać ran zbyt mocno, gdyż w ten sposób możemy  jeszcze bardziej uszkodzić naruszone tkanki. Do przemywania ran nie należy stosować preparatów, które zawierają w swoim składzie jodynę lub alkohol, bo dodatkowo wysuszają i podrażniają uszkodzoną skórę, co zablokuje jej regenerację.

Prawidłowy proces gojenia przyspiesza utrzymywanie rany w wilgotnym środowisku, co utrudnia wytworzenie się tzw. strupa, czyli tkanki martwiczej, a tym samym przyspiesza proces napełzania komórek zdrowego naskórka na uszkodzoną powierzchnię skóry. Strup, jaki może powstać nad skrzepem z jednej strony stanowi barierę ochronną, ale gojenie się rany pod strupem przebiega dłużej i często pozostaje szpecąca blizna.

Nazwa produktu leczniczego: OKTASEPTAL® (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór Substancja czynna: Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum Postać farmaceutyczna: Aerozol na skórę, roztwór. Przejrzysty, bezbarwny, prawie bezwonny roztwór. Informacja o leku: https://oktaseptal.pl/informacje-o-leku/ Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Na oczyszczoną ranę należy nanieść specjalny preparat bakteriobójczy, który zapewni nawilżenie uszkodzonego miejsca oraz zabezpieczy przed zakażeniem. Nałożenie opatrunku konieczne jest w przypadku ran, które nadal lekko krwawią, lub które znajdują się w miejscach, gdzie grozi im ponowne uszkodzenie i kontakt z drobnoustrojami.

Symptomy zainfekowania rany

Jeśli rana długo nie przestaje krwawić, utkwiło w niej ciało obce lub wyraźnie rozpoczął się w niej proces infekcji objawiający się:

  1. zaczerwienieniem,
  2. pieczeniem,
  3. pulsowaniem,
  4. bólem nasilającym się przy próbie ucisku rany,
  5. obrzękiem, który nie ustępuje i z każdym dniem powiększa się,
  6. ropną wydzieliną lub substancją podbarwioną krwią, która wypływa z rany (często towarzyszy jej nieprzyjemny zapach)

to koniecznie trzeba udać się do lekarza!

Częste nawilżanie rany, dbanie o higienę spowoduje, że niezbyt rozległa rana wygoi się w przeciągu kilku czy kilkunastu dni. Warto jednak w domowej apteczce umieścić preparat przeciwbakteryjny, bo tylko czyste rany goją się prawidłowo.

Pielęgnacja szwów pooperacyjnych

Po zabiegu, po operacji, czy też po głębokim skaleczeniu lekarz założył szwy i opatrunek. Co robić dalej? Czy zmieniać go codziennie, czy może jednak w ogóle nie ruszać? Jak się myć, czy można moczyć okolicę szwów? Kiedy i co dalej po zdjęciu szwów? To kilka pytań, z którymi muszą zmierzyć się pacjenci po szyciu rany, wszystko jedno z jakiego powodu.

Podstawowa zasada to zawsze należy być w kontakcie z lekarzem, który wykonywał zabieg i przede wszystkim stosować się do jego zaleceń.

Zszyte brzegi rany są blisko siebie, stykają się, zrastają i powstaje cienka blizna. Jest to najszybszy sposób gojenia rany.

Lekarz, który szył ranę, z pewnością zalecił, kiedy należy się zgłosić na zdjęcie szwów. Czas ich usunięcia zależy od rodzaju rany, a także od okolicy operowanej (szwy na twarzy mogą być zwykle szybciej usunięte niż te z obszaru pleców). Dużo zależy od tego, jaki rodzaj szwu został zastosowany. Trzymajmy się terminu zaleconego przez lekarza.

Jak się myć, czy można moczyć okolicę szwów?

Podstawową obawą pacjentów jest moczenie rany. Niewskazana jest kąpiel w wannie, natomiast z reguły nie ma przeciwwskazań do krótkiego prysznica, pod letnią wodą i z użyciem delikatnego mydła. Po takim odświeżeniu na pewno każdy chory poczuje się lepiej, skóra zostanie oczyszczona z codziennego brudu, potu i bakterii, będzie przygotowana do zmiany opatrunku.

Po kąpieli i dokładnym umyciu rąk delikatnie usuwamy opatrunek (namoczony wodą opatrunek łatwiej odkleić), ranę należy starannie przemyć środkiem antyseptycznym oraz założyć nowy opatrunek.

Jaki opatrunek zastosować na ranę ze szwami pooperacyjnymi?

Na ranę ze szwami pooperacyjnymi najlepiej stosować specjalistyczne opatrunki z delikatnej włókniny, które świetnie chronią i wentylują ranę, a odpowiednio dobrana szerokość opatrunku pozwoli na bezbolesne i bezproblemowe usuwanie go.

UWAGA! Podczas każdej zmiany opatrunku należy zastosować preparat odkażający. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, to z reguły powinniśmy zmieniać opatrunek 1 do 2 razy dziennie.

Inne elementy ważne w prawidłowej pielęgnacji rany!

Warto zaznaczyć, że nie tylko opatrunki na rany powinny być przewiewne. Podobnie rzecz się ma z ubraniami. Wybierajmy naturalne, przewiewne tkaniny i wygodne ubrania, które nie będą krępować naszych ruchów. Unikajmy ubrań z tkanin sztucznych.

Z pewnością prawidłowemu gojeniu rany nie służy przegrzewanie, przepacanie i brak dostępu powietrza, taka sytuacja natomiast może sprzyjać infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.

Mam nadzieję, że rozwiałam Państwa wątpliwości dotyczących prawidłowego postępowania w pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych. Jeśli pojawią się pytania, zachęcam do komentowania artykułu. Chętnie odpowiem.

Bibliografia:

  1. Joseph E. Grey, Keith G. Harding „Leczenie ran w praktyce”; PZWL 2010
  2. 2. A. T. Trott „Rany i obrażenia. Zaopatrywanie i pielęgnacja ran w stanach nagłych”,wydanie I polskie, red. A. Jawień; Urban & Partner 2013.
  3. G.  Ziółkowski  Pielęgnacja skóry i rany. Zeszyt VII. Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych. Katowice 2011.
  4. https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/wszystko-na-temat-leczenia-ran-cz-1/
  5. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165224,gojenie-ran

21 KOMENTARZE

  1. W moim przypadku artykuł trafiony w punkt. Niedługo mam operację kolana a miałam obawy właśnie co do kąpieli, teraz moje wątpliwosci są rozwiane

  2. Pracuję w sklepie mięsnym, tam też zdarzył sie wypadek po którym palec musiał być szyty, jest to bardzo głęboka rana. Po 12 dniach lekarz chirurg zdjął szwy, było ich trzy, zwolnienie lekarskie mam tylko do 1 dnia po zdjeciu szwów, i tutaj mam obawy czy na pewni mogę wrócić do pracy? Mam tam kontakt z mięsem, bardzo dużą ilością wody, boję się że rana się rozejdzie albo dojdzie do zakarzenia… Czy mogę w tym wypadku pójść do lekarza rodzinnego, i poprosić o przedłuzenie zwolnienia?

  3. moje rany pooperacyjne na stopach wyleczyła Pani Agnieszka Głuszczak z „Centrum Stopy” w Łodzi, a byłem już załamany. Domowe sposoby nie zawsze pomagają i błagam, nie zwlekajcie ze specjalistyczną pomocą. Pozdrawiam

  4. Ja też leczyłam się Centrum Stopy ale w Warszawie (to ta sama placówka?) i rzeczywiście leczenie takiej rany w szpitalu a w specjalistycznej przychodni to niebo a ziemia. Nasza panstwowa służba zdrowia jest w tym temacie niestety daleko w lesie. Tylko specjalistyczne placówki są w stanie poradzić sobie w takich przypadkach

    • JEŚLI TO MOŻLIWE TO POPROSZĘ O WSKAZÓWKI JAKIE ZASTOSOWANO PREPARATY
      PRZY LECZENIU RANY PO ZDJĘCIU SZWÓW. ZDJĘTO MI DZISIAJ SZWY, ALE RANA NIEZBYT DOBRZE WYGLĄDA.
      CO ZASTOSOWANO W CENTRUM STOPY ?

  5. Miałam złamaną kość śródstopia. Operacyjnie skręcono mi kość jedna śrubą i złożono 9 szwów. Lekarz zadecydował założyć na 6 tygodni gips więc nie mogę kontrolować tej rany. Czy mam to tak POZOSTAWIC?

  6. Witam, Mialam usunietego naczyniaka(nie znam dokladnej nazwy). Zalozono MI 10 szwow, po tygodniu usunieto 5 I po nastepnym mam zglosic sie na usuniecie nastepnych. Czym moge smarowac to miejsce by nie wygladalo to tak strasznie. Dziekuje za poradep

    • Pani Wiesławo przede wszystkim trzeba codziennie obserwować ranę. Po jej umyciu (może Pani brać spokojnie prysznic), delikatnym osuszeniu, użyciu w razie potrzeby leku antyseptycznego (np Oktaseptal), może Pani użyć kremu o nazwie Cepan – do kupienia w aptekach. Cepan to produkt leczniczy stosowany w profilaktyce blizn, w tym przerosłych blizn, przyspiesza regenerację tkanek.

  7. Witam. Ucielam palca serdecznego w poprzek paznokcia troche wyżej niż połowa tak głęboko aż przecięłam kość-robione było zdjęcie rtg(palec ucięty maszyna do grefowania) Palec zszyty wrac z paznokciem. Przez 4 dni miałam opatrunek usztywniający 2 palce. 5 dnia na kontroli hirurg powiedział aby pielęgniarka robiła mi delikatny opatrunek co 2 dni smarujac przed tym wazelina specjalna. Palec
    na pierwszym Zgięciu od paznokcia mi się zastał całkiem i nie mogę go zgiąć – kazał delikatnie ćwiczyć żeby go rozruszać.problem jest taki że nie mogę ruszać za bardzo bo mnie ciągnie na szawch i rozcięciu i mnie później boli. Dziś jest 8 dzień od szycia, palec przy zmienianiu opatrunku delikatnie boli i nadal jest zastany. Jak długo będzie się to goić? Czy później będę mogła go zginąć normalnie jak inne.boje się że bede musiała wrócić do pracy po zdjęciu szwów czyli za 4 dni gdzie na dzen dzisiejszy nic nie mogę robić ta ręką bo naruszam palca i boli. Wspomnę że jestem we Francji.

  8. Jestem po operacji wszczepienia implantu baha trzy tygodnie minęło od operacji i jeszcze jest strup jest teraz lato ciągle się człowiek poci nie wiem już jak jak myć włosy w miejscu operacji coraz dłuższe też nie ułatwiają w dbaniu o higienę… moim zdaniem w okresie letnim powinno się unikać operacji bo jest ciężko zadbać o higienę i można bardzo łatwo przesadzić też
    z przemywaniem i z używaniem środków antybakteryjnych

  9. Moja corka ma 3 latka i wczoraj sie przewrocilam i zabkoem rozciela gorna warge z wewnetrznej srony buzi. Rana zostala zszyta czterema szwami. Warga jest spuchnięta i czrwona i wiadomo boli ja. Lekarz zalozyl rozpuszczalne szwy i powiedzial ze nie musimy przychodzi do kontroli. Z przerazenia sytuacja i placzu malej Zapimnialam zapytac czym mamy przemywac te rane. Czy moze ktos doradzic?

  10. Jestem po usunięciu nerwowłókniaka że śródstopia założono kilka szwów z czego dwa pękły i rana się rozeszła. Lekarz już nie zakładał tych 2 szwów dodatkowych resztę szwów jest. Rana mimo że minoł tydz jeszcze podkrwawia. I boli, zrobiła się dziura i widać że ropiejaca. Jak długo taka rana będzie się goić i jak o nią dbac

  11. Moja mama ma 86 lat 22 09 2021 upadła straciła chwilowo przytomność rozcięła głowę w okolicy potylicy..byliśmy w szpitalu ma 6 szwów zrobiono wszelkie badania w tym TK głowy nic tragicznego nie wykazało z czego się cieszę. 27 w poniedziałek ma mieć zdjęte szwy czy mogę mamie delikatnie przy kąpieli umyć włosy??? Będę wdzięczna na odpowiedź

  12. Witam.Miałam ranę szytą palca drugiego na zgięciu.Miałam założony szew,który zdjęto mi po 16dniach.Od skaleczenia minęło 3tyg.i nie zeszła mi opuchlizna czy to normalne.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię