Zdrowy organizm zaczyna się w zdrowej jamie ustnej. Dbanie o jej kondycję, profilaktyka, a przede wszystkim leczenie chorób zębów i przyzębia to fundament dobrego zdrowia. Dziś nie jest to wcale trudne, bo stomatolodzy coraz częściej korzystają z wielu nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających diagnostykę oraz cały proces leczenia. Jednym z nich jest skanowanie wewnątrzustne – rewolucja w dziedzinie stomatologii, która pozwala na otrzymanie cyfrowego obrazu jamy ustnej. Czym jest skaner wewnątrzustny i dlaczego stomatologia w technologii 3D jest tak ważna dla naszego uzębienia oraz prawidłowego zgryzu?

Naszym gościem jest dr Katarzyna Łoza-Sołtyk z Kliniki Soldent w Warszawie – lekarz stomatolog i specjalistka w zakresie nowoczesnej ortodoncji. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Czym jest skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny to niewielkie cyfrowe urządzenie, które za pomocą trójwymiarowego obrazu odwzorowuje aktualny stan jamy ustnej na ekranie monitora w dużym powiększeniu. Pozwala też dokładnie obejrzeć zęby pacjenta z każdej strony – także od wewnątrz – co nie jest możliwe podczas standardowego badania stomatologicznego. Można w ten sposób ocenić kondycję uzębienia i stan dziąseł, rozpoznać patologiczne wytarcie zębów czy zdiagnozować inne nieprawidłowości w jamie ustnej.

Skanowanie wewnątrzustne to nowoczesne rozwiązanie, które znacznie poprawia i ułatwia diagnostykę oraz umożliwia trafne rozpoznanie problemów czy patologii w obrębie jamy ustnej. Usprawnia też proces planowania procesu leczenia i pozwala na wizualizację oczekiwanego efektu. 

Skaner wewnątrzustny pozwala pacjentowi zobaczyć swoje uzębienie na ekranie — na podstawie uzyskanego cyfrowego modelu jamy ustnej wraz z lekarzem może więc podjąć decyzję co do sposobu dalszego leczenia.

Skanery wewnątrzustne można połączyć z drukarkami 3D czy artykulatorami, które pozwalają lepiej zaplanować prace protetyczne w biologicznych warunkach. Dzięki skanerowi lekarz może ocenić i przewidzieć, jak będzie funkcjonowała szczęka pacjenta po zastosowaniu konkretnej pracy protetycznej. Takie urządzenie umożliwia również zaplanowanie całości leczenia ortodontycznego. Uzyskując cyfrowy obraz, można pokazać pacjentowi, jak będzie wyglądał stan jego jamy ustnej po zakończeniu leczenia. 

Pacjenci chcą wiedzieć, jaki będzie efekt całego leczenia. Trzeba więc dokładnie wytłumaczyć im, jakie zaburzenia i dysfunkcje występują w ich jamie ustnej, a także wyjaśnić, jak można im przeciwdziałać. Cyfrowy obraz w modelu 3D to ogromne ułatwienie umożliwiające lepsze zobrazowanie problemu, sprawniejszą i dużo dokładniejszą diagnostykę, a także symulację potencjalnych efektów leczenia. To właśnie umożliwia skaner wewnątrzustny, niosąc wiele korzyści zarówno dla lekarza, jak i jego pacjenta — mówi dr Katarzyna Łoza-Sołtyk z Kliniki Soldent w Warszawie.

Kiedy wykorzystuje się skaner wewnątrzustny?

Stomatolodzy mogą wykorzystywać skaner wewnątrzustny właściwie w każdym obszarze swojej pracy. Skanowanie wewnątrzustne najczęściej ma miejsce już na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym, aby lepiej zobrazować pacjentowi stan jego jamy ustnej i skalę problemów. 

Pacjent, który przychodzi na wizytę stomatologiczną, po wykonaniu skanowania wewnątrzustnego może uzyskać informację, jakie obszary jego jamy ustnej wymagają większej uwagi i dokładniejszego czyszczenia podczas codziennego szczotkowania zębów.

Urządzenie pozwala wykryć kamień nazębny w najdalszych zakamarkach jamy ustnej, a niektóre z nich mają też funkcję umożliwiającą zlokalizowanie próchnicy oraz specyficznych ubytków. Skaner pozwala lepiej zaplanować leczenie ortodontyczne i protetyczne oraz wydrukować model 3D jamy ustnej czy wykonać szablon implantologiczny. Nie ma więc dziedziny w stomatologii, w której skaner nie byłby potrzebny. Z urządzenia korzysta więc zarówno klasyczna stomatologia, jak i ortodoncja, protetyka, chirurgia stomatologiczna czy implantologia.

Skaner wewnątrzustny oparty na technologii CAD/CAM znajduje zastosowanie w planowaniu leczenia z użyciem licówek, mostów, koron protetycznych czy implantów.

Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom jak skanowanie wewnątrzustne lekarze odchodzą m.in. od dawnych metod pobierania wycisków. Nie muszą też przesyłać ich do pracowni, a później nawet przez kilka tygodni czekać na pracę protetyczną. Ponadto cyfrowy wycisk jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta i znacznie mniej inwazyjny niż tradycyjny wycisk.

Uzyskany model 3D pozwala na lepszą komunikację lekarza z pacjentem, co przekłada się na efektywność leczenia.

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego to duże ułatwienie codziennej pracy gabinetów stomatologicznych. Urządzenie zastępuje wiele czynności, które do tej pory musiał wykonywać lekarz stomatolog czy technik dentystyczny. Ponadto urządzenie jest niezwykle precyzyjne, dzięki czemu uzyskiwane cyfrowe modele jamy są bardzo dokładne, a czas ich przygotowania to zaledwie kilka minut.

Skaner wewnątrzustny – nowa jakość w stomatologii

Cyfrowa stomatologia to przyszłość stomatologii. Pozwala nie tylko na lepsze diagnozowanie schorzeń i problemów w jamie ustnej, ale poprawia również jakość leczenia, co jest niezwykle ważne zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Wizyty w gabinecie stomatologicznym stają się też przyjemnością, bo wiele wywołujących dyskomfort pacjenta czynności zastępuje zaledwie jedno włożenie niewielkiego pudełeczka z kamerą do ust.

Jeszcze kilka lat temu, chcąc zrobić wizualizację leczenia, lekarz stomatolog musiał poprosić technika o odlanie modelu oraz sekwencyjne pocięcie i ułożenie go, co trwało nawet kilka dni. Dziś, dzięki skanerowi wewnątrzustnemu, robi się to za pomocą jednego kliknięcia na monitorze i trwa zaledwie chwilę.

Choć pełna diagnostyka radiologiczna czy funkcjonalna wciąż jest potrzebna, to nowoczesny skaner pozwala na przeprowadzenie kilku planów leczenia w zaledwie kilka minut. Stomatologia cyfrowa to ogromne ułatwienie dla lekarza, usprawniające cały proces leczenia, ale także ogromne udogodnienie dla pacjenta, który może sam wybrać model dalszego postępowania stomatologicznego.

Jak pracować ze skanerem wewnątrzustnym?

Stomatologia jest na tyle szybko rozwijającą się dziedziną, że lekarze nawet po skończeniu studiów pozostają w trybie nauki, nieustannie doskonaląc swoje umiejętności. Skaner jest jednak na tyle prostym w obsłudze urządzeniem, że szkolenie z technologii CAD/CAM trwa zaledwie kilkanaście minut. Osoba pracująca ze skanerem ustnym musi jedynie nauczyć się, jak prawidłowo go trzymać i jak się nim posługiwać, bo obraz jamy ustnej musi być dokładnym odzwierciedleniem stanu faktycznego. 

Głowica skanera musi być ułożona w taki sposób, aby na ekranie były widoczne wszystkie powierzchnie jamy ustnej. Skaner podpowiada też, które miejsca nie są jeszcze wystarczająco dobrze zobrazowane. Jego obsługa jest jednak na tyle prosta i intuicyjna, że zarówno lekarze, jak i asystenci stomatologiczni posługują się nim z łatwością. Sam proces skanowania, od przygotowania urządzenia do wykonania zdjęć jamy ustnej, trwa zaledwie kilka minut i nie sprawia żadnych problemów.

Rozwiązania cyfrowe, takie jak skanowanie wewnątrzustne, pozwalają również na prowadzenie konsultacji w formie online. Pacjent, który mieszka lub przebywa w innym mieście niż jego stomatolog, może wykonać skan w dowolnym gabinecie korzystającym ze skanera wewnątrzustnego i przesłać go do swojego lekarza w formie elektronicznej.

Choć skaner wewnątrzustny to stosunkowo duży jednorazowy koszt, zwłaszcza dla małych gabinetów stomatologicznych, firmy zajmujące się ich dystrybucją oferują skorzystanie z okresu próbnego. Można więc wypróbować urządzenie, nauczyć się jego obsługi i podjąć decyzję co do zakupu. Właściciele gabinetów mogą w ten sposób przekonać się na własnej skórze, czy zakup skanera będzie dla nich opłacalny. Bardzo często okazuje się, że już po kilku dniach testowych nie wyobrażają sobie bez niego dalszej pracy.

Szacuje się, że w około 15% gabinetów stomatologicznych znajduje się skaner wewnątrzustny. Co ciekawe, jeszcze pięć lat temu było to zaledwie 5%.

Obecnie wiele klinik stomatologicznych odchodzi od tradycyjnych rozwiązań i metod pracy na rzecz skanera wewnątrzustnego. To ogromne ułatwienie i znacznie lepszy komfort pracy, a także oszczędność czasu, a w dłuższej perspektywie także oszczędność pieniędzy.

Cyfrowe projektowanie uśmiechu?  To możliwe dzięki skanerowi wewnątrzustnemu

Cyfrowe projektowanie uśmiechu to nowoczesna koncepcja cyfrowego i indywidualnego projektowania uśmiechu, która polega na wizualizacji planu leczenia oraz możliwości poznania efektu leczenia. 

Cały proces można podzielić dwie części. Pierwsza to część ortodontyczna, kiedy bazujemy na aktualnym kształcie zębów pacjenta i tylko zmieniamy ich ułożenie w wersji cyfrowej. Na tym etapie projektuje się uśmiech, wirtualnie przesuwając zęby, czyli zmieniając ich pozycję i ułożenie. Można wówczas zaplanować poszerzenie łuku czy wydłużenie zębów. Druga część to część protetyczna, czyli moduł Digital Smile Design (DSD), dzięki któremu dentysta jest w stanie zmienić kształt zęba. Można więc zaprojektować nowy wygląd zębów, wybrać ich kolor, a nawet nałożyć wizualizację na zdjęcie twarzy. Ta nowoczesna metoda pozwala więc na zaprojektowanie uśmiechu protetycznego pacjenta.

Pacjent, który podejmuje decyzję o zmianie swojego uśmiechu, najpierw może zobaczyć obraz 3D uzębienia oraz samej twarzy na ekranie, co ułatwia podjęcie decyzji o leczeniu i stopniu zmian w obrębie jamy ustnej. 

Skaner wewnątrzustny – czy można stosować je u dzieci?

Co ciekawe, nowymi technologiami w stomatologii zafascynowane są małe dzieci i młodzież. Wizyta w gabinecie stomatologicznym staje się dla nich ciekawym doświadczeniem, a fotel dentystyczny nie musi kojarzyć się tylko ze strachem i nieprzyjemnymi doznaniami.

Skanery wewnątrzustne: podcast do wysłuchania

Naszym gościem była dr Katarzyna Łoza-Sołtyk z Kliniki Soldent w Warszawie – lekarz stomatolog i specjalistka w zakresie nowoczesnej ortodoncji. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Materiał powstał we współpracy z partnerem, firmą Align Technology, producentem systemu przeroczystych nakładek ortodontycznych Invisalign oraz skanerów wewnątrzustnych iTero. Więcej na https://www.itero.com/pl 

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię