Dzieci spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej nie tylko w szkole, ale także w domu. Dziś większym zainteresowaniem cieszą się telewizor, smartfon i komputer niż aktywność fizyczna i ruch na świeżym powietrzu. Właśnie tak nasze dzieci od najmłodszych lat same pracują na swoje wady postawy. Co powinien zrobić rodzic, gdy dziecko ma wadę postawy? I czy wskazane jest wtedy uprawianie sportu, a jeśli tak – to jaką dyscyplinę warto wybrać?

[aktualizacja: 01’2021]

Wady postawy to złożony problem. Słysząc o nich zazwyczaj nasze skojarzenia kierują się ku skrzywieniom kręgosłupa. Jednak często pierwotna przyczyna nieprawidłowej postawy leży w chorobie innych części ciała, na przykład: kolan, stóp czy bioder. Współistniejący ból może powodować wymuszoną pozycję ciała, a w konsekwencji wadę postawy.

Kiedy podejrzewamy asymetrię u naszego dziecka, warto zgłosić się do specjalisty. Lekarz lub fizjoterapeuta nie tylko określi z jakiego rodzaju wadą mamy do czynienia, ale także zaproponuje leczenie i stosowną rehabilitację.

Czy dziecko z wadą postawy powinno uprawiać sport?

Każdy ruch jest korzystny i jak najbardziej wskazany. Każdego pacjenta z określoną wadą postawy należy jednak traktować indywidualnie. Nie istnieje uniwersalny zestaw ćwiczeń dla wszystkich pacjentów. „Przypadkowe ćwiczenia nie przyniosą rezultatu, na który liczymy” – mówi lek. med. Łukasz Antolak, ortopeda z poradni wad postawy Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. M. Kopernika.

Dawniej w szkołach odbywała się gimnastyka korekcyjna. Miała ona na celu profilaktykę wad postawy i przynosiła korzyści także w przypadku dzieci zdrowych. Z kolei maluchy ze zdiagnozowanym problemem muszą mieć przygotowany konkretny zestaw ćwiczeń, dobrany indywidualnie do konkretnego schorzenia.

wady postawy

Ważne! Warto pamiętać, że kręgosłup może krzywić się na różne sposoby, a miednica może być ustawiona w różny sposób. Tu kluczowe jest indywidualne podejście fizjoterapeutów. Nie musi to być jednak długotrwała i żmudna współpraca. „W niektórych przypadkach wystarczy kilka spotkań instruktażowych, podczas których dziecko nauczy się ćwiczeń, a później samodzielnie będzie wykonywać je w domu. Muszą to być jednak ćwiczenia dobrane indywidualnie” – dodaje ortopeda.

Przeczytaj również: Medycyna sportowa – co trzeba wiedzieć, zanim dziecko rozpocznie treningi?

Specjaliści podkreślają, że w przypadku wad postawy są dyscypliny sportowe mniej i bardziej korzystne. Dla każdego jednak można znaleźć coś odpowiedniego. Warto dodać, że regularna aktywność fizyczna przynosi bardzo wiele korzyści! Sporty asymetryczne, takie jak tenis czy jazda na deskorolce, wymagają od nas więcej uwagi, ale nie oznacza to, że są całkowicie zabronione.

Lekarze zwracają uwagę, że w przypadku zaawansowanej choroby, dużej asymetrii i znacznego skrzywienia kręgosłupa należy bardzo dokładnie wybierać rodzaj sportu. Również częstotliwość i sposób treningu należy dostosować do stanu pacjenta.

Jakie wady postawy wymagają zwolnienia z lekcji w-f?

Czasami pokutuje przekonanie, że wady postawy są przeciwwskazaniem do ćwiczeń. W efekcie rodzic zwalnia dziecko z lekcji wychowania fizycznego. Warto mieć świadomość, że z lekcji wf-u i uprawiania sportu powinny rezygnować tylko osoby leczące się z powodu przebytego urazu lub pacjenci w trakcie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.

Zwolnienia powinny być zarezerwowane dla pacjentów leczących się z powodu przebytego urazu lub w sytuacjach, kiedy chorobie towarzyszy zespół bólowy.

Warto też pamiętać, że sport uprawiany w szkole wiąże się z dużą nieprzewidywalnością. Wszystkie sporty kontaktowe są wtedy niewskazane ze względu na zagrożenie dodatkowym urazem. „Należy jednak uprawiać sport, ale robić to z głową” – wyjaśnia lek. med. Łukasz Antolak.

To może Cię zainteresować: Strategie okołotreningowe, czyli co powinno jeść i pić dziecko, które uprawia sport?

Wady postawy – współpracuj z fizjoterapeutą!

Lekarze zajmujący się wadami postawy przyznają, że bardzo ważna jest współpraca z fizjoterapeutami. Specjaliści dobierając odpowiedni zestaw ćwiczeń są w stanie znacząco poprawić stan zdrowia i kondycję dziecka. Trzeba także pamiętać, że wady postawy to nie tylko problem „estetyczny”, dotyczący ogólnego wyglądu. To przede wszystkim ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, a w przyszłości szybkiego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Nie bójmy się prosić lekarza o dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej dla naszej latorośli. I co więcej, sami motywujmy dziecko do ćwiczeń. To najlepsza recepta na ogólną dobrą kondycję i zdrowie dziecka!

Łukasz Antolak – ZnanyLekarz.pl

2 KOMENTARZE

  1. Super wpis. My już systematycznie chodzimy na basen z dzieckiem. Dodatkowo mamy wizyty w gabinecie fizjoterapii MAZUR Osteopatia i Fizjoteapia KIDS w Rzeszowie. Myślę, że za niedługo wszystko wróci do normy 🙂

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię