Dzieci spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej zarówno w szkole, jak i w domu. Dziś większym zainteresowaniem cieszą się telewizor, smartfon i komputer niż aktywność fizyczna. Właśnie w ten sposób dzieci od najmłodszych lat pracują na wady postawy. Jakie działania podjąć, gdy dziecko ma wadę postawy, czy wskazane jest wtedy uprawianie sportu, a jeśli tak, to jakiego?

Wady postawy to złożony problem. Słysząc o nich zazwyczaj nasze skojarzenia kierują się ku skrzywieniom kręgosłupa. Jednak często pierwotna przyczyna nieprawidłowej postawy leży w chorobie innych części ciała, na przykład kolan, stóp, czy bioder. Współistniejący ból może powodować wymuszoną pozycję ciała, a w konsekwencji wadę postawy. Kiedy podejrzewamy asymetrię u naszego dziecka warto zgłosić się do specjalisty, który nie tylko określi z jakiego rodzaju wadą mamy do czynienia, ale także zaproponuje leczenie i stosowną rehabilitację.

Czy dziecko z wadą postawy, poza rehabilitacją, powinno uprawiać sport?

Generalnie można powiedzieć, że ruch jest zdecydowanie korzystny. Każdego pacjenta z określoną wadą postawy traktujemy indywidualnie. Nie istnieje uniwersalny zestaw ćwiczeń dla wszystkich pacjentów. To nie przyniesie rezultatu, na który liczymy – mówi lek. med. Łukasz Antolak, ortopeda poradni wad postawy Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. M. Kopernika.

Kiedyś w szkołach była gimnastyka korekcyjna. Miała ona na celu działanie profilaktyczne i miała sens w przypadku dzieci zdrowych. Natomiast dla dzieci, które już mają problem, takie działania nie przyniosą rezultatu, bo zestaw ćwiczeń musi być dobrany do konkretnego schorzenia.

Ważne! Warto pamiętać, że kręgosłup może krzywić się na różne sposoby, miednica może być ustawiona w różny sposób i kluczowe jest tu indywidualne podejście fizjoterapeutów. Nie musi to być wcale długi proces. W wybranych przypadkach wystarczy kilka spotkań instruktażowych pokazujących ćwiczenia, które później dziecko wykonuje w domu, ale powtarzam, ćwiczeń dobranych indywidualnie – dodaje ortopeda.

Specjaliści podkreślają, że w przypadku wad postawy są dyscypliny sportowe lepsze i gorsze, ale dla każdego można znaleźć coś odpowiedniego. Warto dodać, że aktywność fizyczna przynosi bardzo wiele korzyści. Sporty asymetryczne np. tenis czy jazda na deskorolce wymagają od nas więcej uwagi, ale nie oznacza to, że są zabronione.

Lekarze zwracają uwagę, że w sytuacji zaawansowanej choroby, dużej asymetrii i znacznego skrzywienia kręgosłupa należy bardzo dokładnie dobrać sport dla dziecka. Częstotliwość uprawiania sportu i sposób treningu należy dostosować do stanu pacjenta.

Jakie wady postawy wymagają zwolnienia z lekcji w-f?

Czasami pokutuje przekonanie, że jak ma się wadę postawy to nie wolno ćwiczyć i zwalnia się dziecko z lekcji wychowania fizycznego.

Zwolnienia powinny być zarezerwowane dla pacjentów leczących się z powodu przebytego urazu oraz w sytuacjach, kiedy chorobie towarzyszy zespół bólowy.

Z lekcji w-f i uprawiania sportu zmuszeni są zrezygnować również pacjenci w trakcie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.

Warto też pamiętać, że sport uprawiany w szkole wiąże się z dużą nieprzewidywalnością, a wszystkie sporty kontaktowe są wtedy mniej mile widziane ze względu na zagrożenie dodatkowym urazem. Jednak absolutnie należy uprawiać sport, tylko mądrze – wyjaśnia lek. med. Łukasz Antolak.

W przypadku wad postawy ważna jest współpraca z fizjoterapeutą!

Lekarze zajmujący się wadami postawy przyznają, że bardzo ważna jest współpraca z fizjoterapeutami, którzy dobierając odpowiedni zestaw ćwiczeń są w stanie znacząco poprawić stan dziecka. Bo trzeba pamiętać, że wady postawy, to nie tylko problem wyglądu, ale również ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, a w przyszłości szybszego powstawania zmian zwyrodnieniowych. Dlatego nie bójmy się zapytać lekarza o dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej dla naszej latorośli, a co więcej sami motywujmy dziecko do ćwiczeń, bo to najlepsza recepta na ogólną dobrą kondycję i zdrowie dziecka.

Łukasz Antolak – ZnanyLekarz.pl

2 KOMENTARZE

  1. Super wpis. My już systematycznie chodzimy na basen z dzieckiem. Dodatkowo mamy wizyty w gabinecie fizjoterapii MAZUR Osteopatia i Fizjoteapia KIDS w Rzeszowie. Myślę, że za niedługo wszystko wróci do normy 🙂

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię