Wcześniak pojawia się na świecie zdecydowanie za szybko, ale na szczęście lekarze neonatolodzy coraz lepiej sobie radzą z tym faktem. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Prof. dr hab. med. Ryszardem Lauterbachem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz dr n. med. Beatą Rzepecką-Węglarz, kierownikiem Oddziału Neonatologicznego Szpitala Ujastek w Krakowie.

Wcześniak a możliwości współczesnej neonatologii

Wcześniak pojawia się na świecie zdecydowanie za szybko, ale to nie powinno być dla rodziców powodem do strachu – podkreślają nasi rozmówcy. Współczesna neonatologia jest w stanie uratować maleństwa kiedyś skazywane na śmierć.

Statystyki mówią, że każdego roku na świecie rodzi się około 15 milionów wcześniaków.

Lekarze podkreślają, że wcześniejszy poród może mieć duży wpływ na przyszły rozwój dziecka i stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia noworodka. W Polsce rocznie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego nawet od 5  do 6,7% przedwcześnie, a więc przed 37 tygodniem ciąży.

Nadmierny, w tym przewlekły stres, niewłaściwe odżywianie się, brak dostępu do fachowej, specjalistycznej opieki podczas ciąży to tylko kilka czynników, które mogą powodować przedwczesny poród!

Niestety przyszli rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że komplikacjom i problemom można zapobiegać poprzez działania terapeutyczne już w okresie ciąży. A możliwości takich działań jest coraz więcej.

Neonatolodzy robią wszystko, aby następstwa przedwczesnych urodzin były jak najmniejsze.

Co grozi dziecku urodzonemu przed terminem?

Przede wszystkim malutki organizm może cierpieć na powikłania układu nerwowego, krwionośnego, zakażenia dróg oddechowych i powikłania wywołane m.in. zakażeniami wirusem RS. Wcześniaki są 10-krotnie bardziej narażone na zakażenia dolnych dróg oddechowych, mają problemy z dysplazją oskrzelowo-płucną, oczami, muszą przechodzić rehabilitację ruchową.

Wcześniak powinien zostać objęty troskliwą opieką przede wszystkim ze strony rodziców. Ich zaangażowanie może sprawić, że w wieku 3-4 lat nie będzie widać już żadnej różnicy między nimi a zdrowymi dziećmi.

Wcześniak – rokowania, opieka. Podcast do wysłuchania

O tym jak dbać o wcześniaka, co powinni wiedzieć rodzice i jak nastawić się psychicznie do posiadania takiego malucha mówią zaproszeni do rozmowy Eksperci. Bardzo zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię