Wcześniak – maleńkie wezwanie do wielkiej miłości! Pojawia się na świecie zdecydowanie za szybko, ale na szczęście lekarze neonatolodzy coraz lepiej sobie radzą z tym faktem.

Wcześniak pojawia się na świecie zdecydowanie za szybko, ale to nie powinno być dla rodziców powodem do strachu – podkreślają nasi rozmówcy. Współczesna neonatologia jest w stanie uratować maleństwa kiedyś skazywane na śmierć.

Statystyki mówią, że każdego roku na świecie rodzi się 15 milionów wcześniaków. Lekarze podkreślają, że wcześniejszy poród może mieć duży wpływ na przyszły rozwój dziecka i stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia noworodka. W Polsce rocznie rodzi się 314 000 dzieci, z czego nawet od 5  do 6,7% przedwcześnie, a więc przed 37  tygodniem ciąży.

Nadmierny stres, niewłaściwe odżywianie się, brak dostępu do fachowej, specjalistycznej opieki to tylko kilka czynników, które mogą powodować przedwczesny poród!

Niestety przyszli rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że komplikacjom i problemom można zapobiegać, rozpocząć wcześniej działania terapeutyczne. A możliwości takich działań jest coraz więcej.

Neonatolodzy robią wszystko, aby następstwa przedwczesnych urodzin były jak najmniejsze.

Co grozi dziecku urodzonemu przed terminem?

Przede wszystkim malutki organizm może cierpieć na powikłania układu nerwowego, krwionośnego, zakażenia dróg oddechowych i powikłania wywołane m.in. zakażeniami wirusem RS. Wcześniaki są 10-krotnie bardziej narażone na zakażenia dolnych dróg oddechowych, mają problemy z dysplazją oskrzelowo-płucną, oczami, muszą przechodzić rehabilitację ruchową.

Tak małe dziecko musi zostać objęte troskliwą opieką przede wszystkim ze strony rodziców. Ich zaangażowanie może sprawić, że w wieku 3-4 lat nie będzie widać już żadnej różnicy między nimi a zdrowymi dziećmi.

O tym jak dbać o wcześniaka, co powinni wiedzieć rodzice i jak nastawić się psychicznie do posiadania takiego malucha mówią zaproszeni do rozmowy Eksperci.

Naszymi gośćmi są:
LauterbachProf. dr hab. med. Ryszard Lauterbach, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, konsultant województwa małopolskiego do spraw neonatologii.

 

Beata Rzepecka-WęglarzDr n. med. Beata Rzepecka-Węglarz, kierownik Oddziału Neonatologicznego Szpitala Ujastek w Krakowie

Oceń to:
| Liczba ocen: 5 Średnia: 3

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię