Zabiegi hybrydowe – zanim powiemy o samych zabiegach i korzyściach, jakie wnoszą dla pacjenta, wyjaśnijmy co oznacza nazwa hybryda.

Hybryda w powszechnym rozumieniu oznacza układ współdziałający, połączenie. Od tego też nazwa „zabiegi hybrydowe”, które we współczesnej medycynie oznaczają współdziałanie różnych zespołów specjalistów na jednej, innowacyjnie wyposażonej sali operacyjnej. Oddanie się w ręce wyspecjalizowanego „Heart Teamu” dla wielu pacjentów to jedyna szansa na powrót do zdrowia.

Najważniejsza współpraca!

Zabiegi hybrydowe zakładają współdziałanie zespołów, które reprezentują różne specjalności w obrębie jednego obszaru. Jeśli chodzi o kardiologię czy kardiochirurgię i zabiegi naczyniowe mogą to być kardiochirurdzy współpracujący podczas zabiegu z kardiologami czy chirurdzy naczyniowi współpracujący z kardiologami lub kardiochirurgami. Zespoły te wspierane są również przez innych specjalistów, w tym anestezjologów czy też radiologów.

Najprościej mówiąc, współpraca kardiochirurgów i kardiologów interwencyjnych w zabiegu hybrydowym zakłada, że część zabiegu jest robiona przez kardiochirurgów a część przez kardiologów interwencyjnych. Podczas jednej sesji!

Klasycznym tego przykładem jest pacjent z chorobą niedokrwienną serca i z wielonaczyniową chorobą wieńcową. W przypadku tego schorzenia kardiochirurg posługując się torem wizyjnym przez małe wcięcie wszczepia choremu pomost, najczęściej tętniczy, do gałęzi lewej zstępującej lewej tętnicy wieńcowej, zaś kardiolog interwencyjny wszczepia stenty w pozostałe zwężone tętnice. Działania zespołu kardiochirurgicznego i kardiologicznego odbywają się w trakcie jednego (tego samego) zabiegu hybrydowego na specjalnie wyposażonej sali.

Supernowoczesne sale hybrydowe

Zabiegi hybrydowe są wykonywane na specjalnie przystosowanych salach operacyjnych, wyposażonych w innowacyjny sprzęt. Sala hybrydowa zawiera zarówno elementy bloku operacyjnego kardiochirurgicznego jak i sali hemodynamicznej przeznaczonej do cewnikowania serca.

Sala hybrydowa jest również wyposażona w angiograf tzw. naczyniowy, czyli pełny, dzięki któremu można zobrazować naczynia i struktury serca przy pomocy promieni rentgenowskich i dzięki podaniu tzw. kontrastu, czyli środka cieniującego.

Zwykły angiograf kardiologiczny różni się od angiografu naczyniowego wielkością wzmacniacza. Angiograf pełny pozwala objąć większy obszar naczyniowy, co bardzo ułatwia przeprowadzanie złożonych zabiegów i zmniejsza dawkę promieniowania.

Sale tego typu są również wyposażone w specjalne stoły chirurgiczne, które umożliwiają na przykład zmianę kąta nachylenia, co znacznie ułatwia pracę operatorowi. Ponadto sala hybrydowa powinna umożliwiać transfer obrazów z badań diagnostycznych uprzednio wykonanych u pacjenta. Doskonałym rozwiązaniem są także lustrzane odbicia monitorów, które umożliwiają operaotorowi zmianę ustawienia w stosunku do pacjenta podczas wykonywania zabiegu.

Sala hybrydowa jest również znacznie większa od sali hemodynamicznej, ponieważ musi pomieścić więcej sprzętu, lekarzy i personelu. Powinna być także wyposażona w odpowiedni nawiew laminarny, który w razie konieczności gwarantuje jałowość przestrzeni operacyjnej.

Przyszłość niesie nowe rozwiązania …

Zabiegi hybrydowe są uznawane za przyszłościowe, jednak warto podkreślić, że nie zastąpią pełnej chirurgii ani pełnego zabiegu kardiologii interwencyjnej.

W Polsce zabiegi hybrydowe są wykonywane wciąż jeszcze rzadko i nie we wszystkich przypadkach da się je zastosować, jednak z pewnością wprowadziły nową jakość w terapii pacjentów kardiologicznych.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie zrobotyzowanych zabiegów, chociażby dlatego, że przy długo trwającej operacji roboty nie będą ulegały zmęczeniu. Ale w Polsce na razie to pieśń przyszłości. Tymczasem nadal ludzka praca, czy to kardiochirurga czy kardiologa interwencyjnego jest jak na razie najbardziej efektywna i najtańsza.

Naszym gościem jest prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski – kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie. Inicjator kampanii “Stawka to Życie. Zastawka to Życie”. Dyrektor Warsztatów WCCI Warsaw.

Profesor Adam Witkowski Instytut Kardiologii Anin w rozmowie z Jarosławiem Rosińskim z Radioklinika

Jarosław Rosiński
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię