“Lampka wina w ciąży nie szkodzi” – taki mit funkcjonuje w wielu polskich domach. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może zaszkodzić dziecku!

Oceń to:
| Liczba ocen: 2 Średnia: 4

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder), czyli Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu określa cały zespół objawów mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży.

FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycją płodu na alkohol. Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu.

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogą dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.

FASD rozpoznaje się u 1,8 % populacji!

Fetal Alcohol Syndrom (FAS) i Fetal Alcohol Effects (FAE) składające się na FASD, są zaburzeniami często nie do wyleczenia. Gdy matka pije w ciąży, cząsteczki alkoholu z łatwością przedostają się przez łożysko do organizmu dziecka już w drugim tygodniu życia płodowego! Szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg i już w czasie ciąży może on zostać uszkodzony.

Eksperci wskazują, że alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą!

Najczęstszym objawem spowodowanym piciem przez matkę alkoholu w ciąży jest dysmorfia twarzy i niska masa ciała noworodka.

Dysmorfia twarzy to między innymi rozstawione oczy, nieproporcjonalnie krótki, szeroki nos i mała żuchwa, brak rynienki podnosowej oraz wąska górna warga. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bo takie dziecko ma też często opóźnienie rozwoju, zaburzenia równowagi, wzroku, jest nadpubudliwe, ma trudności z przetwarzaniem nadmiernej ilości bodźców, jest łatwowierne. Może też mieć problemy ze skupianiem się, z pamięcią, a także niskie poczucie wartości!

Cechy morfologiczne mogą nie być tak widoczne zaraz po urodzeniu lub w okresie dorastania, albo dorosłości, jak między 2 a 10 rokiem życia.

Jak podkreśla nasza Ekspertka, do problemu trzeba podejść dwojako. Są bowiem kobiety uzależnione, które nie są w stanie z nałogu picia zrezygnować w ciąży. I nimi powinien zająć się terapeuta! Są też kobiety sporadycznie, tylko okazjonalnie sięgające po alkohol, gdy nie wiedzą jeszcze, że są w ciąży. Dlatego tak niezwykle ważne i istotne jest to, aby lekarze uświadamiali swoje pacjentki – przyszłe mamy  i uczulali je na to,  że alkohol może tak bardzo zaszkodzić ich nienarodzonemu dziecku.

Leczenie dziecka z FASD opiera się na pomocy psychologicznej, fizjoterapeutów i neurologopedów. Bardzo ważne jest środowisko, rodzina, które mogą w istotny sposób pomóc takiemu dziecku. Trzeba jednak pamiętać, że to jest już działanie po czasie. FAS to wada wrodzona, która jest niestety nieuleczalna.

O problemie FASD można przeczytać szerzej na stronie internetowej Fundacji Fastryga, która zajmuje się tym problemem na poziomie ogólnopolskim: www.fas.edu.pl.

lek. med. Katarzyna Dyląg

lek. med. Katarzyna Dyląg

Gościem Tomasza Zielenkiewicza była Katarzyna Dyląg – lekarz pracujący w Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii dla Dzieci z FASD działającego w Szpitalu Dziecięcym Św. Ludwika.

Oceń to:
| Liczba ocen: 2 Średnia: 4

3 komentarze

 1. Tatuś
  Kwiecień 18, 2015 at 7:21 pm — Odpowiedz

  Tak,tak – a świstak siedzi i zawija je w sreberka…..Od dzisiaj będę dzieciom podawać marychę, gdyż to mniej szkodliwe niż piwo!

  • Kwiecień 22, 2015 at 12:40 pm — Odpowiedz

   Dzięki za komentarz! We wszystkim warto mieć umiar, ale są rzeczy o których ciężko dyskutować. Alkohol ma naprawdę dramatyczny wpływ na płód. Oczywiście każda matka sama podejmuje decyzje czym się raczy w trakcie ciąży.

 2. Styczeń 31, 2017 at 2:55 pm — Odpowiedz

  Thank you for this information.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tomasz Zielenkiewicz

Tomasz Zielenkiewicz

Zawód wyuczony i wykonywany - dziennikarz informacyjny. Tematyką zdrowia zajmuję się od dawna. Pracowałem m.in. przy realizacji programu “Encyklopedia Zdrowia” w Polsat News. Zapraszam do komentowania moich audycji i wpisów.