„Lampka wina w ciąży nie zaszkodzi”. Taki mit funkcjonuje w wielu polskich domach. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może zaszkodzić dziecku. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycją płodu na alkohol. 

[aktualizacja: 07’2020]

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder), czyli Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu określa cały zespół objawów mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży.

Czym jest FASD?

FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycją płodu na alkohol. Alkohol etylowy, działając na nienarodzone dziecko, powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu.

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek.

Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogą dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.

FASD rozpoznaje się u 1,8 % populacji!

Fetal Alcohol Syndrom (FAS) i Fetal Alcohol Effects (FAE) składające się na FASD, są zaburzeniami często nie do wyleczenia. Gdy matka pije w ciąży, cząsteczki alkoholu z łatwością przedostają się przez łożysko do organizmu dziecka już w drugim tygodniu życia płodowego!

Szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg płodu i już w czasie ciąży może on zostać uszkodzony.

WAŻNE! Eksperci wskazują, że alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie, niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą!

Najczęstszym objawem spowodowanym piciem przez matkę alkoholu w ciąży jest dysmorfia twarzy i niska masa ciała noworodka.

FASD warunkuje nie tylko wygląd dziecka.

Dysmorfia twarzy to między innymi rozstawione oczy, nieproporcjonalnie krótki, szeroki nos i mała żuchwa, brak rynienki podnosowej oraz wąska górna warga. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bo takie dziecko ma też często:

  1. opóźnienie rozwoju,
  2. zaburzenia równowagi,
  3. zaburzenia wzroku,
  4. jest nadpubudliwe,
  5. ma trudności z przetwarzaniem nadmiernej ilości bodźców,
  6. jest łatwowierne,
  7. może też mieć problemy ze skupianiem się, z pamięcią, a także niskie poczucie wartości!
Cechy morfologiczne mogą nie być tak widoczne zaraz po urodzeniu lub w okresie dorastania, albo dorosłości, jak między 2 a 10 rokiem życia.

Jak radzić sobie z problemem?

Jak podkreśla nasza Ekspertka, do problemu trzeba podejść dwojako. Są bowiem kobiety uzależnione, które nie są w stanie z nałogu picia zrezygnować w ciąży. I nimi powinien zająć się terapeuta! Są też kobiety sporadycznie, tylko okazjonalnie sięgające po alkohol, gdy nie wiedzą jeszcze, że są w ciąży.

Niezwykle ważne i istotne jest to, aby lekarze uświadamiali swoje pacjentki – przyszłe mamy  i uczulali je na to,  że alkohol może tak bardzo zaszkodzić ich nienarodzonemu dziecku.

Leczenie dziecka z FASD opiera się na pomocy psychologicznej, fizjoterapeutów i neurologopedów. Bardzo ważne jest środowisko, rodzina, które mogą w istotny sposób pomóc takiemu dziecku. Trzeba jednak pamiętać, że to jest już działanie po czasie. FAS to wada wrodzona, która jest niestety nieuleczalna.

Podcast do wysłuchania

O problemie FASD można przeczytać szerzej na stronie internetowej Fundacji Fastryga, która zajmuje się tym problemem na poziomie ogólnopolskim: www.fas.edu.pl.

Gościem Tomasza Zielenkiewicza była Katarzyna Dyląg – lekarz pracujący w Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii dla Dzieci z FASD działającego w Szpitalu Dziecięcym Św. Ludwika.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem: Poród przez cesarskie cięcie – zalecenia dotyczące aktywności fizycznej.

2 KOMENTARZE

    • Dzięki za komentarz! We wszystkim warto mieć umiar, ale są rzeczy o których ciężko dyskutować. Alkohol ma naprawdę dramatyczny wpływ na płód. Oczywiście każda matka sama podejmuje decyzje czym się raczy w trakcie ciąży.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię