“Lampka wina w ciąży nie szkodzi” – taki mit funkcjonuje w wielu polskich domach. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może zaszkodzić dziecku!

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder), czyli Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu określa cały zespół objawów mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży.

FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycją płodu na alkohol. Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu.

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogą dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.

FASD rozpoznaje się u 1,8 % populacji!

Fetal Alcohol Syndrom (FAS) i Fetal Alcohol Effects (FAE) składające się na FASD, są zaburzeniami często nie do wyleczenia. Gdy matka pije w ciąży, cząsteczki alkoholu z łatwością przedostają się przez łożysko do organizmu dziecka już w drugim tygodniu życia płodowego! Szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg i już w czasie ciąży może on zostać uszkodzony.

Eksperci wskazują, że alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą!

Najczęstszym objawem spowodowanym piciem przez matkę alkoholu w ciąży jest dysmorfia twarzy i niska masa ciała noworodka.

Dysmorfia twarzy to między innymi rozstawione oczy, nieproporcjonalnie krótki, szeroki nos i mała żuchwa, brak rynienki podnosowej oraz wąska górna warga. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bo takie dziecko ma też często opóźnienie rozwoju, zaburzenia równowagi, wzroku, jest nadpubudliwe, ma trudności z przetwarzaniem nadmiernej ilości bodźców, jest łatwowierne. Może też mieć problemy ze skupianiem się, z pamięcią, a także niskie poczucie wartości!

Cechy morfologiczne mogą nie być tak widoczne zaraz po urodzeniu lub w okresie dorastania, albo dorosłości, jak między 2 a 10 rokiem życia.

Jak podkreśla nasza Ekspertka, do problemu trzeba podejść dwojako. Są bowiem kobiety uzależnione, które nie są w stanie z nałogu picia zrezygnować w ciąży. I nimi powinien zająć się terapeuta! Są też kobiety sporadycznie, tylko okazjonalnie sięgające po alkohol, gdy nie wiedzą jeszcze, że są w ciąży. Dlatego tak niezwykle ważne i istotne jest to, aby lekarze uświadamiali swoje pacjentki – przyszłe mamy  i uczulali je na to,  że alkohol może tak bardzo zaszkodzić ich nienarodzonemu dziecku.

Leczenie dziecka z FASD opiera się na pomocy psychologicznej, fizjoterapeutów i neurologopedów. Bardzo ważne jest środowisko, rodzina, które mogą w istotny sposób pomóc takiemu dziecku. Trzeba jednak pamiętać, że to jest już działanie po czasie. FAS to wada wrodzona, która jest niestety nieuleczalna.

O problemie FASD można przeczytać szerzej na stronie internetowej Fundacji Fastryga, która zajmuje się tym problemem na poziomie ogólnopolskim: www.fas.edu.pl.

lek. med. Katarzyna Dyląg
lek. med. Katarzyna Dyląg

Gościem Tomasza Zielenkiewicza była Katarzyna Dyląg – lekarz pracujący w Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii dla Dzieci z FASD działającego w Szpitalu Dziecięcym Św. Ludwika.

Oceń to:
| Liczba ocen: 2 Średnia: 4

2 KOMENTARZE

    • Dzięki za komentarz! We wszystkim warto mieć umiar, ale są rzeczy o których ciężko dyskutować. Alkohol ma naprawdę dramatyczny wpływ na płód. Oczywiście każda matka sama podejmuje decyzje czym się raczy w trakcie ciąży.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię