Właściwa ochrona wzroku jest sprawą ważną, niestety bagatelizowaną przez Polaków. Tymczasem wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Oczy są delikatne i bardzo wrażliwe na niesprzyjające im czynniki zewnętrzne. Należy o nie dbać i to codziennie, zwłaszcza, że z biegiem lat nawet idealny wzrok zaczyna się pogarszać a oko traci zdolność akomodacji, ponieważ soczewka stopniowo ulega stwardnieniu i zmienia swoją gęstość. Co robić, aby jak najdłużej dobrze widzieć? Czego zaś unikać? Oto kilka przydatnych rad.

[aktualizacja: 05’2021]

Jak codziennie dbać o wzrok?

Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej higienie wzroku. Zbyt długie przebywanie przy monitorze komputera lub smartfona, wielogodzinne i nieprzerwalne wpatrywanie się w ekran doprowadza do tego, że powoli i systematycznie … niszczymy sobie wzrok!

Eksperci od lat powtarzają, aby robić sobie przerwy, chociażby takie 15-minutowe po 2h ciągłej pracy. W tym czasie warto wyjść na krótki spacer lub przynajmniej przewietrzyć pomieszczenie, napić się wody (nawodnienie organizmu to podstawa!), wykonać parę prostych ćwiczeń rozluźniających oczy (kręcenie kółeczek w obie strony, wpatrywanie się w dal, mruganie, czy chociażby zamknięcie oczu na kilka minut). Z własnej praktyki wiemy też, że obecność roślin w miejscu pracy bardzo pomaga, relaksuje i to nie tylko nasz wzrok.

Miejmy też świadomość, że wiele chorób związanych ze wzrokiem ma swoje początki w źle funkcjonującym układzie pokarmowym, także również dbanie o zdrową, dobrze zbilansowaną i odżywczą dietę jest tu kluczowe.

Uwaga na słońce – niszczy wzrok!

Nie powinniśmy patrzeć bezpośrednio w słońce. Silne światło bardzo drażni oczy i to wbrew pozorom nie tylko latem. Również jesienią i zimą warto mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne, którą zabezpieczą oczy przed promieniowaniem UV. W tym miejscu warto podkreślić, że tylko dobrze dobrane i dobre jakościowo okulary przeciwsłoneczne spełnią swoje zadanie i odpowiednio zadbają o nasz wzrok. Kupno tanich okularów, których mnóstwo m.in. na prawie każdym wakacyjnym stoisku mija się z celem.

Damskie okulary przeciwsłoneczne – jakie wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli damskich okularów przeciwsłonecznych. Niektóre kobiety wolą Ray-Bany, bo to kultowy design i w związku z tym nigdy nie wychodzą z mody. Popularnością cieszą się także najbardziej znane marki, jak Dolce&Gabbana czy Armani. Za sławą danego designu idzie wysoka jakość, nie sposób bowiem tym konkretnym okularom odmówić trwałości.

Jeżeli chodzi o kształt, wiele kobiet wybiera klasyczne „lenonki”, pasujące zwłaszcza do okrągłego modelu twarzy. Z kolei osoby o trójkątnych rysach będą zachwycone tak zwanymi „kocimi oczami”, które nie tylko podkreślą ich urodę, ale również uczynią twarz bardziej wyrazistą.

To, co najważniejsze…

Tak naprawdę to każdy rodzic powinien zadbać o wzrok swojego dziecka. Kupno dobrych okularów przeciwsłonecznych także i dla dziecka to inwestycja, która na pewno zaprocentuje w przyszłości. W tym miejscu warta przypomnienia jest nasza rozmowa z dr Wiktorią Zwinczewską, lekarzem okulistą. Posłuchajcie tego podcastu:

Na zdrowiu nie warto oszczędzać, a okulary przeciwsłoneczne mają być nie tylko stylowe, ale przede wszystkim służyć ochronie cennego wzroku. Poza tym pamiętajmy o codziennej higienie wzroku, odpowiednim nawodnieniu organizmu, odpoczynku, zdrowej diecie oraz o aktywności fizycznej. To jest model holistycznego dbania o zdrowie, tylko taki ma sens i przynosi długotrwałe efekty.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię