Czy prawidłowe dbanie o skórę zimą różni się od pielęgnacji w okresie letnim? Oczywiście, że tak i wszyscy o tym wiemy. Tak jak wymieniamy całą garderobę w okresie zimowym, tak inaczej powinniśmy zadbać również o naszą skórę. Jak prawidłowo pielęgnować skórę zimą i chronić ją przed trudnymi warunkami atmosferycznymi rozmawiamy z dr n. med. Izabelą Załęską-Żyłka, dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie.

[aktualizacja: 12’2020]

Zimowa pielęgnacja skóry – zadbaj o dobrą ochronę!

Skóra to największy organ naszego ciała pełniący bardzo istotne funkcje: obrony całego organizmu przed wnikaniem patogenów, utrzymywania stałej temperatury ciała oraz ochrony przed uderzeniami i otarciami. Aby skóra mogła dobrze spełniać swoje funkcje przez wiele lat, powinnyśmy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji twarzy i ciała.

Zimowa pielęgnacja skóry to powinna być przede wszystkim pielęgnacja skoncentrowana na jej zabezpieczeniu.

Najważniejszym powodem, dla którego powinniśmy inaczej zadbać o skórę zimą jest duża różnica temperatur. Amplituda zimą może dochodzić nawet do 40 stopni! Dla skóry taki przeskok jest bardzo trudny i dlatego powinniśmy poszukać kosmetyków, które będą ją odpowiednio chroniły, natłuszczały oraz zabezpieczały przed mrozem i wiatrem.

jak prawidłowo pielęgnować skórę zimą

To może Cię zainteresować: Naturalna pielęgnacja cery – o czym trzeba pamiętać?

Pielęgnacja skóry zimą. Czy dobry kosmetyk wystarczy, aby skóra wyglądała zdrowo i ładnie?

Zarówno zimą, jak i przez cały rok należy dbać o dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Często nawet kosztowne zabiegi zewnętrzne nic nie dadzą, jeżeli nieprawidłowo się odżywiamy, jesteśmy w złej kondycji psychicznej! Skóra często jest pierwszym sygnalizatorem problemów ze zdrowiem. Zadbajmy również o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Jest to jeden z czynników wpływających na wygląd naszej skóry.

Zimowa pielęgnacja to nie tylko kosmetyki – warto zadbać o skórę także od wewnątrz!

Jeśli organizm będzie zdrowy, nasza cera również będzie wyglądała dobrze. Pomimo najlepszej pielęgnacji niewłaściwie odżywiony i zaniedbany organizm zamanifestuje swoje braki na skórze! Z tego względu tak ważne jest, aby dostarczać mu odpowiednią ilość składników odżywczych – witamin i minerałów.

Zimą, nie tylko dla naszej skóry, istotna jest zmiana diety!

Zimowa pielęgnacja skóry dziecka – porada dla rodziców

Nie zabraniamy dzieciom zimą bawienia się w śniegu, pamiętając jednak o kremach z filtrami UV oraz o takich preparatach, które dobrze zabezpieczą delikatną skórę dziecka. Słońce odbite od śniegu działa zdecydowanie mocniej, niż sądzimy. Rodzicom nie trzeba też przypominać, że mokre ubranie wymaga natychmiastowej zmiany.

Kremy zabezpieczające to podstawa pielęgnacji skóry zimą!

Skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwsza niż skóra osoby dorosłej, dlatego będzie wymagała nieco innej pielęgnacji. Innej troski wymaga także skóra seniora, która podobnie jak w przypadku dzieci, jest podatna na negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

Zimowa pielęgnacja skóry mężczyzn

Panowie, chociaż mają grubszą skórę, również mogą i powinni ją pielęgnować. Na szczęście powstają całe linie kosmetyków dedykowane właśnie panom.

Pamiętajmy, że zimą sucha skóra wysusza się jeszcze bardziej, a tłusta również jeszcze mocniej daje się we znaki!

Jak znaleźć odpowiedni kosmetyk do zimowej pielęgnacji?

Coraz więcej producentów kosmetyków wprowadza do swojej oferty całe serie produktów do typowo zimowej pielęgnacji skóry. Są to kosmetyki chroniące nasze ciało przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak: mroźny wiatr, śnieg, słońce. Sięgając po te produkty możemy mieć pewność, że nasza skóra została odpowiednio zabezpieczona.

Kosmetyki na zimę powinny przede wszystkim dobrze natłuszczać skórę, zabezpieczając ją przed trudnymi warunkami pogodowymi i o tym trzeba pamiętać, gdy wychodzimy z domu. Z drugiej strony należy pamiętać, że gdy już wrócimy do domu, powinniśmy  skórę dobrze nawilżyć!

Nie ufajmy zbytnio marketingowej otoczce. Gdy mamy wątpliwości co do doboru odpowiedniego dla naszej skóry kosmetyku, warto udać się po poradę do kosmetologa. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z darmowych próbek. Zanim kupimy opakowanie kremu za kilkadziesiąt złotych, przetestujmy go w ten właśnie sposób.

Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru kosmetyków.

Oczywiście dobry kosmetyk, który ma odpowiednie składniki odżywcze i pielęgnacyjne musi kosztować, ale często podstawowe normy pielęgnacyjne spełniają też i tańsze kremy.

Podcast do wysłuchania

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z naszym gościem dr n. med. Izabelą Załęską-Żyłka, dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie.

1 KOMENTARZ

  1. dermokosmetyki są drogie, ale znalazłam kosmetyk dla siebie w zastępstwie! care pro z mleczkiem owsianym, nawilża skórę, koi podrażnienia. i co ważne w przystępnej cenie!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię