Skóra – czy prawidłowe dbanie o nią zimą różni się od jej pielęgnacji w okresie letnim?

Oczywiście, że tak i wszyscy o tym wiemy. Tak jak zmieniamy na zimę całą garderobę tak inaczej powinniśmy zadbać też o naszą skórę!

Zimowa pielęgnacja skóry to powinna być przede wszystkim pielęgnacja skoncentrowana na zabezpieczeniu.

Najważniejszym powodem, dla którego powinniśmy inaczej zadbać o skórę zimą jest różnica temperatur. Amplituda zimą może dojść nawet do 40 stopni! Dla skóry ten przeskok jest bardzo trudny. Dlatego powinniśmy poszukać kosmetyków, które będą ją jak najlepiej chroniły, natłuszczały i zabezpieczały przed mrozem i wiatrem.

Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru kosmetyków. Oczywiście dobry kosmetyk, który ma odpowiednie składniki odżywcze i pielęgnacyjne musi kosztować, ale często podstawowe normy pielęgnacyjne spełniają też i tańsze kremy.

Kosmetyki na zimę powinny przede wszystkim dobrze natłuszczać skórę zabezpieczając ją przed trudnymi warunkami pogodowymi i o tym trzeba pamiętać, gdy wychodzimy z domu.  Z drugiej strony należy pamiętać, że gdy już wrócimy do domu, powinniśmy  skórę dobrze nawilżyć!

Z naszym gościem rozmawiamy również o często niezrozumiałym składzie kosmetyków wymienionym po łacinie. Na szczęście producenci coraz częściej dbają o to, żeby główne składniki były wymienione także po polsku.

Nie ufajmy zbytnio marketingowej otoczce! Gdy mamy wątpliwości co do doboru odpowiedniego dla naszej skóry kosmetyku, warto udać się po poradę do kosmetologa. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z darmowych próbek. Zanim kupimy opakowanie kremu za kilkadziesiąt złotych, przetestujmy go w ten właśnie sposób.

Czy dobry kosmetyk, nawet ten z najwyżej półki jednak wystarczy, aby nasza skóra wyglądała zdrowo i ładnie?

Niekoniecznie. Zarówno zimą, jak i przez cały rok,  należy dbać o dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Często nawet kosztowne zabiegi zewnętrzne nic nie dadzą, jeżeli nieprawidłowo się odżywiamy, jesteśmy w złej kondycji psychicznej! Skóra często jest pierwszym sygnalizatorem problemów ze zdrowiem!

Porada dla rodziców: zimą nie zabraniamy dzieciom bawienia się w śniegu, pamiętając jednak o kremach z filtrami UV oraz o takich, które dobrze zabezpieczą delikatną skórę dziecka. Słońce odbite od śniegu działa zdecydowanie mocniej niż sądzimy! Rodzicom nie trzeba też przypominać, że mokre ubranie wymaga natychmiastowej zmiany 🙂

Porada dla naszych mężczyzn, którzy chociaż mają grubszą skórę , również mogą i powinni ją pielęgnować. Powstają całe linie kosmetyków dedykowane właśnie panom. Pamiętajcie, że zimą sucha skóra wysusza się jeszcze bardziej, a tłusta również jeszcze mocniej daje się we znaki.

Naszym gościem była Pani dr n.med. Izabela Załęska-Żyłka -Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie www.dietl.edu.pl  Materiał zrealizowano podczas Małopolskiego Dnia Seniora

Oceń to:
| Liczba ocen: 3 Średnia: 3.7

1 KOMENTARZ

  1. dermokosmetyki są drogie, ale znalazłam kosmetyk dla siebie w zastępstwie! care pro z mleczkiem owsianym, nawilża skórę, koi podrażnienia. i co ważne w przystępnej cenie!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię