Czy prawidłowe dbanie o skórę zimą różni się od pielęgnacji w okresie letnim? Oczywiście, że tak i wszyscy o tym wiemy. Tak jak zmieniamy na zimę całą garderobę, tak inaczej powinniśmy zadbać też o naszą skórę. O prawidłowej pielęgnacji skóry zimą rozmawiamy [podcast] z dr n. med. Izabelą Załęską-Żyłka, dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie.

[aktualizacja: 12’2018]

Zimowa pielęgnacja skóry to głównie jej zabezpieczenie

Skóra to największy organ naszego ciała pełniący bardzo istotną funkcję – obrony całego organizmu przed wnikaniem patogenów, utrzymywania stałej temperatury ciała oraz ochrony przed uderzeniami i otarciami. By skóra mogła prawidłowo spełniać swoje funkcje przez wiele lat, powinnyśmy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji twarzy i ciała.

Zimowa pielęgnacja skóry to powinna być przede wszystkim pielęgnacja skoncentrowana na zabezpieczeniu.

Najważniejszym powodem, dla którego powinniśmy inaczej zadbać o skórę zimą jest różnica temperatur. Amplituda zimą może dojść nawet do 40 stopni! Dla skóry ten przeskok jest bardzo trudny. Dlatego powinniśmy poszukać kosmetyków, które będą ją jak najlepiej chroniły, natłuszczały i zabezpieczały przed mrozem i wiatrem.

W okresie zimowym skóra jest narażana na uszkodzenie bariery hydrolipidowej i co za tym idzie, na ucieczkę wody z naskórka oraz wzrost wrażliwości cery, który objawia się jej reaktywnością i rumieniem, co może być powodem pękania naczynek.

Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru kosmetyków. Oczywiście dobry kosmetyk, który ma odpowiednie składniki odżywcze i pielęgnacyjne musi kosztować, ale często podstawowe normy pielęgnacyjne spełniają też i tańsze kremy.

Kosmetyki na zimę powinny przede wszystkim dobrze natłuszczać skórę, zabezpieczając ją przed trudnymi warunkami pogodowymi i o tym trzeba pamiętać, gdy wychodzimy z domu. Z drugiej strony należy pamiętać, że gdy już wrócimy do domu, powinniśmy  skórę dobrze nawilżyć!

Nie ufajmy zbytnio marketingowej otoczce. Gdy mamy wątpliwości co do doboru odpowiedniego dla naszej skóry kosmetyku, warto udać się po poradę do kosmetologa. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z darmowych próbek. Zanim kupimy opakowanie kremu za kilkadziesiąt złotych, przetestujmy go w ten właśnie sposób.

Czy dobry kosmetyk wystarczy, aby nasza skóra wyglądała zdrowo i ładnie?

Niekoniecznie. Zarówno zimą, jak i przez cały rok należy dbać o dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Często nawet kosztowne zabiegi zewnętrzne nic nie dadzą, jeżeli nieprawidłowo się odżywiamy, jesteśmy w złej kondycji psychicznej! Skóra często jest pierwszym sygnalizatorem problemów ze zdrowiem. Zadbajmy również o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Jest to jeden z czynników wpływających na wygląd naszej skóry.

Zimowa pielęgnacja skóry dziecka – porada dla rodziców

Nie zabraniamy dzieciom zimą bawienia się w śniegu, pamiętając jednak o kremach z filtrami UV oraz o takich, które dobrze zabezpieczą delikatną skórę dziecka. Słońce odbite od śniegu działa zdecydowanie mocniej, niż sądzimy. Rodzicom nie trzeba też przypominać, że mokre ubranie wymaga natychmiastowej zmiany.

Zimowa pielęgnacja skóry mężczyzn

Panowie, chociaż mają grubszą skórę, również mogą i powinni ją pielęgnować. Na szczęście powstają całe linie kosmetyków dedykowane właśnie panom.

Pamiętajmy, że zimą sucha skóra wysusza się jeszcze bardziej, a tłusta również jeszcze mocniej daje się we znaki – przestrzega dr Izabela Załęska-Żyłka.

Jak znaleźć odpowiedni kosmetyk do zimowej pielęgnacji?

Coraz więcej producentów kosmetyków wprowadza do swojej oferty całe serie produktów do typowo zimowej pielęgnacji skóry. Są to kosmetyki chroniące nasze ciało przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak mroźny wiatr, śnieg, słońce. Sięgając po te produkty możemy mieć pewność, że nasza skóra została odpowiednio zabezpieczona.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. dermokosmetyki są drogie, ale znalazłam kosmetyk dla siebie w zastępstwie! care pro z mleczkiem owsianym, nawilża skórę, koi podrażnienia. i co ważne w przystępnej cenie!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię