Witamina D – badania mówią jasno: ponad 80% Polaków ma niedobór!

Jest więc jasne, że Witamina D, a konkretnie jej niedobór zmuszają nas do postawienia wielu pytań min.:

  • Co jest tego przyczyną?
  • Do czego służy i czy należy suplementować witaminę D?
  • Co z innymi witaminami?

Witamina D jest syntetyzowana głównie w naszej skórze pod wpływem światła słonecznego. Ze względu na klimat w Polsce, synteza ta zachodzi od kwietnia do września w godzinach od 10.00- 15.00, czyli w okresie kiedy większość z nas jest w pracy, szkole etc. Wystarczy również pochmurny dzień by synteza nie zachodziła!

A co z dietą?

Niestety nie jest możliwe pokrycie zapotrzebowania na witaminę D wyłącznie pożywieniem. Wiadomo jednak, że na obszarze Ameryki Północnej, gdzie zastosowano wzbogacenie produktów spożywczych w witaminę D, problem niedoboru tej substancji jest zdecydowanie mniejszy. Podobnie w Azji, gdzie z kolei spożycie oleju rybnego jest na tyle duże, by zminimalizować deficyt witaminy D.

Witamina D – dlaczego właściwie tak ważna?

Powszechnie znany wpływ na układ kostny nie jest jedyną jej funkcją a właściwie początkiem długiej listy!

Oprócz wpływu na gospodarkę wapniowo-fosforanową udowodniono, że witamina D zapobiega infekcjom, chorobom autoimmunologicznym czy nawet nowotworom! Badania wykazują, że zmniejsza ona ryzyko rozwoju raka sutka, prostaty czy jelita grubego. Istnieje również związek niedoboru witaminy D z ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 1 i 2, czy chorób sercowo-naczyniowych.

Witamina D – czy każdy z nas powinien oznaczać jej poziom we krwi?

Nie, istnieją specjalne zalecania, w których jednostkach chorobowych należy taki poziom zbadać. Są to min. pacjenci z krzywicą, osteomalacją, nadczynnością przytarczyc, z przewlekłą niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby, zespołami złego wchłaniania etc.

Wskazówka:

Witamina D jest dostępna w każdej aptece. Można ją także kupić w internecie. Aktualne porównanie cen produktu w kapsułkach znajduje się pod tym linkiem.

Witamina D dostępna jest także w postaci płynu. To ciekawa opcja dla dzieci, które z reguły mają awersje do połykania lekarstw. Takie krople są niestety droższe niż kapsułki, ale wygoda stosowania może być ważnym argumentem. Porównanie cen witaminy D w płynie do sprawdzenia pod tym linkiem.

Czy zatem każdy z nas powinien suplementować witaminę D?

Obecne wytyczne mówią o konkretnych dawkach witaminy, jakie powinniśmy przyjmować nawet, gdy nie stwierdza się jej niedoborów!

Doctor shows information on blackboard: vitamin d

Noworodki i niemowlęta 

1) od urodzenia do 6. miesiąca życia:

– niemowlęta karmione piersią – dawką 400 IU/dobę
– karmione mlekiem modyfikowanym – 400 IU/dobę( łącznie z diety oraz suplementów)
2) między 6. a 12. miesiącem życia dawka 400–600 IU/dobę w zależności od ilości witaminy D dostarczanej z pokarmem

Dzieci i nastolatki (1–18 lat):

– 600–1000 IU/dobę zależne od masy ciała w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca

Dorośli (>18 rż.) 

– dawka 800–2000 IU/dobę zależnie od masy ciała w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca. U wszystkich osób powyżej 65.rż. przez cały rok.

Czy osoby zdrowe powinny suplementować wszystkie witaminy?

Coraz więcej doniesień mówi, że NIE.

Wskazują wręcz, że może to przynieść wiele skutków niepożądanych.

Wyjątkiem jest właśnie omawiana witamina D. Wytyczne podają jasno, że powinna być ona suplementowana przez osoby zdrowe!

Wieloośrodkowe badania mówią o ogromnej roli witaminy D, o szerokiej gamie chorób, które łączą się z jej niedoborem. Należy jednak pamiętać, ze witamina ta nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości i choroby.

Rozpoczęcie suplementacji warto skonsultować ze swoim lekarzem.

Materiały źródłowe:

  1. Płudowski P., Kaczmarewicz E. i wsp.: Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej: Rekomendowane dawki witaminy D dla populacji zdrowej oraz dla grup ryzyka deficytu witaminy D. Endokrynol. Pol. 2013;
  2. Żukowska-Szczechowska E., Kiszka B.: Niedobór witaminy D – rozpoznawanie i postępowanie w celu redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011
  3. Śledzińska K., Góra-Gębka M., Kamińska B., Liberek A.: Plejotropowe działanie witaminy D ze szczególnym uwzględnieniem jej roli w chorobach układu pokarmowego u dzieci. Med. Wieku Rozw. 2010
Marta Baszyńska
Z wykształcenia lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Badania profilaktyczne, zdrowy styl życia odpowiednia dieta to tematy, które powinny zainteresować każdego. Uważam, że przekaz Radiokliniki - popularyzacja podstawowej wiedzy medycznej jest bardzo istotnym punktem w upowszechnieniu zachowań prozdrowotnych. Nauka rozwija się w zawrotnym tempie, nowe wytyczne i zalecenia pojawiają się bardzo często. Bądźmy na bieżąco!

4 KOMENTARZE

  1. Mam wątpliwości co do podawania tej witaminy noworodkom i niemowlętom karmionym piersią. Przynajmniej nasz noworodek przestał płakać, gdy przerwaliśmy podawanie. Być może nie ma związku, ale wątpliwości pozostały

  2. Nie opierałabym diagnozy jedynie na tym czy dziecko płacze czy nie, takie rzeczy lepiej omawiać z lekarzem, nam doradził witaminę d i aktualnie używamy vita d express bo Adasiowy łatwo się ją spożywa, no ale też myśle że o takich rzeczach lepiej porozmawiać z lekarzem

  3. Przyjmowanie witaminy D3 w ilości, którą zapisują lekarze, czyli według polskich norm nie ma sensu. 1000, czy 2000 jednostek niczego nie poprawia. Poziom witaminy D3 zaczyna się zmieniać po przyjmowaniu 10000 lub nawet więcej. Jeżeli mamy poważne niedobory. Dlatego też warto suplementować D3 cały rok, także podawać dzieciom, oczywiście w mniejszej dawce. Zachęcam do poczytania dietomat.pl/artykul/witamina-d3-jej-wlasciwy-poziom-tak-trudno-osiagalny-jak-zdobycie-szczytu-k2

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię