Infekcje górnych dróg oddechowych (GDO) mają najczęściej charakter samoograniczający się. Co to oznacza? Czasem wystarczy kilka dni wytchnienia dla organizmu, kubek ciepłej herbaty z miodem i imbirem, by stan zapalny oraz wywołujące go patogeny zniknęły. Jednak nieleczona infekcja może równie dobrze prowadzić do groźnych powikłań. Bądźmy więc czujni i reagujmy w porę! Jak skutecznie leczyć infekcje górnych dróg oddechowych?

[aktualizacja: 03’2021]

Infekcje górnych dróg oddechowych zazwyczaj mają niewinny przebieg. Drapanie i ból gardła, niewielka gorączka czy zatkany nos nie zawsze skłaniają nas do wizyty u lekarza. Staramy się wtedy własnymi siłami walczyć z drobnoustrojami wspomagając się naturalnymi i domowymi metodami. Z jednej strony to bardzo dobre postępowanie, ponieważ pobudza do działania nasze wrodzone mechanizmy odporności, a jednocześnie eliminuje problem przyjmowania antybiotyków w ciemno.

Zachęcamy Was do zapoznania się z artykułem: Fitoterapia to skuteczna metoda na infekcje wirusowe u dzieci.

infekcje górnych dróg oddechowych | fitoterapia
Natura to bogate źródło, z którego czerpie fitoterapia.

Infekcje GDO i zasadność stosowania leków objawowych

Przeciwnicy syntetycznych leków objawowych przekonują, że takie środki maskują jedynie objawy infekcji i jeszcze bardziej rozkładają nas na łopatki, drenując przy tym nasze kieszenie. Prawda jednak, jak zwykle, leży pośrodku.

Leki objawowe stosowane w leczeniu infekcji GDO zajmują ważne miejsce we współczesnej terapii. Jeśli zażywane są zgodnie z zaleceniami i przez krótki czas, mogą poprawić nasze funkcjonowanie oraz przyspieszyć okres rekonwalescencji.

Niedrożny nos może być powodem zaostrzenia infekcji!

Silnym poparciem wyżej wymienionej tezy jest przykład wpływu drożności nosa na przebieg infekcji.

WAŻNE! Jeśli zaniechamy stosowania leków zmniejszających nieżyt nosa spowodujemy, że z czasem stanie się niedrożny. Stale wzrastająca ilość wydzieliny będzie stwarzać ryzyko zajęcia ujścia zatok i utrudniać proces ich samooczyszczania.

Nieżyt nosa spowoduje również, że chory będzie oddychać przez jamę ustną, pozbawioną nabłonka migawkowego. Brak naturalnego filtru sprawi, że do płuc będzie dostawać się nieogrzane i zanieczyszczone powietrze. W efekcie błona śluzowa gardła zostanie podrażniona (warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie!). W ten oto właśnie sposób łagodna z pozoru infekcja szybko ewoluuje do zapalenia gardła, bakteryjnego zapalenia zatok, a nawet zapalenia oskrzeli.

Jeśli Twoje dziecko uskarża się na ból gardła, podawaj mu dużo płynów do picia. Odpowiednio nawilżone drogi oddechowe ułatwiają odkrztuszanie i wydmuchiwanie wydzieliny z dróg oddechowych.

Infekcje górnych dróg oddechowych i możliwe powikłania

Do najczęstszych powikłań zwykłego przeziębienia należą:

  • bakteryjne zapalenie ucha środkowego,
  • bakteryjne zapalenie płuc,
  • zapalenie zatok przynosowych.

Pamiętajmy, że wbrew powszechnej w niektórych kręgach opinii, profilaktyczne podawanie antybiotyku podczas przeziębienia nie zmniejsza ryzyka wystąpienia powikłań!

Zapalenie zatok. Początek objawów jest nagły!

Do zapalenia zatok dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy zbierająca się na skutek przeziębienia wydzielina w zatokach ulega wtórnemu nadkażeniu przez bakterie. To właśnie dlatego obok leków złożonych zawierających: paracetamol, ibuprofen, związki przeciwhistaminowe i ośrodkowo działające substancje przeciwkaszlowe, podczas terapii przeziębienia pojawia się konieczność udrażniania nosa. Zapobiega ono zwężeniu ujścia zatok, szczególnie tej występującej za gałką oczną – zatoki sitowej.

Gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego i zapalenia zatok pojawia się tępy, nasilający się przy schylaniu ból, również za gałkami ocznymi – charakterystyczny dla ostrego zapalenia zatok. Początek objawów jest nagły: pojawia się gęsta, śluzowo-ropna wydzielina z nosa, obrzęk oczodołów i wysoka gorączka 38°-39°.

To może Cię zainteresować: Grypa to nie przeziębienie! Poradnik skutecznego leczenia.

Bakteryjne zapalenie płuc to następstwo niewyleczonej infekcji!

Bakteryjne zapalenie płuc jako następstwo niewyleczonych infekcji górnych dróg oddechowych pojawia się szczególnie u starszych osób. Jednak w ostatnim czasie to powikłanie dotyka również najmłodsze dzieci!

Dzieje się tak, gdy infekcja wirusowa przeobrazi się w infekcję bakteryjną na skutek wtórnych nadkażeń. Wtedy też treść bakteryjna (najczęściej obecna właśnie w górnych dróg oddechowych) na skutek inhalacji lub zachłyśnięcia dostaje się do dolnych części układu oddechowego.

Objawy zapalenia płuc mają charakter ostry: nagle pojawiają się wysoka gorączka, dreszcze, poty i ból w klatce piersiowej. Niekiedy występuje także trudna do odkrztuszenia plwocina i napadowa duszność. Takie objawy oznaczają niezwłoczną konieczność konsultacji lekarskiej!

Zapalenie ucha środkowego to powikłanie groźne w skutkach!

Zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą przyczyną przepisywania antybiotyków u najmłodszych. Pierwszym sygnałem jest pojawiający się ból ucha, który przez noworodki lub niemowlęta może być sygnalizowany przez pociąganie za małżowinę uszną. Drugim równie ważnym objawem jest pojawienie się wysokiej gorączki, wysięku w jamie bębenkowej oraz zaczerwienienie błony bębenkowej. UWAGA: dwa ostatnie objawy mogą być potwierdzone wyłącznie przez lekarza laryngologa.

Pamiętajmy, że infekcje ucha postępują bardzo szybko! Rozprzestrzeniający się stan zapalny może prowadzić do okresowego niedosłuchu lub głuchoty!

Infekcje górnych dróg oddechowych. Co robić, aby nie dać się chorobie?

Jak można zauważyć, spektrum powikłań z pozoru błahego przeziębienia jest bardzo szerokie i może mieć różny przebieg. Dlatego też nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Gdy wyczerpaliśmy już naturalne metody leczenia, sięgnijmy po leki objawowe, w między czasie umawiając się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dbajmy o drożność nosa, stosujmy miejscowe środki przeciwzapalne na błonę śluzową gardła, czy złożone leki na przeziębienie. Nie bagatelizujmy pierwszych objawów, ale jednocześnie nie wymuszajmy na lekarzu wdrożenia antybiotykoterapii. Czasami mądra postawa wyczekująca pod kontrolą lekarza to najlepsze, co możemy zrobić dla naszego zdrowia!

UWAGA: Grypę wywołują zupełnie inne i bardziej niebezpieczne wirusy, niż zwykłe przeziębienie. Początek grypy jest nagły, powikłania dużo bardziej niebezpieczne, niż w przypadku przeziębienia! Zachęcamy Was więc również do zapoznania się z tym wpisem: Dopadła Cię grypa? Sprawdź, jak ją leczyć i pamiętaj, że wywołują ją wirusy! 

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię