Infekcje górnych dróg oddechowych mają najczęściej charakter samoograniczający się. Czasem wystarczy kilka dni wytchnienia dla organizmu, kubek ciepłej herbaty z miodem i imbirem, by stan zapalny i patogeny go powodujące zniknęły bezpowrotnie. Jednak nieleczona infekcja może równie dobrze prowadzić do groźnych powikłań. Bądźmy więc czujni i reagujmy w porę.

Infekcje górnych dróg oddechowych zazwyczaj mają niewinny przebieg – drapanie i ból gardła, niewielka gorączka czy zatkany nos – nie zawsze skłaniają nas do wizyty u lekarza. Staramy się wtedy własnymi siłami walczyć z drobnoustrojami wspomagając się naturalnymi i domowymi metodami. Z jednej strony to bardzo mądre postępowanie, gdyż ćwiczy nasze wrodzone mechanizmy odporności, a jednocześnie wyklucza przyjmowanie w ciemno antybiotyków.

Tu zachęcamy Was do zapoznania się z artykułem ⇒ Fitoterapia to skuteczna metoda na infekcje wirusowe u dzieci.

Fitoterapia [ziołolecznictwo] | skuteczna metoda na infekcje wirusowe u dzieci.
Natura to bogate źródło, z którego czerpie fitoterapia.

Infekcja i zasadność stosowania leków objawowych.

Przeciwnicy syntetycznych leków objawowych przekonują, że środki te maskują jedynie objawy infekcji, jeszcze bardziej rozkładają nas na łopatki, drenując przy tym nasze kieszenie. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku.

Leki objawowe stosowane w leczeniu infekcji GDO zajmują ważne miejsce we współczesnej terapii. Jeśli zażywane są zgodnie z zaleceniami i przez krótki czas –  mogą poprawić nasze funkcjonowanie i przyspieszyć okres rekonwalescencji.

Niedrożny nos może być powodem zaostrzenia infekcji.

Koronnym poparciem wyżej wymienionej tezy jest przykład wpływu drożności nosa na przebieg infekcji.

WAŻNE! Jeśli zaniechamy stosowania leków zmniejszających nieżyt nosa spowodujemy, że z czasem stanie się on niedrożny. Stale wzrastająca ilość wydzieliny będzie stwarzać ryzyko zajęcia ujścia zatok i utrudniać proces ich samooczyszczania.

Nieżyt nosa spowoduje również, że będziemy oddychać przez jamę ustną, która pozbawiona jest nabłonka migawkowego. Brak naturalnego filtru sprawi, że do płuc dostawać się będzie nieogrzane i zanieczyszczone powietrze, a błona śluzowa gardła ulegnie podrażnieniu (warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie!). W ten oto właśnie sposób łagodna z pozoru infekcja szybko ewoluuje do zapalenia gardła, bakteryjnego zapalenia zatok czy zapalenia oskrzeli.

Możliwe powikłania rozwijającej się infekcji.

Do najczęstszych powikłań zwykłego przeziębienia należą:

  • bakteryjne zapalenie ucha środkowego,
  • bakteryjne zapalenie płuc,
  • zapalenie zatok przynosowych.

Pamiętajmy, że wbrew powszechnej w niektórych kręgach opinii profilaktyczne podawanie antybiotyku podczas przeziębienia nie zmniejsza ryzyka wystąpienia powikłań!

Zapalenie zatok – początek objawów jest nagły!

Do zapalenia zatok dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy zbierająca się na skutek przeziębienia wydzielina w zatokach ulega wtórnemu nadkażeniu przez bakterie. To dlatego obok leków złożonych zawierających paracetamol, ibuprofen, związki przeciwhistaminowe i ośrodkowo działające substancje przeciwkaszlowe podczas terapii przeziębienia pojawia się konieczność udrażniania nosa. Zapobiega to zwężeniu ujścia zatok, szczególnie tej występującej za gałką oczną – zatoki sitowej.

Gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego i zapalenia zatok pojawia się tępy, nasilający się przy schylaniu ból, również za gałkami ocznymi – charakterystyczny dla ostrego zapalenia zatok. Początek objawów jest nagły – pojawia się gęsta, śluzowo-ropna wydzielina z nosa, obrzęk oczodołów i wysoka gorączka 38°-39°.

Bakteryjne zapalenie płuc to następstwo niewyleczonej infekcji!

Bakteryjne zapalenie płuc jako następstwo niewyleczonych infekcji górnych dróg oddechowych pojawia się szczególnie u starszych osób. Jednak w ostatnim czasie powikłanie dotyka również najmłodsze dzieci!

Dzieje się tak, gdy infekcja wirusowa przeobrazi się w infekcję bakteryjną na skutek wtórnych nadkażeń. Wtedy to najczęściej obecna w górnych dróg oddechowych treść bakteryjna na skutek inhalacji lub zachłyśnięcia dostaje się do dolnych części układu oddechowego.

Objawy zapalenia płuc mają charakter ostry – nagle pojawiają się wysoka gorączka, dreszcze, poty i ból w klatce piersiowej. Niekiedy pojawia się trudna do odkrztuszenia plwocina i napadowa duszność. Takie objawy oznaczają niezwłoczną konieczność konsultacji lekarskiej.

Zapalenie ucha środkowego – groźne w skutkach powikłanie!

Zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą przyczyną przepisywania antybiotyków u najmłodszych. Pierwszym sygnałem jest pojawiający się ból ucha, który przez noworodki lub niemowlęta może być sygnalizowany przez pociąganie za małżowinę uszną. Drugim równie ważnym objawem jest pojawienie się wysokiej gorączki, wysięku w jamie bębenkowej oraz zaczerwienienie błony bębenkowej. Dwa ostatnie objawy mogą być potwierdzone wyłącznie przez lekarza laryngologa.

Pamiętajmy, że infekcje ucha postępują bardzo szybko – rozprzestrzeniający się stan zapalny może prowadzić do okresowego niedosłuchu lub głuchoty.

Jak postępować, by nie dać się rozwinąć infekcji?

Jak widać spektrum powikłań przeziębienia jest bardzo szerokie i może mieć różny przebieg. Dlatego nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Gdy wyczerpaliśmy już metody naturalne, sięgnijmy po leki objawowe, w między czasie umawiając się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dbajmy o drożność nosa, stosujmy miejscowe środki przeciwzapalne na błonę śluzową gardła, czy złożone leki na przeziębienie. Nie bagatelizujmy pierwszych objawów, ale jednocześnie nie wymuszajmy na lekarzu wdrożenia antybiotykoterapii. Czasami mądra postawa wyczekująca pod kontrolą lekarza to najlepsze co możemy zrobić dla naszego zdrowia.

Od redakcji: Zachęcamy Was także do zapoznania się z wpisem: Dopadła Cię grypa? Sprawdź, jak ją leczyć i pamiętaj, że wywołują ją wirusy! Grypę wywołują zupełnie inne i bardziej niebezpieczne wirusy, niż zwykłe przeziębienie. Początek grypy jest nagły, powikłania dużo bardziej niebezpieczne, niż w przypadku przeziębienia.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię