Antybiotyk nie stanowi panaceum na każdą chorobę, powinen być stosowany rozsądnie i wtedy, kiedy jest do tego wskazanie. Nigdy na wszelki wypadek. Nazwa „antybiotyk” pochodzi od słowa antybioza i powstała ze złożenia greckich słów „anti”- przeciw i „biotikos”- związany z życiem. 

[aktualizacja: 11’2019]

Czy i w jakich sytuacjach stosować antybiotyk?

W ostatnich czasach ciężko nadążyć za trendami w tym właśnie względzie. Z jednej strony wydają się istnieć lekarze, którzy „z grubej rury” ładują w dziecko antybiotyk, a z drugiej tacy, którzy wypisują receptę raczej niechętnie.

Podobnie jest z rodzicami. Jedni panikują na samą myśl o podaniu antybiotyku swojemu dziecku, inni odmawiają wyjścia z gabinetu bez recepty.

Na szczęście coraz więcej jest kampanii społecznych i konferencji dla lekarzy, które każą wyraźnie ograniczyć stosowanie antybiotyków.

„Na szczęście” ponieważ antybiotyk zapisany bez powodu to nie tylko niepotrzebne aplikowanie lekarstwa małemu dziecku (powodującego przecież wielokrotnie działania niepożądane), ale i zwiększanie tak zwanej oporności bakterii na antybiotyki.

To zjawisko jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata. Jeśli wydawane „lekką ręką” antybiotyki powodują powstawanie coraz groźniejszych drobnoustrojów, które potrafią bronić się przed dostępnymi lekami, to co zastosujemy w sytuacji zagrożenia życia u pacjenta? Jaki lek mu podamy, jeśli żaden nie będzie skuteczny?

Dlatego warto podkreślić, że nie każda gorączka (nawet wysoka 39-40°C) u dziecka, to wskazanie do podania antybiotyku. Tym bardziej nie każda infekcja wymaga jego stosowania.

Zdecydowana większość infekcji dróg oddechowych wieku dziecięcego wywołana jest przez wirusy i nie wymaga  stosowania chemioterapeutyków i antybiotyków. Antybiotyk ma sens tylko i wyłącznie przy infekcji bakteryjnej.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną?

Zdarzają się sytuacje alarmowe, które każą lekarzowi zastosować leczenie antybiotykiem. Jeśli podejrzewa się u dziecka anginę paciorkowcową, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, posocznicę, zapalenie nerek, bakteryjne zapalenie płuc to podanie antybiotyku chroni dziecko przed ciężkimi powikłaniami choroby i przed śmiercią.

Zawsze rozstrzygające jest badanie lekarskie, a dodatkowo pomocne mogą być badania laboratoryjne.

Jeśli choroba dziecka rozpoczęła się nagle, pacjent wysoko gorączkuje i przy tym wygląda na cierpiące, ma duże węzły chłonne, naloty na migdałkach, na skórze wybroczyny (jak „kropki od czerwonego flamastra”), ma obustronne zapalenie uszu to obecność bakterii w organizmie malucha jest dość prawdopodobna.

Sprawdź również: Gorączka u dziecka bez innych objawów

W przypadku badania krwi na infekcję bakteryjną nakierować nas powinna liczba leukocytów – zwłaszcza granulocytów (neutrocyów – im wyższa tym mniejsze prawdopodobieństwo wirusa). Wysokie białko CRP (norma do 5-10) również informuje nas o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jeśli ten parametr przekracza 100, wówczas zwykle myślimy o bakteriach.Antybiotyk_infekcja_Radioklinika

Jakich objawów choroby nie wolno nam bagatelizować?

Jeśli Twoje dziecko przechodzi infekcję, to zwróć uwagę na kilka kwestii:

  • czy wysoka gorączka (powyżej 38’C) utrzymuje się dłużej jak 3 dni?
  • czy na skórze dziecka nie pojawiły się wybroczyny (wspomniane wyżej „flamastrowe kropki”)?
  • czy dziecko jest apatyczne, nie chce się bawić, dużo śpi?
  • czy na skórze dziecka pojawiła się „płonąca”, żywo-czerwona wysypka?
  • czy Twoje dziecko dziwnie się zachowuje? ma światłowstręt? uskarża się na bóle głowy? wymiotuje? odmawia chodzenia?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań możesz odpowiedzieć „TAK” to znaczy, że konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem i dość prawdopodobne jest, że będzie trzeba zastosować antybiotyk.

Początki infekcji – jak nie dać się jej rozwinąć?

Zdarza się, że wirusowa infekcja przekształcić się może w bakteryjną (dzieje się tak z powodu nadkażenia). Dlatego tak ważne jest, aby zwłaszcza u tych najmłodszych dzieci, działać szybko i dość intensywnie na pierwsze objawy.

Jeśli dziecko ma katar – pamiętaj o częstym oczyszczaniu jego noska. Niemowlętom ułatwi to nie tylko jedzenie i spanie, ale i je uspokoi. Podawaj do nosa sól fizjologiczną i stosuj swoje ulubione aspiratory (frida, katarek itp.). Jeśli starsze dziecko uskarża się na ból gardła to dawaj mu dużo płynów do picia.

PAMIĘTAJ! Odpowiednio nawilżone drogi oddechowe ułatwiają odkrztuszanie i wydmuchiwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Możesz również stosować preparaty w sprayu, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pomogą w walce z infekcją.

W trakcie każdej infekcji dbaj o odpowiednią higienę. Jak najczęściej myj ręce ciepłą wodą z mydłem (bez względu na to czy sama jesteś chora, czy chore jest Twoje dziecko) i zachęcaj do tego dziecko. Jeśli kichasz – nie zasłaniaj buzi dłonią (którą zaraz pogłaszczesz dziecko), tylko kichaj w łokieć.

Dbaj również o odpowiednie wietrzenie mieszkania. Świeże powietrze wymieni się z tym „zawirusowanym” i poprawi oddychanie u Twojego maleństwa. Jeśli dziecko nie gorączkuje i jest ładna pogoda to wychodź z nim jak najczęściej na spacery.

Nie udało się uniknąć antybiotyku? O czym w takiej sytuacji należy pamiętać?

Trzymaj się instrukcji. Jeśli lek w zawiesinie to staraj się jak najdokładniej rozpuścić go w odpowiedniej ilości wody.

Pamiętaj, żeby przed każdym podaniem dawki całość dokładnie wymieszać. No i przechowuj w odpowiedniej temperaturze (wiele antybiotyków należy trzymać w lodówce).

Antybiotyk_zegar_infekcja_Radioklinika

Przestrzegaj godzin podania antybiotyku. Jeśli masz go stosować dwa razy dziennie, to zawsze podawaj o tej samej godzinie. Dla przykładu – pierwszą dawkę dziecko otrzymało o godzinie 8:00 rano – to kolejną o godzinie 20:00. I w kolejnych dniach lek podaj o tych samych godzinach. Jeśli dawkowanie jest 3 x dziennie, to podziel dobę na 3 i podawaj co 8 godzin – nawet, jeśli masz budzić dziecko w nocy. 20 minut w jedną czy drugą stronę nie zrobi strasznej różnicy, ale godzina już tak.

Pamiętaj o podawaniu probiotyków w trakcie antybiotykoterapii. Te „dobre bakterie” chronią dziecko przed niektórymi działaniami niepożądanymi antybiotyku (biegunką, zakażeniem grzybiczym).

Zapytaj w aptece o dobry probiotyk pamiętając, że warto wybierać te posiadające status produktu leczniczego i dobre oznaczenia tj. oznaczenie gatunku i konkretnego szczepu, na przykład: Lactobacillus rhamnosus ATCC 53103.

Nie przerywaj kuracji, kiedy dziecko przestanie gorączkować. Jeśli lekarz zalecił leczenie na 10 dni to trzymaj się tego terminu. Odstawienie antybiotyku może wywołać u dziecka powikłania i nawrót infekcji.

Jak postępować po zakończeniu leczenia antybiotykiem?

Dziecko po zakończonej antybiotykoterapii zwykle jest osłabione. Nie uprawiaj z nim sportu wyczynowego, ale pamiętaj o tym, żeby zdrowo się odżywiało, spacerowało na świeżym powietrzu i nie wysyłaj go zaraz po leczeniu do przedszkola – daj dziecku kilka dni na regenerację.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię