Gorączka u dziecka to coś zdawałoby się znanego i powszechnego, jednak każdorazowo budzi niepokój u rodziców. Na pewno nie wolno dopuścić do uśpienia w sobie czujności, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z gorączką u najmłodszych dzieci – radzi dr Zofia Szymanowska.

Różne podłoża gorączki u dziecka

Gorączka u dziecka jest jednym z najczęściej spotykanych, ale też budzących niepokój rodziców symptomów wystąpienia choroby. Jest objawem zakażenia, najczęściej wirusowego lub bakteryjnego, rzadziej grzybiczego.

Gorączka u dziecka może jednak wystąpić i w innych sytuacjach. Może to być tzw. gorączka polekowa. Rodzice myślą wtedy, że jest to nadal efekt infekcji, która się przedłuża a jest to efekt toksyczny, tzw. pirogenny leku, który po odstawieniu leku ustępuje.

Gorączka może być też efektem udaru cieplnego, który może wystąpić, gdy dziecko przebywa w jakimś gorącym pomieszczeniu. Należy pamiętać tu o tym, że dziecko ma jeszcze upośledzoną funkcję termoregulacyjną i gorzej radzi sobie z upałami.

Nasza wskazówka: Podwyższona temperatura ciała to wskazówka, że organizm malucha podejmuje walkę z chorobą. Temperaturę warto mierzyć dobrym termometrem! Z obiegu wyszły już niestety te bardzo dokładne – rtęciowe. Do kupienia jest natomiast całe mnóstwo termometrów elektronicznych. Część z nich mierzy temperaturę z dużym błędem sięgającym nawet 20%. Ciężko polecić sprawdzony sprzęt. Warto wesprzeć się rekomendacją znajomych lub opiniami internetowymi, jeśli mamy pewność, co do ich wiarygodności.

Poniżej stale aktualizowana lista termometrów w cenie od 70 do 140 zł, ułożona wedle ilości zebranych pozytywnych opinii [dostępna pod tym linkiem.]

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, małe dziecko ma jeszcze upośledzoną funkcję termoregulacyjną tzn. ośrodek w podwzgórzu, który reguluje temperaturę i utrzymuje ją na stałym poziomie, jeszcze nie działa u niego sprawnie. Dziecko szybciej się przegrzewa. Co dzieje się w takiej sytuacji? Ciepło powoduje większe zużycie tlenu przez tkanki, większe wytwarzanie dwutlenku węgla, przyśpiesza metabolizm, serce pracuje mocniej i szybciej, dziecko traci wodę i elektrolity.

Dzieci, zwłaszcza te obarczone wadami serca, czy dzieci, które mają problemy oddechowe, pulmonologiczne, czy też chore na schorzenia metaboliczne, w przypadku gorączki bardzo szybko się dekompensują!

Szczególnie więc u tych dzieci należy bardzo szybko zareagować i podać środki przeciwgorączkowe. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli uda się skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Pamiętając o powyższym (małe dzieci nie mają jeszcze w pełni sprawnej funkcji termoregulacyjnej!) nie przegrzewajmy dzieci, nie ubierajmy ich za ciepło, bo zrobimy więcej szkody niż pożytku!

Gorączka u dziecka to stan, któremu towarzyszą często takie objawy, jak złe samopoczucie, bóle głowy, wymioty, czasem biegunka, kaszel a czasem dziecko ma nawet zaburzenia świadomości, niekiedy drgawki.

Temperatura ciała u dziecka i jej wahania dobowe

Normalna temperatura ciała u dziecka waha się pomiędzy 36,6 0 C a 37,0 0 C. Podlega ona wahaniom dobowym i rano jest niższa, niż w godzinach popołudniowych.

Temperaturę między 37,5 a 38,0 0 C traktuje się, jako stan podgorączkowy a o gorączce u dziecka mówimy wtedy, gdy temperatura przekracza stan 38,5 – 39,0 0 C i to już jest zawsze niepokojący stan.

U bardzo małych dzieci tj. niemowląt, noworodków, rodzice powinni być o wiele bardziej czujni. Są takie zakażenia, jak na przykład posocznica, kiedy małe dzieci w ogóle nie gorączkują, mają wręcz hipotermię.

W powyższej sytuacji dzieci są zimne, apatyczne, podsypiają, niechętnie jedzą. To są bardzo niespecyficzne objawy, mogące sugerować zagrażające życiu zakażenie bakteryjne! Dlatego trzeba obserwować maluszki i nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów.

Gorączka u dziecka bez innych objawów. Jak prawidłowo ją mierzyć u dziecka?

U starszych dzieci mierzymy gorączkę pod pachą. Natomiast u małych wskazane jest mierzenie w odbycie, pamiętając, aby od otrzymanego pomiaru odjąć 0,5 stopnia. W tej chwili najdokładniejsze są termometry elektroniczne i takie rekomendujemy.

W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki u malutkich dzieci tj. noworodków i niemowląt, jest to sygnał alarmowy i należy bezwzględnie skonsultować dziecko z lekarzem. Tym bardziej, kiedy gorączce towarzyszą objawy, takie jak wymioty, biegunka, czy zaburzenia świadomości.

Drgawki gorączkowe u dziecka

Drgawki gorączkowe u dziecka mogą wystąpić w czasie gorączki u 7-10% dzieci. Dla rodziców jest to sytuacja traumatyzująca, bo dziecko ma napad, jak w przypadku padaczki. Dlatego, jeśli w rodzinie bywały tego typu przypadki, to należy nie dopuścić do drgawek i zacząć szybko zbijać gorączkę środkiem przeciwgorączkowym. Należy wezwać też pogotowie!

Generalnie zaleca się, że jeśli u małych dzieci tj. noworodków, niemowląt pojawi się wysoka gorączka, nie należy czekać a wzywać od razu lekarza lub pogotowie.

U starszych dzieci, z którymi łatwiej się już porozumieć, i które oprócz gorączki nie mają innych niepokojących objawów, można poczekać 2-3 dni i bacznie je obserwować! Tu należy dla przestrogi dodać, że bywa też tak, iż 3-letnie dziecko ma długo wysoką gorączkę, około 400 C, a po 2-3 dniach pojawiają się wybroczyny. Wtedy jest już za późno na reakcję! Więc dla własnego spokoju i bezpieczeństwa lepiej zawczasu udać się do lekarza.

Noworodkom podajemy podczas gorączki pochodne Paracetamolu (leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe), w postaci czopka.

Dzieciom od 3. miesiąca życia możemy podać także pochodne Ibuprofenu (niesterydowe leki przeciwzapalne). Pamiętajmy jednak, że każdy z tych leków ma swoją toksyczność, nie można więc podać za dużej dawki, ale też i za małej, bo wtedy z kolei terapia przeciwgorączkowa będzie nieskuteczna.

Odnośnie dawkowania, trzeba się kierować zaleceniami na ulotce. Lekarze przeliczają dawki na masę ciała, a nie na wiek!

Czy łatwo przedawkować lek przeciwgorączkowy?

Tak, dlatego trzeba trzymać się wytycznych zawartych na ulotce i przestrzegać czasu pomiędzy podawaniem kolejnych dawek leku!

Przedawkowanie Paracetamolu może być niebezpieczne. W organizmie nasili się toksyczne działanie leku i może dojść do niewydolności funkcji wątroby. Dla przykładu: w USA najwięcej przeszczepów wykonuje się u dzieci, które zatruły się paracetamolem!

Gdy zastosujemy Ibuprofen, bo dziecko ma wysoką gorączkę, ale niestety po zażyciu leku w przeciągu 1 godziny gorączka nadal nie spada, to w takim przypadku należy podać lek z innej grupy, czyli Paracetamol.

Temperaturę można też próbować obniżyć przy zastosowaniu metod niefarmakologicznych tj. ochładzając ciało dziecka, ale rekomendujemy robić to jednak przy niższych temperaturach tj do 38,5 st. C. Gdy temperatura jest wyższa to lepiej najpierw podać lek.

UWAGA! Tu należy podkreślić, aby ochładzanie ciała dziecka nie odbywało się poprzez wkładanie go do lodowato zimnej wody, bo wtedy może nastąpić szok termiczny łącznie z zatrzymaniem krążenia! 

Należy zastosować kąpiel w wodzie o temperaturze o 1, najwyżej 2 stopnie niższej niż temperatura ciała dziecka! Można zastosować okłady na czoło, na pachwiny, bo tam przebiegają duże naczynia, więc krew się szybciej ochładza. Można też owinąć łydki suchym, zimnym kompresem.

Rodzice boją się leków i często jest tak, że czekają z podaniem kolejnej dawki leku do następnego rzutu gorączki u dziecka. To nie jest właściwe postępowanie. Powinno się pilnować czasu podania dziecku kolejnych dawek leku. I tak dla Ibuprofenu jest to 6 h, dla Paracetamolu można nawet krócej.

Gdy pojawia się tzw. gorączka nawracająca, dziecko wymaga pilnego badania fizykalnego, jak i badań dodatkowych, żeby wykluczyć zagrażające życiu dziecka choroby. Niestety tak się dzieje niekiedy w chorobach nowotworowych, chorobach z autoagresji, ale też zakażeniach układu moczowego.

Nie lekceważmy więc gorączki, bo jest ona pierwszym objawem sygnalizującym, że w organizmie coś się dzieje. Czuwajmy nad dzieckiem i pamiętajmy o tym, że na skorzystanie z pomocy i wiedzy lekarza nigdy nie jest za wcześnie.

Nasz gość: dr Zofia Szymanowska, lekarz pediatra ze Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie. Znalazła się w rankingu „100 lekarzy godnych polecenia” opublikowanym w Gazecie Krakowskiej . Dr Szymanowska jako jedna z nielicznych w kraju potrafi rozpoznać u dzieci chorobę Kawasaki. Ma na swoim koncie największą liczbę rozpoznanych przypadków tej choroby w kraju. Pani doktor przyjmuje również w gabinecie przy ulicy Wesele 31 w Krakowie.

dr Zofia Szymanowska
dr Zofia Szymanowska

Sprawdź także: Krzywa przegroda nosowa u dziecka. Z artykułu i podcastu dowiesz się, że dzieci ze skrzywioną przegrodą nosową szybciej męczą się w trakcie wysiłku, a na skutek niewłaściwego dotlenienia bardzo często mogą mieć również problemy z koncentracją.

76 KOMENTARZE

    • Witam,aktualnie moja 3letnia córka ma gorączkę.
      W ostatnim tygodniu była przeziebiona,miała lekki stan podgoraczkowy,w weekend jednak temperatura podniosła się już prawie do 39C°
      Podaję ibufen forte.
      Goraczka spada ale nie znaczenie:(
      Dziś idziemy do lekarza,strasznie się martwię że to coś poważnego,dodam ze córka ma jeszcze lekki katar

      • Niekiedy lekarz zaleca terapię skojarzoną – paracetamolem i ibuprofenem jednocześnie lub znacznie zmniejsza odstępy pomiędzy dawkami w przypadku terapii naprzemiennej. Kategorycznie odradzam jednak takie działanie bez konsultacji lekarskiej!

  1. na gorączkę wolę podawać dziecku ibuprofen, moim zdaniem jest bardziej skuteczny, szybciej działa, stosuję milifen bo jest bezpieczny dla maluszków już od trzeciego miesiąca życia, cenowo tańszy od reklamowanych syropków a równie skuteczny

  2. W wywiadzie mówi Pani o tym jak mama bada dziecko termometrem a nie rodzic. Jako ojciec przykro mi, że wszyscy używają za oczywiste, iż to matka wyłącznie zajmuje się dzieckiem. Nie mam żalu do Pani doktor a chciałem jedynie zwrócić uwagę ogółu. Nie jestem supermenem ale korona mi z głowy nie spada jeśli, pomimo bycia zapracowanym nie praktykuję PRLowskiego schematu, kąpię dzieci, kładę je spać, piorę im ubrania czy myję buty, robię posiłki i… dbam gdy są chore… Niestety mało mam czasu na czytanie gazet po pracy.

    • Boze Malo takich ojcow. Ze swieca takich szukac. Ja mam trojke dzieci a moj maz potrafi tylko po pracy spac palic pic albo czepiac sie co nie jest zrobione. No ewentualnie dawac dzieciom slodycze co tylko sklania ich do zlych nawykow. Naprawde podziwiam pana i pana mame za wychowanie pana iz ma pan takie poczucie dbania o dzieci. Skad to sie wzielo u pana? Uwielbiam psychologie i uwielbiam takich ojcow wiec jesli pan bedzie tak mily to z checia przeczytam historie pana wychowania aby moc wdrozyc ja w zycie i chocby pomoc doradztwem innym znajomym w wychowaniu dzieci na takich mezczyzn jak Pan.

  3. Oczywiście, że nie lekceważymy, ale też nie wpadamy w panikę, jak na termometrze jest 37. Generlanie dopóki nie muszę, to staram się nie podawać leku, ale jak widzę, że gorączka przekracza 38,5 to podaję ibufen, żeby szybko obniżyć temperaturę. I dobrze się to sprawdza

    • I słusznie! Też jesteśmy zdania, że panika nie jest dobra i dla rodzica i dla dziecka. Ważna jest w takich momentach wg nas obserwacja stanu dziecka, żeby móc w porę wychwycić niepokojące sygnały.

    • Też nie wciskamy tabletek do byle zbicia, temperatura podwyższona to nie powód do strachu, jedynie co to aktywnie monitorujemy temperaturę. Na szczęście mamy termometr bezdotykowy więc pomiar to chwilka (oczywiście byle jaki się sprawdzi byle był przeznaczony dobrze)

  4. ja nigdy nie lekceważę gorączki. Dla mnie to najgorsze co może być. Od razu zaczynam jej przeciwdziałać i serwuje dziecku odpowiedni lek. Dla mnie takim lekiem jest Ibufen. Działa szybko i skutecznie radzi sobie z gorączką i całym przeziębieniem.

  5. Ja też uważam, że leki z ibuprofenem są skuteczniejsze na gorączkę, dlatego w apteczce, zwłaszcza teraz jesienią, mam ibufen, jakby się nam infekcje przyplątały. Miało też dla mnie znaczenie, że w składzie nie ma cukru u sztucznych barwników.

    • Piszemy o tym samym, o gorączce mówimy wtedy gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia!
      Też nie jesteśmy zwolennikami jej obniżania za wszelką cenę. A jak obniżamy to stosujmy najpierw metody naturalne. Temperaturę można też próbować obniżyć przy zastosowaniu metod niefarmakologicznych tj. ochładzając ciało dziecka, ale rekomendujemy robić to jednak przy niższych temperaturach tj do 38,5 st. C. Gdy temperatura jest wyższa to lepiej najpierw podać lek. Tu trzeba podkreślić, aby to ochładzanie ciała dziecka nie odbywało się poprzez wkładanie go do lodowato zimnej wody bo wtedy może nastąpić szok termiczny łącznie z zatrzymaniem krążenia ! Należy zastosować kąpiel w wodzie o temperaturze o 1, najwyżej 2 stopnie niższej niż temperatura ciała dziecka ! Można zastosować okłady na czoło, na pachwiny bo tam przebiegają duże naczynia więc krew się szybciej ochładza. Można też owinąć łydki suchym, zimnym kompresem.

      Apelujemy jadnak o czujność, zwłaszcza gdy gorączka utrzymuje się zbyt długo, gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy. A już czujność na najwyższym poziomie powinniśmy zachować w przypadku, gdy dziecko ma jakąś chorobę przewlekłą, wadę serca! Wtedy lepiej nie czekać i do dopuszczać do zbyt długiego okresu występowania gorączki!

  6. ja gorączki nigdy nie lekceważę. Tym bardziej, jak atakuje moje dziecko. Na walkę z gorączką zawsze mam przygotowany lek Ibufen. Doskonały lek dla dzieci w postaci zawiesiny, który doskonale radzi sobie z gorączką i wszystkimi jej skutkami. Pokonuje gorączkę i daje ulgę dziecku. Dzieci natomiast bardzo dobrze go kojarzą bo ma owocowy smak.

  7. Myślę, że warto sobie kupić termometr cyfrowy non Contact GERATHERM. Moje maluchy bardzo lubię jak im robię badanie 🙂 Chwila, moment i jest wynik. W porównaniu z mordęgą jaka była przy rtęciowych to jest niebo a ziemia.

  8. jestem mama prawie 6letniego Bartosza, majac pol roczku byl operowany VSD, ASD // w Lodzi przez profesora Molla :} od 5 lat borykamy sie z temp czesto przekraczaja 40stopni, lekarze u nas pozbywaja sie nas odsylajac do innego lekarza, kilkakrotnie lezelismy w szpitalach i nadal nie zdiagnozowano przyczyny temp a najgorsze jest to ze za kazdem razem slysze ze dziecko jest zdrowe bo najczesciej przy temp nie ma innych objawow a goraczki trwaja od 3 do 7 dni i po kazdej wizycie wracamy z antybiotykiem chodz nie zawsze podaje. moze ktos z rodzicow ma podobna sytuacje bo mi wyczerpaly sie juz pomysly: odpornosc ma dobra, przeswietlenia usg klatki piersiowej,brzucha,nerek okey , zapalenie stawow wykluczylam, bakterie rowniz. laryngolog wykluczyl 3 migdala i chyba tyle moze ktos podpowie co moglam przeoczyc i z gory dziekuje.

    • Proszę dać znać czy coś się zmieniło.Mój wnuczek od 5 lat ma wciąż powtarzające się wysokie temperatury.Lekarze nic nie wiedzą na ten temat.Temperatury są za dnia i noce też.ma mierzoną tem. w gabinetach.Tylko niedowierzanie.Nic się nie zmienia.jestem zrozpaczona

      • Pani Malgosiu nasz 16miesieczny syn od 11miesiecy, miesiac w miesiac wysoko goraczkuje przy tym ma drgawki pogoraczkowe. Jest to dla nas traumatyczne, lekarze nie potrafia zdiagnozowac tych przypadlosci. Sugerujemy za kazdym razem o zespole nawracajacych goraczek. Niestety nikt nas nie slucha ale i tez nie robi nic w tym kierunku coby wyjasnic przyczyne temperatur. Nadmienie, ze przy tych goraczkach nie ma zadnych innych objawow. Niestety tez musimy szybciej dzialac anizeli jest to w zaleceniach. Syn ma gwaltwny, doslownie 2-3minutowy skok temperatury co prowadzi do utraty przytomnosci tzw drgawek pograczkowych.

        • Moj synek w wieku 4 lat mial starszne temperatury, praktycznie nie zbijaly mu sie poniez 39,0stopni. Rodzinna lekarka tozlozyla rece i skierowanie na pediatrie. Z pediatrii po badaniach powiedzieli ze zdrowy, wypisali i kazali obserwowac. Nie dalam za wygrana. Wzielam kase i poszlam zrobic mu tomograf prywatnie. I wyszlo ze mial zapalenie zatok. Dalej juz leczylam go prywatnie i po tygodniu sytopu od laryngologa spokoj z zatokami. Wydaje mi sie ze takie badanie tomografem wyjasnia wszystko!

    • Szanowna Pani. Niestety w Polsce juz prawdziwych lekarzy nie ma, wyjechali na saksy robic pieniadze. Moze jeszcze w prywatnych klinikach sie uchowa jakis lekarz, który chce leczyc a nie się madrzyc. W sprawach dziecka i jego problemów a takze pani problemów z lekarzami, ktorzy przy 40stopniowej gorączce twierdzą, ze dziecko jest zdrowe zalecam daleko idące utwardzenie relacji z konowałami w celu przymuszenia ich do uruchomienia szarych komórek i wykonywania swojego zawodu zgodnie z oczekiwaniami pacjentów. Sam tez wielokrotnie słyszałem od lekarzy tfu!!! do tych nieuków w kitlach, ze z moimi chorobami mozna zyc. Az wreszcie stracilem cierpliwosc. raz kiedys kazałem lekarzowi piekne zadbane rączki położyc na stole przed sobą i wyciągnalem taki mały zgrabny młoteczek ciesielski zza pazuchy. Powiedziałem , ze połamie mu te łapy i ze z takimi połamanymi tez mozna zyc. Nie uwierzy pani, ten lekarz po moim akcie desperacji zaczal mnie leczyc. To bylo 10 lat temu i dalej jest moim lekarzem, a dodatkowo w ciagu 3 miesiecy znalazł wszystkie moje choroby. Mozna? Mozna!
      Nauczylo mnie to, ze w zyciu trzeba umiec przekazac własciwie informację , jesli sie chce cos osiągnac. Poniekąd jak trafi pani na głąba, co skonczył medycene za pieniązki tatusia i mysli,z e bedzie sie slizgał całe zycie to takiego nic nie nauczy. pozdrawiam i zyczę radykalizmu, lepiej byc radykalnym i miec mniej stresów niz mientkim i bac sie o wlasne dziecko z powodu durnia w kitlu.

  9. Witam moja córka ma3 latka, dwa tygodnie temu zaczęła gorączkować od 38*-39,5* tj piatek, sobota, niedziela, w sobotę zadzwoniłam do przychodni całodobowej i wytłumaczyłam lekarce jakie moja córka ma objawy, powiedziano mi, żebym nie przyjeżdżała tylko zbijała gorączkę, we wtorek dopiero przyjęli mnie na siłę do pediatry, była wyraźna poprawa, teraz z powrotem gorączka , 2 razy miała zieloną biegunkę, katar i kaszel,tylko jak wróciła do przedszkola wszystko zaczęło się od nowa..

  10. A co ze znacznie obnizona temperatura ciala u 2 latka ? Po tygodniowej bardzonwysokiej goracznce blisko 40 stopni teraz w nocy temperatura ledwo osiaga 35 stopni :-(((( czy ktos sie spotkal z czyms takim?? Zrzucam to na oslabienie ale martwie sie okrutnie – wczoraj 34.6

  11. Biegunka była spowodowana ibufenem, czasem po nim wymiotuje(raz na 10 zachorowań) teraz znowu ma 39,3* ponoć połowa dzieci u niej w przedszkolu są chore :/

  12. Gorączka to nasz koszmar, synek nie połknie żadnego syropu, za każdym razem sa wymioty. Aplikacja czopka rozgrywa sie w dantejskiej scenerii, a najgorsze jest to ze synek ma bardzo często wysokie temp.:(

  13. Moja 6 letnia córka już 6 dobę ma wysoką gorączkę zmaga się z nią strasznie 🙁 byliśmy na wizycie prywatnej u pediatry był antybiotyk i podawaliśmy na gorączkę Nurofen Forte w syropie niestety nie przyniosło to oczekiwanej pomocy wczoraj byliśmy na pogotowiu zrobili małej rentgen przepisali inny antybiotyk i tak drugi tydzień będzie brała kolejny antybiotyk plus do tego przeciwgorączkowo Nurofen Forte, ale gorączka nawraca ciągle i wciąż wysoka powyżej 39 stopni. Co robić???? sił mi brak nie wiem jak pomóc swojemu dziecku kiedy lekarze też nie mają rozwiązania

    • A czy córka ma jeszcze jakieś inne objawy typu: wysypka, zapalenie spojówek, zmiany w obrębie jamy ustnej, powiększenie węzłów chłonnych (jednostronne) i zmiany w obrębie dłoni i stóp np. obrzęki?

  14. Ja właśnie leżę z 12 miesięczna córką w szpitalu. Dzisiaj mija 8 doba z gorączką: najpierw to było ok 38 do 39 stopni, po 4 dniach (mimo podawania leków przeciwgoraczkowycg) zaczęła go raczkować powyżej 39 stopni. Udaliśmy się do szpitala. W 5 dobie gorączka osiągnęła wysokość 40,6 stopnia. Jak udało się zbić to zaczęła spadać. Obecnie, póki dostaje leki jest ok, ale bez leków ta gorączka skacze do 38. Od 5 dni dostaje antybiotyk. Badanie moczu nic nie wykazało, tak samo wymaz z gardła i posiew krwi, usg brzuszka również prawidłowe. Crp spadło w ciągu 3 dni że 110 na 80. Nikt nie wie co jej jest a mi już brakuje sił. Macie jakiś pomysł?

    • PAni Kasiu a czy oprócz gorączki występuje któryś z tych objawów: wysypka, zapalenie spojówek, zmiany w obrębie jamy ustnej (czerwone wargi z krwawieniem i zaczerwieniona jama ustna), powiększenie węzłów chłonnych (jednostronne) i zmiany w obrębie dłoni i stóp (obrzęki)?

      • Nic z tych rzeczy. Lekarz stwierdził nieżyt gardła, ale wydaje się nieprzekonany, ja z resztą też . Martwię się bo chciałabym wiedzieć co spowodowało tak wysoką, oporna i długotrwałą gorączkę. To moje 2 dziecko i pierwszy raz z czymś takim się spotkałam.

        • Pani Kasiu otrzymałam od naszej Pani doktor taką oto odpowiedź:
          Zdarza się, że gorączka u dziecka potrafi trwać przez dwa tygodnie w trakcie infekcji wirusowej (na przykład w trakcie grypy) i wtedy właśnie może sięgać nawet do 40’C. Bardzo dobrze że dziecko jest pod obserwacja w szpitalu, bo u tak małego pacjenta konieczne są bardziej szczegółowe badania. Najważniejsze ze wykluczono zakażenie uogólnione w posiewie krwi i zakażenie ukladu moczowego. CRP się obniża, więc świadczy to o tym że infekcja ustępuje. Niekiedy trwa to niestety dłużej i trzeba się uzbroić w cierpliwość. Przy długo-trwającej gorączce zawsze trzeba pomyśleć o chorobie Kawasaki. Z opisu wynika jednak ze objawy tej choroby nie występują. Ciężko mi powiedzieć dokładnie co to takiego bo nie badalam dziecka i nie widziałam chociażby wyników morfologii, ale spotkałam się z tak długo trwającą gorączką u małego dziecka, z wynikami badań wskazujacymi na infekcje wirusowa. Mimo to, pewnie również podałabym antybiotyk. Nie pozostaje nic innego jak czekać aż gorączka ustąpi i uważnie obserwować dziecko. Dużo zdrówka życzę! Pozdrawiam, MamaPediatra

  15. Witam, moja 8miesieczna córka przeszła wirusowke(tak mowila Pania doktor). Goraczka tak pod 38stopni przez 3 dni i skonczylo sie wysypka… Minol tydzien i teraz znowu po 38 drugi dzien, jeszcze bez wysypki, lekarz mowil po tamtej wizycie ze zebow brak wiec to chyba nie na zabkowanie… Juz sama nie wiem co mam mysle, moze zrobic jakies wyniki z krwi itp???

  16. Przyjazny w obsłudze jest ten model co ja od kilku miesięcy używam czyli Geratherm NonContact. Dziecinnie łatwe sterowanie, pomiar który trwa sekund. Wszystko tu się mierzy bez kontaktu z ciałem, więc zwłaszcza jak chce się stosować u dzieci to jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Pamiętam dobrze czasy jak mieliśmy rtęciowy, to zawsze się bałam, że któryś syn rozbije szkło i będzie tragedia. Dobrze, że wycofali jest z produkcji moim zdaniem.

    • Termometry rtęciowe były bodaj najdokładniejsze. Oczywiście można było czuć pewien dyskomfort związany z ich używaniem.Jednak lekarze do dziś z sentymentem o nich rozmawiają 😉

      • Co ciekawe nie sprzedaż, a produkcja termometrów rtęciowych jest zakazana w UE. Dlatego też przy odrobinie samozaparcia można zdobyć termometr rtęciowy produkowany poza UE 😉

  17. Mój 4,5-letni syn goraczkowal przez 5,5 doby. Miał po 40C! Po 3 dobie zdarzalo się, ze po zaprzestaniu działania Paracetamolu, goraczka wzrastala tylko do 38C, jednak po paru godzinach wystrzeliwala znowu do 40C.
    Syn oprócz goraczki i luźnej kupy, nie miał zadnych innych objawow. Po wizycie w przychodni zlapal jeszcze katar (wiadomo jak tam jest), ale nie kaszlał, wiec pluca miał czyste. W przedszkolu mnóstwo dzieci się pochorowalo (warto zadzwonić). Wszystko wskazywalo na wirusa, wiec wstrzymaliśmy się z podaniem antybiotyku do badania krwi w 4 dobie. CRP nie było wysokie, wiec upewnilo nas, ze to wirus (antybiotyk nic tu nie da). Przy mononukleozie podobno limfocyty sa tez wysokie (u nas nie były). Polecam dlatego robienie morfologii krwi, zamiast ladowania w ciemno antybiotyku!
    Na wirusa nie ma złotego lekarstwa. Dostal tylko jakiś syrop na wzmocnienie. Przy wirusie dziecko musi odpoczywać i pic wode. To jego pierwsza tak wymeczajaca choroba, dlatego kosztowalo nas to sporo nerwow. Drodzy rodzice, cierpliwości – będzie dobrze.

  18. Syn gorączkuje 5 dobę… Reaguje na leki, ibuprofen i paracetamol. Ma katar i kaszel. Wczoraj byliśmy u pediatry. Zdiagnozowała ostrą grypę. I dała receptę na warunkowy antybiotyk. Gdyby się kaszel zmienił itp. No i generalnie wydaje mi się, że samopoczucie syna się nie pogorszyło, ale też nie polepszyło. Gorączki nie są już tak wysokie (były pow 39 i to po 3 godz od podania leków), teraz wytrzymuje 6 godzin, a po tym czasie temp. dochodzi czasem do ok 38-38,5. Mam wątpliwości co do podania tego antybiotyku bo niewielką, ale jednak maleńką poprawę widzę. Ale jednak gorączka wraca…. Nie chce mu też zaszkodzić kolejnymi dobami w gorączce….. Jest sens z tym antybiotykiem? Sama już nie wiem co zrobić…. 🙁

    • Jeśli gorączka nawraca, dziecko jest apatyczne a kaszel gorszy to warto rozważyć antybiotyk, bo może być to nadkażenie bakteryjne. Z drugiej strony rozumiem Pani obawy co do podania antybiotyku. Skoro lekarz nie zlecił podania od razu to widocznie nie widział podstaw w tym momencie.
      Myślę, że powinna Pani obserwować dzisiaj bacznie dziecko, jeśli gorączka po południu zacznie jednak narastać, coś Panią zaniepokoi, kaszel zmieni brzmienie to wtedy zacząć reagować i podać antybiotyk. A czy poza lekami przeciwgorączkowymi podaje Pani coś jeszcze dziecku? Proszę poczytać tutaj: https://radioklinika.pl/zwalcz-infekcje-skutecznie/

  19. Podaje neosine i lek wykrztusny na kaszel. Syn w dobrej kondycji. Kaszel ciagle taki sam. Ale jednak glowa ciepla. 37.5. Zobaczymy co w dzien. Poobserwuje go.

  20. Witam,mam pytanie moj 5letni syn goraczkuje trzeci dzien,do lekarza sie dostac pediatry nie ma szans,wczoraj bylismy u pulmonolog dzieciecego i osluchowo jest czysty,ale skad ta goraczka?Pani doktor powoedziala ze to wirusowe ale antybiotyku zadnego nie przepisala.W piatek czyli bedzie to 5dzien goraczki jestesmy zapisani do pediatry.Daje leki przeciwwirusowe,do tego na kaszel syrop i calcium.Co robic jak minie 4godziny od podania ibumu czy apap junior i goraczka wraca i nie jest toto 38,tylko zawsze powyzej!!!

  21. Dobrze mierzy model MiniTemp Sanity a przy tym jest dość małych rozmiarów, mieści się w kosmetyczce bez problemów. To jest polska produkcja, instrukcja też jest po polsku, więc jak ktoś pierwszy raz będzie używał termometr na podczerwień to na pewno sobie poradzi. Pozytywnie mnie tutaj cena zaskoczyła – niecałe osiem dych za model na IR i przy tym z 3 letnią gwarancją, to się rzadko zdarza.

    • Ja pracowałem na termometrach Microlife NC100 i NC150. Wbrew temu co twierdzi wielu pacjentów świetnie i dokładnie mierzą temperaturę o ile właściwie przeprowadzi się jej pomiar. Niestety większość nie pyta farmaceutów o sposób pomiaru, ani też nie czyta instrukcji, będąc przekonanym że dostępne na rynku termometry IR są tożsame z tymi dostępnymi na oddziałach szpitalnych. Obecnie zastanawiam się nad zakupem termometru Novamed – niebawem zamieszczę recenzję.

  22. Witam serdecznie. Moje dziecko goraczkuje juz 5 dzień. Na poczatku pani df stwierdziła zapalenie gardła i powiększenie węzłów chłonnych i przepisala augmentin. Po 2 dniach stosowania pojawila sie biegunka a gorączka zaczela wzrasfac do prawie 40 stopni. Na pomocy doraźnej pani dr stwierdzila chore gardlo i wzdety brzuch i przepisala biofuraxym domisniowo. Po 3 dawce dalej jest 39 stopni. Czy to normalne? Nikt nnie zalecil nam dodatkowych badan… jutro zamierzam zrobic to prywatnie. Prosze o jakąś poradę!

  23. Jak się nam córka urodziła zimą to kupowaliśmy nowy termometr i padło na Non Contact. Bezdotykowy, na podczerwień. Nie ma stresu dla dziecka, pewnie córa nawet nie ma pojęcia kiedy ma temperaturę sprawdzaną bo to się dzieje tak szybko. Córa może spać, może leżeć, nie ma z tym problemu, ważne żeby czoło było dostępne na podczerwień.

  24. Bardzo jestem zadowolona z szybkości pomiaru w termometrze Geratherm NonContact. Błyskawicznie podczerwień odczytuje temp i to nie tylko z ciała, ale można też sprawdzić ile stopni ma płyn w butelce czy powietrze w pokoju. Mam dwójkę dzieci, w tym jedno jeszcze roczku nie skończyło więc z termometru korzystam na bieżąco, ciągle jest w ruchu i póki co bateria trzyma bardzo dobrze.

  25. Pozytywnie jestem zaskoczona czasem pomiaru w aparacie nonContact. Myślałam że to jednak wszystko dłużej będzie zajmować, że podczerwień dłużej będzie łapać a tymczasem jest błyskawicznie. Super aparat, można skrócić czas badania do minimum i też dziecka się tak nie męczy jak przy dotykowych termometrach.

  26. Mamy w domu termometr Sanity Baby Temp od paru miechów, jest okej, ułatwia przy małym dziecku badanie tempki na pewno, bo się po prostu maluszka samego sobie z termometrem nie zostawia.

  27. Witam corka 9 lat od 4 dni ma goraczke na poczatku miala 39.2 teraz ma 38.5 nie ma innych objawow oprocz goraczki ,lekarz powiedzial ze jest to wirus i ze jak nie ustapi goraczka to zeby podac antybiotyk.

  28. Katar sam w sobie nie oznacza jeszcze prawdziwej choroby, to jedynie sygnał, że organizm broni się przed wirusami, więc można śmiało posyłać dziecko do szkoły czy przedszkola 🙂 Sposoby jak zwalczyć katar i gorączka u dziecka zostały opisane na wyjatkowedzieci.pl/kilka-slow-o-katarze

    • Z tym posyłaniem dzieci do szkoły to rodzi się pewien dysonans. Bo z jednej strony wymiana patogenów w dużej grupie dzieci służy wzmacnianiu ich naturalnych mechanizmów odporności, a z drugiej może być utrapieniem matek zarażanych dzieci. 😉 Zgadzam się jednak, że katar nie jest końcem świata – wystarczy kontrolować objawy, płukać roztworem soli morskiej i wspomagać fizjologiczną pracę nabłonka migawkowego.

  29. Ja już nie wierzę w opinie wielu produktów z sieci. Zawsze te zbyt dobre i zbyt negatywne „brzydko mi pachną”, więc ewentualnie pytam o zdanie znajomych.
    A w aptece już kilka razy słyszałam, że najdokładniejsze wciąż są te termometry szklane pod pachę (dziś z substancjami zastępującymi rtęć), choć takie są właściwie nie do kupienia w aptekach 🙁
    Od urodzenia dziecka (prawie 6 lat) mierze mu gorączkę jednym i tym samym termometrem na podczerwień (czoło i ucho) i niestety, ale rzadko pokazuje on na czole (zwłaszcza na skroniach) mniej, niż 37 stopni. W uchu potrafi pokazać mniej niż 36,6. Chyba czas na zmianę termometru

    • Temperatury na czole, w uchu i pod pachą zawsze będą się różnić i nie jest to wina termometru, a miejsca pomiaru 😉 Ja korzystam Thermoflasha i nie narzekam. Nie jest to żadna reklama – bardzo ważna jest technika pomiaru.

  30. Mój synek ostatnio tak gorączkować zaczął w sobotę rano. Bardzo się przestraszyła, wiadomo weekend wszystko zamknięte a z takim małym dzieckiem czekać w przychodni to istny dramat. Dobrze, ze w Krakowie w CMP uruchomili weekendową prywatną opiekę zdrowotną. Lekarz badał Michałka chyba z 40 minut. Wszystko dokładnie sprawdził, przepisał leki i gorączka spadła

  31. moja córka odkąd poszla do przedszkola jest chora srednio co 2 tyg, chociaż przez pierwsze6 lat zycia chorabyła raz..
    i własciwie wieczorem zawsze ma stan podgorączkowy 37.3-37.6,morfologia ok,zadnych innych objawów…a ja sie denerwuje ciągle

    • Dzień dobry,
      Mam taki sam problem. Moja córka ma od ran od godz. 9.00 temp 37.0-37.2 do godz około 22.30 później już ma.36.6.
      W dzień jak zrobi sobie drzemkę to też temperatura spada do 36.5-36.6.

      Czy u Pani córki już się to zmieniło?

  32. My z żoną dostaliśmy od jej rodziców fast temp – termometr od firmy sanity i korzystamy bardzo chętnie. Przy dziecku to taki model, który na pewno dobrze się sprawdzi, warto się zdecydować na jego zakup.

  33. Moja 3letnia córka mniala angine przechodziła ja 14dni mniala antybiotyk sumamed forte podawałam raz dziennie przez 10iedni do tego przez tydzień utrzymujaca się goraczka podawałam syrop kidofen duo i do tego broncho-fason na odporność bo dużo choruje i podaje jej przez 10dni i 10dni przerwy dwa dni jest bez antybiotyku delikatnie utrzymujący się kaszel mokry od czasu do czasu kaszlnie no i od wczoraj znowu zaczęła goraczkowac do 39stopni.

  34. Syn 9 lat.Szósty dzień silne przeziębienie.Pierwsze 5 dni wysoka nawracająca temp 39….nadal mocny katar,kaszel znacznie mniejszy….tylko teraz pojawiły sie luźne stolce 🙁 czy to normalne przy przeziębieniu ? lekarz był w weekend.Oprócz zbijania gorączki,higieny nosa i nawadniania nic nie zalecił

  35. Ja zaczynam działać dopiero jak temperatura przekracza 37,5. Podaję środki przeciwgorączkowe i monitoruję temperaturę. Mam termometr bezdotykowy więc najczęściej sprawdzam gorączkę jak synek śpi, bo jak na razie jest w takim wieku, że boi się wszystkiego 🙂

  36. Synek od roku ma stany podgorączkowe praktycznie przez cały czas, nasilają się popołudniu, jak spi temp wraca do normy.
    Nie mam już pomysłów jaki badania możemy zrobić, gdzie s,ukac pomocy.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię