OCM to jedna z najlepszych metod pielęgnacji skóry twarzy – nie tylko suchej, wrażliwej czy naczynkowej, a także cery trądzikowej i tłustej. Mycie twarzy olejem może wydawać się niemożliwe, jednak to coraz bardziej popularny sposób oczyszczania. Jak prawidłowo wykonywać OCM, by przynosiło jak najwięcej korzyści? I czy oczyszczanie twarzy olejami sprawdza się w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry?
[aktualizacja: 11’2020]
Czym jest OCM?
OCM (ang. Oil Cleansing Method) to metoda oczyszczania skóry twarzy olejami z zanieczyszczeń i makijażu. Największą popularność zdobyła zwłaszcza w Azji. Zalety oczyszczania cery olejami od lat doceniają Koreanki, dla których OCM to nieodzowna część codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

OCM to metoda oczyszczania twarzy z makijażu i zanieczyszczeń za pomocą specjalnej mieszanki olejów.
W metodzie OCM nie używa się mydła i silnych detergentów myjących, które mogą podrażniać naskórek i wywoływać reakcje alergiczne. Siła tej metody tkwi w dobrze dobranych olejkach i ich odpowiednich proporcjach.
Jak działa metoda OCM?
W ciągu dnia na skórze osadzają się zanieczyszczenia i sebum, które wchodzi w skład naturalnego płaszcza ochronnego skóry. Łój skórny chroni cerę przed podrażnieniami i nadmiernym przesuszaniem się oraz uszkodzeniami.
Usuwanie zanieczyszczeń mydłem i żelami myjącymi może podrażniać delikatną warstwę naskórka. W odróżnieniu od silnych detergentów oleje, zgodnie z zasadą „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz” rozpuszczają brud, kurz, sebum i makijaż gromadzące się na skórze twarzy.
Oczyszczanie skóry olejami bazuje na znanej zasadzie „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz„.
Sebum wydzielane przez gruczoły łojowe składa się z substancji tłuszczowych. Oleje używane w metodzie OCM rozpuszczają tłuszcze nagromadzone na powierzchni skóry. Skóra twarzy po zabiegu OCM jest czysta, odświeżona i odpowiednio nawilżona. Regularne oczyszczanie twarzy olejami poprawia jej elastyczność i odporność, a także zwęża naczynka krwionośne i wygładza drobne zmarszczki.
Oleje są delikatne dla skóry i nie naruszają warstwy hydrolipidowej.
Oleje oczyszczają skórę twarzy nie zaburzając jej prawidłowego funkcjonowania (zaburzone pH skóry skutkuje nadreaktywnością, uczuciem ściągania, przesuszeniem, podrażnieniami i wzmożoną produkcją sebum). Skóra po zabiegu OCM jest świeża, czysta i nawilżona, a niekiedy nawet nie wymaga stosowania kremu! Cera ma wyrównany koloryt, jest oczyszczona i pozbawiona różnego rodzaju zanieczyszczeń, a regularne stosowanie tej metody zwęża pory, likwiduje zaskórniki i minimalizuje produkcję sebum.
Metoda OCM w podstawowej wersji składa się z oleju rycynowego i oleju bazowego.
Metoda OCM bazuje na mieszance olejów, w której musi znaleźć się olej rycynowy. Olej z nasion rącznika pospolitego znany jest z silnych właściwości oczyszczających, a swoim składem przypomina budowę sebum. Łączy się go z olejem bazowym, który powinien zawierać jak najwięcej składników odżywczych.
Uwaga: olej rycynowy może uczulać! Jeśli po jego użyciu wystąpią reakcje niepożądane, można zastąpić go olejem jojoba.
Olej bazowy w metodzie OCM – jak dobrać go do typu skóry?
Olej bazowy powinien być nierafinowany i bogaty w jak największą ilość wartości odżywczych. Tego typu olej można zrobić samodzielnie, za pomocą domowej prasy do oleju. To super rozwiązanie, bo można na bieżąco pozyskiwać oleje zarówno do celów kosmetycznych, jak i spożywczych. Pisaliśmy o tym dużo w artykule >>> „Oleje tłoczone na zimno, nierafinowane jako żywność funkcjonalna”. Warto przeczytać i sprawdzić, jak działa domowa prasa do oleju!
Wybierając odpowiedni olej warto kierować się indywidualnymi potrzebami skóry. Mieszanki wykorzystywane w metodzie OCM powinny składać się z:
- skóra sucha: 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego,
- cera normalna: 80% oleju bazowego i 20% oleju rycynowego,
- skóra tłusta: 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego.

Metoda OCM sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Oczyszczania olejami nie trzeba się obawiać. Jednak warto pamiętać, że każdy rodzaj cery potrzebuje innego oleju bazowego, należy dobierać go według indywidualnych potrzeb i skłonności skóry.
Olejem bazowym może być:
- cera normalna: olej z awokado, olej migdałowy, olej z pestek granatu, olej z pestek winogron i oliwa z oliwek;
- cera tłusta: olej jojoba, olej z czarnuszki, olej lniany, olej z orzechów włoskich;
- skóra mieszana: olej jojoba, olej z pestek winogron;
- cera trądzikowa: olej słonecznikowy, olej z krokosza barwierskiego, olej z orzechów laskowych;
- skóra sucha: olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej z ogórecznika;
- cera wrażliwa i naczynkowa: olej z kocanki, olej z orzechów laskowych;
- skóra sucha i dojrzała: olej arganowy, oliwa z oliwek, olej makadamia;
Przeczytaj także: Typy cery. Jak je rozpoznać i właściwie pielęgnować?
Krok po kroku. Jak prawidłowo oczyszczać twarz olejami?
Oczyszczanie skóry twarzy wykonuje się za pomocą indywidualnie dobranej mieszanki olejów i ściereczki z mikrofibry. Kilka kropel mieszanki (w 3 możliwych proporcjach) należy rozgrzać w dłoniach i rozetrzeć na suchej twarzy, jednocześnie masując skórę z uwzględnieniem okolicy oczu.
Mieszankę olejów rozciera się na suchej skórze twarzy.
Zanieczyszczenia i resztki makijażu łączą się ze sobą i należy usunąć je z twarzy za pomocą zwilżonej ściereczki. Jednocześnie wykonuje się także delikatny masaż poprawiający ukrwienie. Rytuał powtarza się trzykrotnie w celu dokładnego oczyszczenia skóry.
Warto zapamiętać: w OCM nie używa się detergentów oczyszczających, które mogą niszczyć naturalny płaszcz lipidowy skóry!

Co jeszcze trzeba wiedzieć o OCM?
Oczyszczanie twarzy metodą OCM sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jednak dobre efekty będą zależały od odpowiedniego doboru oleju do typu skóry i regularności stosowania. Rezultaty będą widoczne po kilku tygodniach stosowania.
OCM ma korzystny wpływ na kondycję skóry twarzy.
Metoda OCM oczyszcza i nawilża skórę sprawiając, że staje się miękka i przyjemna w dotyku. Ten sposób oczyszczania cery sprawdza się bez względu na typ skóry, jednak osoby zmagające się z trądzikiem lub mające skórę naczynkową przed rozpoczęciem OCM powinny skonsultować się z dermatologiem.
Warto także wiedzieć, że nie każdy olej jest odpowiedni od stosowania w metodzie OCM. W szczególności trzeba uważać na popularny olej kokosowy!
Olej kokosowy jest komodogenny i jego regularne stosowanie w OCM może zapychać pory.
Chcesz przeczytać więcej o naturalnych metodach pielęgnacji? Zajrzyj do naszego działu: URODA